jitrnic

Jan Klečka

okres Tachov

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 16.1.2021  21:09

Hřejivě teplá romance. SPOILER Timothée Chalamet klame tělem. Není to žádný neukojený puberťák, jak by se mohlo zdát z úvodních záběrů, ale sexuální bestie, která se zmocní napřed nejkrásnější dívky ve městě, pak nejkrásnějšího muže a jako třešinku na dortu si dá broskev... To vše ve vytříbeném estetickém, intelektuálním, hudebním a tom nejpřirozeněji erotickém hávu, nad kterým by i Petronius zaplesal. Ryzí krása.

• 26.12.2020  23:29
    Babylon Berlín (TV seriál) (2017)

Úvodních několik dílů naprosto dokonalá atmosféra nejistoty. Veškeré pozitivní hodnoty naprosto na vedlejší koleji, ty demokratické jsou snad místy přímo vysmívány. Přes morální ambivalentnost všech postav nelze nedržet palce ústřednímu trojlístku (zároveň bohužel i jejich protivníkům). Ve třetí sérii jsem seriál předčasně opustil, změnilo se to v něco, co už vidět nepotřebuji.

• 8.12.2020  22:26

Politicky a filozoficky naivní, leč filmařsky brilantní.

• 19.1.2019  18:36
    Jan Palach (2018)

Mimořádné svým zobrazením doby - castingem, výpravou, dialogy...Zuzana Bydžovská a Jan Vondráček (oba výborní) jako jediné známé tváře, jinak neznámí herci, kde není slabého místa (a ono to jde, že jo), z nichž vyniká kromě Viktora Zavadila naprosto excelentní Jiří Zapletal jako Josef Smrkovský. Palachův čin je mi po shlédnutí filmu o něco srozumitelnější, i když asi stále ne pochopitelný. Je jen škoda, že si český film vybudoval hlavně v nultých letech tak šílenou pověst, že pokud se objeví něco podobně zdařilého (a není to zdaleka jediný případ!), projde to takřka nepovšimnuto až na smetiště filmových dějin, Český film se zvedá, měli byste to s ním tu a tam zase (bez předsudku, že to beztak zase bude hrozný) zkusit, možná budete překvapeni.

• 8.2.2012  08:28

Přečkal jsem i další nechtěnou parodii na strhující herectví Keiry Knightley, z které prostě velká herečka nebude, ani kdyby se na ucho postavila. Na druhou stranu se opět tak strašně snaží, že mi tím opět byla ke konci skoro až sympatická, jen jsem v ní při nejlepší vůli neviděl její postavu. Což vynikne především v kontrastu s Jungem a Freudem, kteří se pohybují po plátně v perfektně uměřených podobách Fassbendera a Mortensena (hlavně Mortensena bych vyzdvihl, jediné jeho gesto ani slovo netahá za ucho ani oko - dokonale soustředěný výkon). Ostatní herci podobně zdatně přihrávají. Vyznamenal se i Cronenberg, který se tentokrát stáhl do pozadí a "pouze" dodal propracovanému scénáři (v podstatě takové psychoanalýze v kostce zručně převedené do konverzačního dramatu) vybroušený historický a estetický rámec.

• 23.1.2012  18:41
    Lurdy (2009)

Čistých pět hvězd. V podstatě křesťanský film, který nám velmi nenápadně říká jak by se věřit mělo a jak rozhodně ne. Film, který je daleko milosrdnější k Bohu než k lidem. Smutný, krutý a občas překvapivě vtipný a ve výsledku vlastně poměrně optimistický

• 30.10.2011  14:28

Beru všechno zpět - TOHLE je suverénně nejlepší filmový komiks, Spielberg zcela správně kašle na poselství a přidané hodnoty a soustředí se pouze a jenom na technicky bravurní animaci a nádherně přestřelenou akci. Po dloooouhých letech film, u kterého jsem se na necelé dvě hodiny ocitl v kině mimo čas a prostor (nepočítaje v to Antikrista, ale ten zasahoval úplně jiné části signální soustavy) a byl znovu dítětem. Ryzích 100%.

• 11.7.2011  12:01

Charlie Kaufman se urval ze řetězu a natočil film o všem, případně film o divadelní hře, která chce být o všem, napěchoval svoje dílo myšlenkami skrytými i zcela bez obalu vyřčenými. Je jich tam tolik, že to možná tak úplně nedrží všechno pohromadě, ale čert to vem. Je to upřímná snaha dostat ze sebe všechno, trochu si nad sebou pobulet, trochu se sám sobě vysmát a na mě to takřka stoprocentně fungovalo. Není asi dobré si takovéto sebehnípavé kusy dopřávat příliš často, ale jednou za čas - proč ne.

