• Krátkometrážní

Top Gun: Maverick (2022)

To je tak, keď furt pracujete a do kina na nového Cruisea sa dostanete až deň potom, jak vyjde na nete. 🥹 Jednotku neznášam, je to zostarnutá, prežitá, machistická sebeparódia, čisto len pre Američanov. Najhorší film Toma, aj Tonyho. Ale komerčne najúspešnejší hit roku 2022, s nadupaným trailerom a 90% na čsfd, nemôže byť iba hype. A jedná sa vlastne od prvého momentu (doslova) o prehliadku premenených šancí. Kde by iný film začínal neúspechom, Kosinski stupňuje úspechy. Odčiarkava po jednom jednotlivé body a hrá vlastne čisto na žánrové formulky a ich napĺňanie. To máte tréningy, zlého admirála, povinný pohreb… A robí to dušou starosvetsky; romantická ženská postava je milfka, je tam skoro erotická scéna, liečenie starých mindrákov. Dávkovanie jednotlivých atribútov, ktoré divák očakáva, prehliadka možností súčasnej techniky, emócie. Pozitivizmus. Dokonca sa vyhol zobrazeniu akéhokoľvek záporáka (ponúkalo by sa Rusko, že?), od začiatku bojujeme len proti nášmu nepriateľovi, aby sme ochránili našich spojencov… v neurčitosti pokračujeme až po osobný stret, kde sa zjavia anonymní vojaci v helmách bez vlajky. Pretože cieľom tohoto výletu je cesta. Úprimne som od prvých minút zapieral nohy do podlahy, v závere som sa bránil slzám. Dve hodiny som za zvukov hudby, akú nepočúvam, sledoval tému, ktorá ma nezaujíma. A dve hodiny som sa pri tom usmieval jak idiot. Absolútne by som to nečakal, ale k augustu je nový Top Gun (zatiaľ) filmom roku. Ps: Keď už sme pri veciach, ktoré nerobím, ja napríklad nesledujem trailery. Nikdy. Iba v kine, kde nemám na výber. Takže som videl tieto tri: 1. Mission Impossible. Cruise v chrobáku s Hayley Atwell, ktorá má väčšie kozy jak je kapota, Rebecca Ferguson v jednej zo svojich najikonickejších rolí, a aj tak sa ani jedna nechytá na Vanessu Kirby. To bude žrádlo! Bez Toma by Hollywood nebol Hollywoodom. 2. Jan Žižka. Vizuál rozprávky z produkcie ČT, záver už v ukážke a Ben Foster ako hlavná hviezda. In your dreams. :) 3. Black Panther. Wakanda Forever. Haters gonna hate. Aj ja som svojho času na jednotku nadával. Je to cool superhrdinský film, ale verím, že jeho nominácie (a oscary) sú z väčšiny súhrou komerčného megaúspechu, lobingu a trafenia sa do povinných diverzitných kvot. Ale toto je skrátka trailer roku. Pôrod pod vodou, politika, súboj elementov, Bob Marley. Vždycky si takto pripomeniem, že treba mať otvorenú myseľ, pretože ohŕňať nos nad čímkoľvek, len z princípu, je proste vždy rovnako detinské. A je úplne jedno, či sa jedná o komerciu, art, MCU, alebo horory. Žiadny hejt nie je viac než póza. Pss: Okrem Twilightu, to je sračka. ✌️

Tiché doteky (2019)

SPOILERy! Toto natočené, ako by sa to stalo naozaj. Čiže realistické a neakčné. Posledných 15 minút ma nakoniec o štvrtej hviezde presvedčilo, bez úplného záveru by som sa zas ale obišiel. Křenková super. 75%

Elvis (2022)

