AngelAngie

Od-dána své

Česko
kinematografie / surf

• 13.2.2010  04:36
    Šikulové (TV pořad) (2007)

.. a teď už vím, jak si vyrobit věšák na klíče!

• 13.2.2010  04:33
    Dekalog (TV seriál) (1988)

I přes to, že jsem 5* ohodnotila "pouze" 4 z 10 dílů Dekalogu, stejně jako celek hodnotím nejvýše. Hlavními důvody jsou sympatie ke tvůrci, K. Kieslowski je pro mě umělec s velkým U, na kterého nedám dopustit a podařilo se mu skvěle mě naladit tím, že nejlepší díl dal na začátek a konec. Dále je to celkově originální zpracování, každý jsme si určitě někdy zkoušeli sami v hlavě představit nějakou situaci, jak Boží přikázání vypadá v reálu... a upřímně, tohle zdaleka předčilo to mé. Dále nesmím zapomenout vyzdvihnout to, že co díl, to jiná kamera. Tenhle experiment podporuji nejvíc. Jinak samozřejmě i když mi mnohé příběhy k srdci nepřirostly a třeba mě ani příliš nebavily, nemohla jsem jít s hodnocením pod 4*, neboť i tak je to silné kafe a spousta filmů by jim mohla závidět... "přinejmenším" to režijní vedení.

• 13.2.2010  04:21
    Dekalog - Dekalog X (E10) (epizoda) (1988)

10. přikázání: ANIŽ POŽÁDÁŠ STATKU JEHO // Nebudeš toužit po majetku svého souseda, přítele…. vše, co patří druhému, je nedotknutelné. (převzato, online)

• 13.2.2010  03:15
    Dekalog - Dekalog IX (E09) (epizoda) (1988)

9. přikázání: NEPOŽÁDÁŠ MANŽELKY BLIŽNÍHO SVÉHO // Nebudeš svádět zadané partnery, nebudeš připravovat intriky na člověka, jehož žena (muž) se ti líbí a chceš jej pro sebe… partner někoho jiného je nedotknutelný. (převzato, online)

• 12.2.2010  21:12
    Podchod (TV film) (1973)

V jedné z prvních scén je vidět velký plakát s tváří Daniela Olbrychskiho a Evy Zietekové, je to plakát propagující film Veselka (1973) Andrzeje Wajdy. Fim měl premiéru 13. 1. 1974, jedná se o celovečerní televizní hraný debut K. Kieslowskiho, kde využívá své dosavadní zkušenosti s dokumentem.

• 12.2.2010  20:54

Diplomový film K. Kieslowskiho na Lodžské filmové škole, který vznikl pod pedagogickým vedením K. Karabasze. (kniha "Krzysztof Kieslowski a jeho filmy, edice "filmový tvůrci" nakladatelství "casablanca)

• 12.2.2010  20:44
    Z Powisla (1958)

Z cyklu "Wędrówki po Warszawie", Karabasz napsal i scénář.

• 12.2.2010  20:38

Kriminalita, alkoholismus, vandalismus. Předchůdce "černé série" dokumentárních filmů v Polsku. (kniha "Krzysztof Kieslowski a jeho filmy, edice "filmový tvůrci" nakladatelství "casablanca)

• 12.2.2010  20:16
    Muzikanti (1960)

Vítěz I. ročníku Festivalu krátkometrážních filmů v Krakově, pozdější inspirace pro K. Kieslowskiho. (kniha "Krzysztof Kieslowski a jeho filmy, edice "filmový tvůrci" nakladatelství "casablanca)

• 12.2.2010  01:57

8. přikázání: NEPROMLUVÍŠ KŘIVÉHO SVĚDECTVÍ PROTI BLIŽNÍMU SVÉMU // To znamená nejen to, že nebudu o druhých lhát a svádět na ně něco, co neudělali… nebudu je ani pomlouvat, ani o nich šířit nepravdy a taky nebudu svou vinu převádět na druhé. (převzato, online)

• 11.2.2010  20:00
    Dekalog - Dekalog VII (E07) (epizoda) (1988)

