Můj nejmilejší bar (1996)

Není to úplná senzace, ale je to pravděpodobně nejlepší film o chlastu, co znám. Rozumím lidem, kterým film připadá pouze průměrný a ti vlastně mohou být rádi. Pokud však někdo strávil pár let vysedáváním po barech, budou mu připadat hrdinové, kteří se neustále vymlouvají a omlouvají, jsou ublížení a podráždění, balí ožralé ženské čím dál tím omletějšími fórky a fintičkami a tak nějak tuší, že už nejsou to, co bývali, mimořádně věrohodní. Režijně i herecky perfektní (ještě víc než Buscemi se mi líbil Boone, potěší i třeba Samuel L. Jackson v, pravda, poněkud zbytečné miniroli), k dokonalosti chybí lepší scénář. I tak skvělé.

Hra s nevěrou (2005)

Jak tak čtu komentáře, tak jsem asi jediný, který neuhodl zvrat, Owenovi s Anistonovou (kterou jsem zatím neviděl v lepší roli) to spolu tak slušelo, že jsem jim celou dobu fandil (ač mám od Trianglu slabost i pro Melissu George) a přišlo mi líto, že jim to spolu nevyšlo a až do konce doufal. Prostě trouba. A i přes to, že jsem se nedočkal, moc se mi to líbilo, napětím jsem ani nedýchal (Owen je sympaťák a z Cassela jde vážně hrůza) a ani ten dovětek z vězení mi nepřišel zas tak hloupý. Spokojen.

Ženy v pokušení (2010) odpad!

Patnáct odtrpěných a odstyděných minut, hláška s frndou a starý fór-nefór v podání Jiřího Macháčka jako dva poslední hřebíky do rakve. Konec, odchod. To už se mi hodně dlouho nestalo.

Jerry Maguire (1996)

Tak jeste jednou - Tom Cruise je strasny herec, s jehoz postavami je, az na vzacne vyjimky, naprosto nemozne se jakkoliv ztotoznit. Co se tyce Cuby Goodinga jr., byl asi nejzabavnejsi figurou filmu, ovsem Oscar za tento vykon mi prijde tedy znacne prehnany (ukricenymi sprostymi cernochy se da v americkem filmu dlazdit). Ze slabeho vykonu Renne Zellweger bych nedelal vedu, byl to prece jenom zacatek jeji kariery (a ono taky predstirejte, ze jste se prave zblaznili do afektovaneho nacesaneho panaka, ktery vydal jakousi knihu a pak ho vyhodili z prace). Po Vanilkovem nebi a Jerrym Maguierovi myslim, ze od Camerona Crowea uz opravdu nechci nic dalsiho videt.

U mě dobrý (2008)

Perfektne vystizena atmosfera devadesatych let, filmu skodi nektere obzvlast sablonovite figurky (zkorumpovany policista, mladi protestujici proti McDonalds, postava Jiriho Schmitzera nebo zla furie v podani totalne nevyuzite Simony Babcakove) a snaha autoru posmivat se nesvarum dneska (pseudoproblemy mladych lidi, marketing), ktera ukazuje na jejich dost povrchni a zjednodusene vnimani sveta (podobne dopadly jejich satiricke snahy u Kawasakiho ruze, podobne tragicky se soucasnymi problemy potykaji i dalsi cesti filmari. Ovsem druha polovina filmu je vynikajici podvodnickou komedii bez zbytecnych dejovych odbocek, suverenne ji tahne Bolek Polivka a mozna je film prece jen nakonec chytrejsi, nez jak se tvari.

Manchurianský kandidát (2004)

Je mi to lito, ale vic nez na prumer to nestaci. Perfektni herci - Washington, Streepova, Voight a take Liev Schreiber, zajimave se rozbihajici pribeh, ktery se pak cim dal vic stava paranoidni ptakovinou, az se stane fraskou.

Modrý blesk (1999)

Martin Lawrence je strasny komik, ktery kdyz se na chvilku uklidni, dokaze byt nekdy i skoro vtipny, dal jsem zaznamenal dve tri celkem vtipne vedlejsi figurky a zbytek ani nestoji za rec.

