ACAB: Všichni policajti jsou parchanti (2012)

A.C.A.B. skrátené heslo, ktoré nechýba ani na múroch môjho rodného mesta. Tento snímok skvele zachytil extrémizmus, ale hlavne zvrátenú tvár policajnej jednotky. Celé to vystihol obraz umiestený v policajných kasárňach, kde jednotka bola zvečnená ako bohovia na Olympe, ktorí však "vládli aj za bránami svojho sveta". Nadradenosť, ktorú nosili stále so sebou sa rozhodli tvorcovia rafinovane potlačiť a to vložením mladého adepta, ktorý sa postavil proti takému spôsobu vládnutia. Veľmi dobre pôsobilo aj zvolené prostredie, pretože Taliansko je jeden zo štátov kde futbalový extrémizmus patrí k najsilnejším a tak bez umelých doplnkov to pôsobilo ozaj skutočne. Technická stránka filmu vyznie možno nenáročne, ale jednoduchosť a rozprávanie jednotlivých životných situácií vytvára skvelú harmóniu (výborné podanie konfliktu jednotky a fanúšikov, nefalšovaná radosť pri zbavení viny, čistenie parku a tak ďalej). Užívateľ Sufferer má už predbehol, ale aj tak mi nedá spomenúť výbornú, úvodnú melódiu na ktorú nejde zabudnúť 70%.

A dost! (2013)

Dobra práca ženskej režisérky N.Holofcenter tento krát slávila úspech. Skvele otvorila dvere do reality a rafinovane použila prevažne problém postihujúci prevažne mladých ľudí s názvom láska, ktorý zviazuje a zraňuje srdce zaľúbeným. Aj keď je ľahko predvídateľné čo sa bude diať, sú momenty ktoré sú trefné, ktoré pobavia či vzbudia myšlienku zamyslieť sa nad sebou. Jednoduchosť je v tomto filme nepriehľadnuteľná, ale zároveň vynikajúcim únikom z pomedzi premnoženého výskytu filmov s trikmi a efektmi. Kamera to celé pekne zachytáva a herci pred ňou hrajú ako keby to bolo naozaj. J.Gandolfini napriek svojej nie príťažlivej postave perfektne zvláda emociálne role, takže škoda, že už nie je medzi nami. Za mňa 70 %.R.I.P. J. Gandolfini

Aeon Flux (2005)

Na Charlize Theron sa pozerá ozaj dobre a preto som sa rozhodol venovať pozornosť tomuto snímku. Ako sa hovorí, keď pán boh dá, aj motyka vystrelí a tu teda vystrelila. O filme sa dá hovoriť ako malom zázraku, ktorý stvoril ženskú hrdinku s lepšími vlastnosťami ako Tom Cruise vo filme Mission Impossible. Do vtedy som si myslel, že on je v tom najlepší, ale Karyn Kusama rozhýbala Charlize ako víťazku súťaže medzinárodnej gymnastiky, ktorá si na chvíľu odskočila natočiť zopár akčných momentov a tak Toma zahanbila. Dosť bolo žartov, pravda je taká, že film je podpriemerný. Príliš komplikované a nezáživné sci-fi nápady ubíjajú celkový priebeh filmu. Samotný príbeh o klonovaní ľudí ešte ujde, ale umelá inteligencia, alebo ako nazvať postavy, ktoré stvárnili vládnuce osoby pôsobili na dnešnú dobu neohrabane. Nemám nič proti ženským režisérkam, ale Karyn K. by sa mala radšej venovať činnostiam ako hodiť veci do práčky, či navariť dobrú večeru ako točiť filmy. Film hodnotím na 20%, ale za Charlize prihodím a dávam 30%.

Ant-Man (2015)

Určite vydarený komiks od známeho štúdia Marvel. Okrem dobrej známej akcie film zdobí aj vkusný humor , či emotívne zobrazenie vzťahu otca a malej dcéry. Plusom sú aj neokukané nápady pri nominácií mravcov ako novodobých hrdinov. Za slušný dynamický výkon som si nakonci povedal to je film , ktorý by v kine určite nemal chýbať. Takže za mňa 80 %.

Argo (2012)

Tak a už mám oscarového Arga za sebou. To že tento film získal najlepšie ocenenie tohto roku ma dosť prekvapilo a tak som bol zvedavý čím si tento film to prvenstvo získal. Affleckova réžia a aj účinkovanie bolo presvedčivé hlavne v úvodnom povstaní, ale potom "začal strácať vietor z plachiet" a jeho koráb ARGO začal balancovať. Našťastie to na rozbúrenom politickom mori ustál. Jeho dôstojnosť narušilo zatiahnutie do príbehu maskéra, ktorý sa stal bezvýznamný a žiadne masky pre uväznených Američanov neurobil, čo by mohlo výrazne pomôcť ich návratu ako aj zbytočná exkurzia Hollywoodu. Všetku dobrú hereckú prácu odviedol Affleck sám, ostatný herci len doplnili jeho tieň a tento nevyrovnaný sólový výkon zaradil film do kategórie "stačí raz pozrieť". Tak ďalej uvažujem nad tým, za čo získal toho oscara - jasné už to mám, pekne odkryl Americký spôsob konania "dobra" po celom svete, pekne to spropagoval a ovplyvnil zas niekoľko tisíc ľudí (a nezabudol ani na preslávený Americký happy end). Nesympatizujem s Iránom ani s Amerikou, ale toto bolo zas len "mastenie chutného Amerického chlebíka". 60%

