Nevka

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 18.7.2019  19:03
    Spolujízda (2019)

Stuber je parádní film, pokud se chcete bavit nadupanými hláškami a skvělým humorem. Jestli vám jde o příběh a o akci, asi není o co stát... Úvodní akční sekvence je až brutálně nepřehledná a jediné, co mě drželo při věci byla božská Karen (i když už měla i mnohem lepší chvilky). O to více mě naštvalo to, co jsem čekal už před filmem. To musí v každém druhém projektu dopadnout podobně?! Na druhou stranu je to jeden z filmů, na které se rád podívám znovu už jen kvůli tomu, jak funguje chemie mezi Bautistou a Nanjianim. Celkově tedy 70% (slabší 4 hvězdy), protože ty dialogy přebijí všudypřítomný průměr, který jinak trčí zpoza každého rohu.

• 27.6.2019  18:38

Rozumně zakončená Infinity Sága, která do jisté míry vysvětluje, co se vlastně dělo po Endgame. Nepouští se do zbytečné hloubky, která by v sólovce Spideyho byla spíše na škodu, ale hezky ukazuje, že Hulkovo lusknutí vše nevyřešilo jen tak. Mávnutí kouzelného proutku se tak v posledních Avengers určitě nekonalo. Samotný film mnohdy kličkuje mezi dokonale přirozeným humorem, na který by byl každý scénárista pyšný a mezi trapností, které se Watts asi nikdy nevyhne (prakticky všechno spojené s Alpami). Souboje s Elementály jsou do jisté míry generické, ale všechno zachraňuje skvělý Jake Gyllenhall, který na plátně předvádí hotový herecký koncert. Záporná strana pak sice trpí nešvarem, který má hned několik antagonistů v MCU, ale ve finále dává celkem smysl a umožňuje jednoduché pochopení motivací postav. Když tedy pomineme základní myšlenku, jedná se za mě o jednu z nejlepších protistran (po Thanosovi, Lokim a Vulturem), které Feige dokázal do svého vesmíru dostat. Škoda je, že romance nefunguje úplně tak jak má, protože Peter a MJ - Michelle Jones k sobě nesedí. I kvůli tomu jsem přemýšlel nad třemi hvězdami. Nakonec to ale vytáhly skvělé potitulkové scény a celkový dojem, jaký na mě udělal hlavně Mysterio. Závěrečná otázka zní. Přišel FFH s největším MCU cliffhangerem, který šlape na paty i Thanosovi a jeho lusknutí? Dost možná... O poznání obsáhlejší recenzi najdete zde (delší verze). Zpětně vztah MJ a Petera nebyl tak špatný. Hlavním problémem byl Brad, který naprosto nelogicky balil Michelle.

• 27.6.2019  00:06
    Annabelle 3 (2019)

Z trilogie asi nejvíce "horrorový" příspěvek, který těží hlavně z rozmanitosti kumbálu Warrenových. Díky tomu je snímek intenzivní a představuje hned několik stvoření zla, které drží divákovu pozornost po celou stopáž. Po úvodu se slušnou scénou u hřbitova netrvá ani moc dlouho, než se rozjede kolotoč šílenosti, který trvá až do samotného závěru. Lekaček není tolik a postava Danielle (Katie Sarife) je hrozně otravná a nesympatická (i přes její životní příběh). Oproti tomu Madison Iseman a Mckenna Grace zvládají své role dobře a člověk jim fandí. Co můžete taky dělat jiného, když vidíte, jak jim do baráku vleze blbka, která si myslí, jak si bude povídat se záhrobím. Největším kamenem úrazu tak je problém celého Conjuring Universe. Napříč všemi příběhy je jen naprosté minimum úmrtí postav, které by v člověku vyvolaly větší strach. Ne, že bych jim ten život nepřál, ale v rámci žánru... Na hlavní sérii to sice nemá, ale do trojky nejlepších se vleze.

• 25.6.2019  22:21
    Yesterday (2019)

Nerad se opakuji, ale Danny Boyle stvořil další pohodovou letní komedií, která obrazně uzavírá trilogii Queen - Elton - Beatles. Svým způsobem jsme tak dostali "nechtěný", ale veskrze povedený trojlístek filmů, který vzdává hold hudebním idolům století minulého. A je strašně fajn, že každý snímek přišel s něčím trochu jiným a v podstatě se neopakuje. V případě Yesterday jde o dobře zvládnutý humor a povedeně zakomponovanou myšlenku "hitu, který zmizel". Neřeší se sice proč, nebo jak (rád bych viděl něco, kde se tento problém bude řešit do hloubky, ale toho se asi nedočkám), nicméně ono to nakonec ani nevadí. Naprostá většina linek funguje přesně tak, jak byla tvůrci zamýšlena a já jsem s výsledkem spokojený. Trochu mě mrzí, že v druhé půlce mírně spadlo tempo, ale tuhle jednohubku si rád někdy zopakuji.

