jitrnic

jitrnic

Jan Klečka

okres Tachov

• 19.9.2010  22:22

Není to úplná senzace, ale je to pravděpodobně nejlepší film o chlastu, co znám. Rozumím lidem, kterým film připadá pouze průměrný a ti vlastně mohou být rádi. Pokud však někdo strávil pár let vysedáváním po barech, budou mu připadat hrdinové, kteří se neustále vymlouvají a omlouvají, jsou ublížení a podráždění, balí ožralé ženské čím dál tím omletějšími fórky a fintičkami a tak nějak tuší, že už nejsou to, co bývali, mimořádně věrohodní. Režijně i herecky perfektní (ještě víc než Buscemi se mi líbil Boone, potěší i třeba Samuel L. Jackson v, pravda, poněkud zbytečné miniroli), k dokonalosti chybí lepší scénář. I tak skvělé.

• 30.8.2010  01:29

Jak tak čtu komentáře, tak jsem asi jediný, který neuhodl zvrat, Owenovi s Anistonovou (kterou jsem zatím neviděl v lepší roli) to spolu tak slušelo, že jsem jim celou dobu fandil (ač mám od Trianglu slabost i pro Melissu George) a přišlo mi líto, že jim to spolu nevyšlo a až do konce doufal. Prostě trouba. A i přes to, že jsem se nedočkal, moc se mi to líbilo, napětím jsem ani nedýchal (Owen je sympaťák a z Cassela jde vážně hrůza) a ani ten dovětek z vězení mi nepřišel zas tak hloupý. Spokojen.

• 29.8.2010  23:31
    Ženy v pokušení (2010)

Patnáct odtrpěných a odstyděných minut, hláška s frndou a starý fór-nefór v podání Jiřího Macháčka jako dva poslední hřebíky do rakve. Konec, odchod. To už se mi hodně dlouho nestalo.

• 13.8.2010  11:15

Tak jeste jednou - Tom Cruise je strasny herec, s jehoz postavami je, az na vzacne vyjimky, naprosto nemozne se jakkoliv ztotoznit. Co se tyce Cuby Goodinga jr., byl asi nejzabavnejsi figurou filmu, ovsem Oscar za tento vykon mi prijde tedy znacne prehnany (ukricenymi sprostymi cernochy se da v americkem filmu dlazdit). Ze slabeho vykonu Renne Zellweger bych nedelal vedu, byl to prece jenom zacatek jeji kariery (a ono taky predstirejte, ze jste se prave zblaznili do afektovaneho nacesaneho panaka, ktery vydal jakousi knihu a pak ho vyhodili z prace). Po Vanilkovem nebi a Jerrym Maguierovi myslim, ze od Camerona Crowea uz opravdu nechci nic dalsiho videt.

• 23.7.2010  19:47
    U mě dobrý (2008)

Perfektne vystizena atmosfera devadesatych let, filmu skodi nektere obzvlast sablonovite figurky (zkorumpovany policista, mladi protestujici proti McDonalds, postava Jiriho Schmitzera nebo zla furie v podani totalne nevyuzite Simony Babcakove) a snaha autoru posmivat se nesvarum dneska (pseudoproblemy mladych lidi, marketing), ktera ukazuje na jejich dost povrchni a zjednodusene vnimani sveta (podobne dopadly jejich satiricke snahy u Kawasakiho ruze, podobne tragicky se soucasnymi problemy potykaji i dalsi cesti filmari. Ovsem druha polovina filmu je vynikajici podvodnickou komedii bez zbytecnych dejovych odbocek, suverenne ji tahne Bolek Polivka a mozna je film prece jen nakonec chytrejsi, nez jak se tvari.

• 20.7.2010  11:32

Je mi to lito, ale vic nez na prumer to nestaci. Perfektni herci - Washington, Streepova, Voight a take Liev Schreiber, zajimave se rozbihajici pribeh, ktery se pak cim dal vic stava paranoidni ptakovinou, az se stane fraskou.

• 20.7.2010  11:28
    Modrý blesk (1999)

Martin Lawrence je strasny komik, ktery kdyz se na chvilku uklidni, dokaze byt nekdy i skoro vtipny, dal jsem zaznamenal dve tri celkem vtipne vedlejsi figurky a zbytek ani nestoji za rec.

