Playbook: Vítězné strategie (2020) (seriál)

Dokument snažiaci sa o všetko, no v niektorých momentoch nedodávajúci takmer nič. Woke agenda na podnose, v dôsledku ktorej má divák možnosť zhliadnuť poloprázdne tribúny fanúšikov (viď tretia a piata epizóda zachytávajúce ženský futbal a basketball) korešpondujúce so všeobecným záujmom o dané epizódy. Štýlovo nekoncepčný seriál s brutálne oscilujúcou záživnosťou a kvalitou vecnej stránky ako takej. Škoda, malo to oveľa väčší potenciál, pretože pri prvej epizóde som sa cítil ako pri sledovaní najlepšieho športového seriálového dokumentu - The Last Dance.

Každá minuta života (2021)

Inšpiratívny, pozitívny i prínosný dokument o tom, aká je dôležitá výchova dieťaťa. Kritici tu vypichujú veci, s ktorými nesúhlasia. Ale tak je to správne. Nemá totiž ísť o 100% správny návod (veď taký ani objektívne nemôže existovať); nie je nutné sa s tým 100% stotožniť. Toto je len dokument, ktorý nemal predom určený presný scenár. Tak ako každý z nás, aj rodičia v dokumente môžu robiť chyby, ktoré ale neskôr napravia, alebo nenapravia, pretože mýliť sa je ľudské. Evidentne však ich výchova prináša výsledky i plusy ako také a určite v mnohom pozitívne ovplyvní veľa ďalších rodín.

Ted Lasso (2020) (seriál)

Predstavte si Neda Flandersa coachovať anglický futbalový tím :). Feelgood seriál s britským akcentom, ostrosuchým humorom a Thierrym Henrym a Pep Guardilom ako cameo. Odporúčam - 9/10.

Divoké ostrovy (2023) (seriál)

Ako všetky dokumenty Sira Davida Attenborougha, aj tento ponúka nádherne vyrozprávaný, originálny pohľad na prírodu Britských ostrovov s imanentným cieľom jej intenzívnejšej ochrany. Pre Európana to, pochopiteľne, nemusí byť tak exotické či spektakulárne ako Planet Earth. Ak sa však divák odosobní od nepotrebnej (a hlavne nenáležitej) komparácie s predošlou tvorbou Sira Davida, nemá ho čo sklamať - naopak, čaká ho príjemne strávený čas pri sledovaní prírody, ktorú vidieť na televíznych obrazovkách len zriedkakedy. A (minimálne) Shetlandy určite stoja zato.

Nabídka (2022) (seriál)

Píše sa rok 2022 a jeden z najveľkolepejších filmov v histórii kinematografie v tichosti a v pomyselnom prúde nezvratného filmového marazmu oslavuje svoje 50. jubileum. V tichosti však len do momentu, kým sa mu nedostane daru i pocty v jednom, a to v podobe The Offer. Dar tak rafinovaný, až je predučený nesklamať. Ak ste sa ešte niekedy sami seba v duchu pýtali, či aspoň sčasti zažijete to, čo prežili naši otcovia či starí otcovia pri neskorej zlatej ére kinematografie, pozitívnu odpoveď Vám môže našepkať práve The Offer ako dokumentárno-hraný seriál o veľkofilme, ktorý svojimi paralelami s fiktívnym, starším fratellom neprekvapí azda iba tých najväčších fanúšikov Godfathera. Pretĺčte sa cez prvú časť a pochopíte, že ste klasiku všetkých čias predtým ani nemuseli vidieť, aby Vás do jeho deja vtiahol až seriálový nástupca. Okrem toho, že konečne pochopíte, čo v skutočnosti znamená a obnáša ten vágny pojem "filmová produkcia", si tiež budete môcť vychutnať Giovanniho Ribisiho - svojou excelentnosťou je pre mňa paralelou k Marlonovi Brandovi. Matthew Goode detto - hrá tu tak dobre, že si ho viem predstaviť ako priameho nástupcu či skôr možno dvojníka Matthewa McConaugheyho. Anthony Ippolito ako mladý Al Pacino mimoriadne presvedčivý. Mimochodom, je to náhoda alebo opäť krásne cielená paralela medzi talianskými koreňmi seriálových a pôvodných filmových postáv? Aj rečnícka otázka patrí na csfd :)... Pútavé, zábavné, prekvapujúce, a aj preto vskutku originálne a hodné 5*. P.S. Aura maestra Marlona Branda vykreslená v 4. epizóde seriálu je pre mňa jeden z najkúzelnejších momentov seriálového magického realizmu všetkých čias.

