Nin

okres Praha
lost in translation

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 27.5.2020  19:52

Třetí díl je místy pořádně velkolepý. Hlavně je to samé hvězdné cameo, obzvlášť v epickém začátku. Předchozí díly občas taky hodily nějakou písničku, ale trojka má poměrně dost vynikajících hudebních čísel (např. parodie na rapový hit Hard Knock Life s Dr. Zlounem a Mini-Me či velmi povedený rockový song Daddy Wasn't There). Je tu dost široká škála vtípků, od těch úplně nejprimitivnějších nechuťáren, přes filmové parodie až po slovní humor. Myers tu některé vtipy opakuje (někdy i podruhé), což mi někdy trochu vadilo, ale někdy se mu podařilo ten vtip udělat lepší (např. zdejší stínohra s Powerse a Mini-Me mi přišla super). Celkově mám z filmu dojem, že se snažil dělat všechno na max, takže o to víc jsou ty špatný vtipy blbý, ale o to víc jsem taky byl nadšený z těch dobrých džouků. V čem ale film nejede na maximum je to, že Goldmember není zdaleka tak sexy jako předchozí dva díly, kde bylo někdy slušné erotické dusno. V hlavní ženské roli se tentokrát nakrucuje Beyoncé s afrem a push-up podprsenkou, ale jinak se buď jen snaží hrát drsňačku nebo se roztomile usmívá. Když dá Austinovi na konci pusu, tak je to jako kdyby byla jeho sestra, ne milenka. Ve třetím Powersovi je nejvíce vidět, jak to je nevyrovnaný film. Někdy je hrozný, někdy dokonce i nudný, ale někdy je to naprostá paráda. (7/10)

• 27.5.2020  19:36

Stejně jako jednička je Špión, který mě vojel další zatraceně sexy (tentokrát zase díky úžasné Heather Graham), i když taky místy zatraceně stupidní komedií. Občas jsem si říkal, že tohle už je fakt hrozný vtip, ale naštěstí Myers přichází i s vyvedenými a nápaditými fóry. Ty nejlepší jsou často postavné na slovním humoru, u kterého se obávám, že v českém překladu buď vymizel nebo není zdaleka tak dobrý - např. scéna, kde jsou různé prostřihy na lidi, kteří zahlédnou raketu ve tvaru penisu, ale vždy těsně než řeknou to sprosté slovo, uvidíme záběr na jinou postavu, která to slovo řekne, jenom v jiném, nevulgárním kontextu (např. je tu voják "Johnson" či chlápek jménem "Dick"). Pohodová, i když trochu blbá komedie. (7/10)

• 27.5.2020  19:28

První Austin Powers je poměrně klasika, i když se ještě oproti dalším dílům drží relativně zkrátka. Jde o hodně sexy komedii (hlavně díky božské Elizabeth Hurley), která má hodně stupidních vtipů, ale najdou se i nápadité a dokonce i několik vyloženě chytrých. Celkově Špionátor není kdovíjak vtipným filmem, ale příjemně se na něho kouká a má svůj nezaměnitelný styl. (7/10)

• 26.5.2020  08:19

Waynův svět působí jako splněné přání Mikea Myerse, který do filmu nacpal spoustu komiků ze SNL, co znám z různých jiných fimů a seriálů (např. Rob Lowe, který je tu sice za padoucha, ale jinak je překvapivě podobný své roli v Parks and Recreation). Kupodivu film není až taková řachanda, ale sem tam se nějaký vtípek fakt vyvede. Celkově to má svůj styl, Wayne má ujetý slang a taky je hodně fajn, jak postavy občas přeruší "čtvrtou stěnu" a mluví do kamery. Waynův svět je spíš taková pohodovka, která už je dnes trochu za zenitem. Mimochodem dost jsem čuměl, když jsem zjistil, že když to tam rozjíždí u mikrofonu kočka Tia Carrere, tak je to fakt její hlas. Tak to teda Party on! (7/10)

• 23.5.2020  17:59

Velmi zvláštně pojatý dokument. O ohavné a dosud pořádně nevyšetřené vraždě malé holčičky se dozvídáme pomocí záběrů z konkurzu na hrané ztvárnění toho, co se tenkrát odehrálo. Spíše amatérští herci a herečky během kamerových zkoušek jakoby mimoděk odhalují jednotlivé informace o šokující vraždě v americkém zapadákově a velmi často se jedná o lidi, kteří bydleli poblíž a hodně to kdysi prožívali. Herci se taky rádi podělí o svůj názor na to, kdo a jak malou JonBenet zabil, a také se často svěří se svými vlastními traumatickými zkušenostmi. Díky tomu můžeme vidět, jak naše zkušenosti ovlivňují naše názory a pohled na svět. Občas mi přišlo docela škoda, že se spíš nedozvídáme fakta, že tu prim hrají dojmy jednotlivých herců, ale to měl být bezpochyby účel, a výsledek je opravdu povedený a zajímavý. Vše potom vyeskaluje v neméně originální a působivé finále, které navazuje na předchozí stopáž plnou emocí a zastřené pravdy. (8/10)

• 22.5.2020  19:13
    Middleditch & Schwartz (TV pořad) (2020)

