Zombieland: Rána jistoty (2019)

Bylo mi až stydno, jak hloupým vtipům jsem se místy smál, ale pravdou je, že Double Tap zdatně sekunduje prvnímu dílu a rozhodně mu nedělá ostudu. S příchodem Madison jsou sice některé vtípky trochu jednodušší a "příběh" o chlup předvídatelnější, ale i tak je to pecka, kterou jsem po hodně slabém traileru ani v nejmenším nečekal. Herci mezi sebou mají úžasnou chemii a referencí na ostatní filmy je tady taky dost - což já naprosto miluji. Vůbec bych se nebránil tomu, kdyby Emma Stone dostála svému slovu a Zombieland se točil každých 10 let. Stárnout vedle těchto postav by bylo fajn.

Premiér - Epizoda 3 (2019) (epizoda) odpad!

Z toho cringe festu se pomalu stává "obskurní Sitcom Jaromíra Soukupa". Batulková by se měla už pomalu začít bát. Ještě pár dílů a jediná Marcelka, na kterou si republika za pár let vzpomene bude ta z Libně (nebo odkud vlastně tato umělkyně je). Jestli jsou úniky slavných scén z dalšího dílu pravdivé, máme se příště na co těšit!

Lajna - Čevabčiči (2019) (epizoda)

Parádní díl a série se rozjela naplno - snad bude pokračovat v podobném duchu dál. Kredit tvůrcům za připomenutí aféry, kdy se v play-off proti Spartě "čirou náhodou přiotrávil" Zlín, Trenčín a nakonec i Vítkovice.

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Krása střídá nádheru. Jen za tu dobu, co jsem na tento klenot televize Barrandov koukal ohodnotilo tady (většinou) "odpadem!" seriál okolo 80 uživatelů. A jak Oni Pavel Jaromír co se Divíš Soukup pronesli: "Všichni stojí za Premiérem s dýkou v ruce. Bude to zábava, Věřte mi... Bude to zábava." A tak to má taky být :)

Blíženec (2019)

Možná to bude tím, že poslední plnokrevný akčňák, který jsem v kině viděl byl jalový Angel Has Fallen, ale Gemini Man mě bavil od začátku do konce. Ne, že by byl nějak převratný po stránce příběhové (právě naopak), ale dobře se mi na něj koukalo a ani chvíli jsem se nenudil. Dialogy sice občas skřípou a scénář má pro žánr typické přešlapy, ale celkově mi to nijak zvlášť nevadilo. Omlazování se až na samotný "meh" závěr povedlo (co taky čekat jiného, když Smith na svůj věk zdaleka nevypadá) a hlavní lákadlo filmu tak nezklame. Do toho tam hraje soundtrack, který mi v některých postupech až příliš připomíná Panství Downton, což je při bližším zamyšlení nad zařazením obou snímků celkem paradoxní. Opticky něco mezi třemi až čtyřmi hvězdami, ale vzhledem k tomu, jak mě masivní kampaň docela odradila se přikloním ke čtyřem.

Ad Astra (2019)

Ad Astra je divácky opravdu o něco těžším kouskem. Je proto celkem pochopitelné, že se pohybuje s hodnocením dost nízko (oproti třeba Rambovi, který přes svou jednoduchost jde trochu více na ruku). Až po přílet na Mars se přitom umně podbízí zajímavými scénami ve vesmíru a vykreslováním světa, který v budoucnosti funguje. Díky tomu dokáže vložit do děje vnitřní monology postavy, vizuálně působivé přestřelky na Měsíci, nebo scénu s opicemi. Možná by to mohlo působit trochu jako sázka na nejistotu nebo fakt, že tvůrci vlastně neví, co chtějí točit. Ale mně to všechno do sebe krásně zapadalo a minimálně 60%-70% snímku je naprosto dokonalých. Potom však přijde prapodivný přesun do poslední rakety a neuspokojivý závěr, kde se úplně nepodařilo ukočírovat hlavní myšlenku. Ta skepse, která pramení z víry, že ve vesmíru je/není nějaký další život je ale skvělá. Navíc je docela pěkně vykreslen psychologický profil jak Roye (Brad Pitt), tak jeho otce (Tommy Lee Jones) - ten možná žije, a možná ne. Každopádně dává pochopit motivacím a je dobře napsaný. Škoda, že se to nepovedlo v závěru ukočírovat více.

