Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Akční

Recenze (3 499)

plakát

The Way We Live Now (2001) (TV seriál)

Další zajímavá adaptace velice zajímavého historického románu (ságy) patrně velice zajímavého autora. Rozdíl je tentokrát v tom, že u nás není známá ani předloha, ani tato adaptace. A je to veliká, veliká škoda. Děj je neskutečně zajímavý, výprava, kostýmy i dobová atmosféra jsou standardně špičkové a herci (jedna hvězda vedlé druhé, ačkoliv několik z nich bylo tenkrát pouhými začátečníky) jsou naprosto famózní, v čele s naprosto neuvěřitelným Davidem Suchetem, jehož ztvárnění Melmotta je naprosto geniální. Naprosto bez debat se jedná o jednu z jeho vůbec nejlepších rolí - patrně hned druhou po Poirotovi. A naprosto bez debat je tohle špičková podívaná, dramatická, dojemná, zábavná a příjemná zároveň. A ta zápletka je prostě luxusní. Navíc se jedná jen o čtyři díly, které nejsou nijak dlouhé (divák se nudit opravdu nebude), a tak to prostě má vypadat. Vynikající záležitost, kterou si v budoucnu velmi rád zopakuji. Na tomhle prostě nebylo co zkazit (protože BBC) a k ničemu takovému ani nedošlo. Předloha mě zajímá - tak snad někdy. 85%.

plakát

Znamení čtyř (1983) (TV film)

První ze dvou adaptací Holmesových případů s Ianem RIchardsonem v hlavní roli. Po mnoha letech se mi konečně poštěstilo a já tak můžu ohodnotit i Znamení čtyř. Zatímco známější Pes baskervillský ze stejného roku je tou vůbec nejlepší adaptací tohoto románu, Znamení čtyř (mj. s jiným doktorem Watsonem) je naopak adaptací nejslabší. A přitom ani nedokážu pořádně vystihnout, co mi na ní vadilo, ty další jsou prostě lepší :) Richardson je naprosto fantastický (na Bretta a Rathbonea se ale samozřejmě nechytá) a je velká škoda, že se v načaté sérii už dál nepokračovalo. Tradičně úžasně vystihnutý viktoriánský Londýn s pořádnou mlhou a příznačnou atmosférou, případ věrný předloze... Jen pachatel je nám tentokrát známý od začátku (takže divák ví všechno dřív, než Holmes) a na následujícího Psa se to prostě nechytá. I přesto je to výborný film, ke kterému se rozhodně budu rád vracet. Výtečný český dabing. 75%.

Revizor (1933)

Skvělá adaptace, navíc přizpůsobená Burianovu herectví a s příjemnou stopáží lehce nad hodinu, s perfektními herci, z nichž se uplatní naprosto všichni (což v burianovkách není pravidlem) a naprosto výtečným závěrem, takže v zásadě není co vytknout. Tuhle komedii naše televize moc nevysílají, což je veliká škoda. Jednak je to kvalitní film a jednak je to klasika světové literatury. Tedy ideální kombinace! 80%.

Zlaté dno (1942)

Výborná komedie a rozhodně jeden z vůbec nejlepších filmů Vlasty Buriana. Není to úplná taškařice jako jiné jeho komedie, ale to rozhodně není na škodu. Právě naopak. Zlaté dno místy hraje na trochu vážnější notu, přehlídka gagů ustupuje zajímavějšímu ději a velmi příjemně se na to kouká. Jen mě trochu iritovala mluva všech těch dětí, ale to je detail. Etuda s žehlícím prknem je naprosto geniální. 85%.

plakát

To neznáte Hadimršku (německá verze) (1931)

Stejně dobré a povedené jako verze česká, jen o pár minut kratší. Česká verze má navíc rozkošnější herečky v čele s úžasnou Světlou Svozilovou, tedy prvky, které jsem v této verzi trochu postrádal. Jinak je to ale rovnaké, a tedy rovnako kvalitní a zábavné. 75%.