Hodně vyvedená improvizační show. Fakt oba komiky obdivuju, jak si navzájem na pódiu rozumí a s jakou rychlostí vymýšlí jeden skvělý fór za druhým. Oba jsou nejspíš slušní nerdi, ale vypadá to, že si tuhle roli, které by se jistě většina lidí smrtelně bála, fakt užívají. U každého dílu jsem se smál nahlas a často i obdivoval to, jak pracují s rozvíjením příběhu. Trochu mi jen nesedlo, že se až příliš často navzájem odbourávají a upozorňují na nějaké své chyby (např. zapomenutí jména jedné z postav, které během šou vytvořili a hrají). Je to asi součást jejich stylu, ale myslím, že kdyby toto omezili, byla by jednotlivá představení ještě působivější. Každopádně skvělé a naživo to musí být teprv parádička. (7/10)

• 22.5.2020  19:05

Nuda od začátku do konce. Je pro mě trochu zvláštní dát tak nízké hodnocení filmu, na kterém se toho dá hodně ocenit, ale nemůžu si pomoct. Herci jsou skvělí, obzvlášť Daniel Day-Lewis se zase jako chameleon stoprocentně vtělil do netypické postavy stárnoucího módního návrháře, a i režisér PTA se se svým filmem mazlí do nejmenších detailů. Jenže to pro mě stejně byla hrozná nuda. Proč? Neberou mě ústřední témata filmu - Romance dědka nad hrobem (ač šviháka) a mladičké sevríky? Eh. Šití předražených šatů s armádou služebnictva v luxusním domě? Uf. No a taky mívám problém s filmy, kde nemám komu fandit. Postavy jsou poměrně komplexní, ale drtivou času jsem je fakt neměl rád. Hlavní krejčí je takovýten druh génia, jehož dílo chcete obdivovat jen z dálky, a hlavní holka mi začínala být trochu sympatická, když se postavila svému tyranovi na odpor, ale pak se ukáže, že je taky slušným magorem. Vypiplaný film o dvou nesympatických magorech dělající nesympatické věci. (4/10)

• 12.5.2020  21:04
    Po životě (TV seriál) (2019)

První série: Tonymu zemřela manželka a musí si projít různými fázemi truchlení. Hodně mluví o tom, jak bude na všechny zlý, ale ve skutečnosti z něho kdovíjaký drsňák není. Když dělá v novinách, tak jsem trochu čekal, že se z něho stane nějaký hustý gonzo novinář, co bude jako komentátor nadávat na svět, ale ne, obvykle si jen dělá srandu ze své trochu prostodušší kolegyně nebo třeba jen nadává na lidi, co příliš hlasitě jí nebo zívají... Hlavní hrdina má občas pěkné postřehy, ale nemůžu si pomoct, Ricky Gervais by je dle mého názoru dokázal ve svém ne-truchlícím já podat mnohem zábavněji. After Life MÁ pár temnějších momentů, ale moc se mi nelíbilo, jak má Tony obrovské štěstí na lidi kolem sebe. Jeho rodina, kolegové v práci, náhodní lidi... Drtivá většina se k němu chová trpělivě, moc ho neobtěžuje a naopak mu často lichotí, jak je úžasný. Obávám se, že většina lidí, co přijde o někoho blízkého, nemá ani zlomek tak skvělých lidí kolem sebe. Jo, je docela fajn sledovat jak se pak Tony postupně přátelí s obyčejnými lidíčkami, ať už jde o paní na hřbitově či tlustou prostitutku, a musím říct, že se seriál velmi slušně vyhýbá různým klišé, ale na druhou stranu je to taky místy slušný patos. Nejvíc mě mrzí, že After Life není nijak zvlášť vtipný. Jak jsem říkal, dobře nakousnuté témata, ale Ricky Gervais by to řekl ve stand-upu nebo i jen obyčejném rozhovoru v nějaké talk show mnohem líp. Docela zajímavý seriál, ale nic extra. (7/10)

• 9.5.2020  19:51

Divorce Story. No, musím říct, že jsem čekal trochu jiný film. Překvapily mě nejvíc dvě věci: 1) Myslel jsem, že tam uvidíme i jejich vztah, kdy jim to klapalo, a o to víc mě bude mrzet sledovat jejich sešup. O "lepších časech" se tam jenom okrajově mluví. 2) Myslel jsem, že ten spor bude víc vyrovnaný a že budu moci fandit oběma postavám. Bohužel ne. Sice hlavně v první polovině se oba chovají často dost iracionálně (což je asi pochopitelné vzhledem k tomu, v jak těžké jsou situaci), ale postupně se ukazuje, že postava Scarlett Johansson je sice mírně hysterická, ale Adam Driver je tu opravdu dost velký sobec, kterému především téměř chybí jakákoliv empatie. A to se pak těžko dosahuje nějakého kompromisu. Hlavní téma totiž není nějaký konec lásky, ale přetahování se o dítě v rozvodovém řízení. Hlavní dvojka nemusí být moc sympatická, ale rozvodoví právníci jsou teprve slušní padouši (kromě milého Alana Aldy). Zajímavé však je, že i když je příběh takto rozehraný, přece jen film působí dost originálně a je velmi zábavný a napínavý. To asi díky tomu, že se úspěšně vyhýbá klišé, i když by si možná divák nějaké to klišé - hlavně to z příjemného ranku - přál. Takže je to nakonec velice zručně vyprávěný dramatický příběh, ve kterém Adam Driver a Scarlett Johansson naprosto úžasně hrají postavy, co působí velice reálně, čili mají velmi výrazné vady. Hlavně Adam Driver, no. Takoví lidi existují a doporučuju se držet od nich dál. (8/10)

