• Krátkometrážní

Bílý panter (1988)

Pohodová záležitost z dílny klasika australského trashe Trencharda-Smithe, který byl před časem hostem ve Varech, kde bylo velmi příjemné sledovat jeho dojemné vnímání skutečnosti, že na jeho srágoru MUŽ Z HONGKONGU přišlo o půlnoci do Velkého sálu přes 1000 lidí. Trenchard-Smith patří k těm několika béčkovým rejžům, kteří si očividně neskutečně užívají, to co dělají a na jejich, byť levné a přiblblé, produkci je to sakra vidět. Pochopitelně spíše u těch starších titulů, ani trash už není, co býval. BÍLÝ PANTER byl v ČR k sehnání nahraný z německé TV s rychlodabingem, nyní v hrozivé kvalitě videa, jíž se marně snaží napodobit současní videoumělci. Již za rok následovalo pokračování STRIKE OF THE PANTHER s obdobnou sestavou, kde pobaví hlavně totálně mimózní hororový poster. Fanoušci české alternativní hudby jistě ocení, že v jedné z nejlepších scén filmu (několikaminutová sekvence bitky maskovaných zabijáků s Lindou Anderson) vystupuje muž s maskou ROPOTÁMA. Jo a taky kva-kva-kvalitní synťáky.

Tak vzdálené (2014)

Emocionální nálož od abstinujícího Korineho v sukních. Silný, důvěrný a "tak blízký" pohled na bílou americkou tak trochu spodinu, tentokrát se zaměřením na teenagerky v z jistého úhlu nejodpudivější fázi puberty. Magický realismus ty vole. Žádné zbytečné vizuální manýry, kapka mysteriózna a navrch skvělý soundtrack /Sun O))) / a dámské předělávky 80´s hitů, jako holka zpívající Lika A Prayer, jíž se bušením na dveře snaží umlčet pravděpodobně ožralá matka, White Wedding od Haki k titulkům a samozřejmě vrchol filmu, doslova dechberoucí cover Judas Priest zpívaný dívčím školním sborem. Právem ceněný film, který byl až do Inherent Vice pro mě vrcholem KVIFF 2015. Málokdy to ještě řeším, ale ze zdejšího hodnocení jsem velmi rozčarován.

Velký prachy (1992)

Koukatelná 80´s krimi komedie s vcelku sympatickou druholigovou sestavou herců (Farina, Rossi, slečna Fajn), které nakonec jednu hvězdu srazím, protože takovýhle filmů vznikaly svého času tuny a přeci jen je nepřeberně lepších možností. U nás vydal na VHS Guild home video, v českém znění Miroslav Saic, Pavel Soukup, Petr Svoboda, Otakar Brousek, Jiří Kvasnička, Daniela Bartáková, Miroslava Součková, režie Petr Jan Svoboda.

Pořádný průšvih (1986)

"Sužuje vás úzkost? Trápí Vás paranoia? Jste naprosto zmatení? Potřebujete se uvolnit smíchem - a to co nejdřív! Hned !" A kdyby tohle dost nenalákalo, cover pokračuje s tím, že tam kde začali Laurel a Hardy a po nich Abbott a Costello pokračují Danson a Mandel ve zkušených rukách tvůrce Růžového pantera. Už dlouho se mi nestalo, že by název filmu tak výstižně obsáhl jeho vyznění a trpíc paranoiou bych tímhle léčen fakt být nechtěl. Ve filmu je skutečně mnoho prvků němé grotesky, pořád někdo někam padá či zrychleně pobíhá, hrdinové jsou moooc roztomilí popletové a k tomu frčí různé rokenrolové pecky a synťáková muzika, jíž vévodí titulní "A fine mess" od The Temptations. A ten soundtrack je nakonec asi to nejlepší. A FINE MESS je typický produkt doby a místa, jen holt rozpočtem a obsazením hraje poněkud II. ligu. Mně osobně vysoce nesympatického Dansona vyvažuje dnes již zapomenutá 80´s hvězdička Maria Conchita Alonso. U nás vydal na VHS Bonton Home Video, v českém znění Jakub Saic, Filip Čáp, Jaroslav Kaňkovský, Miroslav Saic, Vladimír Kudla, Miriam Chytilová, Miroslava Šedivková a Jan Morávek, režie Karolína Průšová.