• 23.1.2011  19:13

Ale co, já nejsem kritik, na nějaké obektivní hodnocení se můžu vyprdnout a s klidem dávám pět hvězd. Strašně se mi to líbilo - po slabším začátku nabírá film čím dál větší obrátky, takže vyjma prvních dvaceti minut jsem se takřka nepřetržitě chechtal a na konci jsem byl dojatý až k slzám. Kritiky například scénáře chápu, já o chybách toho filmu také vím, ale jsou pro mě zcela bezvýznamné (naopak nedokonalosti a nepravděpodobnosti dodávají tomuto filmu na osobitosti). Krása.

• 19.9.2010  22:22

Není to úplná senzace, ale je to pravděpodobně nejlepší film o chlastu, co znám. Rozumím lidem, kterým film připadá pouze průměrný a ti vlastně mohou být rádi. Pokud však někdo strávil pár let vysedáváním po barech, budou mu připadat hrdinové, kteří se neustále vymlouvají a omlouvají, jsou ublížení a podráždění, balí ožralé ženské čím dál tím omletějšími fórky a fintičkami a tak nějak tuší, že už nejsou to, co bývali, mimořádně věrohodní. Režijně i herecky perfektní (ještě víc než Buscemi se mi líbil Boone, potěší i třeba Samuel L. Jackson v, pravda, poněkud zbytečné miniroli), k dokonalosti chybí lepší scénář. I tak skvělé.

• 8.5.2010  22:59
    Velká ryba (2003)

Vesele o umírání aneb jak si Tim Burton postavil jednoduchá zadní kolečka "někdy to nedává moc smysl a většina z toho se nikdy nestala" , nechal se volně unášet svojí fantazií a natočil poctu všem pábitelům, prášilům a lidovým vypravěčům. Nádherné. 100%

• 18.4.2010  08:44
    Triangle (2009)

Pecka. Filmová hříčka, která mě vykolejila a vygumovala. Nenechte se odradit zdejším hodnocením, pokud jste byli ochotni přistoupit na hru Mementa či Mullholand drive, jděte do toho. Asi to není tak propracovaný a promyšlený film úplně do všech detailů, ale pocit, že nevíte, čí jste, se mu daří navodit zcela spolehlivě.

• 1.2.2010  00:37
    Gran Torino (2008)

Vcelku prvoplánová moralitka o rasismu, vlastenectví, pomstě a víře v Boha. Clint Eastwood jí natočil a tentokrát i zahrál tak, že mě zkrátka dostal. Gran Torino je jako pohádka, kterou už jste stokrát slyšeli, ale tentokrát vám jí někdo vypráví tak zajímavě, že jste znovu dětmi a ani nedýcháte. A pokud jste tak jako já před sledováním o filmu prakticky nic nevěděli, budete pointou celého příběhu možná příjemně překvapeni a dojati. Jednou za čas snad je možno se nechat schopným tvůrcem pořádně zmanipulovat...

• 23.12.2009  20:48
    The Doors (1991)

No ale ten Kyle MacLachlan s tou parukou... Jinak dokonalé

• 17.12.2009  11:54
    Antikrist (2009)

Pro mě filmová událost minimálně posledních pěti let a film, kterým si mě Trier definitivně získal na svoji stranu. Formu vybrousil do naprosté dokonalosti a tentokrát nám ponechává i dostatek prostoru pro vlastní interpretaci. Dílo, které mě vtáhlo a ochromilo tak, jak se to naposledy povedlo Lynchovi s Mullholand Drive. 100%

• 18.11.2009  22:38

Nejpovedenější Allenův snímek od Všichni říkají : Miluji tě. Woody má i na stará kolena úžasný pozorovací talent, tvoří skvělé postavy a ještě lepší dialogy (a monology), spravedlivě rozdává jízlivosti všemi směry a nechává maximální prostor báječným herečkám a hercům. Trošku sem to možná s těmi superlativy přepísk, ale já vážně nemám, co bych tomu filmu vytknul.

• 17.11.2009  18:59
    Zoufalci (2009)

Pokud Vám náhodou táhne pomalu na třicet, dosud se Vám nepovedlo dostudovat, nejste kdovíjak atraktivní, žijete sami nebo s blbcem, zmateně střídáte města a zaměstnání a hlavně vůbec netušíte, co se to po vás vlastně chce a kam se poděli všichni kamarádi (a taky se umíte pořádně ožrat a zavzpomínat na starý časy), pak je tohle film přesně pro vás. U mě jednoznačně Rudolfová zvítězila v soutěži o generační výpověď nad Zelenkou, Ondříčkem a dalšími, je prosta pózy, dala dohromady boží herce a já se moc těšim na její další film. A pokud by se někam jelo (třeba do Mongolska), nezapomeňte mě tu.