• 3.5.2020  12:43
    Dave (TV seriál) (2020)

Dave je opravdu originální seriál. Je volně založený na životě Davea Burnea, známého spíše jako Lil Dicky. Osobně ho už nějakou dobu sleduju. Nejsem jeho hardcore fanda, ale některé jeho songy miluju a vždy mi připadal jako inteligentní sympaťák. Už jeho songy jdou často až "na dřeň" jím vybraného tématu a obvykle se jedná o pěkně sprosťárny, které můžou hodně lidí šokovat. Seriál je na tom v tomhle ohledu velmi podobně. První díl mě ještě tolik nenalákal, jedná se o trochu zmatený úvod, kde je hodně užvaněných postav, co se chovají trochu idiotsky, ale už od druhého dílu to nabere pořádné obrátky. Lil Dicky je velmi užvaněný, ve své tvorbě velmi sebevědomý, až trochu nafoukaný, ale zároveň má různé komplexy a stávají se mu fakt šílenosti. A v tomhle aspektu nejspíš uvidíte něco, co jste ještě nikdy neviděli. Lil Dicky nejen že má malý penis, ale má ho i deformovaného, což se tu hodně dopodrobně rozebírá. V Daveovi takových šíleností pár uvidíme, ale zase seriál není žádná přehlídka nechutností. Především tu jde o vztahy mezi postavami a o mírně krokolomnou, ale originální cestu za slávou. Jak už jsem říkal, postavy se někdy chovají trochu debilně, ale zároveň na mě tohle působilo i dost realisticky. Nechybí pak i mnoho milých momentů. Kromě toho, že je seriál často docela drsný a ujetý, je taky občas i pořádně vtipný. A podobně jako u jeho songů si i do svých (pro někoho "nevkusných") vtípků přizval ty nejáčkovější hvězdy současného hudebního mainstreamu. Kdysi Lil Dave měl duet se Snoop Doggem, tady se objeví třeba Justin Bieber či ségry Kardashianovy. Některé díly jsou trochu slabší, některé zase epické, ale dohromady se jedná o fakt vyvedený seriál. (8/10)

• 2.5.2020  09:23
    Tajná mise (1992)

Naprosto bombastická zapomenutá gangsterka. Především hlavní dvojice je perfektní. Na jedné straně zcela uvěřitelný drsňák Laurence Fishburne, mladý policajt v utajení, vyrůstající v ghettu mezi drogami, které stály život i jeho táty, a tak se zapřísáhl, že na návykové látky ani nešáhne. Na straně druhé Jeff Goldlum, chlápek od rodiny, který je spíš obchodník, žádný velký gangster. Goldblum je tu sympaťák a často taky blázen, jak ho známe i z dnešní doby. Čili užvaněný milý blázen, kterého fascinuje všechno kolem sebe - i když v tomhle filmu ho nejvíc fascinuje sex s černoškami. Oba jsou stažení do nebezpečných situací, děj je pořádně napínavý, a na to, že samotná premisa není nic originálního, tak Deep Cover je napsaný a natočený tak, že je od začátký do konce zajímavý a zábavný. Není to nic realistického, je to klasická žánrovka, ale zatraceně vyvedená. (9/10)

• 1.5.2020  16:18
    Doom Patrol (TV seriál) (2019)

Bohužel jeden z těch seriálů, ze kterého jsem byl na začátku úplně nadšený, ale to nadšení postupně opadalo. Nevidím v kvalitě tak rychlý a zásadní sešup jako třeba u trochu podobné komiksárny Umbrella Academy, ale stejně to zamrzí. Doom Patrol je další disfunkční "superhrdinský" tým, u kterého se ale opravdu s tragickými originy nešetří. Že vám umřel blízký? Co takhle že jste své nejbližší omylem zabili? A schopnosti? Žádné cool střílení ohnivých koulí a bezproblémové létání. Tady máme nebezpečnou schizofreničku, člověka trpícího v robotím těle (dokonce dva, svým způsobem), stoprocentně popáleného chlápka, ve kterém žije záhadná zelená bytost, a krásnou herečku, která se ale vlivem stresu mění v obrovský nechutný sliz. V komiksovém světě jsou to prostě spíš banda handicapovaných loserů. Seriál skvěle čerpá z komiksů, střílí jeden maximálně šílený nápad za druhým, a ta bláznivost působí velmi svěže a svobodně. Například Larry Trainor byl sice v původním komiksu jakýsi transsexuál nebo spíše hermafrodit a tady je to pouze "closet homosexual", ale tvůrci seriálu nám to později vynahradí oživlou ulicí plnou všech možných menšin a sexualit na okraji společnosti. Mimochodem i když Doom Patrol může nějakého citlivého konzervativního křesťana urazit, tak bych se odvážil tvrdit, že seriál Doom Patrol je spíše apolitický. Určitě se v něm dá vidět levicové smýšlení, někdy až na pokraji anarchismu, ale myslím, že seriál propaguje pouze obyčejné lidství. Máme tu bandu "jiných" lidí, kteří prostě chtějí být šťastní, klasika. V každém případě koncept a nápady paráda, ale postupně to začne drhnout. Některé díly nejsou tak zajímavé a zdají se být čím dál delší. Některé nápady a scény jsou naprosto úžasné, ale postupně začne přibývat nezajímavých. Hlavní dějová linie o hledání jejich šéfa Nilese se tak dlouho táhne, až mě vůbec nezajímalo, jak to dopadne, a dokonce mi v úplném závěru přestalo na postavách záležet (asi hodně vlivem posledního zvratu, který se mi nelíbil). A to už je průser. Hlavní chybou seriálu je asi hlavní padouch, u něhož se jeho herecký představitel fakt snaží a hraje ho skvěle, ale ani to seriálové meta, které je hezky převedené z komiksu, ho neučiní zajímavým. V jednotlivostech je Doom Patrol často bomba, jako celek bohužel jen lehký nadprůměr. Nevím, jestli se podívám na druhou řadu, spíš si radši přečtu komiks, který má lepší tempo. (7/10)

