Tenkrát v Americe (1984)

Neobyčajný zážitok. Po pozretí director's cut je mi jasné, že toto nezhotovil nejaký pisálek za týždeň. Ani by som to nenazval filmom ale symfóniou, príbeh je riadny kolos a pritom stále konzistentný. Dej diváka striedavo napína, hnevá, a utápa v nežnom kľude a tichu. Striedanie časových línií sa zdá byť trošku chaotické, ale človek si zvykne a do deja ľahko vkĺzne. Herecké vykony vynikajúce, De Niro či Woods, ale aj ďalší. Výber herečiek tiež dobre padol, no ako dospelú Deborah mohli radšej skúsiť zamaskovať mladučkú J.Connely. Čo sa hudby týka, mal som pocit, že tvorcovia kúpili licenciu asi len na 5-6 piesní, ktoré tu omieľajú dokola, iba inými nastrojmi a v rôznom tempe. Hudba nie je nepríjemná, len počúvať jednu melódiu v každej pokojnej pasáži celé 3:40 je trošku príliš. Napriek týmto drobnostiam však odporúčam. Skvelý zážitok na dlhý večer, na ktorý ale treba kľud. 84% - 4*

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Klasická rozprávka o Pinocchiovi, no s veľmi, fakt veľmi zaujímavým twistom. Je tu zahrnutý riadny kus reality, akokoľvek temný a krutý. Prológ s Gepettovým synom bol zaujímavý a potrebný, no pravý realizmus som vnímal až od chvíle, keď P. ožíva. Nie je to žiadny drevený chlapček s farebnou čiapočkou a topánkami. Je to kus polena a ešte aj klince z neho trčia. Odvtedy som síce väčšinou tušil, čo príde, ale nie, v akej forme to príde, a táto príjemná nevedomosť mi vydržala až do konca. Bábky, ani animované veľmi nemusím a muzikál by to nebol, až keby ešte aspoň raz rozpučili cvrčka, keď chcel spievať, ale to sú banality. Zážitok, ktorý stál za to, odporúčam. 80% 4*

Andor (2022) (seriál)

Po sklamaní s detinského ObiVana som od Andora nečakal viac, no atmosféra ma hneď presvedčila, že toto bude káva iná. Veľký problém mi robilo, že cca iba každá tretia epizóda bola akčná, ostatné iba takou nejakou prípravou. No napriek tomu mi učarovala možnosť, vidieť viac do pozadia, pohľadu občana vo veľkomeste, do života pod dozorom impéria, do väzenia, do práce imp.tajnej služby atď. Herecké obsadenie je dobré a ich výkony tiež. Finálna scéna samozrejme moc moc potešila. Veľká spokojnosť s očakávaním S2. 81% - 4*

The Serpent Queen (2022) (seriál)

Myslím, že seriál stojí za pozornosť a zaslúži si aj vyššie hodnotenie, no pocity mám z neho rozporuplné. Raz vyznel dosť lacno, inokedy zasa majstrovsky. Dej bol chvíľu nudný a nezaujímavý, inokedy zasa pekne gradoval a bavil. Najlepšie to začalo byť, keď prestali riešiť mladú Catherine a priestor dostalo jej staršie ja. Sam Morton tu poriadne zahviezdila. Zjedol som všetko, jej ksichty, klamstvá, intrigy, šťastie, smolu, podliezanie, smútok, radosť ale hlavne ten jej cool chlad. Čo sa obsadenia týka, je síce plné známych mien, no buď nedostávali veľa priestoru, alebo im to veľmi neladilo. Seriál predala hlavne kráľovná, a teším sa na S2. Veľmi dobré, 81% - 4*

OUCA - (NE)SKUTOčNí PRíBECH (2022)

Bohužiaľ opäť "len" smiech cez slzy, pretože s ľudskou debilitou sa nedá urobiť nič. Ani púšťať im denne, akí sú dementi. PP zahral dezoláta celkom dobre, ale všade, aj u neho bolo cítiť, že je to hrané nehercami. Ľudia, čo mu vyhovárali jeho bludy mohli byť intenzívnejší, ich sarkazmus a robenie si prdele mohlo byť viac z duše a nie ako čítané z papiera. Koniec už bol len o slzách a vyššie spomínanej beznádeji, že sa títo ľudia poučia. Inak som sa ale celkom bavil. Hodnotiť musím ale čisto len ideu,tému, snahu a fajn výsledok, inak by to šlo aj pod dve *. Za to teda 70% - 4*