• 1.11.2009  21:41
    Povodeň (TV film) (2005)

Jiří Strach točí čím dál tím lepší filmy, tentokrát měl k dispozici velmi dobrý scénář s výbornými dialogy a dvě mimořádné herečky.

• 14.9.2009  00:16

V tomto filmu z roku 1931 lze vidět ňadra (skoro) i ženské nohy vysoko nad kolena, na svojí dobu skvělé herecké výkony (pana Hyda jsem se opravdu bál) a revoluční práci s triky a kamerou. Pro mě zatím nejlepší film počátku zvukové éry.

• 3.9.2009  19:58

Spolu s Herzem a jeho Sběrnými surovostmi projevil Passer ze všech režisérů Perliček největší cit pro Hrabalovu poetiku. Paradoxně se tyto dva skvosty nakonec do povídkového filmu nevešly.

• 28.8.2009  19:02

Ten konec opravdu není povedený, ale nezabrání mi v plném hodnocení. Předchozí dvě hodiny totiž byly vynikající stupňující se nejistotou, komu vlastně straší ve věži a výkon Mii Farow patří k absolutním vrcholům ženského herectví. 90%

• 22.8.2009  17:13

To je snad ta vůbec nejpovedenější road movie, Wenders se zcela vystříhal sentimentu a velkolepých prohlášení typu "Tohle byl nejkrásnější den mého života". Jeho film je krásný díky dvěma báječným hercům, kteří ani nevypadají. že by hráli, ale že si spolu prostě vyrazili na pár dní na výlet do Porůří a tak a Wim Wenders to všechno podbarvil krásnými záběry a jednoduchým ale příjemně melancholickým hudebním motivem a mě to zcela stačilo ke spokojenosti. 90%

• 21.8.2009  00:49

Snad žádnému českému filmu se nepovedlo vykreslit vztahové dusno tak jako tomuto. Navíc oceňuji, že tu není dobrých ani špatných konců, příběhy ústí tak nějak přirozeně do ztracena (včetně té detektivní zápletky). Z bezchybné herecké sestavy vyčnívá trio Švehlík-Langmajer-Chmela. Určitě by se na Pravidlech našly chyby (mezi vynikající dialogy se např. tu a tam vkrade nějaký ten znatelně slabší), ale já ho řadím k našim nejlepším porevolučním filmům.

• 21.7.2009  01:11

Nikoho jsem zatím neviděl být více Ježíšem, než jak to dokázal Enrique Irazoqui. Hudba je k tomu ideálně vybraná, scénář je de facto výtahem z Bible a Pasolini to vše doplnil obrazově vytříbeným ztvárněním (a vytvořil tak svůj zřejmě nejlepší film). Svaté písmo v kostce.

• 18.7.2009  18:59

Tento western náleží k filmové klasice plným právem. Je dokonalý svojí formou a věrohodný svým obsahem. Gary Cooper vytvořil jednu z nejzajímavějších postav amerického westernu. 90%

• 21.6.2009  01:44

U toho filmu se budete bavit tím lépe, čím větší jste alkoholik. Dávám plné hodnocení.

• 16.6.2009  22:34
    Třetí muž (1949)

Orsonu Wellsovi jako režisérovi teprve přicházím na chuť, ovšem jako herec byl naprosto dokonalý, skvělí jsou i ostatní herci (hlavně Joseph Cotten), líbila se mi hudba i celková výtvarná stránka filmu. A morální dilema hlavního hrdiny mi bude ještě dlouho vrtat hlavou. Moc dobré.

• 1.6.2009  20:27

Můj druhý Kim Ki-duk a jsem s ním podstatně více spokojen než s Ostrovem. I když se oba filmy sobě v lecčems podobají, tady mi nepřišel ani jediný záběr samoúčelný, všechno spolu krásně ladilo. Silný a neobvyklý filmový zážitek, těším se na další Kim Ki-dukovy filmy.

• 10.5.2009  21:10
    Puding (2006)

Skupina Už jsme doma je fenomén sám o sobě a tenhle dokument je skvělý doplněk k oslavám jejich výročí. Jejich tvorbu, zde komentuje jedna zajímavá osobnost za druhou, nejkrásnější jsou pak sekvence, kdy čte Jiří Lábus texty Miroslava Wanka, podbarveno animacemi Martina Velíška a instrumentálním doprovodem UJD

• 1.4.2009  19:57
    Výměna (2008)

Nejlepší film Clinta Eastwooda a nejlepší výkon Angeliny Jolie. Ostatní aspekty od výpravy přes scénář až po herce v těch nejmenších rolích rovněž perfektní, takže pro mě i nejlepší film roku 2008.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20