7. přikázání: NEPOKRADEŠ // Asi netřeba příliš vysvětlovat – to, co patří někomu jinému, na to se nesahá. (převzato, online)

• 11.2.2010  19:59
    Dekalog - Dekalog VI (E06) (epizoda) (1988)

6. přikázání: NESESMILNÍŠ // Podivné zastaralé slovo, jehož význam je nám ale zpravidla jasný. Zakazuje jakékoliv sexuální chování, které může druhé pobuřovat nebo třeba i svádět ke zlému – nevěra, různé formy sexuálního násilí, sexuálních patologií, ale i výzva k nevěře apod. (převzato, online)

• 10.2.2010  16:25
    Dekalog - Dekalog V (E05) (epizoda) (1988)

5. přikázání: NEZABIJEŠ // Stručné a jasné. Netýká se ovšem pouze vraždy. Na toto přikázání se vztahuje i hazard se svým zdravím, holdování drogám a alkoholu (tedy tomu, čím si dobrovolně ničíme zdraví), ale i týrání lidí či zvířat. (převzato, online)

• 10.2.2010  16:24
    Dekalog - Dekalog IV (E04) (epizoda) (1988)

4. přikázání: CTI SVÉHO OTCE I SVOU MATKU, ABYS BYL DLOUHO ŽIV A DOBŘE TI BYLO NA ZEMI // Toto je jediné přikázání, jehož plnění dostává i pozemské zaslíbení. Svých rodičů si máme vážit a ctít je po celý svůj život. I když mají své chyby, i když nás někdy hodně štvou, jsou to ti, kdo se (v drtivé většině) snažili předat nám to nejlepší ze sebe a starali se o nás, proto si zaslouží úctu. (převzato, online)

• 9.2.2010  14:28
    Dekalog - Dekalog III (E03) (epizoda) (1988)

3. přikázání: POMNI, ČLOVĚČE, ABYS DEN SVÁTEČNÍ SVĚTIL // Pro Židy byla svátečním dnem sobota. V tento den Bůh dokončil své dílo a odpočíval, tudíž jej má světit a odpočívat i člověk. Židé toto přikázání dodržovali velice striktně – v sobotu byl dokonce předepsaný i počet kroků, které směl člověk ujít. I proto byl Ježíš trnem v oku židovským kněžím… on totiž v sobotu dokonce i uzdravoval, což se taky nesmělo. A tady Ježíš povyšuje člověka nad zákon velice markantně. Dnes je pro nás tímto svátečním dnem neděle. Můžeme samozřejmě vykonávat běžnou činnost – vaření, relaxační práce na zahrádce – máme se vyvarovat těžké práce a takové práce, která není nutná, a máme odpočívat. (převzato, online)

• 9.2.2010  12:59
    Dekalog - Dekalog II (E02) (epizoda) (1988)

2. přikázání: NEVEZMEŠ JMÉNO BOŽÍ NADARMO // Pro Židy bylo jméno Boha posvátné, nesměli jej ani vyslovit. Boží jméno je možno používat pouze v modlitbě a s úctou, zapovězeno je klení a hanění Božího jména. (převzato, online)

• 8.2.2010  00:59
    Dekalog - Dekalog I (E01) (epizoda) (1988)

1. přikázání: V JEDNOHO BOHA VĚŘIT BUDEŠ // Desatero vzniklo v období, kdy izraelský národ v čele s Mojžíšem putoval pouští na cestě z Egypta, kde žil po staletí v otroctví. Ovšem ani na poušti se jim nevyhýbaly potíže, roztržky, často se jim něco nelíbilo. Jedním z jejich prohřešků bylo i to, že si ze zlata ukovali zlaté tele a klaněli se mu. Bůh sám sebe nazývá „Bohem žárlivým“, který jim důsledně zakazuje uctívat jakákoliv jiná božstva či uctívat cokoliv stvořeného. (převzato, online)

• 7.2.2010  21:59
    Prominenti (TV pořad) (2010)

Vysílá TV Barrandov... // Show, která sice není výrazně originální a tak nějak stále jako ostatní pořady tohodle typu překombinovává již zajeté a známé, tak není úplně to nejhorším a jako kulisa funguje velmi dobře.