• 18.7.2010  19:37
    Protektor (2009)

Nezpochybnuju remeslnou stranku (i kdyz ten motiv kola je trochu unavny), ani herecke vykony (i kdyz Polaska s Budarem nejde brat uplne vazne a Sandra Novakova jakoby ve filmu byla jen kvuli opakovanemu ujisteni divaku, ze uz neni cukrarovic Evickou - stejne ji tam porad vidim. Jana Plodkova se mi naopak libila moc moc.). Vadi mi jednak roztekany scenar se zbytecnymi postavami a dejovymi odbockami miricimi nikam a hlavne pak konvencni soucasne dobe poklonkujici vyzneni - Cech se nahore hrbi a dole si spokojene hnije - tak by znel presnejsi ustredni citat. Hlavni hrdina nema od pocatku s kolaboraci nejake vetsi problemy, velmi pravdepodobne by se choval podobne, i kdyby nemel zidovskou manzelku a to, ze je vydavan za typickeho Cecha, je tezkou urazkou vsech, kdo touto krutou dobou prosli, jichz patere byly vystaveny daleko drtivejsimu tlaku, nez jakemu byl vystaven ustredni - od pocatku bezpaterni - cerv. To, ze jsme dnes pro svoje postaveni a pohodli udelat cokoliv, jeste neznamena, ze mame pravo podle stejneho metru merit nase predky. Secteno a podtrzeno - moderni televizni inscenace s manipulativnim poselstvim.

• 16.7.2010  22:23

Hvězdně obsazený mimořádný válečný film, kterému chybí k dokonalosti jenom lepší scénář, navíc ho trochu kazí pzbytečná doslovnost zejména v podobě zlého kariéristického hlavouna v podání Nicka Nolteho. Přelomová je režie, kdy jste jakoby jedním z vyděšených vojáků, kteří právě pochopili, že končí všechna legrace a tam někde v trávě na ně číhá něco, co je za pár minut rozthá na kusy. Velice autentické prostředí i herci, jeden z nejlepších válečných filmů vůbec.

• 14.7.2010  12:16

Film takrka mimoradny. Proc ne uplne - slabe vedlejsi postavy, ktere ani nedovolily jejich predstavitelum podat vyraznejsi vykony - postava Pavlova zete a jeho pritelkyne. Dale opravdu rozpacity uvod se snahou nasroubovat i do filmu s takto vaznou tematikou nejaky ten vtipek, hlasku, cehoz vysledkem jsou dve nejslabsi sceny filmu - diagnoza nadoru a buddhisticke splynuti dusi. Jsou obe dve hned na zacatku, nenechte se jimi odradit, mozna uz si na ne na konci filmu ani nevzpomenete, nemaji pro zbytek deje prakticky zadny vyznam. Trochu problematicka je i prehnane prepjata a prilis hystericky zahrana scena v lese (ktera ma ovsem vyznam zcela podstatny a take nic nemeni na tom, ze obe herecky ve zbytku filmu podavaji vyborny vykon). A poslednim problemem, ktery mozna ani problemem neni, je vyzneni, ktere na muj vkus opet prilis obouchava hrany a mohlo by mit trochu vyhranenejsi mravni poselstvi (ale to opravdu zalezi jen na uhlu pohledu, na cemz je ostatne zalozena tvorba Hrebejka s Jarchovskym). Pres to prese vsechno jsem rad, ze se tu zacalo konecne hybat s kostlivci v nasich skrinich, konkreten s udavacstvim a to zpusobem na nase pomery velice profesionalnim. Pres vyse zminene vytky odvedl mimoradny vykon tentokrat i Jarchovsky, ktery napsal znamenite hlavni postavy, kterych se herci zhostili odpovidajicim zpusobem (hlavne trio Huba, Kratochvil, Kolarova) plus samozrejme mimoradne pusobiva minirole Ladislava Chudika (skoro bych rekl zivotni).

