Přijíždí jezdec (1978)

Nečekaná záležitost v kině naslepo. Film, který jsem nevěděl, že existoval a asi bych se na něj jen tak nikdy nepodíval. Už kvůli nečekaně nízkému hodnocení. Protože za mě film není nic hrozného. Konečně je to western, který ukazuje cowboye zcela doslovně, což se mi snad ještě nestalo. Rozjezd lehce vágní a to samé i motivace různých antagonistů, kteří jsou také nečitelní. Nicméně jinak hudba skvělá, herci také, pasáže s přírodou a krávami pecka. Zároveň i nečekaně vtipné. Za mě příjemný film. Zdarma v kině docela zážitek.

Schodiště (2022) (seriál)

Téma zřejmě zajímavé, nicméně způsob jakým to vidíme v praxi už pro mě trochu drhne. Není tam nic, co by mě tak extrémně zaujalo. Jedině co, tak Firth, který po nějaké době hraje kontroverznější nebo zápornou roli, ale to není zrovna udržitelný aspekt.

Pět let (2022) (seriál)

Záležitost, která přesně sedí do dnešní tak, že skoro nemá cenu urazit nikoho, kdo by snad náhodou nebyl totálně zfanatizovaný. Taky je to téma, které zpracováním udrží, není to jen nějaká nahodilost a navíc je vrstevnatá i mimo tento hlavní problém. Na svou délku a koncept nevídané. Skvělé využití mladých hercům autentičtější promluvy postav a především možnost debatování nad problematikou. Jedna z věcí s největším přesahem.

Moon Knight (2022) (seriál)

Chápu asi ten princip. Je fakt, že je to v rámci Marvelu asi nejoriginálnější kontent v současnosti. Je zajímavější. Ale tím končíme. Zaujetí je u mě blízko nule.

Buko (2022)

Po nějaké době film, který si mě získával postupně. A kupodivu si to až na malé výjimky nedokázal zkazit. Naopak. Zpočátku nejasný film se velmi brzy začne víc projasňovat v tom, kam bude směřovat v jednodušší lince a poté i v té hlubší boje se samotným strachem. Herci buď zapomenutí nebo neznámí, o to více překvapující, jen z počátku málo uvěřitelné až kostrbaté. Hudba perfektně doplňuje film s atmosférou. Velice něžný portrét, který se někdy trochu diskredituje malými patetickými gesty a proslovy, které ale naštěstí dokáží zaniknout. Role Issové dokáže působit lehce kontroverzně, jelikož ji jiné postavy dokáží dost jednoduše odpálkovat. I přesto se její role získává postupně jak pro diváka tak pro postavy. Plus k tomu její hraní je absolutní strop. Tento zážitek si s láskou nechám líbit.

Chlap (2022) (seriál)

Velmi nečekané představení od TV Nova, která snad poprvé ve své historii vyprodukovalo něco kvalitnějšího i z objektivního hlediska. Jasně, co si budeme povídat, je to tak trochu Dr. House, akorát víc empatický. Naopak asi mnohem více citově zabarvený, nicméně najet na vlnu toho, že jsou mi hlavní postavy sympatické bylo více než jednoduché. K tomu je taky fakt, že v rámci originality je seriál evidentně předělávka jiného, ale na to už si člověk v českém kontextu zvykl. Alespoň, že se to nepojebalo. Vlastně naopak. Nepamatuji si obecně seriál, který by dokázal takto bavit a měl bych touhu ho co nejdřív dokoukat. Asi dlouho ve mně zůstane pocit prvního dílu, který mě emočně strhl, jako bych na seriál koukal několik let. To, co bylo později otravnější byl overused různých písniček, čemuž se dalo dost jednoduše vyhnout. Voyo umí docela konkurovat kvalitní zábavě a pokud to takhle půjde dál, budu za tu konkurenci jen rád. Zde bych si klidně přál druhou sérii.

Špunti na vodě (2017)

Pokud jsem za poslední dobu hanil, že filmy jsou dělány nějak chaoticky, tak opravdu nevím, kam zařadit toto. Plus k tomu jsem před nedávnem četl článek o tom, jak se české komedie vyznačují tím, že jsou spíše hormonální a dějí se v nich věci na základě prvotních pudů. Pak nevím, co je tohle, protože tady id se vrhlo na superego, svázalo ho šprcgumou, do huby dalo shnilé bezďákovy ponožky a rozřezalo na sto kusů něčím tak tupým jako je pohrabáč. Film začíná naprosto nahodile. Chaoticky, kdy si musíte uvědomit důležitých věcí asi padesát. Jako by se děj už odehrával v půlce filmu. Pak takové ty product placementy uprostřed celé obrazovky, aby si jich všimla i šedesátiletá bába s šedesáti dioptriemi, ale zase když to není na Aeronet, tak v pohodě. Narazíme taky na tunu prvoplánových vtipů, které jsou někdy naprosto mimo. Jasně, občas se jich dopouštíme všichni, ale spíš jde o konverzaci mezi lidmi, ne film, který můžou vidět miliony lidí. Když už je ve filmu akce, tak přichází jako erekce. Naprosto nečekaně a ve velice krátkém trvání a bez vyvrcholení zase odchází. Mohl bych takhle rozebírat skoro každou scénu, ale na to už není čas. Jednoduše je tohle neuvěřitelně infantilní film, který se spoléhá na prvoplánové emoce a dalo se z tohoto "S tebou mě baví svět" tématu vyždímat mnohem víc. Jeden z pozitivnějších aspektů všeho je, že Langmajer konečně hraje nějakou rozumnější roli, která mu i jde.

Jedině Tereza (2021)

V něčem chápu pozitivní ohlas v tom, že to není jen nahodilá blbina. Taky ale chápu názory, že je to takové plytké a bez ničeho. Mnoho scén a sekvenci je vytržených a skoro nakopírovaných z jiných filmů. Celý problém postav se zakládá na tom, že spolu nejsou schopni mluvit jako normální lidé, a když se pravda řekne po padesáté v televizi, tak je to legitimní a jasný, jak slunce v Nigérii. Celkově je to strašně nemorální a necharakterní. Z pohledu postav. V rámci komediální části bych řekl, že "Kriminálka Golčův Jeníkovi" byla fakt topovka. Ale to je na celý film chabě málo.

Geniální přítelkyně - Storia di chi fugge e di chi resta (2022) (série)

Tady asi není, co řešit. Drží se stejné standarty. Furt je to pecka. Jen to časové rozložení je docela štreka. Druhá sérka snad byla celá na ostrově, teď máme skoky o několik let. Smutné je, že za normálních okolností bych příběh bral normálně. Další série série, který je jasně trochu feministická, ale není zde důvodu, aby si ji neužil muž. Pak ale přijde nějaké pseudo woke odnož, která vás donutí na to koukat víc necitlivě a odtažitě než by bylo záhodně. A kouzli je ztraceno. Pokusil jsem se, aby mě to neovlivnilo. I tak si myslím, že nějaká rozhodnutí a vývoj věcí byl na výsost zvláštní. I tak jsem zvědav na konec a stejně tak na knižní předlohy.

Erupce lásky (2022)

Film, který vypadá, že jde absolutně mimo. A taky jde. Ale dokáže si vás tak jednoduše podmanit, že se nedokážete divit. Totálně hypnotické porno vybuchujících sopek, tekoucí magmy, pukajících bubliny, létajících jisker a další bambiliardy věcí. Dabing v něčem chraplavý až depresivně hypnotický s celým dějem. Povinnost v kině. Povinnost kdykoliv.