• 7.2.2010  17:24
    Lucky Luke (1991)

Vysílala TV Barrandov... // Leč Terence Hill je fešák a tyhle role mu sedí opravdu nejvíc, bylo to nevtipné, nezajímavé, nudné a ani po kotníky to nesahalo jeho jiným postavám z filmů tohodle typu.

• 7.2.2010  16:20
    Impresionisté (TV seriál) (2006)

Vysílá Viasat History... // Jelikož je pro mě impresionismus jedním z nejzajímavějších a pro můj zrak nejlíbivějších stylů, tak nemohu odnotit jinak. Jsem seriálem pohlcena.

• 7.2.2010  16:00

Vysílala TV Markíza... // Nesmírně hloupé, naivní, herecky zcela nezajímavé až to snad vadí, ale jako kulisa velmi užitečné.

• 7.2.2010  14:44

To, že nejsme ve vesmíru sami, to víme dávno... Zajímavý nápad, který se chytl onoho provazu, který táhne kinematografii směrem - nic neukážu a o to to bude strašidelnější, který kdyby měl v čele schopnějšího režiséra a ne zubatého už na pohled neschopného někoho, film by se vydařil. Herecké výkony byly otřesné včetně hl. představitelky, o Dr. Tylerové v tzv. dokumentárních vsuvkách raději nemluvit (on tomu opravdu někdo věří?), možná jsem nikdy neviděla trapnější snahu se za něco vydávat, nebo vlastně ano, ten režisér coby "moderátor". Je mi zle, ten film je prostě strašný a když takové téma, tak prosím poctivou filmařinu, ať se z toho poděláme všichni... Námět je totiž špičkový.

• 7.2.2010  00:15
    Pozdní sběr (TV pořad) (2010)

ČT2 mi v noci učarovala, když jsem tenhle pořad viděla. Byla tam sice otřesná moderátorka, ale jinak mi to přišlo nesmírně zajímavé. Shlédla jsem díl s tvůrcem krátkom. snímku Seance.

• 6.2.2010  22:15

Leč naivní a svým způsobem hloupé, tak i v mnoha ohledech opravdu povedené, v několika scénách jsem skoro brečela smíchy.

• 6.2.2010  21:29

Ačkoli je to na první pohled hloupá podívaná bez špetky originality a "pouze" s asijskou ztřeštěností, která už neumí překvapit, tak opak je pravdou. Skvěle jsem se bavila, usmívala jsem se a říkala si, že na tom filmu opravdu něco je. A už proto ho nelze zatracovat.

• 6.2.2010  17:34
    Šťastlivci (2008)

Proč dávám nejvyšší hodnocení filmu, který stejně skoro nikdo neuvidí a zcela určitě nezaplní kinosály - pokud se tam u nás dostane(?) a také není příběhově či technicky nijak převratný? Protože patří k tomu nejpříjemnějšímu, co jsem kdy viděla. Jemný, lehce plynoucí, oddechový, vtipný i smutný. Úžasný road trip. Kdo by s nimi nejel rád...

• 6.2.2010  17:33

Milá blbůstka, která nebýt hereckého obsazení, tak by byla přímo blbostí...

• 6.2.2010  12:15

Anderson je typickej melancholik, který si žije svůj utrápený svět. Normálnímu člověku by se lidé smáli, ale on je přeci režisér, takže proč ho za to nemilovat? Jeho tvorba mě míjí, ba co víc, patří k těm, které upřímně nesnáším, ale tohle jsem mu hltala. Snad možná proto, že to nebylo jeho.

• 6.2.2010  12:07
    Návrat (2003)

Vřele tenhle snímek doporučuji! Opět jedno z děl, které jsem vlastnila několik let a nebyla schopná ho shlédnout. A když už se pak tak stalo, tak jsem nadšená. Nesmírně úžasný a velmi silný film, po herecké stránce dechberoucí stejně tak jako po té scénáristické a především režijní! Nádhera.

• 6.2.2010  00:58
    Lebkouni (1988)

Zbytečná hloupost, která byla v TV a kterou jsem stejně musela vidět, neboť jsem kdysi sledovala seriál.