• 14.7.2010  11:52
    Velký táta (1999)

Zpocatku velice solidni (chtel jsem napsat slusna, ale to opravdu neni to spravne slovo) zabava blizici se poetice nezavislych flakacskych komedii, ktera se s postupujicim casem cim dal vice zvrhava v prevahu spravnych hodnot (rodina, americka justice), coz by se dalo odpustit, pokud by to nebylo znazorneno tak strasne naivnim zpusobem. Adam Sandler a Joey Lauren Adams nicmene podavaji povedene vykony, dohromady jim to spolu slusi a castecne davaji zapomenout na velkou nepravdepodobnost vzniku cehokoliv mezi jejich postavami.

• 6.7.2010  11:48
    Skála (1996)

Na akcni film velice kvalitni obsazeni, ktere podava i odpovidajici vykony (dokonce i Cage!) a dokaze s vaznou tvari pronest i ty nejprisernejsi proslovy (treba dialogy, ve kterych to ma "jiskrit" mezi Connerym a Cagem jsou opravdu ubohe), Ed Harris s Davidem Morsem jsou v ramci moznosti dokonce vyborni. Pod dobrou akci nevim uplne presne, co si kdo predstavuje, v pripade Skaly uznavam, ze mela spad, ovsem to, co konkretne se zrovna odehravalo na platne, mi castokrat tak trochu nedavalo smysl (proste si myslim, ze by mohl byt Bay trochu pricetnejsi). S tim patosem budiz, s tim se pocitalo, navic je vyvazen lehkymi naznaky snahy o myslenku.

• 6.7.2010  11:29
    Past (1999)

Tak zaprve Catherine Zeta-Jones, jejiz herectvi mi prijde smesne (takove strasne snazive, podobne upracovane jako jeji zevnejsek), pak mi vadi, ze Sean Connery je uz je prece jen trochu stary na to, abych mohl prijmout jako naprostou samozrejmost, ze by mezi hrdiny melo vznikat jakesi eroticke napeti, z cehoz plyne i zaverecny problem, ze by mi nijak zvlast nevadilo, kdyby jeden z hrdinu treba uprostred deje necekane skonal, jestli se spolu vyspi nebo nevyspi a zaverecne scenaristicke obraty a podobraty me uz znechutily uplne a diky nim se podle me nejedna nakonec ani o prumer.

• 20.5.2010  16:52
    Tetsuo (1989)

Surrealisticko-cyberpunková šílenost, která je možná velkou pozérskou samoúčelností a nechutností a možná velice zručně, skoro až geniálně natočenou postmoderní noční můrou. U mě mírně vede druhá možnost.

• 17.5.2010  22:19
    Frajer Luke (1967)

Mírné zklamání, očekávaný mimořádný filmový zážitek se tak úplně nedostavil, a přestože tomuto filmu v podstatě není co vytknout, nedosahuje dokonalosti velmi podobného Motýlka.

• 9.5.2010  22:14
    Chuť lásky (2007)

Má to spustu chyb, není úplně jasné, co tím vším chtěli tvůrci říct, dost toho vyšumí do ztracena, ale pro tyhle příběhy o lidech, kteří nechtějí být k těm druhým krutí, jen jsou k tomu někdy donuceni okolnostmi a vlastně se mají všichni celkem rádi a přestože proteče mnoho slz, tak nakonec zbyde víc naděje než smutku, tak pro tyhle příběhy mám nezvladatelnou slabost (už jsem to někde psal). Zkrátka tak.

• 8.5.2010  22:59
    Velká ryba (2003)

Vesele o umírání aneb jak si Tim Burton postavil jednoduchá zadní kolečka "někdy to nedává moc smysl a většina z toho se nikdy nestala" , nechal se volně unášet svojí fantazií a natočil poctu všem pábitelům, prášilům a lidovým vypravěčům. Nádherné. 100%

• 8.5.2010  19:21

Musim svuj komentar prepsat. Ten pribeh vazne nedava smysl a Josh Hartnett hraje naprosto strasne. Matthew Lillard je vynikajici v komicke rovine, ovsem kdyz tzv. sunda masku a ukaze pod svou floutkovskou slupkou citlive jadro, nelze mu to dost dobre zbastit. Presto jde o skvely film, pokud nevnimate jako hlavni dejovou linii vztah Joshe Hartnetta a Diane Kruger, ale marnou lasky snahu Rose Byrne, ktera cely film jednoznacne tahne a drzite palce daleko vic ji, nez jalovemu ustrednimu duu. Verim, ze to byl od tvurcu zamer a patri jim v tom pripade body za originalitu - zdanlivy happyend, kdy se milenci stastne shledavaji a vy se jim jakoby netrpelive natahujete pres rameno a zajima vas, co se stalo s tou nestastnou proradnici. Pokud to zamer nebyl a meli jsme nakonec vydechnout ulevou, ze vsechno dobre dopadlo, maji body i tak - za napsani mimoradne vedlejsi postavy.

