Nejdivočejší Afrika (2010) (seriál)

Dokument, ktorý v jednotlivých častiach pekne preberá najpodstatnejšie časti Afriky. Prevedie nás od púštnych oblastí, či už Kalahari alebo Sahorou až po deltu Nílu, rieku Okavango. V každej časti sa snaží zobraziť nielen zvieratá, ktoré sa v danej oblasti nachádzajú a dokázali sa prispôsobiť podmienkam aké v Afrike panujú, ale aj staroveké kmene ľudí, prakticky našich potomkov. Je úžasné sledovať ako ľudia z oblasti Kalahari sa celý život neumývajú, ale svoje telá si čistia prachom. Alebo fungovanie dažďových pralesov, život zebier v oblasti, kde ja osobne by som vydržal pri tých teplotách asi hodinu. Zaujímavé, ale občas to malo svoje muchy preto "len" 4*.

Afrika (2013) (seriál)

V ďalšom dokumentárnom skvoste z dielne BBC sa zastavíme v Afrike. Je jasne vidieť pečať Davida Attenbrougha na tomto projekte. Dosť mi to pripomínalo Planet Earth. Seriál je rozložený na 6 častí a čo ma prekvapilo, okrem jednej má každá takmer dve hodiny. Fanúšik prírody si tak príde na svoje. Dokonalá kamera, príjemná hudba. To všetko je skĺbené s dokonalou harmóniu kontinentu, ktorý ako posledný odoláva ľudskej činnosti. Možno jediné ma prekvapilo, že ani v jednej časti nejde o takzvaný prírodný krvák. Viac menej sa seriál zaoberá skutočnosťou ako sa zvieratá v danej oblasti dokonale prispôsobili svojmu drsnému životnému priestoru. Myslím, že ani v jednej časti som nevidel lov. Len nádherné zábery, boje žiráf medzi sebou, úškatce žijúce kúsok od horúcej Kalahariy a podobne. Krása, každý dokument by si zaslúžil podobnú sériu. Posledná časť som myslel, že bude ladená v duchu tvorcov na emočný a citový receptor diváka. No, nie je tomu tak. Len nám vysvetlí Mr. David, že pre niektoré miesta sa našla možnosť ako dokážu zvieratá a ľudia spolu vychádzať. A dokonca sa zvýšil počet zvierat v danej oblasti - Nádej....

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Lara Croft je asi najznámejšia digitálne vymyslená svetová celebrita. Pamätám si ako sme mali s bratom od roku 1996 plagát z prvej časti hry na dverách izby. Bol tam takmer 10 rokov. Aj to svedčí o popularite tejto hry. Na margo toho sa tvorcovia rozhodli vyťažiť balík peňazí aj s filmu. Do hlavnej roly obsadili sexi Angelinu, čo bol vstkutku dobrý ťah. Pekne sa pozeralo na jej sexi telo v obtiahnutom svetríku. Príbeh síce nie je moc pútavý a napínavý. Je jednotvárny a priamy ako jednosmerka na ceste, ale Lara je Lara. Prekvapil svojou prítomnosťou D. Craig ako aj fotrík Angeliny Jon Voight. Myslím si, že sa to dalo kľudne spraviť akčnejšie a hlavne vizuálne pestrejšie. Však v roku 2001 sme tu mali bullet time a podobné vychytávky, ktoré sa mohli kľudne vmiesiť aj do tohto filmu. Bol som rád aj z Chrisa Barrieho známejšieho ako Arnold Judáš Rimmer z Red Dwarf. Hlavne, keď vzal brokovnicu do ruky a natiahol vestu. U mňa vždy ostane tým poserútkom Arniem. A tu zrazu mal charakter a príjemné vystupovanie. Je to síce slabý odvar ako vifon oproti Indiana Jonesovy, ale pohodová oddychovka na krátenie času.

Hokejové znovuzrodenie (2012) (TV film)

Pekný dokument, ktorý poukazuje cestu za našimi "zlatými" striebornými medailami. Doplnený o rozhovory hráčov, zábery so zápasov. Bolo fajn si pripomenúť znovu ten ošiaľ, ktorý vypukol po zisku nečakaného kovu do našej zbierky. Na Rusákov sme proste nemali. Ale aj tak to bol úžasný šampionát plný emócií a infarktových stavov.

Austin Stevens - Pán hadů (2004) (seriál)

Haluzný chlapík, ktorý sa plíži džunglou, púšťou a bojuje s háveďami, ktoré dokážu zabiť slona. Jeho odvaha je obrovská, ale treba si uvedomiť, že aj tieto živočíchy treba chrániť, rešpektovať. Jeho zábery dokazujú ako vie zvládnuť tieto monštrá, ktoré mnohým ľuďom pripadajú odpudivé až hnusné....

