Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Fantasy

Recenze (122)

plakát

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) 

Naprosto geniální a epické zakončení trilogie. Jako 99% filmů mělo své chyby, kdy bylo jasné, že některé scény byly trochu násilně našroubované do scénáře, ale drtivá většina filmu je vtipná, dechberoucí nebo psychedelická (jedna delší scéna). Jako vždy úchvatný Depp, skvělý Nighy i kouzelně přehrávající Rush zastiňují zbytek pořád velmi slušného obsazení. Uznávám, že jde o "komerční brak", o moderní pohádku, ale takhle to má vypadat, aby si na své přišli producenti i diváci. Je to takový Svatý grál komerčních braků :-)

plakát

Tokijští kmotři (2003) 

Krásný animák o poetice a zázracích Vánoc ve značně neobvyklém podání tří bezdomovců snažících se vrátit nalezené dítě. Rozhodně asi nesedne každému, protože film osciluje od dramatu přes naivní pohádku až ke skvělé, ale poněkud ztřeštěné komedii (v některých scénách). Na mě osobně to ale působilo skvělým dojmem.

plakát

Final Fantasy VII: Advent Children (2005) 

Patřím k té menšině lidí, kterým se i přes drobné výhrady velmi líbil první Final Fantasy film, Spirits Within. A není to zase tak dávno, co jsem si spokojeně užíval Steamboye jako ideální svižný animovaný dobrodružný film bez zaškobrtnutí. A stejně mě Advent Children zastihlo nepřipraveného. Úroveň animace se nedá nazvat jinak než dokonalá, některé scény si ihned řadím ke svým oblíbeným, a celkový spád filmu mi občas dával zapomenout dýchat. Tvůrci totiž využili faktu, že jde o animovaný film, a ustoupili efektnosti na úkor reality, což v tomto případě bylo velké plus. Ano, děj je evidentně situován na hráče původní hry Final Fantasy VII, a kdo nehrál, asi bude mít trošku mezery stylu "Kdo je tohle?" a "Co je tohle?", ale jako celek se to usledovat dá (rovnou říkám, že patřím mezi nehráče sedmé Final Fantasy). Navíc na DVD je jako bonus video s rychlým shrnutím děje původní hry, i když ani to není samospásné. Pro mě rozhodně jeden z nejúžasnějších animovaných filmů vůbec.

plakát

Brzy to přijde (1999) 

Ucházející romantická komedie z teenagerského prostředí, která trošku kulhá na tu romantickou část. Hlavní hrdinka chce poznat skutečný orgasmus a samozřejmě, jak scénaristé diktují, nejdřív provede celou sadu různých pitominek, než "prozře". Naštěstí je to přece jenom koukatelnější než většina filmů na podobné téma, jejichž sledování je přece jen spíš podobné tortuře. Navíc důvod, proč jsem se na tohle vůbec koukal, byl můj oblíbený Ryan Reynolds, a ten nezklamal i zde, ač moc velkou roli neměl. Navíc mi trochu vadilo, jak se na konci všichni polepší a prozřou. Ale jak už jsem psal výše, koukat se na to dalo. Bohužel jsem to ale tedy viděl jen s českým dabingem.

plakát

Stitch! Film (2003) 

Vtipných momentů pomálu, i když některé jsou opravdu povedené. Zábavný záporák i sympatičtí hrdinové. Ale až absurdní didaktičnost se závěrečnými poučeními film sráží dolů. První Lilo & Stitch tak zůstává svými následovníky nepokořen. Na druhou stranu mohla ta pokračování dopadnoud mnohem hůř, tak buďme rádi, že jsou to aspoň solidní, lehce nadprůměrné filmy.

plakát

Kim Possible: Tajné složky (2003) 