• 3.5.2010  17:44

Když nad tím filmem přemýšlím s odstupem, není to vlastně ani na ty tři hvězdičky, ale nechám hodnocení takové, jaké odráží můj bezprostřední dojem. Zásadním problémem je pro mě otázka, z jakého důvodu že to hrdinka vlastně neumí číst. Možná jsem v tu chvíli zrovna schrupnul, když to vysvětlovali, ale nejde mi nějak dohromady kombinace negramotnosti a záliby v klasické literatuře. Nutí mě to opět vypustit jedovatou slinu a napsat, že se jedná o zcela samoúčelně do scénáře namontovaný faktor (po odhalení hrdinčiny negramotnosti nám má scénář zřejmě připadat úžasně chytrý a promyšlený. Citace klasických děl nám má připomenout, že se nedíváme na žádné béčko, ale na pořádně duchaplné umění. A hrdinku to má zřejmě v našich očích jaksi polidštit a zjevnému zlu hezky obouchat hrany). Film byl evidentně dopředu plánován jako tzv. herecký koncert, tentokrát pro Kate Winsletovou a budiž, je dobrá. Velice slabý je bohužel její mužský protějšek. V případě Davída Krosse se raději ani nepouštím do hodnocení hereckého výkonu - je možné, že zahrál slušně, ovšem jeho postava Vás celý film zkrátka IRITUJE, což si myslím, že nebyl záměr. Ralph Fiennes toho moc nezachraňuje, evidentně se spoléhá pouze na svoje charisma a moc ho to nebaví. Jako samoúčelnou provokaci by bylo možno vnímat sexuální scény, kterých je mnoho a jsou dost na hraně, ovšem v tomto případě jsem na straně tvůrců (proč si hezky neprohlédnout nahé tělo Kate Winsletové ze všech úhlú, když je nám tak ochotně dáváno na odiv). Hezký film s prsama a zadkem (a koulema).

• 3.5.2010  13:54

Strašně překombinovaný film. Nolan jako by v obavě, že to ještě stále není dost chytré a tajemné, přihazoval další a další ingredience a přidával pod kotel, až se mu bramboračka rozvařila. Herecké výkony jsou solidní (nikdo nezáří, ale ani není v herecké sestavě vyloženě slabé místo), výprava velice podařená a zpočátku i příběh plný posedlosti a nenávisti má něco do sebe, ovšem každý další dějový zvrat je slabší a slabší, můj zájem o děj uvadal čím dál tím víc a kdo se nakonec utopí či bude oběšen, mi bylo v podstatě jedno.

• 3.5.2010  00:45

Timothy Olyphant je naprosto dokonaly, Milla Jovovich a Kiele Sanchez jsou nadherne a take velmi dobre hraji, Steve Zahn hraje prijatelne, kamera je chvilemi velkolepa, z pribehu jsem zklamany (onen sokujici zvrat je smesny), dohromady solidni zabava na nedelni vecer.

• 25.4.2010  22:39

Mizerné horrorové béčko, kde se dočkáte několika krumpáčem proseknutých hlav, značně přehnaného dávkování červenou barvou, jedné nahaté coury, pitomě se chovajících utíkajících postav, jalového rozuzlení a tomu všemu odpovídajících hereckých "výkonů".

• 24.4.2010  20:00

Perfektní videozábava, nezatěžuju se srovnáváním s prvním a druhým dílem (třetí jsem neviděl, asi napravím).

• 19.4.2010  22:49

Mám jenom dvě výtky - herci v emočně vypjatých scénách tak trochu přehrávají a malá hrdinka je tak trochu moc moudrá a vzorná a bezchybná. Což je v rozporu s ostatními postavami, které jsou naopak napsány velice dobře, každá se vyvíjí jiným směrem, protože je každá z jiného těsta a nikdy v průběhu filmu, ani na jeho konci, nejsou vztahy mezi otcem, matkou a dcerou úplně idylické a chvilu dáváte za pravdu jednomu a za chvíli zas druhému. A je to opravdu krásně natočeno.

