• Krátkometrážní

KIMI (2022)

Prekvapilo ma, že jak je to klaustrofobický hi-tech thriller, atmosférou mi to zo Soderbergha pripomínalo viac Zakázané ovocie, ako napr. Unsane. Dokonca aj pri tom Martinezovi. Sexi film, Kravitzovej Catwoman bude žrádlo.

Temná dcera (2021)

Pôvodne som to ani nechcel kukať, ale tak nominácia pre Jessie Buckley. Najsilnejšia zložka rozhodne soundtrack (ústredný motív + VA), obe hlavné predstaviteľky skvelé (Buckley viac). Odpudivé prostredím a vedľajšími postavami (hlavne Dakota Johnson je dosť na zabitie znudený, mafiánsky madrac). Naozaj silná scéna bohužiaľ len jedna, aj to predovšetkým zásluhou hudby. 65%

Síla psa (2021)

Podobne zvolený prístup ako mal pred pár rokmi Moonlight. Tiež je to najsilnejšie v nevyslovenom, traumy sa snažia bolieť skrz dusenie sa v postavách, myšlienka a záverečná pointa tvrdia viac vecí naraz, a tak nejak akademicky to ukazuje fuckera konvenciám sveta mužov. Akoby v psychologickej dráme ekvivalent hororového strachu z nevideného, hlavne tá hudba. Campionovej réžia precízna. Hlavní štyria herci všetci výborní; ostatní traja podľa mňa o chlp lepší než Cumberbatch (Mladý dostane oscara). 85%

Eureka (1983)

Výborný film. Jediné, čo mu v mojich očiach škodí, je neopodstatnené brutálne násilie, ktoré mainstreamovému divákovi v tej dobe muselo spôsobiť šoky. V úvodnej scéne pôsobí sebaparodicky, neskôr len samoúčelne, každopádne pre rozprávanie exploitácia nemala význam. Súdny proces moc patetický, ale mne sa páčil. Casting super, Theresa Russell krásna.

V síti: Za školou (2020)

Najzáslužnejšia časť celého projektu, ktorou Klusák defacto supluje chýbajúcu a hlavne u nás na Sk  (pre vplyv katolickej cirkvi a celkovú konzervatívnosť tuzemského voliča)   tak opomíjanú sexuálnu výchovu. Väčšina explicitných scén chýba, okrem edukatívnych vsuviek má rozprávanie aj odlišný tón, nehrá sa tak na efekt (logicky), známe scény sú často poprehadzované, prípadne rozlične zostrihané a dojde aj na niekoľko nepoužitých záberov. Dĺžka je pre zvolený formát ideálna a ja osobne by som vynechal akurát katarznú scénu (ktorá evidentne bola dilemou, nakoľko jej použitie film slovne obhajuje).

Potvora (2016) (seriál)

Život je vtip.

Stručné dějiny vyhlazování (2021) (seriál)

“Niektoré veci sú tak zlé, že úplne stačí, že sa stali.” Ja myslím, že za posledné storočie a súčasnosť máme dôvodov na mindráky až dosť. Je určite komfortnejšie nepripomínať si tie staré. Určite aj preto, že to často slúži k relativizovaniu holokaustu. Na druhú stranu potom nefňukajte, keď pôjde k zemi ďalšia zo sôch hrdinov bielej histórie.

Cizinec (1967)

Hodne presná adaptácia, spolu so Snovou novelou jedna z najpresnejších, vrátane celých dialógov a bezchybne obsadených postáv. Akurát Mastroianni sa mi na toho úradníka moc nehodil, ale kto ja som, aby som kritizoval obsadenie Mastroianniho, že?! A má to atmosféru, ako všetky staré talianske filmy. Iba ten záver bol na papieri údernejší. Každopádne, ja mám od Camusa radšej Pád.

Ptáci z ráje (2021)

Béčkový pokus o mix Showgirls a Mulholland Drive, sebaisto lapajúci po každom klišé, ktoré letí okolo. Strašne ohraté, neuveriteľne napísané a zmäteno natočené. Jedna hviezda, že mám rád Dianu Silvers (minule sa dokonca objavila na Sad Girl with Laptop ❤️), druhá za hudbu. Ps: Neonacistický primitív Arsenal88 evidentne nepochopil ani toto, ani Black Swan, na druhú stranu film spomína aj incest, tak sa aspoň mal s čím stotožniť.