Top Gun: Maverick (2022)

Presne, ako som čakal, 60-tnik Tomik nám ukazuje svoj botox-smile aspoň na polovici stopáže a film je po vzore TopGun 86 znova plný US testosterónu a patriotizmu, ale tu sa to dalo vydržať. Ani príbehu veľa nedali, je docela tuctový. Máme tu nebezpečie, treba ho zničiť, ale je dobre chránené. Do cieľa doletia len tí najlepší, takže vás mladých bude učiť tento pán, lebo je najlepší. V príbehu môžem pochváliť aspoň politickú neutralitu, pretože sa útočí na "nepriateľskú krajinu". Dokonca aj logo jej vymysleli. :-D  Poďme teda na pozitíva. Ťahačom filmu je hlavne retro feeling, nostalgia a tiež emočné napätie medzi postavami. Toto sa im podarilo takmer dokonale, či už skvelou hudbou (kde je Take my breath away, fňuk), kamerou, zábermi a fotkami z TG86 ale v neposlednom rade obsadením. Tomik a Kilmer tam samozrejme patrili, a aj Goosov syn sa veľmi hodil, ale u mňa perfektne rezonovala J.Connely. Veď tá kočka ani nehrala v prvom filme. Jej tvár je ale v mojej hlave tak nejako v oddelení "total sexy retro". Tam tiež iste pracovali nejaké plastiky, ale ok. BTW, ďakujem, že vo filme vynechali geronto-love scénu, asi by som dal o hviezdu menej. Jedine že by počas nej hral chýbajúci song... hm. Nuž, ak tiež radi fičíte na retro vlnách (čo je už pár rokov tak trochu trend), tak odporúčam, prehliadnuť povestnú US sebalásku a vrátiť sa s Tomikom a spol. na stíhačkách do ríše spomienok. 84% - 4*

Predátor: Kořist (2022)

Ďalší, a koniec koncov veľmi uspokojivý snímok z Predátorského univerza. Ako prvé je treba zvyknúť si, že hrdinom nie je nejaký Schwarzi s guľometom, ale indiánske dievča, ktoré má viac rozumu (a tiež kus šťastia a psa), ako svalov. Celé to funguje, herecky som nevidel väčšie zaváhania, prostredie, hudba, atmosféra, cit pre detail... všetko fajn. Asi najviac by som im vyčítal finálny Boss fight (nejako ma neohúril: "WTF, to je všetko?") a bullshit okolo oranžovej byliny, ktorý som proste nezožral. Radšej ju mohli znova vyváľať v blate. Ak niečo funguje, mohli to okopčiť po Schwarzim a nie tlačiť oranžové kaleráby. Nevadí, myslím že si to zaslúži aspoň 74% - 4*

Love, Death & Robots - 3. svazek (2022) (série)

Úroveň podobne fajn, ako 2 séria. Ani jedna epizóda nebola zlá, naopak. Jedna, či dve skvele pobavili. Favorit - Mini dead. Znova odporúčam 74% - 4*

Love, Death & Robots - 2. svazek (2021) (série)

Nepatrné sklamanie. Na jednej strane, žiadna epizóda nebola príbehovo extra zlá, ale taktiež mi zo žiadnej nespadla sánka. Čiže oproti S1 tu boli menšie výkyvy kvality, pričom priemer zostal bez zmeny. Animácia rovnako miestami úžasná. Aj pri S2 si teda myslím, že stojí za pozretie a teším sa na S3. 70% - 4*

Love, Death & Robots - 1. svazek (2019) (série)

Každá kratučká epizóda je iná, či už pribehom, alebo štýlom animácie (jedna či dve sú aj hrané). Príbehy sú väčšinou dosť drsné a často končia tragicky, zopár je ich tu vtipných, a zopár volovín, no vždy slušne pobavili. Animácia je občas ozaj dobre spravená a páči sa mi nápaditosť pribehov. Odporúčam a idem na sériu druhú. 70% - 4*