Umučení Krista (2004)

V čase biblických sviatkov a veľkonočného voľna som sa rozhodol preladiť na náboženskú tému. Umučenie Krista je síce už film, ktorý má pár rokov od svojej výroby, ale ja som ho dosť dlhú dobu ignoroval. Zaujal ma hlavne réžiou na ktorej pracoval Mel Gibson. V pohode zvládol Apocalypto tak som bol zvedavý čo predvedie v tomto tak známom biblickom story. Úvod ma moc neoslovil a prišiel mi dosť slabý. Getsmanská záhrada a podobné nezmysly nám tĺkli do hlavy na hodinách náboženstva. Asi nemusím spomínať koľko krát som bol z hodiny vyhodený pre môj postoj ku fyzikálnom prevedení a stvorení sveta. Pak, ale nasleduje takmer dvojhodinové martírium Ježiša. Dosť som sa napočúval o filme ako o dosť brutálnej záležitosti. Ale musím priznať, že v kostoloch sú tie zobrazenia ešte brutálnejšie a drsnejšie. Lenže z toho čo nám tĺkli do hlavy mi pár vecí prišlo biblicky nepresných. Dosť dlho som napríklad čakal na kopiju osudu. Tak dobre známu z mne milovaného Constatina. Ale inak ma ten film bavil a Gibson ním dokázal znovu zreštartovať old school story do súčasného kabáta.

Planeta oceán (2012)

Život pre miliónmi rokov vznikol z oceánu a tento dokument jasne dokazuje ako si to vážime. Ničíme čo sa dá. Lovíme aj to čo netreba. Devastujeme prírodu za cenu peňazí. Ale je to príliš tragické a tvorcovia sa snažia vyvolať u diváka pocit, aby naskočil na Greenpeace loď a postavil sa do cesty tankeru. Niektoré zábery parádne, ale málo venované prírode. Skôr tomu čo jej človek robí. Ako sa ku nej nesprávne chová. Čakal som niečo v štýle Planet Earth, ale žiaľ sa nedočkal.

Legendy staré Prahy (2013) (seriál)

Krásne spracované príbehy. Jemná hra tieňov v štýle japonských divadiel z 19. storočia. Príbehy sú jemne hororové a na druhej strane poučné. Je to fakt pecka a len škoda, že som nevidel viac častí. Mne ako cudzincovi sa to tak pozdávalo, že premýšľam cez leto nad návštevou Prahy vidieť tie miesta na vlastné oči.

Odpad (2014)

Na tento film z brazílskeho prostredia som sa dosť tešil. Rád sa dívam na to ako niektorí pindajú jak je u nás na chuja a pritom nedovidia za roh. Potešila aj prítomnosť Wagnera Mouru známeho hlavného hrdinu z Elitnej jednotky. Film je doplnený o Rooney Mara a Martina Sheena čo mu dodáva na exotičnosti. Keďže títo dvaja pracujú ako vyslanci. Starý pán Sheen ako kňaz a Mara ako učiteľka angliny. Práve jej žiakom sa podarí životný objav. Na smetisku nájdu dôkaz. Majú 14 rokov, do školy ani ovoňať tak pracujú v slume pri spracovaní odpadu. Tu sa dostávajú do konfliktu so zákonom, ktorý túži všetko ututlať a trom malým hrdinom ide o život. Odpad je skôr filmom pre mladšie publikum. Trošku som čakal niečo v štýle Mesto Bohov, Jerusalema, ale dej je príliš jednoduchý a priamočiary. Je však úžasné vidieť, že aj keď človek žije v meste, ktoré má možno najkrajšie pláže na svete, má to zo slumu asi tak ďaleko ako mi zo Strednej Európy.

Legenda divočiny (1981)

Človek má občas pustiť si niečo jednoduchšie čo naplní jeho vnútorné JA. To bol aj dôvod prečo som si pustil film odohrávajúci sa v 19. storočí počas osídľovania USA. Mám rád tieto príbehy, napr. od Jacka Londona, kde drsný muži divočiny žijú celý rok v zrube, čas pre nich nemá hodnotu a snažia sa žiť v súlade s prírodou. Tu ma prekvapilo to, že hlavný hrdina nebol lovec kožušín, lež akýsi ochranca prírody. Nádherná symbióza medzi človekom a prírodou. Vidíme druhy zvierat, o ktoré sa náš hlavný hrdina staral ako dokážu medzi sebou vychádzať. Medveď sa hrá so srnkou a pod. Pekný, jednoduchý film, aby sme nezabudli na to, že my sme tu pre prírodu a nie ona pre nás.