Sufferer

Matúš Franko

okres Svidník

1 3 4 5 6 7 následující >>
    • 29.3.2012  18:46

Každý kúzelnícky trik pozostáva z troch častí. Prvá sa volá prísľub. Kúzelník ukáže niečo obyčajné. Druhá sa nazýva zvrat. V nej kúzelník niečo obyčajné premení na niečo neobyčajné. A tretiu, tú najťažšiu, nazývame prestíž. To je časť, kde sa divák stane svedkom niečoho nevídaného. ___ A viac-menej na rovnakej báze vznikol Dokonalý trik, ktorý ma začal utvrdzovať v mojom stále silnejúcom presvedčení, že Christopher Nolan je moderný režisér, ktorý svojmu publiku dáva presne to, čo chcú, a zároveň nesplýva s davom. Systematické odkrývanie informácii s veľavýznamnými detailmi a bohaté na peripetie, z ktorého cítiť niečo sprisahanecké, je prístupné aj bežnému divákovi a pritom nepodlieza vkus ani toho trochu náročnejšieho. ___ Niekto môže krivo pozerať na koniec, avšak Nolan sa doslovnosti (rovnako ako duality – zdvojená rivalita, dvojníci, dvojičky, dialógy s latentne dvojitým významom) drží napríklad aj pri popise protagonistov (Borden opakovane hovorí o svojej totálnej oddanosti umeniu, kým o posadnutosti Angiera nás oboznamuje jeho okolie). A vlastne v tom je čaro filmu, pretože každý chce byť pri predvádzaní kúzelníckeho triku klamaný, ale až si nakoniec zo zeme zdvihne sánku, chce predsa len vedieť, v čom spočíva jeho tajomstvo.

• 25.3.2012  20:28

Francúzsky bojkot pretekov do suterénu zábavného žánru je v skutočnosti bránicu dráždiaca sonda do netradičného priateľstva s presahom do ťažkých sociálnych drám, kompletne očistená od sentimentu a humor zakladajúca na všakovakých kontrastoch. Každý deň sa naozaj nevidí, aby sa misky váh kombinovaných žánrov stretávali v horizontálnej rovine a do seba na milimetre presne zapadali a aby postavy v komédii prechádzali poznateľným vývojom a mali ľahko obhájiteľné motivácie. Samostatnou kapitolou snímky je Omar Sy, ktorý sa svojej postavy chopil s takou chuťou, až máte chuť okamžite vidieť pokračovanie.

• 24.3.2012  00:08
    Hunger Games (2012)

Každý fenomén raz uzrie konca. Otázkou nie je kedy, ale ako. Niektoré sa prirodzene stanú súčasťou popkultúry alebo sa okolo nich vybuduje tak silná fanúšikovská základňa, až nadobudnú status kultu a niektoré zhasnú ako baterka v lacnom horore a upadnú do zabudnutia. Twilight vďaka negativistickému pohľadu širšej diváckej obce lavíruje medzi spomínanými prípadmi, Hunger Games je už ale iná story. Tá vopred prachom zabudnutá. A pritom taká byť nemusela. Na rozdiel od upírskej ságy má aj čo povedať svetu, avšak drží sa prevareného receptu vytvoriť nové idoly mládeže, ku ktorým sa za peniažky rodičov budú chodiť klaňať do kina. ___ Už úvod pochováva vyhliadky na dobrý film smiešnym mejkapom a kostýmami a následne shaky-cam zábermi, ktoré nedokážu poriadne zachytiť ani nehybný objekt. A roztrasenie kamery v spojení s unáhleným strihom, ktoré je viac než neznesiteľné, neopodstatní ani snaha vyzdvihnúť kontrast medzi kastami. Najviac na to doplácajú samotné hry v aréne, ktoré sú prakticky nepozerateľné. S ich pravidlami, ako aj zákonmi predkladaného sveta je divák ako-tak oboznámený, na uvedenie diváka do emocionálneho vzťahu s hlavnými hrdinami to však nestačí. A nič na tom nezmení ani Jennifer Lawrence, ktorá film ťahá čo jej šípy stačia. Priemerný young-adult produkt komercie. (Kino 3D)