• 21.6.2019  20:44

Zatraceně jsem se bál, jak bude série pokračovat bez Amy, ale pravdou je, že Clara (Jenna Coleman) je perfektní společnice a k Smithovi se náramně hodí. Interakce mezi jejich postavami je dokonalá a hlášky sednout jako prdel na hrnec. Zřejmě jeden z nejlepších dílů, které jsem zatím viděl. Moffatovy scénáře mi totiž sedí dokonale.

• 13.6.2019  16:32

Možná je to tím, že mě minulý týden nehorázně nebavila Dark Phoenix, ale MIB4 je pohodová letní zábava, která se parádně hodí do letňáku (díky Enšpígle). Twisty jsou sice tak průhledné, jak jen to jde (včetně "šulina" - až uvidíte, tak pochopíte), ale postavy baví a v kině nudou neusnete. Místy se F. G. G. potácí s režií na hraně televizní produkce a scénář si na nic inteligentního nehraje, ale zásadní problém s tím nemám. Emzáci jsou navíc opět povedení (i když někdy plní vyloženě roli - "Kup si merch!) a svět MIB se zase o něco málo rozrostl. Rebecca Ferguson je skvostná, ale zpětně se mi rozleželo v hlavě, že ve filmu nebylo vlastně nic "navíc". Tím pádem 4 hvězdičky dát nemůžu...

• 11.6.2019  22:39
    Rocketman (2019)

Rocketman má dva hlavní problémy, které zapříčinily to, že nemá takový úspěch jako Bohemian Rhapsody. Zcela výjimečně tak musím (alespoň částečně) souhlasit s Mirkou Spáčilovou. I když je to pro Eltona jako pro člověka určitě výhra a já mu tleskám, první kámen úrazu je v tom, že zpěvák stále žije. Nebudeme si nic nalhávat. Tragédie ostatních přeci jen přitahují lidi mnohem více, než happy endy, čímž se plynule přesuneme k bodu dva. I když film pojednává o notoricky známé osobnosti nikdo asi nebude zpochybňovat to, že Queeni mají lepší songy. Minimálně tedy notoricky známější - díky čemuž se příběh jejich tvůrce zaryje pod kůži intenzivněji. V těchto bodech tedy shledávám důvod, proč má snímek horší hodnocení a lidé na něj tolik nechodí (i když na návštěvnost má vliv i venkovní pekelné teploty). Přitom filmařsky je mnohem lépe natočený. Působí extravagantním dojmem a díky tomu svou formou dokonale vystihuje Eltonovu osobnost. Příběh působí plynuleji a jde více na dřeň. Sebedestrukce lidské osobnosti má větší dopad a za rodiče se upřímně stydíte (scénář s motivy zklamání pracuje velice zručně). Navíc... Ač je vše pojato netradičně muzikálově, obsahem Rocketman určitě v ničem neztrácí. Ke všemu je v hlavní roli skvěly Taron Egerton. Pokud váháte a nevíte jestli kino poctít svou návštěvou, určitě mu dejte šanci.

• 6.6.2019  00:01

Půjdu rovnou k věci. Příběh jako takový má sice několik zajímavě natočených scén, které se povedlo s vysokou mírou efektivity přenést na plátno, ale bohužel jich není moc. Ke všemu jste naprostou většinu z nich mohli vidět v trailerech. Jde o scénu s vlakem a úvod ve vesmíru. Tomu předchází již známá scéna z ukázek. Představitelka Jean je sympatická a dá se říct, že má daná situace mírný emocionální dopad. Malá rusovláska sice v některých scénách přednáší věty, které by sedmileté dítě nikdy neřeklo, ale jinak vše oplývá zajímavou atmosférou. Navíc se dočkáme i pěkné přednášky o tom, jak nakládat s darem mutantství. Hned na to celý úvod vyvrcholí v heroicky skvěle pojatou scénu ve vesmíru, kdy konečně přicházejí X-Meni. Není sice tak opojná jako „Avengers Assemble“, ale působí na diváka správným elektrizujícím dojmem. Můžete sice zaregistrovat menší logické lapsy, ale jinak si není na co stěžovat. Když se však vracíme na Zemi, začínají přicházet první problémy. Scénář totiž stojí na chatrných dialozích, u kterých máte pocit, že vypadly z nějaké tuctové telenovely. Největší hvězda James McAvoy má po většinu filmu na tváři úsměv uličníka, který se brání nařčení, že to okno vybil on. Není zrovna v pohodě, když má takový výraz v okamžicích, kdy umírají jeho blízcí. K tomu všemu je tady hlavní postava. Sophie Turner tady Jean přehrává, nebo má problém zahrát to, co se po ní chce. V kombinaci s tím, že je na první pohled trochu nesympatická se tak dočkáváme neskutečných výrazových kreací. Zachraňuje to aspoň duo Hoult a Fassbender, kteří působí věrohodně a přirozeně. U Magneta je největším problémem to, že v průběhu celé série létá jako hadrový panák ode zdi ke zdi mezi kladnou a zápornou stranu. Prostě tak, jak se to scénáristům zrovna hodí. Navíc jsme se nedočkali žádného vývoje mezi ním a Quicksilverem, který měl v tomto filmu vygradovat. Ač Peter opět nezklamal, jeho postava dostala minimální prostor na to, aby se nějak projevila. Záporná strana, o které jsme se z trailerů prakticky nic nedozvěděli vychází ze Skrullů. Stejně jako myšlenka filmu nemá špetku charismatu a je tady jen tak do počtu. Dozvíme se o ní jen takové minimum informací, které potřebujeme k tomu, abychom pochopili, že se jedná o „šiřitele zkázy“. Největším pozitivem je proto hudba Hanse Zimmera, která vytváří aspoň nějakou atmosféru, která zbytku filmu naprosto schází. V kině jsem se navíc nudil, a tak se asi nebudete divit, že jsem zklamaný...