• 29.4.2020  22:14
    Blacula (1972)

Slušné hororové béčko. Prostě černošský Dracula, který se nebere až tak vážně, ale o komedii taky rozhodně nejde. (6/10)

• 27.4.2020  21:13

Hodně zvláštní film. Na první pohled působí jako cool akční horor, ale to moc není, na to je příliš zadumaný. V podstatě všechny postavy ve filmu se chovají naprosto absurdně. Hlavní hrdina je občas citlivý romantik, občas zabijácký sociopat, místní policejní komisař je směšně neschopný a ženské postavy ze sebe vzrušeně vyrážejí naprosté nesmysly. Vlastně mentálně postižený Gnaghi se tu chová nejnormálněji. Ne že bych od filmu, kde se střílí zombíci na hřbitově po desítkách, čekal nějakou velkou realističnost, ale film připomíná tu nejbláznivější komedii například i tím, že ani fyzikální zákony tu moc neplatí - hroby pod náporem mrtvol "vybuchují", useknutá oživlá hlava skáče... Všechny tyhle blázniviny jsou ale režisérem Michelem Soavim natočené jako filozofický horor s nějakou tou romantikou a erotikou. Výsledný mix má pak působivou atmosféru, ale tahle jízda je na můj vkus příliš ujetá a zmatečná. (6/10)

• 25.4.2020  09:19

Studentský film za pár korun, který ve své době šokoval svět a posbíral několik velice prestižních cen... Man Bites Dog je o profesionálním vrahovi, který se zaměřuje na "malé ryby". Chodí po městě, vloupává se do bytů a domů a sadisticky zabíjí kohokoliv, kdo by u sebe mohl mít nějaké prachy. Už to je poměrně dost originální námět, ale k tomu všemu jeho kroky sledujeme pomocí dokumentárního štábu, který ho pronásleduje na každém kroku. Díky tomu z první ruky zjišťujeme, jaký Ben je. A je to teda pořádný kvítko. Vrah Ben je hlasitý, rád se poslouchá, je přesvědčený o své zábavnosti - je to naprosto sebestředný egomaniak. A kromě toho, že je to sociopat a psychopat, je to taky rasistický primitiv. Přesto je natolik dominantní, že dokáže občas někoho okouzlit, i když jasně vidíme, že většina jeho blízkých se ho především bojí. A má čeho, Ben je taky impulzivní a vraždění si vychutnává. Celkově, tohle JE horor, protože vrah Ben je monstrum. A pořádně děsivé a originální! Koncept "mockumentary" je tu poměrně zvláštní v tom, že dokumentární štáb složený ze studentíků a amatérů v tom vlastně od začátku jede s ním. Nejdříve jen zcela chladně přihlíží vraždění, potom se ani neostýchají přiložit ruku k dílu. Dokonce i přátelé Bena, což jsou relativně normální lidi, jen pokrčí rameny nad tím, že zabíjí nevinné lidi za peníze. To může být ve filmu částečně proto, že Man Bites Dog je překvapivě zároveň i velice černou komedií, a částečně proto, že tím tvůrci chtěli ukázat, že jsme otupělí vůči násilí, možná obzvlášť když je sledujeme přes filmovou kameru. V každém případě je to trochu zvláštní. Ze začátku jsem si říkal, jestli se film jenom neodehrává v nějaké alternativní realitě, kdy je povolání vraha společensky akceptovatelné. Pak jsem viděl, že to tak není. Takže musím říct, že mi docela vadí, kolik toho Benovi prochází. Sice tvrdí, že si proto nevybírá velké cíle, ale vzhledem k tomu, s jakou četností zabíjí a jak očividně zabíjení nemá nijak zvlášť strategicky naplánované, tak má příliš velké štěstí. Druhá věc je to, jak zvláštně jsou filmový štáb i blízcí Bena apatičtí. Za celý film vlastně nevidíme žádný opravdový názorový konflikt nebo dokonce katarzi. Opět, nejspíš by mi tvůrci řekli, že proto to je taková sranda. Jenže ono Man Bites Dog moc dobrá komedie není. Ty vtípky nejsou moc dobře natočené. Naopak velice dobře jsou natočené ty děsivé scény a obecně dramatická a hororová část filmu. Film má švih a spád, je fakt zábavný. Tvůrci chtěli šokovat a šokují. Velice originální horor, který vás může slušně znepokojit. (7/10)