• 23.3.2012  00:57

Doprajte mi prosím trochu čas, Severania mi totiž vybili dych. Klass je natočený s povestným severským chladom a odstupom (nie však natoľko, aby sme hlavným hrdinom nedržali palce a tých ostatných znenávideli), nehrá na city a už vonkoncom nehľadí cez hollywoodske ružové okuliare, čím nastavuje realite zrkadlo a autenticitou sa zarezáva divákovi do morku kostí. Ustavične to graduje a buble ako para pod hrncom, až kým nepríde záverečná štvrťhodina, kde som ostal ako ovarený, srdce mi bilo ako o preteky, ledva som lapal po dychu a krv mi tuhla v žilách - takýto pocit som veru ešte nezažil. Pravda, má aj isté rezervy, hlavne čo sa technickej a filmárskej stránky týka, avšak filmy predsa nesledujeme pre ich objektívne kvality, ale kvôli pocitu, ktorý v nás zanechá. V rámci snímok, kde to aktéri nemajú na ružiach ustlané, absolútny vrchol.

• 18.3.2012  11:55
    Sirotčinec (2007)

Bol večer ako každý iný a ručička na hodinkách sa neúprosne blížila k polnoci, a tak som usúdil, že je ten správny čas na porciu strachu. Čo čert nechcel, mojim dvom spolubývajúcim na intráku sa taktiež nechcelo spať, a tak sa ku mne pridali. Aspoň čo sa mňa týka, nudil som sa skoro po celý čas a dosť som driemal. No niečo vnútri vo mne hlodalo, a preto som to s ním po vyše dvoch mesiacoch skúsil opäť, tentoraz sám a okamžite som mu prišiel na chuť. Dalo mi za pravdu, že Španieli sú v súčasnosti majstrami atmosféry. Samosebou nie je Sirotinec až tak strašidelný, ale napr. scéna v kúpeľni a predovšetkým mrazivá záverečná pointu vo mne rezonuje ešte dlho po záverečných titulkoch.

• 4.3.2012  01:39
    Silent Hill (2006)

Ačkoľvek vekovo zapadám do generácie, pre ktorú sa PC hry stali každodennou obyčajou, ja tomuto fenoménu zostávam (až na výnimky) odolný, hernú predlohu nepoznám. Ale k filmu. Christophe Gans zručne využíva vizuálne postupy, prácu s kamerou, strihom, znepokojivými zvukmi i hudbou a efektne ich kombinuje s hororovou výpravou (ľudoprázdne mesto, hmlisté počasie) čím sprostredkúva temnú a depresívnu atmosféru. To bola forma, poďme na obsah. Príbeh je dlhší akoby bolo treba, má nudnejšie miesta a nedokázal som ho absorbovať natoľko, aby som si ho vychutnal plnými dúškami. Silent Hill je netradičný divácky zážitok, ktorý nesadne každému ale svoje publikum si nájde.

• 29.2.2012  23:41
    Alpha Dog (2006)

Najväčšie potľapkanie po pleci si zaslúži človek, ktorý do filmu dotiahol toľko hereckého talentu. Niekto tú skrátka vyhral kástingovú športku. Lenže druhým dychom musím dodať, že trestuhodne zahodil tiket. Bezmála poldruha hodiny sa potácame od večierku k večierku, ktoré zdarne odťahuje pozornosť od ťažiska zápletky, ale kvôli splošteným postavám (napriek tomu Ben Foster démonický a Emile Hirsch presný) v závere divákovi len ťažkopádne skočí do úsmevu. A práve ten koniec mohol byť účel, ktorý by svätil prostriedky (rajcovná bazénová scéna funguje v tomto ohľade azda najlepšie), diváka rozomlel katarziou a razom dal všetkému význam. ___ Poznámka pod čiaru: Z filmu som odkukal fintu, kde sa autom pohýnate dopredu a dozadu počas toho, keď sa niekto pokúša nastúpiť. Sranda jak hovado.

