Pád do ticha (2003)

Je pozdní odpoledne a já se rozhodl stát horolezcem. Ale, co to říkám, já? Ne, že bych se bál výšek, sněhu nebo zimy, ale tenhle sport mi přijde přespříliš hazardní. Ano, ten pocit, když zdoláte nějakou velehoru, musí být velmi příjemný a uspokojující. Přesto se najdou jiné, taky příjemné věci, které neohrožují život. Myslím, že se budu držet právě těch bezpečných. Jistě, je to tak, svého života si vážím a nedobrovolně ho vystavovat riziku nehodlám. Horolezectví nechám jiným, více odvážným jedincům...Když tu náhle jsem začal pochybovat. Co když zaujímám špatný postoj, nestojí za to trochu riskovat? Vždyť, kdo neriskuje, nic nezíská... Svítí slunce, nebe je modré, nikde ani mráčku. Ocitl jsem se v Andách, v těch ojedinělých koutech světa, kam lidská noha často nevkročí. Cítil jsem se volný, nespoutaný, odhodlaný. Dýchal jsem čerstvý horský vzduch, bylo mi nádherně....Když tu náhle jsem procitl. To, co následovalo, mě vrátilo zpět na zem. Byl jsem rád, že sedím na prohřátém gauči a piju horkou čekuládu....Bál jsem se o ně, povzbuzoval jsem je. Oba dva. Chtěl jsem aby se znovu setkali... Je možné, aby člověk se zlomenou nohou, ještě k tomu v koleni, dokázal slézt horu, kterou téměř nikdo neslezl? Navíc sám, v obrovské zimě, téměř bez vody, bez jídla? Věřil jsem, ne byl jsem přesvědčený že ano. Je přeci dokázáno, že ve vypjatých situacích, kdy je ohrožen život, dokážeme neskutečné věci...

Bournův mýtus (2004)

Teda, páni, joooo, byl jsem nadšen! Od začátku do konce jedno velké napětí, jedna velká akce. Vtáhne do děje a nepustí ani na vteřinu. Měl jsem pocit jako kdybych vedle Bourna stál a ne se na něj díval přes obrazovku. Jednička už byla skvělá a dvojka ještě lepší. Trochu se ubralo na dialozích a přidalo na dynamice a že to stálo za to. Všechny scény nezapomenutelné, obě honičky v autě (hlavně ta v Moskvě je skvostná), bitka mezi dvěma posledními agenty Treadstonu a poté následný výbuch a především cokoliv co Bourne provede. Neskutečná podívaná a nezapomenutelný zážitek. Sorry, Jamesi Bonde, ale Jason Bourne je ještě lepší řízek než ty.

Agent bez minulosti (2002)

Začátek jednoho příběhu, který jak se zdá, nebude mít jen tak konce. Na scénu přichází nový hrdina, zpočátku sám neví kdo je, odkud pochází, a co dělal. Postupně zjištuje svoji tajemnou a poněkud temnou minulost, přesto s ním plně sympatizuji. Jakoby prchal před svojí minulostí, ale ta je mu neustále v patách....Elitní výcvik, elitní akce, elitní auto Marie :) .

Tenká červená linie (1998)

Docela složitý děj a řádná stopáž fungují jako dokonalý matoucí prvek. Na rovinu, po první projekci, jsem v tom měl hokej. Takže až na podruhé jsem poznal o jak skvělé psychologické drama se jedná. Za první shlédnutí, tak za čtyři, ale to druhé všechno napravilo a dávám jasných pět. Pochopil jsem, že hlavním záměrem tohoto příběhu je odhalit krapítek té vojákovi mysli. Narozdíl od většiny ostatních válečných filmů se děj soustředí především na ten psychycký boj, ten fyzický vše jen dokresluje. Prostě to odhaluje vojáka jako lidskou, občas chybující, bytost.

Statečné srdce (1995)

Pefektní člověk ten skotský chlápek William Wallace. Pefektní člověk ten Mel Gibson, že ho napadl takovýto projekt. Perfektní je vlastně všechno co se v tomhle příběhu děje, vlastně až na to co se stane u pana kata, to pěkné není. Myslím, že mnoho lidí ukápne nebo alespoň potlačí nejednu slzu, tenhle Gibsonův film si to přímo vyžaduje. Je to přímo historický velkofilm jak má být, je dlouhý, se silným příběhem, poutavou přírodou, povedenými dobovými prvky... a zašpiněnými, ale statečnými Skoty.

