• Krátkometrážní

Kancl - Série 8 (2011) (série)

Úvod série je strašný. Úprimne, najväčší seriálový prepad, aký som v horizonte jednej série vôbec zažil. SPOILERy! James Spader bol chyba. Chápem, že Carrey, alebo Gervais boli cameá, ale Spader sa na tú rolu hodil úplne najmenej. Kedysi to bol jeden z mojich najobľúbenejších hercov, tu je ale totálne mimo koncept. V súboji Andy vs. Darryl opäť chyba. Andy vždy býval jednou z najtuctovejších vedľajších postáv (čo sa paradoxne aspoň trochu zmení v priebehu druhej polovice série). Koniec SPOILERu! Okrem toho, doslova všetky postavy stratili charakter. Čiastočne si ho zachoval iba Jim, toho ale scenár tiež núti do neočakávanych nezmyslov, ako je ponevieranie sa okolo, s Dwightom (!). A to je práve to najhoršie: Office vždycky vychádzal z vzájomnej nevraživosti; tu sa, naopak, apeluje práve na súdržnosť. Celý kancel je skvelý kolektív a to doslova divadelne. Postavy už ani nevytvárajú náhodné scénky, nestoja striedavo pred kamerou, ale sa divadelne združujú, v skupinkách. Uprostred officu sa permanentne  len prechádzajú, nahromade, v kruhu; Jim s Dwightom, Ryan s Kelly… vytvárajú si dojemné scény a morálne ponaučenia. A začiatkom to fakt bolí. Niekedy okolo desiatej epizódy sa seriál pokúsi vrátiť späť a niekde okolo osemnástej sa mu to už takmer darí. V závere je tam snaha; Pam sa vracia do formy, Erin je opakovane zlatá, už to ale nie je ten starý Office - ten geniálny seriál. Najhoršiu zmenu utrpela asi Angela, Toby takmer zmizol. Kelly sa objaví občas, Kevina tlačia do extrémov. A Angela sa reálne povahovo už nikdy nevrátila. Za prvých sedem sérii som napočítal dohromady tri trojhviezdičkové časti (to je za cca 140 epizód). Tu nie je päťhviezdičková ani jedna. Dávam 3*, pretože v dobe vzniku to musel byť kvalitnejší seriál ako boli záverečné série napr. Dva a pol chlapa, New Girl, alebo HIMYM, ale tá fanúšikovská bolesť…

Vítejte v Marwenu (2018)

Na to, jak to od prvého momentu smeruje presne tam, kde to celý čas čakáte, prekvapivo nenudiace. A nie je to ani hercami, vôbec nie dojímaním, ale hlavne enormným množstvom vizuálnych stimulov a Leslie Mann má strašne príjemný hlas.  Ten reálny prípad nepoznám. Má to s ním najskôr spoločného toľko, ako Eiza Gonzales s kuchárkou  v redneckom bistre. Ale i tak je to v pohode film.  Na takú úchyláčinu. Akurát ten Carell je nejaký divný. Medzi 3 a 4* celý čas, zaokrúhlujem dohora za lietajúce auto. Ps: Janelle Monáe je tu strašne nevyužitá.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Obstojné dialógy, béčková storka a triky na úrovni prvého Resident Evilu.

Súhra (2002)

Od Barabáša mám radšej práve “snežné” veci, ale toto je vážne len take cute psie kňučanie, pózovanie a usmievanie sa do kamery.

Údolí panenek (1967)

Kniha bola neodolateľný brak a filmová adaptácia je (s tými dialógmi) asi ešte naivnejšia. Kto by to povedal, že smiešne veci divnejšie znejú nahlas?! :D Casting presný, je to pekne natočené.  Dosť sa skracovalo. Mierna zmena charakteru Miriam (a celého diania okolo Tonyho) je logická, prerod Neely oproti knihe zobrazený uveriteľnejšie, ako tomu bolo v knihe. Vyškrtnutie Anne-nho milionárskeho nápadníka bolo tiež dobrým krokom, pre dej bol zbytočný.  Ale Anne je v úzadí. A bábiky tiež. Prostredná časť filmu je strašne urýchlená. Záver pokašlaný. Nemá to hĺbku, ale to snaď ani nikto nečakal. Guilty pleasure.

Suzume (2022)

Prvú hodinu ma to moc nebavilo (inak som hrozne rád, že anime ide u nás v kinách). Manga bude ale určite za 5*. Zvažujem, že už budem Šinkaia iba čítať.

Flash (2023)

Obsadiť Ezru Millera do role Flasha bola chyba, myslím si to už od Justice League. Ten človek nie je ničím z toho, čim je Tom Holland. V skratke je slizký, je starý a nemá ani náznak komediálneho talentu (čo je docela problém, keďže prvá polka filmu je komédia). Cameá zbytočné, s výnimkou tých supermanských (aj keď vidieť naposledy Gal, potešilo). A triky strašné - zastaralá počítačová hra.  Čo sa mi teda vlastne páčilo? Tie cameá - supermanské. Vzťahy. Michael Keaton. Supergirl. Štylizácia jednotlivých scén. Radosť, s ktorou to bolo evidentne točené. Zastaralé motívy, siahajúce až do donneroviek. Mišmaš všetkého možného.  Nedáva to zmysel, hej. Je to guilty pleasure. Ten vesmír mi nebude chýbať (možno s výnimkou tretej Wonder Woman). Neteším sa ani na Gunnverse. Snyder rulez.

Rocco (2016)

Skvelý dokument. Trochu som sa na začiatku bál, aby to neskĺzlo do  pokryteckých bullshitov (jak keď napr. Lana Rhodes, alebo Mia Khalifa zarobili pornom mnohomiliónové majetky, aby si po rokoch dodatočne uvedomili, jak ich z toho celého vlastne bolelo srdiečko. Peniaze ale vrátiť nechcú. :D). Nie, v Roccovi je podobná iba úvodná scéna. Priznám sa, že som na Sifferdiho tvrďárny nikdy moc nebol, ale sledovať zákulisie je zaujímavé. Vďaka komickej postave je to aj vtipné a úplne najviac ma bavili dialógy/monológy s tou feministickou hardcore herečkou v poslednej tretine filmu. 85%

Budhistický Ladakh (1996)

Pekné zábery. Tie duchovné veci tiež ide rešpektovať. Vadili mi ale také tie klasické, pokrytecké, antimaterialistické klišé úvahy, jak sú extrémne chudobní ľudia, bez akéhokoľvek vzdelania, šťastnejší. Nie, že by si to niekto z nich vybral. Vždy ma fascinovalo, prečo si to tí, kto majú plnú hlavu návratu na stromy,  nevyberú miesto nich, a radšej v zlej modernej civilizácii lietajú po svete a točia filmy. Lol.

Ovládací panel
9. nej uživatel Velká Británie