• 29.2.2012  00:23
    Monstrum (2008)

Kreatívny mix vyrabovaných schém v inovatívnom home-video balení. Priamočiarejšie a dynamickejšie (až na uspávankový úvod), avšak bez atmosféry a so zbytočne venovanou pozornosťou vzťahom medzi aktérmi. Odpozerané so stoickým pokojom a bez žiadúcich pocitov. Čakal som ďaleko viac.

• 7.2.2012  20:45

Označenie výplach je viac ako výstižné. Bezprostredne po vpadnutí na filmové plátno sa ide na plné obrátky. Dvojica švédskych režisérov do diváka páli atrakciu za atrakciou a len zriedka sa v komore ich najväčšej, respektíve jedinej zbrane filmu namiesto strieborných nábojov ocitá informácia nastieňujúca povinný dej. Akcia odohrávajúca sa na hororovom pozadí (obraz odetý do odtieňov čiernej, anglické počasie, žiara bleskov či blikajúce svetlo žiaroviek) má solídne tempo a je prehľadná. Ergo, vždy je jasne vidieť, kto komu dáva po papuli. A naviac – Kate Beckinsale v priliehavom latexe je späť. Čo viac, krucinál, chcete. (Kino 3D)

• 6.2.2012  23:41

Ľudia ako Martin Scorsese, Terence Winter či Timothy Van Patten by pokojne mohli napísať knihu "Ako sprostredkovať divákovi neslávne slávnu éru prohibície na sto spôsobov". A verte mojim slovám, že čítať ju by vás bavilo sakramentsky. (1. séria – 8/10, 2. séria – 7/10, 3. séria – 8/10, 4. séria – 7/10, 5. séria – 8/10)

• 28.1.2012  23:18
    Rec 2 (2009)

Inu, nie je sequel ako sequel. Druhé pokračovanie na svojho predchodcu nadväzuje vo chvíľach, kedy ešte nezaschla krv na schodoch uzamknutého činžiaku. Miesto opakovania už raz videného ďalej odkrýva mystérium nákazy, pričom nová pointa nepôsobí prvoplánovo, ale celok šikovne obohacuje. Zatiaľ čo jednotka na pozadí bezvýchodiskovej situáciu učebnicovo stupňovala napätie, až by sa človeku medzi strachom stiahnuté polky prdele nevošiel ani zastrúhaný vlas, druhá časť nenechá diváka vydýchnuť od prvého záberu až po ten posledný, keď strach výborne mieša s adrenalínom. Diabolsky dobrá dvojka.

• 19.1.2012  23:54

Naskočiť na rozbehnutý vlak nie je vôbec jednoduché. A tobôž nie, ak ho svojho času rozbiehal vizionársky rušňovodič James Cameron a sprievodcu robil dnes už kultový Arnold Schwarzenegger. Preto bude Terminator Salvation a každý ďalší prírastok (pohľadom prebodávam teba Genisys) navždy vrazený klin do srdca pravoverného fanúšika série. McG by musel pohnúť nebom i zemou, aby tomu bolo inak. Našťastie vysiela signál o tom, že napriek rutinérsky odrozprávanej dejovej linke, ktorá v hrubých obrysoch dáva zmysel, zvláda pred zaujímavými kulisami nechať svoje postavy záživným spôsobom podvádzať smrť. Ako nový Terminator jasná prehra, ako relaxačný popcorn mierny nadpriemer.

• 24.12.2011  23:53
    Rváči (2009)

Po úspešnej a obľúbenej jednotke je pokračovanie iba prázdne volanie do tmy. Nemá tú scenáristickú hravosť, rafinovaný príbeh vrývajúci sa pod kožu, hudbu, ktorá pohladí po duši či pôvabné obsadenie. Chýba v ňom aróma anglickej trávy a ohlušujúce chorály, ktoré tak zdobili jednotku. Navzdory stále kvalitným rvačkám je film iba stelesnenie morskej panny vábiacej na opätovné napravenie si chute originálom.