Dobře, tak nejdřív špatnou zprávu: Tajné složky nejsou celovečerní film per se, jde jen o soubor tří epizod seriálu Kim Possible. Teď už budou zprávy dobré, protože jde o tři znamenité epizody (plus je na DVD jako bonus i čtvrtá, neméně skvělá). Kim Possible je totiž seriál dost vtipný, i když jde o variaci na "Charlieho andílky o jedné osobě", kdy středoškolačka zachraňuje svět před padouchy. Právě padouši jsou často zdrojem humoru, ale i slovní přestřelky mezi Kim a jejím parťákem Ronem Stoppablem... no, ono je toho zkrátka víc. A tak i když bude Kim zachraňovat svého tátu, vypořádávat se s armádou zmutovaných monster, nebo odhalovat tajný plán na ďábelské disko, rozhodně se u toho pobavíte. A abych ještě nezapomněl - úroveň animace slušná, ale přece jen jde poznat, že jde o seriál.

plakát

Lilo a Stitch 2: Stitch má mouchy (2005) 

Druhý díl Disneyovky jdoucí rovnou na video. To nikdy nepůsobilo důvěru a druhý Lilo a Stitch bohužel potvrzuje proč. První díl byl elegantně a plynule naučený poučný film o rodině, takže i dospělá osoba se bez obav mohla dívat. Druhý díl je stále zábavný, i když méně než jednička, a stále obsahuje ty sympatické charaktery, ale ztrácí oproti jedničce právě ve scénáři, kde už je toho poučení pro děti zkrátka příliš a film už nepůsobí tak příjemně celistvě. Zábavný je Lilo a Stitch 2 pořád, o tom není sporu, ale šroubovaná snaha o poučení a city se filmem prolíná jako rušivý element až do prazvláštního finále, kde už scénáristi evidentně hodili flintu do žita. Škoda, protože v mnoha momentech vám i dvojka připomene, proč vlastně byl první díl tak skvělý.

plakát

Kletba bratří Grimmů (2005) 

Zábavné akční dobrodružství s pohádkovými motivy, které sice patří mezi slabší Gilliamovy filmy, ale pořád je to víc než solidní nadprůměr. Peter Stormare si střihl další perfektní figurku, Matt Damon s Heathem Ledgerem tvoří tak akorát sympatické duo. Je tu humor, nádech fantaskna, je to solidní akce... Bohužel se směrem ke konci začíná děj trochu rozmělňovat a ztrácet, naštěstí ale film skončí dřív, než to dosáhne nepřiměřeně nízkých hladin.

plakát

Anděl Páně (2005) odpad!

Své rodině asi nikdy nezapomenu, že mě přinutila se v rámci vánoční pohody dívat na českou pohádku, ke kterým trpím odporem už od mala. Ale Anděl páně předčil i moje nejhorší očekávání. Herci hrají jako naprostá dřeva, pokud se to hraním vůbec dá nazvat. Neskutečně předvídatelný a trapný příběh s rádobypoučnou pointou... saprlote, dvacet let nazad staré české pohádky jsou ještě jakž takž sledovatelné, ale tohle? Ani snažící se Ivan Trojan neměl šanci a křečovitě působí i on. Ty dvě scénky, které způsobily na mě tváři alespoň ušklíbnutí, těžko udrží celý film. Pořád si říkám, že moje předsudky vůči současnému českému filmu jsou nefér, ale pak vždycky uvidím zas něco takového jako Anděl páně, co mě v nich utvrdí. Takže první film, kterému nedávám ani jednu hvězdičku, tady nebylo plusem snad nic.

plakát

Steamboy (2004) 

Tak nakonec jsem viděl i dokonalý příklad v animovaném žánru, jak má vypadat dobrodružný film. Solidní děj (tři generace vynálezců, snaha zbohatnout na vynálezech, posedlost výzkumem) v alternativní viktoriánské Anglii, dobře nastíněné postavy, a už téměř od začátku úžasná, svižná, adrenalinová jízda, směrem ke konci jen stále gradující. Můžu říct, že ve finále jsem zapomínal i dýchat. Samozřejmě tomu všemu výrazně napomůže fakt, že úroveň animace je takřka bezchybná a hudební doprovod velmi atmosférický. Navíc příběh není ani tak moc domotaný, jako bývá u asijských filmů zvykem.

Ovládací panel
8 bodů

Reklama

Reklama