Na to, že sa mi to páčilo asi veľmi, mi napadá asi viac negatív. Hlavne je to strašne povrchné. Nie je jediná téma, ktorú by film rozobral do detailov. Napr. Presleyho filmovú kariéru ignoruje úplne, vzťahy, či politické názory načrtne tak, aby ich divák chápal, a ide si ďalej; a o čom to vlastne bolo? O živote v zlatej klietke? O zlom manažerovi? Elvis ani nebol hlavná postava, hlavnú postavu hral Hanks. A nijak zvlášť dobre, treba podotknúť. Možno preto, že ako postava nedostal žiaden vrcholný moment. Rozhodne nebol démonický. Butler je ako imitátor skvelý, ale tiež nedostal oscarovú scénu. Luhrmannov film nie je dialógovka, skôr jak keby zhudobnená rekonštrukcia. Scenárista s odstupom. Ale audiovizuálna je to žranica! Nebudem spievať ódy, kto chápe ten pojem, vie. V tomto smere je reč o nominácii na mieste. Nie je to najlepší Luhrmann, ale rozhodne najlepší po Moulin Rouge. Zabudnuteľný zážitok, aj keď určite silný. Užil som si ho.

Bílá nemoc (1937)

Najlepšie na tom je, jak je tá ústredná, ušlachtilá myšlienka opakovane spochybňovaná. Dilemy 30.tych rokov sú dilemami aj dnes.

Rebel Highway - Dívky ve vězení (1994) (epizoda)

OITNB before it was cool. Zvláštny film. Zároveň herecky a scenáristicky ťažké béčko, zároveň z toho silno cítiť Fullerov rukopis. Pokiaľ sa nepodielal aj na réžii, muselo ísť o nejakú formu napodobeniny alebo pocty; ten film má skrátka Fullerovskú atmosféru a jeho “bojové” scény. Anne Heche bohužiaľ nedostala lesbickú scénu, ale hraje najživelnejšiu, najsexuálnejšiu postavu. Rip Anne.

Denní směna (2022)

Stredne odfláknutý Netflix. Do takej tej trápnej, céčkovej úrovne à la Gray Man to zase dotiahnuté nie je, ale vrchná (a jediná) charakterizačná úroveň postáv sa zastaví u slova cool, a choreografia súbojov je tiež slabá (a repetitívna; akčné zastrelenie vo vzduchu počas skoku, sa tam objaví asi 30 krát). Ale ako ľahká, víkendová prípravička na nového Bladea to asi stačí. Hlavne nech nerobia sequel. 55%

Čelisti IV: Pomsta (1987)

Asi stonásobne lepšie jak trojka, ale i tak; hlavná postava je (podľa vlastných slov) otravná babička, Mario van Peebles hrá komického černocha, žralok je statický a pomalý + ten námet, a záver to zráža snaď do céčka. Nudný a hlúpy film, ktorý patrí do nočného tv kina konca 90.tych rokov, tam je jeho miesto. Dve hviezdy tomu samozrejme dať nejdú, ale treba oceniť, že  sa aspoň pokúšali tváriť seriózne. Zvyšok tej jednej hviezdy dávam exteriérom bahamského raja.

Já jsem Groot (2022) (seriál)

Štvorminútová groteska, ktorá v rámci zvoleného formátu funguje lepšie, než schizofrénny Moon Knight, či ubíjajúco jednotvárna Ms. Marvel, v rámci tých svojich. Parádny večerníček 🚬. Ps: E02 spočiatku pôsobila ako crossover s Troma veteránmi.

Čistič (2015)

Typický slovenský film, ktorý je buď kričaný, alebo šepkaný, nič medzi tým. Je to smutné, jak sa prudko nikam neposúvame, že? Z toho, čo som od Bebjaka videl (dobrá kopírka, zlá kopírka, hra na západ) som mal s týmto asi najmenej problémov. Ale zas Zlo si už poriadne nepamätám a tie filmy ani moc porovnávať nejde. Každopádne, dej v tej ústrednej izbe sa mi páčil. Zbytok nestojí za reč.