• 24.4.2020  18:20

To jsem si dal. Čekal jsem ujetost, ale nevěděl jsem, že to bude tak divácky nepřístupné. Mazací hlava je zaměřená hodně na vizuál, kde v obvykle stísněných prostorech (především vidíme pidibyteček hlavního hrdiny) vidíme poměrně nápadité, ošklivé prostředí. Vše je nemoderní, zchátralé a špinavé. Deka v posteli je plná děr, výtah se rozjede s hlasitým řachnutím a pak jede nahoru pomaličku jak šnek a na nočním stolku roste větev z hromady hlíny. Rozhodně se tedy nejedná o veselohru. K celkově nepříjemné atmosféře přispívá to, že velkou část filmu jsou nějaké hlasité ruchy v pozadí, které ne a ne přestat. Už jen z těch by většině lidí trefilo. Asi tenhle film měl i nějaký ten příběh, možná dokonce i nějakou hloubku. Já viděl spíše jen řadu scén, které se předháněly v tom, jak moc budou nepříjemné a nechutné. Tempo je velmi rozvláčné už od začátku, ale ve druhé části se u mě film překlopil do neustálé nudy. Po celý film se dají obdivovat ty odpornosti, které zjevně nejsou laciné a prvoplánové, ale také už dnes nejsou kdovíjak šokující. Vizuálně zajímavé, jinak nuda. (4/10)

• 24.4.2020  18:07

Podruhé jsem se podíval na tenhle dnes už kultovní horor. Takže znám dopředu Ten zvrat, ale ten jsem znal už před prvním zhlídnutí... Tentokrát jsem ale film neviděl na videokazetě s českým dabingem. A je to pořád paráda. Samozřejmě v těch asi 11 letech mi přišel Šestý smysl mnohem strašidelnější, ale teď zase musím docenit například výborné herecké výkony, především Haley Joel Osment byl tenkrát neuvěřitelný objev. Často mě děti v hororech iritují, ale tadyten klučina je nejen roztomilý, ale když se klepe strachy a brečí, tak z toho až mrazí. Možná i s vědomím finálního zvratu taky víc vnímám, že Šestý smysl je v mnoha ohledech také rodinné drama. Jak už jsem říkal, film mně nyní nepřipadá tak děsivý, ale rozhodně je napínavý a také slušně dojemný, ať už jde o matku, která si neví co počít se svým synem, či psychologa, který se snaží zachránit rozpadající se manželství. Podobná témata jsme viděli mnohokrát, ale přesto zde ve filmu fungují a jsou hrdě v popředí filmu. Kvalitní horor. (8/10)

• 22.4.2020  19:02
    Zrůdy (1932)

Překvapivě sympatický pohled do zákulisí cirkusových "zrůdiček". Klasickou šou s nimi neuvidíme, ale v průběhu filmu se nám různě ukážou. Jinak upřímně, trochu jsem se toho filmu bál. Myslel jsem, že něco z toho pro mě bude těžké skousnout a něco bude velmi nepříjemné na pohled... Ale ne. Ono tyhle lidské abnormality jsou podle mě nejvíc šokující třeba na fotkách či krátkých videí bez kontextu, ale když pak vidíte jejich normální, nebo spíše civilní životy, tak je to úplně v pohodě, o to víc, když je vidíte v komunitě podobně postižených. Jednoduše řečeno, "Freaks" jsou sympaťáci. Hlavní příběh je trochu telenovela, v níž jedna normální tanečnice chce získat peníze jednoho mužem v těle dítěte. To není nic zajímavého, ale naštěstí tu jsou i zajímavější vedlejší postavy, které do děje zasahují. Mile mě pak překvapilo, že si Freaks nakonec vzpomenou, že jsou vlastně hororem a přijdou s působivým finálem. Zajímavý a velmi netypický starý film, na který se stále vyplatí podívat. (7/10)

• 21.4.2020  18:13
    Quiz (TV seriál) (2020)

Quiz je skvělá britská minisérie o soutěži Chcete být milionářem, konkrétně o jednom bizarním případu, ve kterém manželský pár podvodem vyhrál celou soutěž. Britové jsou skvělí v tom, že často udělají přesně tolik dílů, kolik je potřeba, zbytečně nenatahují. Tady se rozhodli pro tři cca hodinové díly, což je asi tak dostačující délka pro tuhle milionářskou záležitost. Překvapivě se ale už během těch tři dílů střídají různé nálady. Ze začátku vidíme to nadšení kolem nově vznikající soutěže, ke konci vidíme vzrušující, ale napínavé soudní drama, ale velmi často se taky ve vzduchu vznáší nepříjemná nervozita, v níž hrají hlavní roli různí lůzrové, pro které je vidina sednout si naproti britské verze Vladimíra Čecha ten nejmokřejší sen (někdy i proto, že jsou až po krk v dluzích). Nebojí se proto velmi kreativně podvádět, což vyeskaluje až k profesionálnímu vojákovi, který kvízy nikdy neměl rád, a přesto najednou vyhraje milion liber. Britští herci to hrajou tak, že vám musí být hlavních představitelů líto a fandíte jim. Otázkou je, jestli to není trochu zavádějící, protože na Youtubu původní manželé až takoví sympaťáci nejsou. Quiz je každopádně kromě hrdého majitele ocenění "nejblběji hledatelný seriál roku" velmi napínavou minisérii a fascinujícím pohledem do zákulisí jedné soutěže, která pobláznila celý britský národ. (8/10)

