Knoflíkáři (1997)

Knoflíkáři je film, který pro mne nemá žádné opodstatnění a smysl. Film nám představí různé povídky, které mezi sebou mají nějakou malou spojitost a Zelenka tím nám chce zahrát do noty, abych se za některé věci cítil ohledně filmu a osudech "hlavní" postav. Nevyčítám Zelenkovi, že tento film natočil, v podstatě mi to přijde jako klasická Zelenkovina, ale není to to co jsem doufal, že uvidím. Natož, že že Zelenka považován za jednoho z největších filmových tvůrců naší země a musím před ním smeknout klobouk, jelikož i v dnešní době si drží jistou soudnost a jeho filmy jsou stále dobré, tak toto byla upřímně hovadina. Tož se omlouvám, ale snad mne Zelenka potěší něčím jiným.

Kulový blesk (1978)

Není to nic extra. Spíše je to film, který se hodně snaží švihat nějakou tu vtipnost do filmu. Svým způsobem z ní vznikly dnes již kultovní hlášky, ale duo Smoljak a Svěrák mají na svědomí mnohem lepší díla, a hlavně vtipnější, ať už Cimrmanovo divadlo a nebo i jiné filmové projekty a to i Svěrákovy sólové. Tohle bylo asi spíš něco, co pánové vyhrabali z jejich jiných scénářů a her a nějak jim to přišlo divný strčit do přímo jejich projektů a tak to šoupli Podskalskému. Ale jako on to zase není špatný počin, nicméně jak by řekl sám Smoljak: No jako bylo to dobrý, ale že bych to musel vidět dvakrát?

Salvador (1986)

Na debut takového filmového virtuóza jako Stone to jde v celku dobře. Film dává smysl, má dobrá, leč v některých ohledech smyslu zbavující příběh. V porovnání s jinými filmy v celku slabota, ale pořád to není něco za co by nás lidé ze Salvadoru měli střílet.

Trumbo (2015)

Trumbo popisuje úžasný příběh amerického scenáristy, který je hold spíš na rudochy no. Dobře udělané role a skvěle udělaný počin v celkovém měřítku. Cranston odvedl skvělou práci.

Tenká červená linie (1998)

No... tenhle film asi ukazuje další americký průser. Nebo tedy, abych tak řekl, tak se Amíci nějak rozhodnout nakonec vstoupit po Pearl Harbor do války a oni se rozhodnou také bojovat s Japonci u Pacifiku. Popravdě, kdybych o tom nevěděl, tak ani nepoznám jestli to má být Pacifik nebo Vietnam. Tenká červená linie je vskutku prapodivný film. Už jenom protože má neuvěřitelné obsazení, které v jistém ohledu bere dech. Je až neuvěřitelné kolik herců se v něčem takovém může objevit. Film pokračuje v prapodivnosti svým pojmutím příběhu a zároveň délkou. Film si hraje na filozofická moudra a poučky, ale ty se spíš ukazují jako nuda. A co samé koresponduje s délkou. Pokud film dokáže svou stopáž nějak plně využít, jsem pro. Ale pak zde jsou případy, které nestojí skoro vůbec za řeč. Mezi nimi je i tento počin. TČL rozhodně není špatný film. Svým provedením a způsobem natočení je to super podívaná, ale ony by stačily blbý dvě hodiny. Klidně i méně. Plusové body dávám za zpracování a hvězdné obsazení, ale že by mne opravdu film nějakým způsobem oslovil. To zase jako prrr.

Nelítostný souboj (1995)

Druhé zhlédnutí: Nelítostný souboj byl film, který jsem si na první pokus moc neužil. Přišel mi dlouhý, bezbarvý a nečitelný. Asi jako koukat na babu z playboye v mlze jako od Stephena Kinga. Mann má na svém kontě nějaké škobrtnutí, ale kupříkladu tento film mu až neskonale moc triumfuje. Veškeré herecké výkony jsou provedeny skvěle a film má najednou jakési kouzlo, které panuje okolo oněch filmů v TOP 300. Sám teď nemám moc čas na to, abych se nimral ve filmech, které jsem již viděl. Obzory by se měly rozšiřovat a ne připomínat. I tak jsem za nějaký ten filmový flashback rád, protože tento film si to zasloužil. Nový je vždycky lepší.

Narozen 4. července (1989)

Kruh od Olivera Stona o válce ve Vietnamu se pomalu a jistě uzavírá. Četa je asi dokonalost sama o sobě, Nebe a země je takový lehký doplněk, který nám ukazuje věc z jiného pohledu. A tohle přeci jen taky. Film dle mého také ukazuje lehce jiný pohled. I když opět musím zkritizovat stopáž filmu, která by mohla být klidně kratší, ale v těchto ohledech nám chtěl Stone ukázat jak se voják dostává až na úplné psychické dno. Jeden z těch lepších o Vietnamu a jeho následcích. Zlepšení tvorby pana Stona po menších předchozích neúspěších.

Vinyl - Pilot (2016) (epizoda)

Pilotní díl je zvláštní sám o sobě. Skoro dvě hodiny? To jako vážně? To je asi nejdelší díl jakýhokoliv seriálu vůbec. Je fakt, že spousta částí v díle je v celku nudná a nezáživná. A pak se ten děj alespoň pro mne hezky posune. Přeci jen, musíme si vybudovat názor na postavy a na jejich charakter. Je v tom vidět Scorseseho dotek. V každém případě. Z Vinylu nebude asi žádný hit, ale v každém případě to bude, ale minimálně to bude super a atmosférické odreagování od vážných počinů jako Walking Dead atd. Let's see.

Dobré ráno, Vietname (1987)

Dobré ráno, Vietname je lehce něco jiného. Tenhle film má opět cosi společného s vietnamskou válkou, ale zase je v ní spíše pojat jako vedlejší problém, takže se ani tolik nebudeme koukat na válečňák. Poslední filmy, které jsem z tohoto pohledu viděl bylo Nebe a země, a poté Love jelenů. První zmíněný není tak špatný, ten druhý už je trochu něco jinýho. Lovec jelenů trvá skoro tři hodiny a i když má v celku strhující konec, tak k čemu je posledních deset minut, když předchozí dvě a půl hodiny stály za hovno. Robin Williams na začátku své kariéry a hned současně na jejím výsluní. Důvodem proč nedám pět hvězd je hlavně ten, že fil má disponovat tím, že je komedie, takže čekáte, že každé vysílání bude sršet vtipem, ale spoustu z toho nepochopíte a nebo to skoro ani nedává smysl. I tak film má necelé dvě hodiny a na rozdíl od předchozích počinů je každá z nich dobře zužitkována. Not bad.

Lovec jelenů (1978)

Když tři hodiny koukáte na Apokalypsu, máte pocit, že to všechno je prožité to poslední minuty a má to švih. Love jelenů je film, který mohl mít dle mého odhadu asi hodinu a půl, na nejvýš dvě. Nakonec se dočkáme skoro stejné délky jako u zmiňovaného předchozího. Je to efektivní. Absolutely Fucking not. Film by si vystačil klidně i s tou hodinou a půl a ještě bych byl rád, že to mám za sebou. Upřímně řečeno. Ani nevím o čem film je. O válce? Ne. O lásce? Ne. Já skoro ani nevím o čem to bylo. Chtěl jsem sát čtyři alespoň za dobrý zpracování, ale je to těžký, když skoro nic na tomto filmu nedokážu ocenit. Asi zatím nejslabší kousek o válce z Vietnamu. V celku zklamání.