• 4.6.2019  16:24
    Berenika Kohoutová - Dělám stojky (hudební videoklip) (2019)

Zase jednou ohodnotím klip, který se mi shodou okolností připletl do cesty (soudobá "hudební scéna" a videoklipy mě totiž docela míjejí - nezajímají mě). V tomto případě zcela upřímně chápu pobouřenost místních hodnocení. Intelektuální zábavu to nevidělo ani z rychlíku, a celkově ten koncept duní v hlavě až hanba. Ale já v obdobných případech oceňuji kvalitní snahu o vytvoření podobných bizárů, jejichž stupeň virality přesahuje všechny meze. Na youtube to v komentářích přesně vystihl Palino 144. "Po prvním zhlédnutí: To je ale blbost. <---> Po čtvrtém zhlédnutí: Dělám stojky!!!"

• 30.5.2019  23:13

Kdo nejde do kina s tím, že chce dostat pořádnou nálož digitálního šílenství, bude dost pravděpodobně většinu věcí kritizovat. Nová Godzilla se totiž nesnaží o nic jiného, než být monstrózní a vizuálně opulentní záležitostí. Je tedy otázkou, jestli ji člověk přijme jako atrakci, nebo bude hledat ve filmu něco víc. "Záporná strana" tady sice pracuje s podobnou motivací, jakou měl svého času Thanos, ale podobně jako Monarch hraje jen druhé housle, které v rámci možností sekundují rozkolu mezi Titány. Nejzajímavější je určitě trio Ghidorah, Mothra a samozřejmě Godzilla. Přiznám se, že vzhledem k propracovanému traileru, který lákal na parádní akční sekvence jsem dokonce poprvé zvolil formát 4DX a musím uznat, že v tomto případě jde opravdu o nadstandard, který posune šílenství na plátně do divácky úplně jiných rozměrů (pokud neodoláte, doporučuji zvolit kino, které disponuje i efektem deště). Nebýt toho, asi bych kvůli mírně přestřelené stopáži šel o hvězdu níž. Takhle budu na projekci moc rád vzpomínat, a pokud se objeví podobně stavěný snímek, možná se vrátím i na 4DX (a to jsem počítal s tím, že dnes jdu poprvé a naposledy).

• 30.5.2019  13:38
    Syn temnoty (2019)

Na můj vkus možná trochu utahané, ale jinak solidně zvládnutý námět, který zajistí minimálně jednu důležitou věc. Když vám na zahradu spadne děcko ve vesmírné lodi, asi se nejednou zamyslíte nad tím, jestli si ho nechat. Mohl by z něj sice vyrůst nový Superman, ale jisté to úplně není. Druhá varianta totiž čítá rozbombardovaný barák a šíleného emzáka, který povraždí každého, kdo by na něj chtěl práskat mamince a tatínkovi. Pokud by se na těchto základech vybudoval nějaký důstojný "gore" komiksový vesmír, asi bych si úplně nestěžoval.

• 25.5.2019  17:46
    Aladin (2019)

Z Aladina se nakonec vyklubalo pohodové dobrodružství pod taktovkou Guye Ritchieho. Z obsazení Massouda jsem sice moc nadšený nebyl, ale ve finále dokáži pochopit, co tvůrce k jeho angažování vedlo. Největší slabinou filmu je tak mdlý Jafar, který není oproti předloze vůbec děsivý a představuje spíše nenažraného státníka (za což může z velké části Kenzari, a trochu také scénář). Je to škoda, protože kdykoliv se má člověk bát o postavy a atmosféra má zhoustnout, nemá to ten správný drive. Z toho také vyplývá, že finále nefunguje tak dobře jako v animáku a je až přespříliš natahované. Honičky jsou ale fajn, Smith překvapivě v pohodě a muzikál z toho jde cítit na sto honů (v případě Jasmíny je ho ale zbytečně moc a nepatřičně se s ním rozmělňuje děj). Uvítal bych, kdyby to bylo ještě více ulítlé, ale z kina odcházím spokojený.