Ten den přijde (2016)

Nik nerobí drámy s takou ľahkosťou, nenútenosťou a prirodzenosťou, ako práve najšťastnejší národ na svete (podľa viacerých oficiálnych indexov). Film ma prekvapil tým, že vlastne vôbec nenudil. Ak by som však mal vyzdvihnúť len jeden vyčnievajúci element za všetky, bolo by to herectvo. Ak by totiž šlo o americký film, Lars Mikkelsen, ako priam nacistický a despotický riaditeľ detského domova, by zaň bezpochyby dostal Oscara. Harald Kaiser Hermann v hlavnej role Elmera úchvatný. Sofie Gråbøl a Albert Rudbeck Lindhardt výborní. Film vďaka hereckej výnimočnosti viacerých, aj tu nemenovaných, nabral rysy geniality, ktorú si treba zhliadnuť a precítiť. Výsledok bude stáť za to.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Veľmi ma prekvapujú všetky ospevné reakcie na adresu Davida Yatesa a jeho poňatia Harryho Pottera (nielen) v tejto časti. Totižto, tie bleskoidné duely, emócie á la "ukáž aj tomu najmenej empatickému divákovi, že Ťa to veľmi bolí", snaha o náhle temný, kúzelný svet, no najmä zmätený príbeh, v ktorom som vlastne ani nepochopil, o čo v skutočnosti išlo a čo bolo jeho podstatou (nezmyselné proroctvo?), mi nedá neskritizovať. Doslova práve v tomto diele som mal pocit, že sa tu už vlastne celá tá mágia a kúzelný svet čo by mihnutím prútika náhle vytratili (freakin' obvious pun intended). Prvá polovica filmu pritom vyzerala extra nádejne. Pokazilo ju však všetko, čo sa odohralo na pôde Ministerstva (ne)mágie :). Aj tak však z lásky k HP nemôžem dať filmu (iba) 3*.

Contratiempo (2016)

Vau, tak za tento dejový zvrat to stojí za to vidieť! Je veľa thrillerov/detektíviek, ktoré na konci vytiahnú ako vinníka celkom obyčajnú, nečakanú osobu, ktorej sa náhle dopasuje celý príbeh i motív. Tento film však nejde cestou "béčkových" zvratov - "pravda" je totiž vyobrazená, i keď zahalená, už od začiatku. Divákovi sa tak predosiela sila manipulatívnej rétoriky prifarbujúcej si realitu. Dejovou kvalitou ho možno prirovnávať, ak nie rovno radiť, medzi thrillerový vrchol.

Top Gun: Maverick (2022)

Vau! Tak to, že by som ostal ohúrený práve z tohto kvázi "subžánru", by som pred zhliadnutím Mavericka určite nebol býval povedal... Old schoolový blockbuster kombinujúci to staré, osvedčené, s niečím moderným, vyzývavým. Nostalgické a zároveň osviežujúce ako Cobra Kai či prvá séria Stranger Things. Film zbytočne nešpekuluje, zobrazuje genialitu precíznej jednoduchosti. Ide pritom o kombináciu grandióznej kamery (a nezabudnuteľných scénérií i scénok) s geniálnym hudobným podmazom, pre ktoré sa oplatí ísť do kina. Napokon, film ukázal, že je možné poriadne zarobiť aj na niečom inom, než sú marvelovky :P.

Constantine (2005)

Geniálny námet, enigmatický úvod a sympatickí herci. A to je vlastne takmer všetko. Obrovský potenciál tu ostal zväčša nevyužitý. Po zhruba prvej polovici filmu sa totiž exorcisticko-realistický dej mení v zombie-apokalyptický obraz, ktorý vo veľkej miere vypĺňajú lacné scénky (boj à la nekonečné "škrtenie", a pod.). Dať tak tomu kvalitnú hudbu, pomalšiu kameru, no hlavne kompaktnejší a hlbší príbeh, mohlo byť z toho veľdielo. No možno len mám od Francisa Lawrencea očakávania ako od Christophera Nolana...