• 18.4.2010  08:44
    Triangle (2009)

Pecka. Filmová hříčka, která mě vykolejila a vygumovala. Nenechte se odradit zdejším hodnocením, pokud jste byli ochotni přistoupit na hru Mementa či Mullholand drive, jděte do toho. Asi to není tak propracovaný a promyšlený film úplně do všech detailů, ale pocit, že nevíte, čí jste, se mu daří navodit zcela spolehlivě.

• 15.4.2010  22:13
    Milk (2008)

Je to výrazně lepší film, než jsem čekal a upozorňuju podobné skeptiky, že se zbytečně připraví o skvělý filmový zážitek, pokud se tak jako málem já nechají odradit kombinací životopisný film - homosexualita - Oscar. To, co ho vynáší téměř na vrchol, jsou herci v rolích homosexuáníchh aktivistů, kteří ani v jednom případě nesklouzávají k lacinému pitvoření, nebrání se milostným scénám a působí velice autentickým dojmem. Sean Penn je naprosto famózní, do svojí role se dokonale vcítil. Emile Hirsch je rovněž vynikající (ovšem spíše figurka než postava) a velice se mi líbil uměřený James Franco. Co se děje týče, proti prvním zhruba dvěma třetinám nemám výhrady, Van Santovi se povedlo navodit skoro až dokumentární dojem. V závěru se to trochu zvrhne v patetické citování americké ústavy, svíčky, sochu Svobody apod.. Druhou výtkou je schematické vykreslení Milkových odpůrců (do jednoho jsou to podle Santa idioti). I přesto vřele doporučuji.

• 12.4.2010  22:13

Na první pohled zajímavé drama se skvělým Hoffmanem, na ten druhý si už možná všimnete, jak strašně scénárista tlačí na pilu a jak svoje postavy šidí. Hoffmanova proměna z kariéristy v milujícího otce je ještě jakžtakž uvěřitelná (i přes nesmyslné scény typu "otec jde na večeři se šéfem a celou dobu mluví o synovi") díky hercově vynikajícímu výkonu. Meryl Streep při vší úctě neměla moc co hrát - matka, která na osmnáct měcíců odejde od dítěte, aby "našla sama sebe", pak si uvědomí, že bez dítěte nemůže být a pak si naopak uvědomí, že bude pro dítě nejlepší, když bude s otcem - to jsem zkrátka nezbaštil. A nakonec ten, o kterého vlastně celou dobu jde - malý chlapec - je skvělé, že ho zde skutečně HRAJE dětský herec , ovšem scénárista v případě jeho postavy sáhnul už rovnou k citovému vydírání - nemá žádné kamarády, žádné spolužáky, děti sousedů, babičku, dědu, nikoho. Je úplně vytržený z normální sociální sítě, aby si bez mamky a poté bez taťky ani neuprdnul. Skvěle natočený, ale strašně manipulativní film.

• 5.4.2010  15:19

Úvodní titulky, prsa Dagmar Veškrnové a Jany Břežkové a lesbická lady - skvělé. Zbytek strašná pitomost, která není ani dost děsivá, ani dost legrační (pokud to měla být parodie), ani nijak zajímavě výtvarně stylizovaná. Navíc Břežková, Schmid a další předvádějí šíleně amatérské herecké výkony.

• 2.4.2010  19:22

Solidní sociální (či snad etnické) drama, které zdobí skvělý Kingsley a ještě skvělejší Connely. Slabší už je její parťák Ron Eldard (nějak jim to dohromady neladilo). Scénář je sice plný skvělých dialogů, ovšem jako celek podle mě moc nefunguje. Vlastně když se nad tím zamyslím, nedává mi zápletka dohromady moc smysl.

• 2.4.2010  19:04

Příjemně melancholický film, který ovšem strašně spěchá, takže skončí dřív, než se nějak stihneme s postavami ztotožnit. Působí dojmem filmové série sestříhané do jednoho celovečeráku. Je to škoda, protože hlavně díky hercům to mohla být emocionální pecka.