Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Horor

Poslední recenze (281)

plakát

Poslední souboj (2021) 

Vynalézavě podvratný film. Šel jsem do Posledního souboje s tím, že se nakonec budu muset rozhodnout pro jednu z postav (Damon vs. Driver) a té taky fandit. A … nakonec jsem si jednu stranu vybral, ale úplně kvůli jinému protagonistovi tohoto příběhu, což mě zastihlo totálně nepřipraveného. Málokdo umí točit historické filmy jako Ridley Scott, takže jsme měli už dopředu pár jistot: bude to výpravné, patřičně brutální (rozuměj realistické) a řemeslně perfektní. To jsme dostali. Jenomže tento historický příběh není jenom „historický“ – je to naprosto aktuální komentář k „rape culture“, za níž se už snad jednou konečně zavřou dveře. Nejpříznačnější je pak pachuť, která se vám usadí v ústech s vědomím, že i když se tento příběh odehrál před několika staletími, některé jeho příznaky přetrvávají dodnes. Přiznávám, že od osmdesátiletého režiséra jsem něco podobného nečekal – a proto jsem tak nadšený a proto si myslím, že je to jeden z jeho nejlepších filmů vůbec. Damon s Affleckem se vrátili pod Willu Huntingovi ke společné scenáristice, což je na jednu stranu radostná zpráva, na druhou smutná v tom, že to trvalo tak dlouho. Protože tenhle scénář je skvělý a během let jejich nečinnosti jsme takových mohli dostat daleko více. Ten film už zřejmě nikdy neuvidím (nebo možná jednou po velmi dlouhé pauze), ale rozhodně ho můžu jen doporučit. Je to pecka. A navíc, byť zakořeněná ve středověku, naprosto aktuální.

plakát

Vřískot (2022) 

Můžu na to nadávat, ale stejně jako Sidney se do Woodsboro vždycky vrátím. A i do kina, ve kterém jsem viděl všechny díly kromě prvního (který jsem ale zase viděl určitě desetkrát). Aniž bych si to uvědomoval, tak málokterá frančíza mě životem provází právě jako Vřískot. Takže pokud  v sobě máte nostalgickou dušičku, ten film byl napsaný právě pro vás. Nový Vřískot nepřináší nic nového, spíše pokračování starého, ale kdo z nás toužil po něčem jiném? Je stejně ironický jako předchozí díly, na meta úrovni glosuje pravidla žánru a nebere se vůbec vážně (motivy pro vraždy se tak s každým dalším dílem šplhají do čím dál většího absurdna). Tady jde především o předání pochodně další generaci, která bude variovat a variovat tak dlouho, dokud nás to bude bavit. A pořád nás to naštěstí baví. Strašidelně moc. Wes Craven je v pánu, ale nastupující režisérské duo drží otěže strašidelné série tak pevně, že zapomenete i na těch pár  nelogičností. Z hlavních postav jsou vedlejší, a tím pádem se značně zvyšuje riziko, že se některé z nich nedožijí happy endu. Což v případě slasher žánru málokdy znamená THE END, ale většinou právě TO BE CONTINUED. A já – i když budu nejdřív předstírat, že mě to už unavuje --  budu určitě zase u toho.

plakát

Myslete na Henryho (1991) 

Utrpení bohatého Werthera. Dravý právník s tváří Harrisona Forda je postřelen, jeho mozek se zresetuje a on přichází na to, že chce žít jiný život než ten dosavadní. Naneštěstí pro  nás jako diváky nemá jeho volba  oporu v náhlém prozření, ale pouze v události a následcích, které nemůže nijak ovlivnit. Obvykle neřeším miscasty, ale v tomhle případě mi bylo Forda vyloženě líto – ve fázi žraločího právníka byl skvělý, když měl ale přepnout do dospělého člověka s čistou duší, narazil na své herecké limity. A rozhodně to není pěkný pohled. Ta bezradnost z něj totiž doslova sálá – a ne, tvůrčí záměr to nebyl. Podobně laděný příběh musí stavět na emocích - ty ale nepřicházejí. Těžko řešit existencionální otázky v prostředí exkluzivní adresy na horním Manhattanu v apartmánu o rozloze tří rodinných domů. Takto z pohledu Hollywoodu vypadá krize a skutečný život. Respektive si jej takto představoval tehdy třiadvacetiletý JJ Abrams. Buďme vděční za to, že časem dospěl. Jsou filmy, co s roky zrají. V tomto případě tomu tak skutečně není. Ten film možná počítá s tím, že jsme všichni jako hlavní hrdina: s kulkou v hlavě jsme přišli o některé funkce mozku.  Je mi líto. Nepřišli.

Poslední hodnocení (4 312)

Poslední souboj (2021)

16.01.2022

Vřískot (2022)

13.01.2022

Myslete na Henryho (1991)

11.01.2022

Poslední noc v Soho (2021)

11.01.2022

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

09.01.2022

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

05.01.2022

Past (1996)

03.01.2022

K zemi hleď! (2021)

03.01.2022

Návrat detektiva (2020)

03.01.2022

Reklama

Reklama

Reklama