• Krátkometrážní

Week-End (1967)

Prvá scéna je geniálna, zvyšok taký jak keby Godardova Číňanka stretla Panelstory; utopistické halušky, free style a neustále znervozňujúce trúbenie.

Válka zítřka (2021)

Smrteľne vážny kompilát Edge of Tomorrow, Interstellaru a Hviezdnej pechoty. V telke ok, do kina by som nato nešiel.

Sylvie (2003)

Dobré pre pochopenie, prečo si Plathová vzala život, filmovo je to ale nezáživné a televízne. Poteší pár odkazov (zelené šaty, sneh). A Paltrowová je vo svojej roli vynikajúca a dokonale obsadená.

Pravda o Charliem (2002)

Odkladám tento prepadák od doby vzniku a o moc som teda neprišiel. Senilná limonáda, pri ktorej si môžete kludne pospať, alebo povysávať barák. Niečo ako neskôr Turista. Newtonová na hlavnú rolu nestačí, nie je ani talentovaná, ani dostatočne pekná. Celé je to nablblé, naivné, predvídateľné,  bez napätia a navyše naťahované, jak posledný deň dovolenky. Furt je to ale až druhý najhorší Whalbergov film. O päť rokov mladší, Fuquov Ostrelovač,  bol ešte o kus slaboduchejšou urážkou vkusu, rozumu a logiky. Vlastne ma zo spomínaných troch failov naštval Charlie najmenej.

Fixed Bayonets! (1951)

Kvalitka. Komorná, psychologická, z veľkej časti konverzačná. Vlastne som ešte nevidel podobný vojnový film; z Kórejskej vojny, v bielych maskáčoch, na snehu. Točený komplet celý v štúdiových kulisách. A aj tak je to napínák, skoro až klaustrofobický.

Walker (1987)

Ako Baron Prášil priviezol demokraciu do Nikaraguy. Technicky super (hlavne epické davové scény s ohňom) a hudba, záverečné titulky so zábermi vojnových hrôz, silné. Celkovo ale ten film... nefunguje. Keď je pointa takmer každej scény postavená výhradne na tom, že hlavná postava je nekompetentný idiot, tak to po chvíľke omrzí. Výborne to fungovalo napríklad tu, o niečo slabšie tu. Vo Walkerovi takmer vôbec. Skrátka nejde robiť satiru, na smrteľne vážnych základoch a bez humoru. Keď potom príde monty pythonovský záver, tak je to rovnaká fraška a človek sa ani nezasmeje. Dosť uvažujem, či reálne existuje niekto, kto si ten film užil.

První kráva (2019)

Príjemný, malý, meditatívny film o priateľstve. Prirovnanie k Jarmuschovi (s ktorým to ide do kín) vôbec nie je od veci, mne to atmosférou pripomenulo ešte DiCillov Život v siedmom nebi . A dosť z toho cítiť, že to robila žena-režisérka, čo je fajn. 85%