• 15.5.2019  22:31
    John Wick 3 (2019)

S postupem času se John Wick vyvinul v sérii, která má stejný kultovní předpoklad, jako třeba Sharknado. Tvůrci si totiž konečně uvědomili, jak důležité je nebrat se vážně a udělat z Johnatana až nemožně silnou postavu (posouvají to ještě na vyšší úroveň, než jsme byli zvyklí třeba u Stalloneho, nebo Schwarzeneggera). Díky tomu si můžete užívat neutuchající přísun delikátní akce a do očí bijící nesmrtelnosti hlavních hlavních postav. A tomuto pojetí se podřizuje naprosto všechno. Když už se třeba objeví protivník, který by nedej bože mohl Wicka sejmout, scénáristé neskrývají samoúčelnou potřebu postavy "překreslit" tak, aby mohl souboj co nejdéle pokračovat. Navíc je nezpochybnitelně pozitivním aspektem snímku to, že se lokace a styl jednotlivých sekvencí mění dostatečně rychle na to, aby vás ta neustálá akce nepřestala bavit. Od nožů, přes koně, Spider-Dogs a podobné "kreace". Všichni zúčastnění navíc moc dobře ví, co vlastně chtějí točit a na filmu je to znát. Bez zbytečností jdou přímo k věci. Pojetím jde díky tomu asi o nejlepší díl série (aspoň teda pro mě). Pokud by tímto filmem byla série uzavřena, vůbec bych se nezlobil. Ale tvůrci mají asi jiné plány, takže jsem velice zvědavý, co budou vymýšlet dále... U hodnocení jsem na rozpacích mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Uvidíme časem, jestli tu nejvyšší přidám.

• 15.5.2019  16:00
    John Wick 2 (2017)

Tak, jak mi přišla jednička neoriginální a začátek dvojky se nehorázně táhl i přes to, že obsahoval intenzivní akční sekvenci, od přechodu do Říma jsem se dost bavil. Konečně jsem našel něco z toho, co všechny na Wickovi tak baví. Pravidla a principy Johnova světa jsou v rámci žánru zajímavé a akční scény originální. Příběhová stránka je také o něco propracovanější a já jsem nakonec spokojený (i když jsem začátek louskal opravdu asi na šest pokusů).

• 14.5.2019  10:14

Ale jo. Po několika sériích jsem se podíval na díl GoT jen proto, že v něm měla být pěkná řežba. A dočkal jsem se? Samozřejmě... Na rozdíl od místních nespokojených diváků jsem už před roky odhadl (kolem páté série?), že skrze vlastní příběh nezávislý na knihách cesta nevede. I díky tomu jsem si mohl užít výživné řádění draka, delikátně krvavé souboje i další "srandičky", které si na HBO vymysleli. S vizuálem a pojetím jsem absolutně spokojený, a víc jsem ani nepotřeboval - s tím, jak si s budováním příběhu a vývojem charakterů postav vytřeli prdel jsem se smířil už dávno. Na televizní produkci paráda.

• 8.5.2019  22:30

Je mi to líto a dlouho jsem nad tím přemýšlel, ale ty tři hvězdy dát musím. Casting Pikachua je sice naprosto dokonalý a celý film funguje jako příjemný fan-service pro milovníky animáku, ale nemůžu se ubránit pocitu, že tady Letterman režijně selhal. K tomu i scénář jede na poloviční obrátky (souhlasím s Torenem) a potřeboval by v některých fázích očividně doladit. V případě, že by se tak stalo, námět měl dostatečné kvalitní základy pro to, aby se z příběhu podařilo vytřískat mnohem více. I navzdor tomu ale zavedený svět funguje, Pokémoni jsou "rozkošní?" a záporák má uvěřitelný vývoj a motivaci. Navíc má finále skvělé tempo a příběhové twisty se daří servírovat pochopitelně, a mnohdy i překvapivě. Problémem však ve výsledku je, že tvůrci evidentně neví, jestli chtějí točit jednoduchou rodinnou komedii (jako třeba Lettermanovy Gulliverovy cesty), nebo důmyslnější a "deadpoolovsky" zábavnější jízdu pro starší publikum. Detektiv Pikachu tak stojí rozkročený nad propastí mezi těmito dvěma myšlenkami, a bohužel tím utrpěl více, než by bylo záhodno. Pokud se na pokračování vrhne lepší tvůrčí tým, může z toho být pecka...

• 7.5.2019  16:03

Epizoda sama o sobě mě nijak zvlášť neodrovnala, i když opět pracovala s fajn dilematem, co dělat se "zbytečnou časovou odchylkou a chybou", která ve finále také cítí a žije. Každopádně jsem si dovolil sepsat krátký komentář už proto, že vývoj postav, který MacRae ve scénáři nastoluje mi dává smysl. Když to vezmeme kolem a kolem, bylo vždy tak trochu podivné, jak se tady vlastně objevil vztah Amy a Roryho. Když se poprvé Arthur Darvill objevil svého času v Benátkách, kroutil jsem hlavou, kde k němu Pondová přišla a popravdě jsem čekal, že bude hrát roli nějakého přechodného sidekicka, který za několik dílů nadobro zmizí. Nicméně čas běžel a já si na toho troubu postupně zvykal. Skončilo to tak, že byl pro mě naprosto rovnocenným společníkem pro Doctora, který je v podání Matta Smithe nepochybně skvělý (na Karen nemá v oblíbenosti ani jeden, ale to je zase jiný příběh). A právě tato symetrie, kterou kritizuje někde pode mnou v komentáři sirien smysluplně vysvětluje, kterak k tomuto "svazku" Pondových došlo. Věty, které zazní při dialogu mladé a staré Amy totiž dokonale reflektují můj postupný vývoj pohledu na Roryho. A to cením... Není přeci jen cílem seriálů, aby se divák ztotožnil se "svými" postavami?