• 24.12.2011  15:52

Vezmem to z iného konca. Na snímke In Time mi asi najviac imponuje myšlienkové podhubie, ktoré dáva človeku možnosť čítať medzi riadkami. Andrew Niccol neurobil nič iné, než vykreslil fungovanie dnešného systému na báze prenesenia významu jeho hybnej sily (čítaj peniaze) na čas, a to je len vrchol ľadovca. Hlavu v smútku mám však z toho, že nepodstúpil riziko dať príbehu silnú emocionálnu rovinu a väčšiu hĺbku, čím mohla táto myšlienka prerásť do nadčasovej metafory, ale stavil na istotu, aby na sto minút zamestnal diváka. Každopádne, strata času to nebola.

• 20.12.2011  12:22

Ešte ako chlapec značiaci čiarky na zárubňu detskej izby som žil v tom, že sledujem niečo skutočné. Dodnes sa pri tej mučivej spomienke strhávam a zalieva ma studený pot. Inu, nie nadarmo sa vraví, že prvý dojem dvakrát neurobíš. Do celkového hodnotenia sa však premieta aj môj interes o subžáner found footage, ktorého vznik sa viaže práve k tomuto filmu. ___ Záhada Blair Witch nie je matkou osobitého subžánru, avšak jeho prvým míľnikom, respektíve paradigmou, ktorá udala tón do budúcna. Veľa dymu, málo ohňa. Ale pod úspech sa podpísalo prakticky všetko – fáma o autenticite záberov, prostredie lesa, scenár operujúci s neznámym zlom v pozadí, herci, ktorí sa ochotnícky ponorili do svojich charakterov, ako aj pekelne vťahujúca trasúca kamera odvádzajúca v pozadí tú špinavú prácu. Kult, ktorý sa rokmi vykráda jedna radosť. Dnes na to však existuje pojem inšpirácia.

• 19.12.2011  15:59
    Warrior (2011)

Rocky novej generácie. Klietka ako kľúčové dejisko môže v hrubých obrysoch vytvárať mylné zdanie, že snímka je adresovaná predovšetkým priaznivcom zmiešaných bojových umení, dramatické jadro príbehu ale v skutočnosti tkvie v presahu do ťažkých sociálnych drám. Základným kameňom úspechu je kvalitný scenár. Slová tejto starej pravdy dokumentujú jednak obe príbehové roviny, ktoré Gavin O'Connor dokázal nenásilne previazať a premknúť natoľko, aby sa navzájom dopĺňali a jedna druhú rozvíjali, a jednak perom dobre napísané a hereckým trojlístkom ešte lepšie zahrané postavy, ktoré pochádzajú z nášho sveta a sú nositeľmi tráum minulosti. Stojac na okraji citovej priepasti medzi nimi, vzájomnou interakciou a kolíziou sa zarývajú divákovi hlboko pod kožu, čím sa látka rozťahuje do šírky a dostáva náramnú hĺbku, priam až osobný rozmer. Veru, aj tvrdí chlapi plačú. A ja s nimi.

• 19.12.2011  00:54
    Love (2011)

Iskierka nádeje slovenského filmu? Dosť možné. Na tunajšie pomery spravil Jakub Kroner výrazný krok vpred. V duchu hesla od mladých pre mladých dokáže veľmi dobre predať jednoduchý príbeh chalana dimenzovaný na dve roviny (kriminálna dráha s kamarátom, vzťah s dievčaťom), ktoré sa po celý čas plynulo pretínajú a ovplyvňujú. Herci občas hrajú s nezúčastneným výrazom a ich dialógy sú miestami strojené až beda, ale je mi nanajvýš sympatické vidieť, ako sa mladý tvorca snaží hrať s obrazom (split screen), vtipne odľahčiť (hotel, kontrola na internáte), ako aj zachytiť miesto a dobu. Pri väčšej snahe mohla vzniknúť generačná výpoveď, avšak Lóve je konečne domáci, slovenský film, ktorý nemá diery v logike ako po vytrhaných zuboch a dá sa naň bezbolestne dívať. Na začiatok celkom fajn.