plakát

Maigret - Maigret a přístav v mlze (1996) (epizoda)

Po delší době zase jedna trošku slabší epizoda, ale v rámci celého cyklu si stále udržuje standard, takže není co řešit. Bruno Cremer je tradičně vynikající, atmosféra a prostředí úžasné, i samotný případ se řadí k těm lepším, jen adaptace se na předlohu a zpracování s Rudolfem Hrušínským tentokrát nechytá. Přesto je to pořád krásně odpočinkové potěšení. 75%.

plakát

Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

Nápad rozhodně dobrý (jako celek, jednotlivé prvky jsou spíš hovadiny), herecké výkony samozřejmě fenomenální, vizuální stránka skvělá, několik více než slušných momentů a pár výtečných hlášek. Ale to zpracování je prostě absolutně průměrné. První půlhodinu jsem se sice bavil výborně, ale pak to začalo být jaksi zamotané, zmatené a hlavně docela nudné. Z tohoto námětu šlo určitě vytěžit mnohem víc a mnohem lépe, nejen vzhledem k tomu, kdo za ním stojí. Dohonil jsem rest. ale na rozdíl od mnoha jiných českých komedií a parodií ze stejné doby tuto už opravdu podruhé vidět nemusím. Zabil jsem Einsteina, pánové! totiž neobstojí ani jako parodie a jako seriózní sci-fi film samozřejmě už vůbec ne. Škoda. Naprostý průměr. 60%.

plakát

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Řemeslně velice dobré a příjemné, v rámci série (a to jak hlavní, tak i ostatních filmů) už je to slabší. Hororová atmosféra nefunguje, lekačky jsou tradičně nefunkční a démoni jsou poprvé nezajímaví. Příběh je sice zajímavý a to, že se v tomto případě jedná o jakousi hororovou detektivku a je to KONEČNĚ něco trošku jiného, než je nám servírováno už od prvního Conjuringu, je více než fajn, ale ve druhé polovině mě to náhle nějak přestalo bavit a na mysl mi přišlo to, že všechny předešlé filmy (kromě první Annabele) mě bavily více a taky jsou lepší. Absence Jamese Wana je sice znát, ale na druhou stranu to není vůbec nic proti ničemu, nový přístup tahle série už potřebuje, jen škoda, že třetí film není lepší, protože svým námětem na to rozhodně měl. Lepší průměr, ale jinak tenhle film vlastně není ničím zajímavý. Herecky je to sice pořád fajn, ale Warrenovi už jsou tady staří a unavení. Rád bych doufal, že další díly už nebudou, ale takový optimista rozhodně nejsem. 60%.

plakát

Medicejové - Ve jménu rodu (2019) (série)

Medicejové i ve své třetí sérii zůstávají jedním z nejlepších historických seriálů vůbec, dokonce si myslím, že kvalita se i tentokrát lehce zvedla, navíc je výhoda, že v tomto případě se na předešlou sérii tentokrát přímo navazuje. A protože to vypadá, že seriál dospěl do svého definitivního konce, nevyhneme se ani povedenému zakončení. Opět mě fascinovala téměř každá minuta - skvostná výprava, skvělí herci, strhující dialogy a nesmírně zajímavý děj doprovázený vynikající hudbou. Prostě opět strhující záležitost, která sice není úplně stoprocentně věrná skutečné historii, ale je to úplně jedno. Těch osm dílů už zase uteklo až příliš rychle.

plakát

Viktorie - Série 3 (2019) (série)

Koruna to není, ale na to jsem si už dávno zvykl. Také Viktorie si ovšem i ve třetí sérii udržuje (svůj) standart, který nastolila už první sezona. Výprava je stále excelentní, herecké výkony stále vynikající... jen po té dějové stránce se to prostě občas trochu vleče, ale s tím se nedá nic dělat. Tenhle seriál je pořád parádní, poctivá historická podívaná, která stojí za pozornost. 80%. Občas je to sice trochu telenoveloidní, ale v tomhle případě to samozřejmě vůbec nevadí.