Bengálský poklad (1953)

Italské archivní dobrodrůžo z Indie tradičně dodané na VHS společností Hamer. Výlety do Indie pro mě zatím vždy zajišťoval Lex Barker, který se několikrát utkal se sektou škrtičů (ÚSVIT PIRÁTŮ, série KALI-YUG), tentokrát je bohatýr ryze domorodý, a sice orientální hvězdička západního poválečného filmu, Ind Sabu. BENGÁLSKÝ POKLAD není žádná hrůza, milovníky starších dobrodružných filmů asi i dost potěší, ale za mě i přes dobu vzniku přeci jen mohlo býti více akce či výpravnosti. Film je na VHS rovněž tradičně brutálně ořezán, nicméně tentokrát i časově, protože závěrečné titulky se dostaví po krásných 71 minutách, což v Hameru přeci jen trochu přehnali a čert ví, co českému diváku uniklo.

Víra v násilí (1990)

Co proboha v tomhle Euroshitu dělá Robert Mitchum? Brandon byl zřejmě v nepatrném kursu po skončení Dempseyho, pročež mu byla svěřena role soukromého očka Toma Lepskiho v celkem čtyřech podprůměrných adaptacích Jamese Hadley Chase. Náš videotrh všemi obšťastnil D-ALVIM video, dále se jedná o ŠANCI PRO VŠECHNY, TOUHU PŘEŽÍT a PŘÍJEMNÉ SE BAVTE. I přes účast zjevně za zenitem režírujícího Georgese Lautnera, který natočil pěknou řádku poměrně slavných kriminálek, je tohle nezáživná a mnohdy velmi nechtěně vtipná srágora. V tomto ohledu lze např. doporučit scénu, kdy Lepski z pozice ležmo na střeše rozbíjí čelní sklo auta či závěr, kdy se chápe motorové pily usedaje za bourací stroj. Hrozně otravné je také rádoby šarmantní vystupování hlavního hrdiny, který mu nežerou snad ani kolegové na place. U mě zvedají hodnocení zejména dva najatí zabijáci (jeden se skleněným okem), kteří v zájmu utajení likvidují vše živé, co potkají. Muziku natočil matador italských soundtracků Stelvio Cipriani, který připravil i hlavní pecku nazpívanou Dee Dee Bridgewater. Jako rarita slušné, milovníkům braku připomene dikcí MRAVNOSTNÍ POLICII, v tomto případě velmi mravnou, pro ostatní nekoukatelný levný a přihlouplý film.

Zorro a tři mušketýři (1963)

Nic proti nesmyslným béčkovým crossoverům, já bych tam klidně snes i Robina Hooda či Viléma Tella. Tohle je ale bohužel trošku nuda, která smrdí korunou (teda lirou). U nás vydal na VHS Hamer Film stejně jako řadu dalších euroadventur.

Tuareg (1984)

Enzo je prostě dobrej. Teda aspoň mezi svými amici. Harmon si na dovče v Rimini odskočil vystřihnout mix Sandokana a Ramba a já se celkem fajn pobavil. Tuareg ctí své zákony, nikoho zabít nechce, ale kdo chce kam, ten by to moh schytat i těžkým kulometem. Nenavazující scény, přehnaná akce (mohlo být víc), podivné postavy a surreal závěr, kterej tomu dá všemu na prdel. Jo a taky samozřejmě Riz Ortolani a vážné synťáky. U nás dostupné v rychlodabingu nahrané z německé RTL.

Dítě číslo 44 (2015)

Příšerný závěr sráží tak dvě hvězdičky, ale kvůli ne zcela pochopitelnému nízkému obecnímu hodnocení, nakonec srazím jen jednu.

Závody s nebezpečím (1987)

Tohle se bohužel moc nepovedlo. Doufal jsem v něco podobného jako je Nerův o rok mladší TOPLINE, ale je to zaměřením trochu unylá dobrodružná komedie z tropů, v podstatě mírná nápodoba HONBY ZA DIAMANTEM. Což o to, Fanda Černý a Bára Červená jsou na konkurování Douglasovi a Turnerce sošní dost, ale bohužel už na další konkurování nebyly prachy a především scénář. Hrozně upachtěné s minimem akce a jiskření mezi hlavními hrdiny, což právě dělá HONBU kultem, jakým je. Ve slovenském dabingu distribuováno jako Závody s nebezpečím.