Arcadan

Arcadan

Jan Jindřich Karásek

okres Uherské Hradiště
I don't know what to want from this world

Twitter: JPEGMACHA

27 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Ztraceno v překladu (2003)

  Intimita mezi dvěma lidmi rozpohybovaná do obrázků, které jsou na první pohled nehybné, ale na ten druhý se toho na nich děje víc než kdekoli jinde. O všem v málo slovech. Pocit odcizení a té všudypřítomné lidské samoty v jednom smutném hotelu a krása sblížení dvou duší. Ticho ve tmě a prostorem se šíří nejistota. Nejdůležitější film mého dosavadního života. Děkuju.

 • poster

  Mistr (2012)

  Laterna magica pro 21. století. Pro těch pár filmů jako je Master miluju kinematografii. Podvratná studie dvou charakterů. Esteticky dokonalá, pomalým tempem a netypickou hudbou diktovaná sonda do hlubin osamělosti, nejistoty a moci. Phoenix naprosto neskutečný a Hoffman hypnotický. If you figure a way to live without serving a master, any master, then let the rest of us know, will you? For you'd be the first person in the history of the world.

 • poster

  Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

  Poezie na plátně. Filmová esej o lidských vztazích a hledání svého místa na světě s obrazy tak krásnými, že jen ty už jsou samy o sobě uměleckým dílem. A k tomu ta přenádherná hudba od dvojice Cave & Ellis. Je v tom vše. Nic nechybí. Nic nepřebývá. Lidský život vystihnutý v necelých třech hodinách.

 • poster

  Ona (2013)

  Po skončení filmu mi ještě dlouho trvalo, než jsem se dokázal vrátit do reality. Her je snímek velmi citlivý a intimní tak jako téměř žádný jiný a já jsem mu plně podlehl. Na ty dvě hodiny pro mne neexistovalo nic jiného a ještě den po skončení jsem měl zážitek z něj v živé paměti. Vypráví o lásce, vztazích ale také vypovídá o očekáváních, které jeden ke druhému máme i o vnímání světa a osamělosti. Ohromující je ale i vizuální stránka filmu. Z každého záběru by se dala vzít nádherná fotografie. Neskutečná práce s nasvícením jednotlivých scén, kompozicí a pohybem kamery i s hrou barev, která je paradoxně pestrá. A to, že si i na filmu, ve kterém je sci-fi skutečně jen kulisou, někdo takto pohrál s vizuálem interiérů, fungováním hromadné dopravy, oblékáním i samotným operačním systémem, tak, jak by to mohlo v blízké budoucnosti být, to je úžasné. No a hudba, jak už by se dalo od géniů z Arcade Fire čekat, je dokonale padnoucí. Je melancholická, posmutnělá a zároveň hravá. Pro mě se jedná o nejlepší film roku 2013 a hlavně o nejosobnější film od Ztraceno v překladu.

 • poster

  Stalker (1979)

  Nepopsatelné úžasno, které vyžaduje absolutní soustředěnost a mysl otevřenou novým podnětům, ale odměna je pak obrovská. Na plátně vizuálně úchvatné.

 • poster

  Donnie Darko (2001)

 • poster

  Zahraj to znovu, Same (1972)

 • poster

  Mulholland Drive (2001)

 • poster

  Casino (1995)

 • poster

  Drive (2011)

  Jeden z mých nejsilnějších kino zážitků vůbec, který si rád a až nezdravě často pouštím doma a pokaždé si v něm najdu něco nového. Vizuálně strhující jízda nočním Los Angeles za doprovodu hypnotizujícího hudebního doprovodu, která se přes počáteční pomalu plynoucí vyprávění strhne v nekompromisně brutální podívanou. Navíc si nedokážu představit nikoho, kdo by dokázal tak dokonale ztvárnit hlavního hrdinu jako Ryan Gosling. Minimalistické herectví v jeho podání dostává úplně jiný nový rozměr. V mých očích je Drive bezchybný film, který snad i díky své délce nemá jediný slabší moment. P.S. "Výtah" (kdo viděl, ví) se definitivně zařadil do mé TOP 5 filmových scén. P.P.S. Žádná jiná filmová postava nemá tak dokonalý šatník jako bezejmenný Řidič.