• 7.12.2011  18:38

Natočené ako podľa príručky s názvom “Od poflakovania na ulici a blbnutia v bazénoch k položeniu základov moderného skateboardingu“. Ale pozor. Film Legendy z Dogtownu je vzácny prípad toho, keď visačka “podľa skutočných udalostí“ nepredstavuje limitujúci faktor a vcelku nevyznieva prvoplánovo. Naopak, plynie s ľahkosťou a uteká ozlomkrky. Srdce scenára (ktorý vyšiel z pera jednej z legiend) leží v pohodovej atmosfére, ktorú sa vďaka vynikajúco vybranej hudbe či vťahujúcej dokumentárnej kamere darí režisérke preniesť na diváka. Catherine Hardwicke aj napriek malým remeselným skúsenostiam vedie svoj filmový orchester ako skúsený dirigent. A možno akoby len plávala po povrchu a nešla viac do hĺbky, pocitovo zachádza ešte ďalej. Pekne sa opiera o základné body a do príbehu vnáša pnutie medzi postavami. Pocitovo záležitosť, pri ktorej akoby každý nechal kúsok seba a ktorá nebezpečne zvádza k oprášeniu skateboardu.

• 5.12.2011  22:39
    Počátek (2010)

A predsa sa točí... Po precitnutí z euforického sna prichádza vytriezvenie, ktoré odkrýva jadro zápletky vo svojej jednoduchosti. Okolo neho Christopher Nolan dômyselne navrhol a postavil komplexné bludisko, v ktorom sa informácie len tak netúlajú spletitými cestičkami a slepými uličkami, ale rafinovane navádzajú diváka ako Ariadnina niť. Skutočná oslava dôležitosti príbehu zasadená do modelu príčin a dôsledkov a roztiahnutá do nadštandardnej minutáže, ktorá prináša opätovné uspokojenie z filmového blockbusteru, ktorý iba mechanicky neodsýpa. ___ Inception je výletom do nespútaných zákutí predstavivosti jedného osobitého tvorcu, ktorý všetko načrtnuté možno nedotiahol do úplného konca, avšak bravúrne to ukrýva vo vytvorených úrovniach a majstrovsky pretkáva pri vysvetľovaní zákonitosti predkladaného sveta. Obzvlášť ma baví sledovať, ako sa nebojí plytvať nápadmi pri aranžovaní scén a spomínaný svet zaplaviť postavami, ktoré znamenite vybraní herci pod jeho vedením privádzajú na plátne k životu. Viac takých filmov, prosím.

• 4.12.2011  15:19

Kam až siahajú limity režisérskeho majstrovstva? Nadľudsky ťažká otázka, ktorú sa Darren Aronofsky pokúsil zodpovedať pomocou jednoduchej myšlienky, keď zdrapil ľudskú hlúposť za uši a dotiahol ju na prah filmovej dokonalosti. Výnimočné dielo, ktorého obsah sa dá zhrnúť do jednej vety, lež na spektrum pocitov, ktoré vyvoláva, sa slová hľadajú len ťažko.

• 4.12.2011  15:08
    Thor (2011)

V posledných rokoch sa nám roztrhlo vrece s kreslenými hrdinami. Samozrejme, pokiaľ sa budú niesť na podobnej kvalitnej vlne ako "bleskozvod", tak sa nemám čoho báť a na ďalšie mesiace mám o zábavu postarané. Jediné, čo ma však trochu straší vo sne je, že sa mi to opisovanie cez šablónu zunuje. Ak by sme totiž dejovú linku preniesli do grafu a porovnali s ostatnými komiksovými produktmi, dostali by sme skoro identický dejový spád. Ale tak či onak je natočený šikovne, vizuál je opojný - Asgard vyzerá úchvatne a na herecký káder sa nemožno sťažovať. Inak nič v zlom, ale herec čiernej pleti znamená vo filme, ktorý sa krúti okolo severskej mytológii, viac-menej klinec do oka.

1 3 4 5 6 7 následující >>