• Fantasy

Tron (1982)

Film, který ve své době stavěl na tricích, už z dnešního hlediska nemůže působit tak, jako dříve. Přesto je kvalita triků v Tronu roztomile nostalgická a nijak neuráží ani dnes. Úsměvné je i tehdejší "programování" a výkony herců, přesto ale ne takovým stylem, že by to ve filmu nějak vadilo. Na stranu české distribuce ale musím uvést, že české titulky na u nás vydaném DVD jsou jedny z nejhorších, co jsem kdy zažil.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Je zvláštní, že se mi film, který se svým stylem přece jen odchyluje od pěkné knižní předlohy, tak líbil, ale vida - stalo se. Svým způsobem za to může vizuální stránka filmu, od kostýmy po kulisy. Ne, není to jako Tim Burton a upřímně nevím, proč by všechno lehce fantaskního mělo být jako Tim Burton (čímž samozřejmě nic proti Burtonovi, zbožňuju většinu jeho filmů zcela nekriticky :-) ), ale styl a "šmrnc" to má. Svůj podíl na kvalitě mají i dozajista sympatická a přesně obsazená lidská mláďata do tří hlavních rolí sourozenců Baudelairových. A ačkoliv mají hlavní role, je tu ještě jedna nadhlavní role. Uber-role. Super-role. Role zastiňující ostatní, byť sebelepší (Billy Connolly nebo Timothy Spall například) role ve filmu. Ano, je to Jim Carrey, který si z tohoto filmu udělal one-man-show nebývalých kvalit. Jeho dedikace roli je úžasná, jeho improvizace bezchybná a jeho "zabírání-si-plátna" maximální. Ať už je v kterémkoliv ze svých převleků, jeho hrabě Olaf je odporně padoušský a přitom pro diváka velmi zábavný, dokonce bych snad i řekl sympatický. Ne vše, na co Carrey sáhne, zlatem jest, ale v tomto případě jeho obsazení vyzdvihlo film do nebývalých výšin.

Temné vody (2005)

Jako psychologická sonda do mysli jedné hysterky, co ničí život svému dítěti, docela i zajímavé. Jako avizovaný horor, naprosto nedostačující. Ve filmu není jediná děsivá scéna, děsivá je jen jeho kvalita, což při obsazení (C. Reilly, Postlethwaite, Roth) poněkud zaráží. Připouštím, že asijská předloha, podle které tento remake vznikl, je částečně také na vině, protože také příliš hororová nebyla, ale dokázala si aspoň po většinu filmu udržet mrazivou atmosféru. Tato americká verze je jen velmi slabým odvarem, z větší části "díky" hereckému výkonu Connellyové, která se tak moc snažila vytvořit komplexní ženskou postavu, sužovanou svými vnitřními démony, že výsledek působí přinejmenším křečovitě.

Ukradené Vánoce (1993)

Nádherný loutkový muzikál se skvělými písničkami a kouzelnou, pohlcující, laskavou atmosférou, kterému jiné než nejvyšší hodnocení nepřináleží. Toto je film, na který se dá dívat stále dokola, každý rok o Vánocích, ne nějaké příšerné české pohádky.

Příšerky s.r.o. (2001)

Příšerky s.r.o. nestavěly až tolik na humoru, jako na zajímavém a propracovaném vykreslení "příšerného" světa, což se jim podle mě vydařilo. I jednoduchý příběh je podán tak milými charaktery a poutavým způsobem, že nenudí. Čili i tento film se Pixaru náramně vyvedl :-)

Pro ptáčky (2000)

Pointa i humor sice jen lehce nadprůměrné, ale kouzelná animace a zpracování tento krátký film vyzdvihují silně nahoru.

Mikeovo nové auto (2002)

Roztomilý kraťas stavící na různých nehodách při předvádění nového auta. Čili v podstatě situační humor. Povedené, ale nijak k popukání.

Nenávist (2002)

No, možná jsem toho ještě tolik neviděl, ale nejhororovější horor, co jsem viděl. Nutkání vypnout nebo aspoň pauzovat bylo velmi silné a po mém mrazu na zádech by se dalo klouzat. Na druhou stranu trochu rozhrkaný příběh vyvolává dojem, že jde jen o sled efektních scén bez nějakého příběhu.

Život brouka (1998)

V tomto případě se takřka samo nabízí srovnávat s Mravencem Z, filmem podobného ražení i podobného data vydání. Nu, zcela šalamounsky klidně říkám, že skvělé jsou oba a přitom každý jinak. Pixarovský styl je těžké definovat, ale nejvíc by se asi hodilo "film pro děti, u kterého se baví i dospělí". To se sice používá jako poměrně běžná fráze, ale snad jen Pixarové ji naplňují beze zbytku. Ovšem, děti se zajisté pobaví třeba u Shreka, ale většina vtipů není mířena na ně, oni se dívají na zeleného panáčka, jak poulí očima. Pixarovský děj je skutečně, v dobrém slova smyslu, infantilní. Je tu hrdina, kterému nevěří, ale který přesto dokáže napomoci ke zdárnému konci. Je tu i patřičné ponaučení. Je tu záporák, který je podle podlý z nejpodlejších. Jsou tu humorné vedlejší postavy, aby se měly děti čemu smát. A přes to všechno jsou tu milé, drobné detaily, které se můžou, ne, musí, líbit i odrostlejším divákům. Dlouho jsem váhal, zda bych neměl hodnotit spíše čtyřmi hvězdičkami, jenže zcela po pravdě - nepodařilo se mi najít chybu dost závažnou na to, abych to ospravedlnil :-)

Geriho hra (1997)

Opravdu velice povedený krátký snímek s šikovným nápadem a kouzelným zpracováním.