• 18.4.2020  13:51
    Chaplin (1992)

Slušné, ale nic ohromujícího. Robert Downey Jr. jako Charlie Chaplin je moc fajn a člověk mu musí od začátku do konce fandit. Jenže způsob, jakým je jeho život vyprávěný, není ani špatný, ale ani nijak zvlášť dobrý. Film tak nějak skáče od jedné jeho dramatické události k druhé a jen málokterá je pořádně zpracovaná. Velmi často jsem chtěl o dané věci vědět víc, ale měl jsem smůlu... Chápu, že bylo asi těžké odvyprávět tak obsáhlý život v jednom filmu (i když poměrně dlouhém), ale myslím, že Chaplinově biografii by slušelo modernější zpracování. Takže buď nějaká kvalitní minisérie či dokonce celý seriál, anebo se zaměřit na méně zásadních okamžiků v jeho životě (případně pouze jeden jako třeba u skvělého Lincolna od Spielberga). Takhle je to oukej, ale Chaplin si zaslouží víc. Sám toho o něm tolik nevím, ale vím třeba, že jeho poslední manželka byla dcera slavného dramatika Eugena O'Neilla (např. Cesta dlouhým dnem do noci), který nesnesl pomyšlení na to, že si vezme o tolik staršího chlapa, od svatby ji odrazoval a dokonce s ní poté do konce života nepromluvil. To třeba ve filmu není ani náznakem, Oonu tam vidíme jako poslední Chalpinovu ženušku, co byla jen roztomilá a jejich manželství bylo v podstatě bezproblémové. Škoda. Celkově slušný náhled do Chaplinova života s dobrými herci. (7/10)

• 12.4.2020  18:44

Studio Ghibli a jejich první netypická pohádka. Netypická je v mnoha ohledech. Máme tu vizuálně originální a zajímavý svět - žádné úchvatné magické království, ale slušné postapo. Jakési kouzlo tu má jenom to, že se tu všichni prohání oblaky, především hlavní hrdinka, princezna Našuika se svým kluzákem. V tomto filmu jsou samé silné ženské postavy, a to už od pohledu - nemají make up a nenosí žádné vyloženě ženské šaty. No a u Miyazakiho taky nesmí chybět nějaké to poselství. Jde tu o ochranu přírody, ale také mě zaujalo, jak se tu nechrání jen nějaké roztomilé divoké šelmy, ale především odporný přerostlý hmyz. Už v jedné z úvodních scén vidíme, jak soucitná Naušika odmítá udělat to, co by udělala většina hrdinů, a to bojovat s obřím rozzuřeným hmyzem. Naušika místo toho hmyz empaticky uklidní, což pak dělá i po zbytek filmu, kde srdnatě bojuje nejen za své království, ale i za přírodu. Velmi zajímavý film, ALE možná nejsem cílovkou, možná tenhle druh pohádky není pro mě... Protože i když ve filmu vidím hodně kvalit, zase tolik mě nebavil a byl na mě příliš dlouhý. (6/10)

• 9.4.2020  21:59
    Jackie Brown (1997)

Zatraceně velký odklon v Tarantinově tvorbě po Reservoir Dogs, Pulp Fiction a Pravdivé romanci. Tenhle film má velice poklidné tempo a docela obyčejný námět - stárnoucí černošku nachytají, jak si přivydělává pašováním peněz, a tak se snaží vyzrát na policii i na jednoho gangstera, aby nešla do vězení a dokonce utekla i s penězmi. Do toho jí pomáhá jeden starý chlápek, kterému se zalíbila. Příběh je prostý, ale plán Jackie je poměrně zašmodrchaný. Postavy jsou výborně zahrané, ale v žádném případě nejsou cool, jak bývá u Tarantina zvykem. Většina z nich je poměrně malomluvná a klidná, čímž na druhou stranu JSOU poměrně "cool", ale takovým tím stylem, že v reálu by to byli obdivuhodní a spolehliví přátelé... Ale nejsou moc "cool" pro film. Nehláškují, nejsou vtipní, nejsou nijak zvlášť excentričtí. Mnoho z toho, možná i vše byl pravděpodobně Quentinův záměr. Ale myslím, že to moc nefunguje. Tenhle film - a nehodnotím teď v rámci Tarantinově tvorby - není příliš zajímavý a je především zbytečně dlouhý. Na druhou stranu, vlastně ten příběh je natolik roztahaný, že díkybohu i za ty klidné, nepříliš cool postavy, které jsou vlastně fajn. Jen škoda, že nezažijou nějakou větší jízdu. (6/10)

