Atlas mraků (2012)

Zakomponovať do svojho scenára klišé chce buď odvahu, alebo hlúposť. Ztvárniť vo svojom filme klišé, je buď umenie, alebo výsledok pozorného štúdia a praxe. Zahrať klišé tak, aby mu každý uveril je zázrak. Cloud Altas je filmom odvážnym, umelecky hodnotným a zázračným. Veľmi oceňujem (vydarenú) snahu o vysvetlenie veľmi abstraknej metafory na celej palete realistického podkladu. Na prvý pohľad prvoplánové, ale skutočne celý film vyžaduje plnohodnotného a pozorného diváka na to, aby "prvotný plán" pochopil. Poskupné prekladanie príbehov vo vrstvách udržiava nie len potrebné napätie, ale zároveň nedovolí divákovi vysvetliť si všetky postavy a zámery až do posledných chvíľ tejto sociiálnej sondy. Máloktorý pokus o "filmový experiment na spoločnosti dokáže rovnako ako spoločnosť zasiahnuť aj indivídum. V tomto diele sa prvky spoločenské a individuálne premiešali úplne dokonale. Film je scenárom a réžiou natoľko premyslený, že výprava, kamera či hudba by už veľmi výsledný dojem nezmenili. Na jednu stranu je to škoda, no neznamená to, že by tieto prvy sklamali, práve naopak. Taktiež netreba opomenúť herecké a maskérske výkony (obdobne efekty), ktoré boli takmer bezchybné.

Bídníci (2012)

Máloktoré filmové dielo vyvoláva natoľko rozpoluplné pocity. Na tomto sa nájdu aspekty mimoriadne interesantné aj mimoriadne nudné. Príbehu nie je čo vytknúť, veď geniálne dielo Victora Huga bolo už zpracované možno aj viac-krát ako je zdravé. Scenáru možno vytknúť jedine príliš naivne a jednoducho zpracovanú romatickú zápletku, ktorá sa snáď mala pevnejšie držať vedľajších dejových línií. Fakt, že v sumári nezaznelo viac ako desať hovorených slov, je značne skľučujúci. Nemám rád stereotypy, ale nebudeme si klamať, absolútna dominancia spevu odradí väčšinu mužského obecenstva. Muzikály mám dokonca rád, ale všetkého veľa škodí. Vyznávači filmovej hudby si nenájdu viac ako tri-štyri piesne, ktoré aj vythrnuté z kontextu príbehu chytajú za srdce, dušu aj mozog. Inštrumentálne sú ale dokonalé. Russell Crowe možno nie je najlepší spevák, ale jeho premýšľanie "so životom na okraji pádu" na katedrále aj tesne pred samovraždou bolo úchvatné. Podobne som úplne uveril Hugh Jackmanovi jeho "ozajstnú" modlitbu po krivom svedectve kňaza. Pre Anne Hathaway to bol, minimálne čo sa vedľajších rolí týka, snáď vrchol kariéry. Jej piesne boli spievané skutočne ozajstne. Zážitok veľkometrážne kazili len priveľa spevu, úloha Amandy Seyfried, totálne odfláknuté exteréry, ktoré snáď mali podľa pôvodných zámerov indukovať rozoprávkovosť, ale veľmi im to nevyšlo, a na muzikál prehnaná výprava a absolútne predvídateľné a chorobne vtiravé prezentácie nálad postáv. Vynikajúce na romantický večer, absolútne nevhodné na večer v kine (snáď s výnimkou Sv. Valentýna).

Cargo (2009)

Veľmi som sa potešil, keď som v návrhoch na filmy, ktoré by ma mohli zaujať, našiel toto podľa plagátu a popisu veľmi podarené nieamerické dielo. Prvé minúty vyzerajú veľmi sľubne. Nemám zvlášť napozerané švajčiarske filmy, možno sa mýlim, ale nečakal som tak dokonalé, detailné, krásne a plne uveriteľné realistické efekty. Upútavka na život na Rhea v kontraste s biednym životom na vesmírnej stanici na orbite Zeme vyzerala ozaj skvele. Príbeh celý začal tiež plne uveriteľne a veľmi pútavo. A tam to skončilo. V momente, kedy sa vo filme začalo niečo diať, celé sa to pokazilo. Odporúčam pozrieť, vizuálna stránka perfetne spojená so zvukovým backgroundom je úplne dokonalá. Herecké výkony sú, no nie vyslovene zlé, ale keď začali herci hrať, prestal som filmu veriť. Kamera mala plno príležitostí, ktoré nevyužila, a zostala veľmi nekreatívne až na pár svetlých chvíľ na statíve. Hudba k filmu absolútne žiadna (teda zjavne sa snažili, ale tiež nevyšlo). A príbeh? No, hlúpy vyslovene nebol, ale nedotiahnutý áno. Nejedná sa o prípad, kedy scenárista s režisérom nechajú divákovi "priestor", skôr mi príde, že scen. a rež. sa jednoducho nechceli babrať s detailami, čo je veľká škoda. A filozofia, odkaz, pointa? Príliš málo, príliš neskoro - jednoduché, nedotiahnuté, priamočiare, nedomyslené. Vizuálne veľmi vydarená snímka, hodná zhliadnutia, ale na druhý deň si nebudete pamätať, že ste čosi také videli.

Drive (2011)

Nefalšované umelecké dielo, navyše naozaj kvalitné.

Duna (1984)

Čakal som väčšiu nálož, ale vcelku som sa vlastne dosť nudil. Pri prvom pozeraní som zaspal. Jedná sa o celkom peknú rozprávku, rozhodne si to však nepúšťajte ako film na večer. Radšej odporúčam knihu a film si pozrieť len tak pre zaujímavosť po jej prečítaní, divák tak z toho bude mať snáď lepší zážitok. Oceňujem, že film je plný vnútorných monológov, myšlienky postáv veľmi zaujímavo doplňajú dej a bez nich by to asi ani veľmi nešlo. Na diváka tiež dobre pôsobí temná atmosféra celého filmu. Tým ale výklad plusov myslím končí. Extrémne zápory nenájdem, jednoducho je to len nudne natočený film.

Hoří, má panenko (1967)

Určite poznáte otázky typu - Keby k tebe prišli mimozemšťania a dožadovali sa filmu, ktorý by zhliadli aby čo najskôr pochopili ľudstvo. Tak tento kúsok by som im pustil, ak by som chcel, aby si okamžite zbalili kufre, leteli svetelné roky a parseky ďaleko a už sa nevrátili. Veľdielo Miloša Formana.

Kill Bill (2003)

Lyrickoepický epos v modernom kabáte od Tarantina. Pripravte sa na "mind-blowing" zážitok.

Leon (1994)

Natalie Portman vedela zažiariť zjavne už odmala, jej talent je jednoducho pozoruhodný. Jean Reno ju výborne dopĺňa nie len ako starší herec ale aj ako staršia postava vo filme, ktorá dokáže byť naraz primitívna aj zložitá, celý film je to ten istý León a nemení sa, vždy to bol on, aj keď to on sám netuší. Jediné čo sa na ňom mení sú jeho zažité zvyklosti ale stále je to on. A to sa mi na tom filme páči snáď najviac. Príbeh, kamera, nič nezaostáva za perfektným hereckým umením.

Méďa (2012)

Originálny námet, ťažko sa mi hľadajú filmy, s ktorými sa to dá porovnať, pretože je to fakt jedinečný príbeh (podobnosť sa dá nájsť len v zákaldných rysoch). Zaručená zábava.