Armáda mrtvých (2021)

Nie je veľa dobrých filmov, s dobre prevedenými zombíkmi, ale tento patrí určite k jedným z tých lepších. Našlo sa tam niečo nové , ako zombi tiger a celkovo film pôsobil pútavo, vôbec som sa nenudil.  Možno ak by niekto iný stvárnil hlavnú postavu , tak by to ešte filmu určite pomohlo.

Assassin’s Creed (2016)

Slabší priemer, zatiaľ podobne ako Warcraft , PC hra ako predloha je lepšia ako samotný film.50%

Atlas mraků (2012)

Napriek tomu, že tento film presahoval cez dve a pol hodiny, po celý ten čas ma opájal niečím zvláštnym, nepoznaným a tajuplným čomu som nedokázal odolať a môj smäd hasil pomaly, ale iste. Bolo to ako zrodenie novej formy filmu, ktorá spojila všetky žánre v jeden obrovský, vybrúsený diamant. Sem tam som sa strácal v skákaní z príbehu do príbehu, dokonca nie raz som ostal v nečakanom prekvapení (napríklad, keď spisovateľ vyhodil kritika z balkóna) táto komplikovanosť mi však vyhovovala a o to trpezlivejšie som čakal na finále, ktoré "odhalí všetky karty". Jednotlivé príbehy pôsobia takmer bez chyby a každý z nich ponúka snímky, ktorými by ľahko preskočili tuctové, mysteriózne či dramatické jednohubky. Príbeh mladého zapisovateľa hudobných skladieb mi strašne pripomínal Parfum - príbeh vraha a keď som si teraz pozrel režisérske obsadenie môj inštinkt sa potvrdil. Už mi je jasné aj to, že prečo bola tak dobre zvládnutá aj sci-fi pasáž - vďaka Metrixovej režisérskej dvojici. Spolupráca týchto režisérov dokázala "na neoranej pôde vypestovať zlaté, obilné klasy, plné záhadných zrniečok". Psychologická prísada, ktorá bola tiež citeľná sa mi miestami zdala pridaná až veľa, čo môže odradiť niektorých filmových nadšencov, ale inak film, ktorý sa len tak nevidí. Svojou náročnosťou by som ho prirovnal k Nolanovemu Počiatku.Nakoniec dávam 80%, ale verím že v konečnom hodnotení na čsfd bude mať viac.

Austrálie (2008)

N.Kidman a H.Jackman patria k hercom na ktorých je radosť pozerať, či už zo stránky výzorovej, alebo či zo stránky ich presvedčivých hereckých výkonov. V tomto príbehu sa ich cesty skrížili a výsledkom bol romantický kvet, rozkvitajúci na území bohatej záhrady menom Austrália, ktorý miestami trpel nedostatkom vody a hrozil mu zánik, ale nakoniec predsa rozkvitol. Tvorcovia si dali ozaj zaležať na výprave, ktorou podchytili a odhalili krásy Austrálie, no hlavným koreňom sa stal príbeh malého Nullaha, ktorý vo mne nostalgicky vyvolal spomienku na animák Leví kráľ (na konci so čakal na pokrik všetkým známy Hakuna Matata). Dej mal pre mňa viacej zádrhov v podobe zlého vykreslenia deja (napr. pri záchrane deti z ostrova tam doplávali ako keby to bolo pár metrov späť im to trvalo takmer celú noc, nehovoriac o japonských vojakoch, ktorý neokupovali celé územie len ostrov), neskutočne pretiahnutú minutáž filmu a zbytočne zatiahnutie viacerých motívov (život ženy vtedajšej dobe a jej romantický román, príbeh Nullaha a k tomu ešte aj vykreslenie vojny). Herci ma nesklamali, ale tvorcovia domotali hlavné nitky, ktoré robia film filmom dosť nešikovne, takže slabších 50%.

Auta 2 (2011)

Autá 1 som nevidel, vlastne som to začal pozerať so slovenským dabingom na nemenovanom slovenskom programe a po 10 minútach som to vypol. Tento krát som dal tomuto akčnému, automobilovému animáku druhú šancu, ale už s českým dabingom. Rozdiel bol viditeľný a dokonca som to dopozeral do konca (Český dabing je proste borec oproti nášmu Slovenskému záprdku). Som zaťažený na autá a dokonca aj k svojmu mám veľmi pozitívny a blízky vzťah, takže tento príbeh so skrytou pointou na mňa pôsobil milo a aj zábavne.50%