• 2.5.2019  21:13
    UglyDolls (2019)

Naposledy jsem aplikoval svou taktiku, že se u animáku nepodívám na více, než první trailer. UglyDolls jsou umolousanou podívanou, která sice nemá úplně špatnou animaci a ví, jaké poselství chce předat, ale je z pohledu dospělého dost nudná a špatně napsaná. Písničky se sice dají poslouchat, ale jinak je příběh podivnou kombinací Toy Story, Příšerek s.r.o. a na konci přejde do finálního rozuzlení, které významně využívá konceptu prvních Aut. Jako jedno z mála pozitiv tak aspoň vyzdvihnu poměrně zábavně depresivní pasáž z třetí čtvrtiny filmu. Jinak uznávám, že určitě existují horší animáky (Ledová sezóna je toho zářným příkladem), a ta třetí hvězda by se při troše dobré vůle možná najít dala, ale celkově se jedná o největší animované zklamáním, na kterém jsem byl v kině (vlastně už ani nevím, co jsem čekal). Pokud ale posadíte děti do kina a půjdete si svou cestou, budete s největší pravděpodobností spokojení všichni.

• 24.4.2019  14:19

Endgame je mistrovsky vybalancovaná emoční bouře se vším všudy. Člověk by po Infinity War čekal, že ten film nejde jednoduše napsat tak, aby přežil tu obrovskou zodpovědnost vůči fanouškům, a zároveň se po logické stránce příběhu nezhroutil jako domeček z karet. Ale ono ne... Na první pohled je v celém filmu pouze jedna jediná (navíc méně zásadní) scénáristická berlička, která na druhou stranu každému dojde až třeba půl hodiny po projekci. Po delší době už vyvstává druhá a třetí, ale co se dá dělat. Už kvůli tomu, že i v rámci jisté pokřivené logiky to dává smysl a dojem z „velkého finále“ to absolutně nezkazí. Postavy fungují na jedničku a hudba je po delší době dokonalá. Navíc se dá říct, že završení jedenáctileté ságy asi nešlo natočit o moc lépe. Nebudu se zabývat detaily, protože tohle si člověk musí prožít sám. Na závěr jen podotknu, že ač jsem filmově relativně "citlivá osoba" (najdou se některé filmy, které mě rozbrečí), tady to se mnou cloumalo celý film. Osm menších nervových zkratů doprovázely zhruba tři hysterické záchvaty, kdy jsem se musel sakra držet, aby o mně nevědělo celé kino (abyste se nelekli - čísla nemají nic společného s počtem úmrtí) - Infinity War to zvládla jednou/dvakrát. Marvel pro mě byl vždy "srdcovka", a tohle je vrchol všeho, co jsem si přál...

• 17.4.2019  23:42

Atmosféricky o něco slabší než Sestra, ale v samotné snaze o vyvolání strachu o trochu lepší. Zásadní problém tkví v tom, že kromě začátku se film drží celkem při zemi, a oproti nedávnému Řbitovu zviřátek nejde tak na dřeň, jak by ve své ryzí podstatě mohl. Legenda kolem La Llorony je totiž poměrně rozšířená a sama o sobě dost děsivá. Ne, že by Chaves odvedl špatnou práci, ale hlavní kámen úrazu je ve scénáři. Jde o to, že styl, jakým nám byl příběh byl předložen asi nebyl zvolen úplně šťastně. Větší důraz na kriminální zápletku (záhadná úmrtí dětí, podivné události v okolí) by dle mého názoru snímku prospěl více. Soudím tak proto, že například v Grimmovi (ke kterému jsme nutně museli v komentáři dospět) byla tématika uchopena o dost zajímavěji a o poznání mýtičtěji. Takhle jsme dostali jen řadový, nepatrnými detaily vybočující horror, který mohl k rozmanitosti žánru přispět větší měrou. Odkaz na Conjuring pak není nulový, ale asi 5-ti sekundový. Jako jednohubka a výplň Wanova producentského vesmíru však neurazí. Jen mám trochu pocit, že se začínáme točit v kruhu...

