• Krátkometrážní

The Covenant (2023)

Hodně moc odlišná věc od klasické Ritchieho tvorby. Tak moc jiná, až je dobrá, i víc než to. Realistická akce, silné momenty, bezvýchodné situace, vybroušená atmosféra. Ritchieho rukopis jsem rozeznal v opravdu málo záběrech, ale je fajn vidět, že si neumí jen uletět a stylově blbnout. Všechno může jít ve filmu stranou, je to jen o vojákovi a jeho tlumočníkovi. Jeho život za jeho život. Možná bych upustil od civilní linky hlavní postavy a víc přidal na plynulosti děje, ale to je čistě subjektivní pohled, it is what it is a mě to bavilo od začátku do konce. K posledním 15ti procentům chybělo málo, chvilkama mi tam neseděl Gilenhól, ale dal se překousnout jako zatím všude jinde. Hudba tady byla vyloženě výtečná. Finále s Andělem smrti byla třešnička na dortu. Tohle se Ritchiemu povedlo, moc hezkej film. Na starý kolena měknu. A hned jsem poznal Homelandera! A kde umírá Talibán, tam je jedině dobre. 4* a.k.a 85%

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Technicky a řemeslně je to pořád špička, přehledná choreografie střelby a boje, příjemné změny prostředí, ještě větší rozšíření pravidel celého univerza a brilantní postavy. Ale proboha, ať už ho někdo zabije nebo pošle do důchodu, vždyť ten chlap pořádně čtyři filmy nespal. Fakt už je to únavný, jsem unavenej za něj ze všech těch ran do obličeje i do kevlaru, z řezných ran, z pádů z domů i ze schodů. Samotný stopáže jednotlivých filmů jsou čím dál delší a i když se pořád něco děje, tak to nutně neznamená, že je to dobře. Je to jak videohra, kde likvidujete stovky lidí, kdy je to na začátku sranda, ale ke konci je to ubíjející. A tohle už končilo čtyřikrát. Ale u čtvrté kulky musím hodně pochválit casting, Skasgard, Adkins, Yen jsou trefa do hlavy i s charaktery který hrajou. A nevěřím tomu, že konec je takovej jak se jeví. Ale i přes všechno ostatní musím dát 4* a.k.a 80%

Nikdo tě nezachrání (2023)

Po vraždě prvního emzáka jsem tušil, že to půjde do sraček a světě div se, opravdu šlo. Pár originálních prvků by se našlo (němý film, akčnější prvky boje s emzáky), ale vše zastínila absence hlubší atmosféry, odpudivé CGI a nezajímavá hlavní postava. Být tam lépe vybudovaný napětí, praktičtější kostýmy emzáků a neúplná debilita všech zúčastněných, bylo by to alespoň o hvězdu lepší. Takhle je to jen podprůměrný Béčko, jehož finále je horší jak nejhorší díl Akt-X. Mulder by s nima vyjebal jinak. 2* a.k.a 25%

Cutting Moments (1997)

Prvně rty, pak prsa, pak penis. Stříhánky pro všechny. Nehodnotím poslání, nemá na mě vliv, ale gore bylo celkem levný. Myšlenka se mohla natáhnout a skrze citovou rovinu a více rozvinuté chování postav by to asi fungovalo, takhle ale ne. 2* a.k.a 30%

Antrum: The Deadliest Film Ever Made (2018)

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Spadli tam oba, přežili to, i když Astaroth dohlížel. Dva body za pár nepříjemných scén, jinak je to hovno. Když jsem teď ten film urazil, tak snad umřu. Prosím. 2* a.k.a 20%

Grizzly Man (2005)

Sestřih klipů, kde se honí nad medvědy a ve finále to stojí dva životy. Asi bych se nebál říct, že jeden si o to i vyloženě říkal a dostal maximum od brum brum co mohl. Příběh Timothyho už nějakou tu dobu znám a je to vážně nepříjemný čtení s trochou empatie k jeho čajce. Nikdo nechce být rozervanej medvědem. Tim asi chtěl, tak to měl, win win. Story je za 5*, tenhle dokument jen za 3* a.k.a 55%

Deadgirl (2008)

Nekrofilní amatérská blbost. Námět má sice dobrou myšlenku, ale provedení je absolutně nic neříkající a nudné, především když už točím takovej bizár, tak upustím uzdu fantazii. Vždyť mi u toho ani neťuklo v buřtíku. 2* a.k.a 25%

Ada (2021)

Nečekal jsem velkou věc v tomhle směru, námět mě zaujal, ale tušil jsem spíš ukolébavku a tu jsem dostal. Prakticky mě na tom nic nepřekvapilo, čistě klidný slowburn, kde se schyluje ke špatnýmu konci už od prvního výstřelu. Chápu poslání i předání, ale mohlo to víc utáhnout oprátku, ať se vazy lámou a ne jen dusí (wtf). Pomalá skandinávská folklórní bajka. 3* a.k.a 55%

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Znepokojivé a emocionální (ano, protože většinu času je člověk fakt nasranej) drama s pachutí hniloby jménem Kevin. Hodně (ne)příjemně zneklidňující sonda do života zparchantělého zmrda, kdy každých 10 minut čekáme, co dalšího ten filuta provede. Tilda je top notch bez debat a výrazně tomu dopomohl i Ezra. V dnešním světě věřím, že drtivou většinu stopáže nehrál, ale byl sám sebou. Konec mohl být na můj vkus trochu víc zlej, ale zanechalo to i tak působivou stopu v hlavě. Solidní překvapení. 4* a.k.a 75%

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Je tam pořád ten náboj, díky kterýmu M:I miluju. Cruise sice viditelně zestárnul ale pořád je to scientologickej ďábel co jede na 110%. Baví mě tu hlavně ženská stránka castu, kdy tomu vévodí fantastiche Vanessa Kirby a Rebecca Ferguson. Navíc konečně došlo i na nějakej ten osudovej prvek, kterej může Hunta posunout na novou úroveň, kdy nejde čistě jen o happy ending pro lidstvo. Ano, scénář je celkem rozmáchlej a rozjíždí až moc věcí, proto místy ztrácí dech a nemá takovej tah na branku jak předchozí dva filmy. Stopáž je taky docela přepálená díky rozmachu výpravy, pětkrát jsem kontroloval kdy to bude končit, ne v negativním smyslu, ale že se tam toho děje až nějak moc na jeden film. Mně to ale nevadí, užívám si přepálenou akční jízdu za stovky milionů dolarů a jen fascinovaně vzpomínám, kde to vlastně začalo. Ale na nostalgii je ještě čas, Ethan Hunt ještě neuběhl poslední míli a já se těším na jeho další, tentokrát snad poslední, nesplnitelnou misi. 4* a.k.a 85%