• Romantický
  • Fantasy

Hrana (2014)

Marekovu tvorbu počúvame s priateľom asi rok a strašne sme sa na ňu "namotali". Je neskutočné, aký génius to bol. Človek sa učí odmala o známych osobnostiach, tvorivých a kreatívnych (momentálne mám na tému tvorivosť aj diplomovú prácu) a z histórie je jasné, že každý taký nesmierne nadaný človek trpel určitým spôsobom. Keď som videla dokument Hrana videla som ako trpel Marek. Bol citlivý, k ľuďom, k problémom, mal silný cit pre spravodlivosť, citlivý na každú kritiku a na hlúposť a obmedzenosť ľudí a citlivý k životu. Aj teraz počúvam koncert z 2011. Tie texty akoby písal človek na sklonku života, plné múdrosti a skvelých postrehov, vnímavé, odpor voči spoločnosti a záujem o "vyššie". Režisér a celý štáb odviedli úžasnú prácu. Práve preto, že sa osobne s Marekom poznali, to nespravili ako lacný gýč, ktorý sám seba ľutuje. Nezachádzajú do tragédie, hoci opisujú strašne smutné veci. Všetko je ľudské a silné. Vezmime si z toho len to najlepšie a podporujme každý talent, ktorý vidíme, pretože slovami režiséra: " prirodzenou vlastnosťou talentu je dávať, talent chce dávať... a to, že má niekto talent, tak to je majetok nás všetkých, celej spoločnosti... A keď ho niekde spozorujeme, mali by sme ho chrániť ako oko v hlave... a doceňovať ho. Lebo zneuznaný, nedocenený talent sa vie rýchlo otočiť, nielen proti spoločnosti, ale aj proti sebe a potom môžu byť škody naozaj tragické. "

Půlnoc v Paříži (2011)

Nádherné, čarovné, magické, opantávajúce zmysly, presne ako čierna mágia pre S. Snapa je Woody Allen pre mňa. Čím to ten Pán Režisér robí. že mi pripomína Vianoce, Prázdniny, more, slnko, život, lásku, všetko to najkrajšie na svete? Pritom nikdy nie je patetický, nudný, herci sú famózni, nerochní sa v teatrálnosti a pokiaľ áno, tak jej je presne tak akurát. Mám chuť vyskúšať si Pariž za každého počasia viac a viac.

Sounds From a Town I Love (2001) (TV film)

Proste typický Woody ktorého milujem. Počas prvých sekúnd som mala na perách typický úsmev, ktorý vzniká vždy pri sledovaní jeho filmov. Prečo 5 hviezdičiek? Pretože Woody dokáže aj z obyčajnej rutinnej činnosti spraviť umelecké dielo. :)

Pomsta (2011) (seriál)

Špinavosti v radoch tých mocných a bohatých, o ktorých nepochybujem, že by sa nemohli skutočne udiať. Nechutné lži, tajnosti a intrigy, snované pod rúškom nevinných tvárí a pohostinných úsmevov, kde každý sleduje svoj vlastný prospech. Nič však nie je výhradne čierno-biele. Najzaujímavejšie charaktery pre mňa sú Nolan a Victoria.

Yankee Zulu (1993)

"Neříkají mi nezmar Dajhárd jen tak pro nic za nic!" Pre mňa kultová záležitosť, ku ktorej som si od malého špunta dláždila cestu. V tom období predpubertálnom videné snáď každý deň, spolu s Jumanjim, ako to decká vie baviť, pozerať film stále dookola :) Záporáci najlepší a scéna, kde prehovárajú slonicu je geniálna. Nostalgia pre mňa.

Úsměvem ke štěstí (2007)

Toto vo mne vyvolalo pocit spolupatričnosti s ľuďmi, vesmírom, Zemou, pocit, že si máme pomáhať a navzájom sa utešovať a vtedy dosiahneme naozajstné šťastie. Veľmi príjemný pocit v oblasti solar plexusu ostal ešte dlho po zhliadnutí.

Ve stínu slunce (2005)

Dvakrát som sa do toho pustila a dvakrát som to nedokázala dopozerať. Dialógy sú detinské, v jednej chvíli spisovateľ nenávidí editora, no po spoločnej noci strávenej v chládku (chlapské trampoty zbližujú) ho berie ako najlepšieho kamaráta/syna/učňa. Nekriticky sa film zameriava na postavu spisovateľa, okolo ktorého sa všetko točí, všetci ho obdivujú a milujú, až na úhlavného nepriateľa spisovateľa, ktorý je vo filme len ako doplňujúce klišé, aby napokon Veľký spisovateľ všetko prekonal a dokázal. Koniec som samozrejme nevidela, pretože tie žvásty sa nedali počúvať. Strata času, ani krásna príroda to nezachráni.

Láska přes internet (1998)

Moja naobľúbenejšia romantická komédia všetkých čias. Inteligentná, vtipná, svižná, hrdinovia sú sympatickí a zápletka očarujúca. Milujem tento film, vždy si ho rada pozriem, hoci v TV dávajú skôr Samotára zo Seattlu, ktorý ma až tak neoslovil. Filmy tohto typu treba v súčasnosti hľadať s lampášom v ruke. Hanksova rodina vo filme je geniálna :) PS- kleopatra to vystihla dokonale:)

The Yellow Handkerchief (2008)

Znova ako pri Wendy a Lucy: páčilo sa ale niečo tomu chýbalo. Možno viac sympatií s hlavným hrdinom. Možno keby bol film natočený z pohľadu divného chlapca, ktorý si robil fakt praštené kroniky - btw, presne niečo také si plánujem robiť aj ja :D . Na mieste May by som však Bretta Čiakosavolal kopla do zadku, že by hlavou prerazil všetky tie žlté plachty.