• 11.4.2019  23:49

Předem upozorňuji, že knihu jsem nečetl a ani číst nebudu. Má bujná fantazie je v kombinaci s Kingem smrtící, a přes tento blok se asi nikdy nepřenesu (tudíž se vyhnu nutnému srovnání). Na druhou stranu jsem podle traileru nečekal, že se budu bát, ale oproti Sestře a podobným filmům jsem měl po delší době celkem nahnáno. Kupříkladu nový IT je jako film naprosto skvělý, ale ten nepříjemný a hnusný pocit něčeho zlého a špatného mi na rozdíl Řbitova rozhodně nenavodil. Celkově je atmosféra parádní a Jeté Laurence budu dostávat z hlavy hodně dlouho (Church mi skoro nevadil). Jako horror snímek obstojí a to je asi to hlavní (když je tam mimo jiné nějaká lekačka, je docela povedená). Na závěr bych moc rád poděkoval uživatelce Ema57, která dokázala během první ze čtyř vět svého komentáře kompletně vyzradit celý závěrečný zvrat. Aneb, když jsou tady týden před premiérou v ČR celkem 2 komentáře a jedním z nich je tento skvost. Moc si toho vážím!

• 11.4.2019  00:00
    Hellboy (2019)

Nebudu ani v nejmenším přehánět, když řeknu, že nový Hellboy je nabušenou a kulervoucí onanií komiksových fanoušků. David Harbour jakožto nový herec se své role chopil se skvělou vervou, a jeho Hellboy je správně sarkastický, cynický a věrohodný. Kdybych měl v konečném zúčtování volit mezi ním a Perlmanem, rozhodně vyberu jeho. Celkově je tady oproti standardu obdobných filmů hodně příjemné, že ani jediná postava není člověku protivná a herci sednou jako prdel na hrnec. Ke všemu všechno perfektně šlape, mytologie kolem pekelníkova světa je dokonalá a gore funguje na výbornou. Když je racionální možnost pro to, aby kolem stříkala krev, nechutné stvůry trhaly lidi na cucky, nebo se po parádních lokacích povalovaly kusy kreativními způsoby rozsápaných mrtvol, tvůrci toho využijí. Rozhodně tedy nečekejte nějaký čajíček ve stylu Venomova kousání hlav mimo záběr, který by mohla například vaše méně otrlá přítelkyně snadno rozdýchat. Jde se až na dřeň a pro Hellboye je to jen dobře. Když se podíváme na provedení, tak kromě některých nereálných scén, které by nešly reálně vyprodukovat přímo na place (a jsou tedy nahrazeny CGI) je osvěžujícím prvkem i to, že snímek sází dost často na praktické efekty (třeba masky). Fajnšmekry potěší i zajímavý detail na neustále dorůstající rohy (stádia růstu, či odlomení jsou dovedena do naprosté dokonalosti). Kvituji fakt, že se scénáristé obratně vyhnuli delšímu opakování originu, který by v tomto případě asi zdržoval (jako třeba u BvS – Batman, nebo u Homecomingu Spidey). Mila Jovovich navíc k radosti všech po delší době narazila na povedenou „záporáckou“ roli a další vedlejší „obludy“ (Baba Jaga, Gruagach) se taky rozhodně neztratí. I proto prakticky nemám, co bych vytknul. Konec ukazuje, že plány do budoucna určitě jsou, takže sem s nimi! P.S.: Jak čtu ty recenze... V nejhorším půjdu zase jednou s chutí proti proudu, aneb nový přírůstek do zlatého fondu mých guilty pleasure :)

• 8.4.2019  22:45
    Teroristka (2019)

Jak praví většina recenzí, první polovina se nese v poklidném tempu, kdy nás mafián a gauner Mach přesvědčuje o tom, co za parchanta vlastně je. Do toho se výraznějším způsobem zaplétají životy Marie (Janžurová) a její kolegyně Evy (Holubová), které žijí v chatové oblasti. Významnou roli má navíc i Svarinská se svou dcerou, které přežívají v malém dřevěném stavení. Během tohoto času tak prakticky dostáváme jen názornou formou podaný důvod, proč se důchodkyně vydá na dráhu "teroristky". Tady se většina diváků bude asi lehce nudit, protože ten westernový a oproti trailer "méně vtipný" úvod (i tak pobaví minimálně měření hluku) vypadá jako něco, na co úplně nepřišli. Samotné drama a osudovost jednotlivých lidských příběhů se mírně ztrácí a úplně vás nepohltí (jako u Teorie tygra), ale ku prospěchu filmu se najednou objeví klíčový zlom, v podobě "odplaty Johna Wicka" - (že by záměrný odkaz?). Když se Marie vydá sehnat k Trpělkovi (Liška) zbraň, rozjíždí se neuvěřitelný kolotoč parádního suchého humoru, který baví od té doby nepřetržitě až do konce. A jak říká Trpělka, pro snímek naštěstí: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ Koukat na tu estrádu absurdních situací je skvělá zábava, a lehce za hranou trapnosti mi přišla jen postava starostky (Vilhelmová). Co nicméně nepochopím je shazovat film kvůli své tématice. Jeho poslání sice není nikterak čisté, ale jde o komedii, jejíž záměrem určitě nebylo postavit důchodce šiku tak, aby se vydali prosazovat veřejné blaho. Navíc je kromě jedné (záměrně přestřelené scény) jasné, že postavy musí samy sebe přesvědčovat, že to co dělají je správné. Vypráví příběh někoho, kdo se opravdu snažil přiměřenými prostředky bránit (domluva, stížnost na úřadech...), ale nevyšlo to - jak už tomu bývá. Tady by to v reálném životě skončilo, jenže onen humor je právě postavený na tom, že se učitelka v důchodovém věku rozhodne, kterak vše vyřeší brokovnicí. Člověk to nesmí brát tak vážně...