• 5.4.2020  13:06

Jim Carrey je tak trochu magor, ale zatraceně zábavný. V tomhle dokumentu vidíme, jak se transformuje do Andyho Kaufmana a opravdu věří, že je částečně v něm, což ale nakonec vyústí i ve velmi zajímavé dramatické scény. Tahle proměna je totiž terapeutická nejen pro Carreyho, ale i pro jeho okolí, ať už jde o herce, štáb či blízké samotného Kaufmana. Řekl bych, že Carrey přestřelil, když se snažil imitovat Kaufmanův vztah s wrestlerem tím, že ho neustále během natáčení provokoval, ale nakonec se mu alespoň díky tomu podařilo docílit reálného znovuztvárnění Kaufmanovy epizodky, kdy před médii přeháněl své zranění. Jim Carrey prožil v životě hodně těžkých věcí, které se podepsaly na jeho psychice (např. jeho bývalá přítelkyně spáchala po rozchodu s ním sebevraždu), takže v dokumentu ho teď vidíme v jeho přemýšlivé fázi (kterou teď, v roce 2020, dal alespoň částečně stranou). "Guru" Jim s šedivými vousy není žádný otravný ezoterik, ale velmi zábavný a působivý filozof, který se skvěle hodí jako komentátor k tomuto dokumentu. Jsem jinak velký fanoušek původního filmu Muž na měsíci, Carreyho obdivuju (i když s ním ne se vším souhlasím), a tak byl pro mě tenhle film velkým zážitkem. (9/10)

• 4.4.2020  16:11
    Pán tygrů (TV seriál) (2020)

Tak tohle byla jízda. Nemohl jsem se od toho odtrhnout, jak mě to bavilo. Myslím, že v Tiger Kingovi je toho hrozně moc k chválení a rozebírání. V první řadě tu jsou ty bizarní postavičky, která je jedna zkaženější než druhá. Těžko tam hledat kladného hrdinu, ale překvapivě jsem si asi díky tomu stylu dokumentu k těm postavám našel i nějaký ten vztah. Nebylo to tak, že bych všechny nenáviděl, ale kamarádit bych fakt snad s žádným tím milovníkem zvířat nemohl. V tomhle dokumentu se totiž ukazuje to, že z nějakého důvodu divoké šelmy přitahují šílené typy lidí, a to dokonce tak, že se jedná o jakousi závislost. V Tiger Kingovi se nám postupně odhaluje hned několik vážných zločinů, do kterých jsou zapojeni ti ujetí egomaniaci. Kromě ústřední postavy je tu docela zajímavá postava Doca Antlea, který mi přišel svým manipulováním se svými zaměstnankyněmi a následně manželkami jako maximálně odporný člověk (nehledě na podezření z dalších jeho zločinů), ale když něco vyprávěl... když s nadšením špinil jiné milovníky zvířat a zločince... tak byla paráda ho poslouchat. Všechny ty příběhy, které mají společné "hrdiny", jsou taky zajímavé tím, že tu není žádný boj dobra se zlem. Jen parta magorů, od kterých ale člověk nemůže odtrhnout oči. Zatraceně zábavný dokument. (9/10)

• 4.4.2020  12:57
    Watchmen (TV seriál) (2019)

Na jednu stranu velký respekt, že to pojali takhle. Určitého ducha předlohy tam vidím, myslím, že to původnímu komiksu nedělá žádnou velkou ostudu. Mně osobně se to však tolik nelíbilo. Zaprvé na to, že je to poměrně dost přímé pokračování Strážců, tak bych nečekal, že velká část děje bude o problémech černochů. V seriálu je to poměrně slušně vymyšlené a dává to docela smysl, ale prostě u těhlech superhrdinů by mě zajímala jiná témata víc. Příběh je slušný a naschvál zamotaný. A tady přichází u mě velký problém. Ten seriál je šíleně dlouhý a natahovaný. Střídají se v něm naprosto epické scény se scénami podprůměrnými. U mě osobně přibližně v poměru 1:1. Například Ozymandiovy patálie s klony mi přišly vyloženě otravné. Také ten příběh není až natolik geniální, aby musel být tak zamotaný a divák musel tolik dílů (tolik hodin!) čekat na rozuzlení. V hodně věcech je seriál Watchmen fakt skvělý a hodný respektu, v některých je na zabití. (6/10).

• 2.4.2020  18:04
    Staříci (2019)

Film má hodně pomalé tempo. Částečně pravděpodobně proto, aby to navodilo "pomalost" lidí v takto pozdním věku, částečně asi proto, že to je takovýten "český styl". Rozhodně by stařecká road-movie šla udělat i s rychlejším tempem. Za tu hoďku a půl se tam toho tolik nestane a nesnáze dědoušků často prostě nejsou až tak zábavné ani objevné. Naštěstí je ve filmu hned několik naprosto vynikajících scén, a tím rozhodně nemyslím jen nějaké krátké stylové okamžiky. Například návštěva potomků bývalého komunistického hajzla nebo celé finále v moderním domově důchodců je prostě paráda. To mezitím bouhžel až taková bomba není, a dobré herecké výkony všech zúčastněných to nezachrání. Konečné vyústění by také nakonec mohlo být o něco lepší. Místo komplexnějšího pohledu na tehdejší dobu se nakonec ukáže, že Staříci jsou především spíš obyčejným "revenge movie". Slušný český film. (7/10)