Protektor (2009)

Nezpochybnuju remeslnou stranku (i kdyz ten motiv kola je trochu unavny), ani herecke vykony (i kdyz Polaska s Budarem nejde brat uplne vazne a Sandra Novakova jakoby ve filmu byla jen kvuli opakovanemu ujisteni divaku, ze uz neni cukrarovic Evickou - stejne ji tam porad vidim. Jana Plodkova se mi naopak libila moc moc.). Vadi mi jednak roztekany scenar se zbytecnymi postavami a dejovymi odbockami miricimi nikam a hlavne pak konvencni soucasne dobe poklonkujici vyzneni - Cech se nahore hrbi a dole si spokojene hnije - tak by znel presnejsi ustredni citat. Hlavni hrdina nema od pocatku s kolaboraci nejake vetsi problemy, velmi pravdepodobne by se choval podobne, i kdyby nemel zidovskou manzelku a to, ze je vydavan za typickeho Cecha, je tezkou urazkou vsech, kdo touto krutou dobou prosli, jichz patere byly vystaveny daleko drtivejsimu tlaku, nez jakemu byl vystaven ustredni - od pocatku bezpaterni - cerv. To, ze jsme dnes pro svoje postaveni a pohodli udelat cokoliv, jeste neznamena, ze mame pravo podle stejneho metru merit nase predky. Secteno a podtrzeno - moderni televizni inscenace s manipulativnim poselstvim.

Tenká červená linie (1998)

Hvězdně obsazený mimořádný válečný film, kterému chybí k dokonalosti jenom lepší scénář, navíc ho trochu kazí pzbytečná doslovnost zejména v podobě zlého kariéristického hlavouna v podání Nicka Nolteho. Přelomová je režie, kdy jste jakoby jedním z vyděšených vojáků, kteří právě pochopili, že končí všechna legrace a tam někde v trávě na ně číhá něco, co je za pár minut rozthá na kusy. Velice autentické prostředí i herci, jeden z nejlepších válečných filmů vůbec.

Kawasakiho růže (2009)

Film takrka mimoradny. Proc ne uplne - slabe vedlejsi postavy, ktere ani nedovolily jejich predstavitelum podat vyraznejsi vykony - postava Pavlova zete a jeho pritelkyne. Dale opravdu rozpacity uvod se snahou nasroubovat i do filmu s takto vaznou tematikou nejaky ten vtipek, hlasku, cehoz vysledkem jsou dve nejslabsi sceny filmu - diagnoza nadoru a buddhisticke splynuti dusi. Jsou obe dve hned na zacatku, nenechte se jimi odradit, mozna uz si na ne na konci filmu ani nevzpomenete, nemaji pro zbytek deje prakticky zadny vyznam. Trochu problematicka je i prehnane prepjata a prilis hystericky zahrana scena v lese (ktera ma ovsem vyznam zcela podstatny a take nic nemeni na tom, ze obe herecky ve zbytku filmu podavaji vyborny vykon). A poslednim problemem, ktery mozna ani problemem neni, je vyzneni, ktere na muj vkus opet prilis obouchava hrany a mohlo by mit trochu vyhranenejsi mravni poselstvi (ale to opravdu zalezi jen na uhlu pohledu, na cemz je ostatne zalozena tvorba Hrebejka s Jarchovskym). Pres to prese vsechno jsem rad, ze se tu zacalo konecne hybat s kostlivci v nasich skrinich, konkreten s udavacstvim a to zpusobem na nase pomery velice profesionalnim. Pres vyse zminene vytky odvedl mimoradny vykon tentokrat i Jarchovsky, ktery napsal znamenite hlavni postavy, kterych se herci zhostili odpovidajicim zpusobem (hlavne trio Huba, Kratochvil, Kolarova) plus samozrejme mimoradne pusobiva minirole Ladislava Chudika (skoro bych rekl zivotni).