• 4.4.2019  11:10
    Shazam! (2019)

Shazam je veskrze pozitivním příspěvkem do DCEU. Nejvíce na něm však funguje civilní stránka, kde se postavy pohybují po školním prostředí, dostávají se do konfliktů s jejich okolí a snaží se dokázat, že rodina je na prvním místě - i když to tak Billy nevidí. Snímek má však pár docela výrazných problémů, které ho sice úplně nepodkopávají, ale nedovolují mi dát plný počet. První věcí je tzv. Spider-Manův syndrom (jak jsem ho sám s dovolením pojmenoval). Shazam a Billy totiž spolu úplně nekorespondují jako jedna a ta stejná osoba. Samozřejmě. Jde o kluka, který se proměňuje v muže, což s sebou nese mnohé pozitiva, ale i negativa. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že postava Shazama zrcadlí ve finále spíše chování dnešní generace, než to, jak je napsaný Billy. Hrdina se proto místy chová až moc dětsky/dětinsky, než by bylo asi záhodno. Pokud vám ten humor nevadí, zřejmě to pro vás nebude představovat žádný větší problém. Druhou věcí je Dr. Sivano. Ten má sice zajímavý příběh vzniku a motivace, ale ve finále působí spíše průměrným dojmem. Mohou za to i jeho "kolegové" Hříchy, kteří jsou vizuálně zpracováni bez špetky invence a jde pouze o tradiční, šedou a hroudovitou obludu. Podobní tvorové jsou většinou známkou nekvalitních a neoriginálních filmů - tady šlo spíše o "nevychytaný přešlap". Navíc finále se už pošesté ze sedmi filmů tohoto vesmíru odehrává v noci, což mě už delší dobu opravdu nebaví... Nicméně to je vše, co se dá filmu z mé strany vytknout. Spousta scén je opravdu vtipných, vedlejší postavy fungují skvěle a já se po celou dobu bavil. Umím si představit, že lidé budou chodit z kina s pocitem, že tohle je jedna z nejlepších DCEU adaptací (zatím jsem se v mém dosahu setkal jen s jedním extrémním případem, kde se film nelíbil). Za mě tedy 7/10 a druhému dílu se rozhodně nebudu bránit.

• 30.3.2019  15:47
    My (2019)

Jordan Peele a jeho scénáře. To je přímo přírodní úkaz. Stejně jako u Get Out si nedovolím říct, že se jedná o horror, i když Us k němu má dle mého názoru mnohem blíže. Film celou dobu dobře hraje na znepokojivou notu a s vlezlou arogancí se vám dostává pod kůži. Navíc v něm dost zajímavě funguje humor, který v mnohých situacích sází na dost absurdní látku. Dával jsem si po přečtení místních komentářů pozor na to, jestli vtipně působí i scény, které tak původně být neměly. Musím však konstatovat, že po celou dobu mi přišlo, že herci i Peele moc dobře vědí, co zrovna dělají. Ve své podstatě jde o hodně ujetou záležitost, která je ale hodně kvalitně natočená. Největším problémem pak je, že závěrečný twist sice dává smysl a vysvětluje hlavní poslání filmu, jenže ve chvíli, kdy se dvě zásadní věci rozklíčují, přestává dávat smysl většina dialogů a jiných situací. Chci věřit tomu, že to bylo směrem od tvůrců takto opravdu zamýšlené. Neubráním se ale dojmu, že kvůli 5-ti minutám se celý scénář zhroutil jako domeček z karet... Za všechno ostatní ale nejsem schopný dát méně, než čtyři hvězdy.

• 15.3.2019  23:25

Veskrze průměrný dokument, který měl být pravděpodobně mnohem lepší. Záběry jsou sice fajn, ale celkově nepřicházejí s ničím novým. Druhý titul je absolutně odfláknutý a film by si obecně zasloužil o něco delší stopáž a větší důraz na důležitější momenty série. Takhle tvůrci sebrali několik důležitých chvil (zkrátili, co se dalo), a poskládali je za sebe. Snímek tak ničím výrazněji nevybočoval z řady "dokumentů", které byly svého času vytvářeny pro shrnutí uplynulé sezóny play-off. Nicméně zobrazení sezóny 2016/2017 bylo povedené. Zábranského uznávám za to, jak vytáhl Kometu z naprostého dna, ale jeho prohlášení: "Když to nešlo sportovně, muselo to jít jinak." se mi ze sportovního hlediska jednoduše příčilo. Ať to každý vnímá, jak chce, ale Brno bude za nákupy licencí navždy tím, kdo si ligu koupil (a dokonce 3x). Fanoušky, ani tento fakt však do hodnocení nezohledňuji. S filmem to nemá nic moc společného, a bylo by to na delší debaty někde v diskuzi... Pásky z Nagana nebyly kvalitativně ohroženy ani v nejmenším.