• 25.3.2020  12:34

První Kingsman se mi líbil, ale možná i kvůli tomu hypu kolem, jaký je to nejlepší akční film za posledních X let, jsem z něho až tak hotový nebyl. V jedničce se mi nějaké věci prostě úplě nepozdávaly... Ale ve dvojce? Sakra, tady teda kloubouk dolů, jak je to vymakaný spektákl. Film je pořádně našlapaný akcí, většinu akčních scén jsem si maximálně užíval jako u málokterého filmu... Skoro jsem si myslel, že mě akční sekvence obecně tolik neberou, ale vypadá to, že pro mě jsou tyhlety maximálně přehnaný šílenosti. Sice je to slušně odtržené od reality, ale o to jsou scény nápaditější a vizuálně zajímavější. Kingsman se jasně hlásí stylově k bondovkám - které byly TAKY přehnané, jen ještě ne tolik - Kingsman ale háže volume na jedenáctku a už se dostává ke komiksové estetice - a akci má vymakanější než jakákoliv marvelovka. Příběh o šílené teroristce, která chce zlegalizovat drogy tak, že vydírá amerického prezidenta, že zabije všechny drogově závislé, je správně ujetý, ale dává taky prostor na nějaké to zamyšlení. Jaké by to asi bylo, kdyby doopravdy...? No, myslím, že se najde nemálo pravičáků, kteří by Julianne Moore (která si svou roli padoušky náležitě užívá) nepokrytě fandili. Nejen Moore je super, film je natřískaný charismatickými herci, a zdá se, že nikdo tam není jenom tak, každý se opravdu blejskne (s výjimkou Halle Berry - možná příště?). Je možné, že tahle komiksová šílenost každému nesedne, ale já tenhle nápady nabitý film upřímně obdivuju. Takhle si představuju vypnutí mozku u akčního filmu v 21. století. (9/10)

• 22.3.2020  13:12

Geniální a zároveň stupidní námět na komedii, velmi zručně ukočírovaný Kevinem Smithem. Obrovským plusem je tu Seth Rogen, který je tu sice prasák a hovado, ale zároveň taky charismatický borec, co zmákne i tu polohu romantického hrdiny. Celkově je v tomhle filmu fakt sympatická partička bláznů, hodně dobrých vtípků a všechno to dobře funguje. Za zmínku určitě "stojí"... ehm... především Jason Mewes. Ten se do role opravdu opřel se vším všudy a s obsazenou pornoherečkou to pak vypadá, že by si z fleku mohli nějaký kvalitní zábavný péčko střihnout. Hlavní romantický příběh je oukej, i když je to trochu i klasická křeč Kevina Smithe, kde je ženská postava ta dokonalá nádherná trhlá holčina, které stačí relativně málo k tomu, aby byla úplně hotová z hlavního lůzra. Ale tak zrovna ve filmu o natáčení porna s volnomyšlenkářskou grupou pošuků tahle fantazie nevadí. Především je to fakt pohodová sranda. (8/10)

• 21.3.2020  19:22

První Růžový panter je žánrově bláznivá komedie, ale... na bláznivou komedii taky velice poklidná. A také je to dektetivka, ve které se pomalu rozplétá záhada o loupežném fantomovi. Tempo filmu mi připomíná spíše romantické filmy z té doby, jenže tady je to spíše samá touha a nevěra - tenhle Růžový panter je jenom krůček od toho být lechtivou komedií. Prcičky to přímo nejsou, ale v kostele si tenhle snímek asi promítat nebudou. Už jen proto, že všechny postavy jsou dost nemorální. Dokonce i klaďas Inspektor Clouseau (který je tu spíš na pozadí) se nakonec nezachová kdovíjak skvěle. Jinak Clouseau tu není úplný idiot, jen je to totální nešika a taky je zcela slepý a hluchý - ale to je většina postav kvůli tomu, aby tam fungovala ta komická část, kdy se ti nadrženci různě před sebou schovávají. Celkově mně první Růžový panter nijak zvlášť nesedl. Ta jakási pomalá elegance namontovaná s amorálními nadrženci je pro mě dost zvláštní kombinace. Poměrně zábavné, ale jinak průměr. (5/10)

• 16.3.2020  16:32

Bláznivá dovolená Indiana Jonese. Indymu vždycky někdo překážel a tak trochu z něho dělal blbce. Ale ve čtvrtém díle se kolen něho motá celá parta hic. Na Harrisonu Fordovi už se navíc samozřejmě podepsal věk, a ano, pořád je to obrovskej sympaťák... ale už to není ten nablejskanej akční borec. I to byla důležitá část Indianů Jonesů a to je teď fuč. Film to částečně bere v potaz nějakými hláškami, ale zároveň na to kašle, protože starý Indy je pořád v popředí a pořád utíká a rve se a dělá různé ty akční skopičiny, které dělal v době, kdy to působilo mnohem přirozeněji. Jak nám ale Indy zestárnul, tak je zase fajn, že trochu víc rozumuje a poučuje a celkově se mění ve svého otce. Příběh je tu... ucházející. Mimozemšťani mně nevadí, celý ten nápad je prostě pulpová bláznivina, ale samotný vývoj děje je dost nuda. Připadalo mi to řemeslně zvládnuté, opravdu to působí jako přímé pokračování, ale není to úplně ono. Je to dobré, ale není to vynikající, v ničem to nevyčnívá. Všechny vedlejší postavy působí ploše a jen jako jakési nudnější deriváty postav z předchozích dílů. Vlastně nakonec i ten starej Indy je díky charismatu Harrisona Forda přes všechny jeho neduhy to nejlepší na filmu. Slušné akční dobrodružství, ale kouzlo Indiany Jonese je pryč. (6/10)

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14