Jak krtek ke kalhotkám přišel (1957)

Na krtkovi jsem vyrostl, na krtkovi vyrostl i můj maldší bratr, na krtkovi vlastně vyrostlo spoustu dětí. Tento první krtkův příběh mám doma i jako knížku ( i když už poněkud sešlou, je z roku 65 a v ruce už jí mělo hodně rukou). Nevím zda je tohle nejlepší krtkův příběh, ale je první, a na to se nezapomíná. Jen jak už tady poznamenal enšpígl, místo slova kalhotky by bylo lepší použít jednoduše kalhoty.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Nejsem si jist jestli si to tak úplně zaslouží plné hodnocení, protože to není film, který by naplnil všechna moje očekávání. Ale začneme pěkně popořádku. Již po prvních pěti minutách, kdy Harryho a jeho bratrance napadnou mozkomoři, se dá vyčíst jakým směrem se pátý díl bude ubírat, že bude o něco temnější než ten předešlý. Ve stejném duchu to pokračuje až do doby, kdy se děj přesune do Oboru záhad. A právě od té chvíle jakoby tvůrci začali spěchat. Škoda, zrovna ve chvíli, když se láme chleba a děj začíná být nejvíce napínavý. Ono je vůbec s podivem, že se jedná o nejkratšího Harryho Pottera, zatímco v knižním podání se jedná o nejdelšího. Nepochopitelné, vždyť to jsou dva opačné protiklady! S tím souvisí i souboj Voldemorta a Brumbála. Na který jsem se velmi těšil, jsem rád, že nezklamal, ale určitě nedostál všech svých možností. Vždyť to byl souboj dvou největších kouzelníku na světě. Také některé postavy mohly dostat více prostoru, třeba Draco Malfoy nebo Cho Changová. V rámci selekce a ušetření času se některé knižní pasáže bohužel úplně vytratily. S tím ale člověk předem počítá, nicméně jsem nepředpokládal, jakým způsobem tvůrci naloží s návštěvou Hagrida u obrů, ta by byla na plátně nesmírně zajímavá, škoda...ale dost stížností, je třeba vyzdvihnout klady. Hlavním plusem je to, že už se skutečně jedná o thriller se vším všudy, veškeré dětinské scény jsou definitivně ta tam. Myslím si, že malé děti budou mít problém večer usnout, protože temnota je na každém kroku. Dobře že zůstalo i trochu toho místa pro vtip, ten se nikdy neztratí. Hlavní představitelé, v čele s Radcliffem, se díl od dílu zlepšují ve svých hereckých výkonech, což zde jen potvrdili. Postava Lenky Láskorádové byla ztvárněna naprosto dokonale. Stejně tak Bellatrix Lestrangeová a především Dolores Umbridgeová. Odporně nechutná ježibaba… Takže co říci závěrem. Pokud bych to celé shrnul, zvážil klady a zápory, byl plně objektivní, musel bych dát za čtyři. Ale vezmu li v úvahu, že pátá knížka je obsahově nejdelší, a proto muselo být nesmírně těžké vybrat to nejlepší a nejdůležitější. Pak musím zavřít obě oči a uznat, že se výsledek podařil na výbornou. Série se ubírá tím správným směrem. Jen tak dál, ale příště bych tu stopáž přeci jen prodloužil pane Yatesi.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Plné hodnocení dávám za první řadu, která je senzační. Kenny a hlavně Eric Theodore Cartman, kterej není tlustej, je jen dobře živenej, má pořádně prořízlou papulu, takže Ericku go go go!!!!

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Hrady, široké pláně, lesy...přesně prostředí pro Artušovskou legendu. Jenže v podání Monthy Pythonů je to poněkud jiná podívaná. No tedy takhle si tropit šašky z nejznámější a nejproslulejší anglické legendy, to chce hodně odvahy a hlavně hodně umu, aby se z toho nestal pořádný brak. A odvahu i velký um tito chlapíci mají, takže jsem se u toho opravdu ani chvílemi nenudil. Pánové mi opět nabídly spoustu typicky britsky vtipných "suchých" scének ( rytíři Ni, kouzelník Tim, hrad plný žen, tříhlavý rytíř...a takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho).

Dogville (2003)

Prostředí je jedna velká maketa, přesto to příběhu jenom přidává. Vizuální dojem naprosto originální a to kulisové městečko dodává filmu jedinečný nazapomenutelný ráz. A dá se říci, že tam kde se ubralo na finančních prostředcích, tak tam se přidalo na scénáři a dějové linii, která je hlubokým psychologickým rozborem lidské mysli. Z každého člověka se za určitých okolností může stát bezcitná lidská bytost, tak jako z obyvatel Dogville. A když tam přijeli mafiáni v nablýskaných autech s tomíky a brokovnicemi v ruce, tak jsem obyvatele té malé vesnice vůbec nelitoval.