• 7.3.2019  22:15

Původní tři Kameňáky celkem beru. Není to nikterak inteligentní zábava, ale ač vysoce absurdní, scénář dává relativně smysl. Tady se stupňovaně opakuje standard, jaký nám nastolily poslední Kameňáky. Nepřetržitá a bezduchá kadence vtipů, které opravdu pobaví a překvapí maximálně v 10% případů (například povolání znásilňovače). Následuje dlouhé nic, do čehož Dejdar chrlí jeden vtip o Norrisovi za druhým a ostatní herci se jen pitvoří a chovají hloupě. Vzhledem k dalším dílům (a ukázkám na ně) není o co stát. I ta Ulice poskytuje při svém 3629 dílu větší zábavu, než tohle. Však si to někdy zkuste porovnat...

• 6.3.2019  14:27

Jak už asi víte Brie Larson poněkud nepříjemně rozvířila vody kolem nové sólovky Captain Marvel. Svými feministickými narážkami a neskrývavou nespokojeností s množstvím bílých mužů, kteří v hojné míře zastupují novináře po celém světě strhla lavinu, která může její film nadobro pohřbít. O to překvapivější je, že film se touto tématikou prakticky nezabývá a je opravdu dobrý. Už od samotného začátku je jasné, že se koncepce tohoto originu bude vyvíjet zase trochu jiným směrem. Po krátké „oťukávačce“, která mimo jiné vysvětlí, proč se Carol projevuje mimicky trochu více sporadicky, jsme vrženi přímo do akce. Hned první závažnější střet s nepřítelem ukáže, jak skvělou atmosféru dokáží tvůrci vytvořit, když se jim jenom trochu chce. Nemůžu se dočkat až tuhle scénu uvidím znovu. Fanoušky pak nesmírně potěší, že Nick Fury má ve filmu velké množství prostoru, a co více. Agent Coulson zde dostane více scén, než jsme se vůbec opovážili doufat. Postavy navíc jednají v souladu se svým zavedeným charakterem, a proto jim nemám takřka co vytknout. Celkově se má pozornost upírala hlavně ke Skrullům, kteří se podle odhadů fanoušků měli začít profilovat v jedno z hlavních nebezpečí, jež mělo Avengers v dalších fázích potkat. Ben Mendelsohn, který si střihl roli záporáka Talose je navíc charismatický i pod svou tváří Skrulla (jeho výrazy poznáte stejně, jako tomu bylo například u Dana Stevense v Beauty and the Beast). Zvratů má tedy film dost, i když v určité míře závisí i na tom, jak moc jste znalí komiksových předloh. Na druhou stranu se u filmu asi projeví i efekt Iron Mana 3. Tvůrci totiž neuvěřitelně převrátí jednu klasickou věc, na kterou si „komiksáci“ potrpí asi stejně, jako na Mandarinovi. Těší mě i to, že Brie Larson takřka po celý film působí více než sympaticky a alespoň částečně si u mě za své řeči napravuje reputaci. Pokud by měla v budoucnu opravdu dostat významnější roli, tak budiž. Bránit se tomu nebudu. (Pozn. Pokud vám Brie nesedla ani v Kongovi, nedělám si iluze, že by vás tady okouzlila). Navíc se oproti třeba Black Pantherovi povedlo i CGI, které působilo nepatřičně snad jen v samotném závěru, kdy Captain Marvel v plné polní bojuje kolem naší atmosféry (tam máte pocit jako z dokonalé počítačové hry). Několik zvratů je vyloženě předvídatelných, a některé věci při bližším zamyšlení nedávají moc smysl. Oproti Ant-Manovi a Wasp určitě krok vpřed.

• 2.3.2019  23:32

Bravo... Tady jsem měl stejně blbý pocit jako v případě Rudé svatby (té knižní samozřejmě). To se mi už hodně dlouho nestalo. Tleskám.

• 2.3.2019  19:55

Povedený trailer následoval bohužel průměrný film. Herecké obsazení je sice skvělé (jak se dočtete snad všude), ale samotné drama, které se před vámi odehrává není ničím výjimečné. Po thrillerové stránce se dokonce zaprášilo ještě rychleji. Ostatním se zamlouvala kamera, ale ta byla pro mě jedním z aspektů filmu, který mě vyloženě iritoval. Záběry, které Alcaine pořizoval z docela velké blízkosti (hlavně na začátku) mi jednoduše vůbec nesedly. K duhu tak filmu můžu přičíst aspoň to, že si v závěru nehrál na to, jak exkluzivní odhalení si pro nás tvůrci připravili. Šlo o celkem logické rozuzlení, jež vás sice absolutně nešokuje, ale přesto překvapí. Jednou stačilo.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10