Rambo: Poslední krev (2019)

Jak rychle Rambo začne, tak rychle skončí. Po trochu zvláštně natočeném začátku v lese - zbytečné zrychlení kamery na valící se vodu - se podstatně zklidní. Navíc vám neustále vnucuje myšlenku toho, jak je to těžké... Popasovat se se svou minulostí a životem... Není to špatné, ale moc mu to nevěříte. Z toho pramení fakt, že vás situace nezasáhne tak, jak byste si přáli. Pak se všechno zvrtne a následuje alternace na 96 hodin (díky Tome Hardy). Nešlo by to ale z Johnovi strany trochu více logicky? Kdyby chlapec trochu přemýšlel mozkem (nebo aspoň zbraní), možná by se toho v jeho životě nepodělalo tolik. Na druhou stranu gore je povedené a konec je libovou honičkou alá "Sám doma". Samozřejmě se jedná do jisté míry o celkem slušný cringe fest všech možných i nemožných udělátek, ale člověk se aspoň zasměje. Rozloučení s ikonickou postavou, jakou Rambo dozajista je (pokud to tedy konec opravdu bude) mohlo dopadnout hůř. Ale nic to nemění na tom, že i o poznání lépe. Logan by mohl povídat. Silnější 3 hvězdy.

Pád anděla (2019)

Jednoduchá a přímočará opičárna, která se snaží být místy hrozně sofistikovaná, ale překvapit dokáže pořádně jenom jednou (svým "vyšším padouchem"). I to se jí ale daří víceméně jen díky tomu, že už od tvůrců žádný reálný zvrat nečekáte. Jinak se postavy chovají ke svému postavení a znalostem až příliš hloupě. Třeba taková FBI, která nenajde havarované auto o kousek dál po silnici nebo vojáci, které při útoku dronů nenapadne naskákat do jezera. Gerard má navíc svá nejlepší léta za sebou, ale i přes otřesnou úvodní sekvenci mu tu postavu časem začnete věřit. Ke všemu má za ženu Piper Perabo, která je minimálně v tomto filmu opravdu k nezaplacení. Jinak film vlastně nenudí a pořád se něco děje. Například kratochvíle s tatíkem v lese se docela povedly a pocit nespravedlivého obvinění spolu s "netaktickým" jednáním viceprezidenta to drží aspoň na nějaké úrovni. Doufám, že už to Butler se zachraňováním prezidentů zabalí a moc nechápu, kde se vzalo 76%. Ale budiž. Je to názor lidu. P.S.: Angel sice dostal do vínku i R-ko, ale to využívá mnohem méně, než by vzhledem k masakrům na plátně mohl.

Panství Downton (2019)

Člověk by to nečekal, ale ten film má skoro všechno. Krásné okolí, pěkný hudební motiv, povedené herecké výkony s dobře napsanými dialogy a vtipné slovní výměny mezi dvěma skupinami služebnictev, které se snaží "ty druhé" připravit o práci. Ale to není všechno! Ke všemu je tam královská rodina, zdánlivě rafinované atentáty na hlavu státu a dokonce gay zápletka, která obsahuje i jeden dobový gay klub. K všeobecné spokojenosti všech vrstev bodrého anglického lidu už tak chybí jen nějaký ten černoch a asiat... Zkušenost s původním seriálem nemám, takže nemůžu posoudit, jak moc se snaží Dowton Abbey jít s dobou, ale ono je to asi jedno. Snímek funguje dobře i bez předchozí znalostí (i když nějakou tu narážku možná nepochopíte úplně tak, jak byla v návaznosti na seriál myšlena) a na minimalistickém prostoru dokáže zaujmout "oko i duši". Postavy sice někdy spoléhají na velké množství náhod (unavený kuchař, zlodějka), ale ve finále to ani tak nevadí. Pocitově bych hodnotil někde mezi trojkou a čtyřkou, ale zvolím druhou možnost.

Dallas 63 - Porážka (2016) (epizoda)

Perfektní epizoda, ale přesto ve mně hlodá otázka, proč se minulost nesnažila zabránit zásahu do jejího průběhu? Doufám, že se to v budoucnu nějak vysvětlí (jak si myslím), jinak budu muset jít o hvězdu níže.