Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Ako fajn, na rozdiel od dámskej "trojky", ktorá šla trochu vedľa, toto môžeme považovať za pokračovanie po 30 rokoch. Obsadenie je haluz. Nerdy chalan zo Stranger things, ktorý GB obdivoval. Mladá Spanglerka je geniálnou súperkou z Malého Sheldona. Top prekvapko bolo, keď mi došlo, že Sheldonova babka, ktorá sa tu ukázala, hrala v GB sekretárku... tak to je sila. Herci OK a potešili aj dôchodcovia v kombinézach. Celé to však nejako nevyniká, taký priemerný 8+ film. Má však značnú nostalgickú hodnotu. Za mňa OK, vrátane scén po titulkoch. 62% - 3*

Šílený bůh (2021) odpad!

Chorá zverina. Očividne nie som cieľová skupina. Okrem ukážky, že stop-motion nie je mŕtvy v tomto filme nenachádzam iný zmysel, ako prebudiť v divákovi zhnusenie, strach, nočné mory... Nezaujíma ma žiadna filozofická či umelecká "hĺbka" za tým. Rušivé, ako slávna Dállího scéna "rezanie oka". Stratený čas. 0%

Tři přání pro Popelku (2021)

Popelka meets Elsa vs. Cruella deVil. Nórska kópia Cz-Sk rozprávky so zopár twistami (páči sa mi čočkový a ten s princovými kamošmi :-*). Po prvé treba upozorniť, že hodnotím cca rovnakým pravítkom, ako pri pôvodnej rozprávke. V porovnaní s modernou svetovou tvorbou je to možno nič moc (kostýmy, herci, efekty), ale ako prerábka zbožňovanej klasiky je to vynikajúce a dobre som sa bavil. Áno, princ je tmavý ako severský Róm, ale prečo nie? Veď aj kráľovná je tmavšia. Tak si kráľ Olaf vzal Rómku, a čo... Nórske dievčatá možno sú máličko kyprejšie, ale to patrí k severu. Tuk pomáha prežiť ;-) Nakoniec Astrid je stále top pjekná holka. Druhá vec je, že nevadí, že ide o kópiu (doslova niektoré hlášky). Z filmu je cítiť úctu jeho tvorcov k originálu, čo je dosť dôležité. Podarilo sa im rozprávku nielen uctiť, skrášliť a umiestniť do nádherného Nórska, ale zopár vecí dokázali aj doladiť. Napríklad Dora tu nie je iba tupá nána, ale nakoniec iba normálne zakríknuté dievča. Fajn počin, videné po nemecky, s dabingom by som možno dal viac 77% - 4*

Last Train to Christmas (2021)

Viacmenej one-man show M.Sheena. Možno viac fantasy dráma, ako komédia, ale OK. Všetko sa tu točí okolo Tonyho, ktorý prestupovaním medzi vagónmi do budúcnosti/minulosti môže veci zmeniť a dozvedieť sa, ako dopadnú. Námet dobrý, atmosféra dobrá a v každom vagóne iná. Aj kostýmy sú fajn, len masky sa nie vždy podarili. Sheen to celé zahral dobre, rola mu sadla. Najväčšie výhrady mám asi k scenáru. Dej by som rozvíjal úplne inak. V niektorých vagónoch mohol ešte zostať a v iných sa naopak nemusel vôbec zdržiavať. Tiež nerozumiem prečo skončil vystúpením z prvého vagóna (ako starý dedo), keď nastúpil ako cca 40-tnik. (Ak už nie v rovnakom veku, nevystúpil by človek radšej ako mladší?) Veď takto jednou cestou "stratil" pol života... Nakoniec si ale myslím, že je to celkom pohodová vec na predvianočný podvečer. 60% - 3*

Matrix Resurrections (2021)

Neočakávané a možno nepotrebné pokračovanie, ktoré ale scenáristi zvládli dobre. Niečo ako Votrelec 4, kde mŕtva Ripley znova ožíva. Resurrected je hlavne o spomienkach, nostalgii... a je to trochu seba-paródia. Herci už majú svoje roky, takže som čakal, že to bude iné. Iné ale neznamená horšie. Asi ako láska a sex vo veku 57 - menej energie, slabšie vzrúšo, kosti bolia, ale aj tak šup na to ;) Filmu by sa dalo čo-to vyčítať, efekty niekedy naozaj vyzerajú lacno, akcia je tuctová, masky a kostýmy "iba" OK. Problém je, že ma to bavilo a 2h 20 ubehli ako voda. Hrozne som dúfal, že bude aj resurrect streľby u výťahov (Propellerheads - Spybreak), no nebol. Nakoniec, od výslednej troj* hodnotenie zachránil pravý vládca internetu - cat videos - the Catrix :) Slušné 65% - 4*

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Ako by sa cítila banda izolovaných 16+ ročných detí, keby zistili pravdu o Santovi? Asi by boli riadne nasraní a v decembri by toho fake-chudáka s bradou rovno dekompresovali do vesmíru. Prvá chyba. Ak už posielam nevyspelých post-infantov na misiu s klamstvom v pohárikoch, tak sa sakra pripravím na moment, keď to zistia a prídem k nim s pravdou. Neviem akým zázrakom ten tzv. "kapitán", bez charizmy, mutant medzi diCapriom a trávnikárom, mohol získať najviac hlasov vo voľbe. Ja by som mu hlas nedal. Celá rebélia mohla byť vyriešená v zárodku, stačilo povedať pár slov a nie mlčky nechať nadržaného magora nalievať bullshit ostatným infantom... (Mimochodom neboli to všetko potomkovia vedcov? Nuž kritické myslenie sa asi nededí.) Chcel som to vypnúť v polovici, logické chyby, nesympatickí herci, zlý scenár. Malé plus za tému, nápad a korektné zakončenie. 41% - 2*

Matka versus android (2021)

Meh. Námet nie je zlý. Naopak, je dosť zaujímavý, aj keď trochu obohraný. Čakal som ale o niečo viac. Tak nejako sa im do toľkej stopáže nepodarilo napchať to, čo tam mohlo byť. Začiatok bol zaujímavý, ale mohli ho rozvinúť a nie že "strih, ubehlo 9 mesiacov" wtf? (Mimochodom strih ma tu naštval ešte zopár krát). V strede som dúfal, že to možno bude trochu ako "tiché miesto" s novorodencom. Potešila by aj lepšia "stealth armor" akcia. Scenáristi sa však rozhodli ma sklamať. Nakoniec z toho je len taký priemerný pohodový rodinný mutanto-klon Skynet-RUR (áno, Čapek ;). Za mňa slabšie 56% - 3*

Elektrizující život Louise Waina (2021)

Cumberbatch a mačky? Áno prosím. Herec síce musel zamakať, aby do takejto role vkĺzol, no musím uznať, že to zvládol. Je to trochu smutnejší príbeh o cvok-umelcovi, no má zopár svetlých a farebných(doslova) chvíľ. Tiež bolo zaujímavé dozvedieť sa niečo nové z histórie umenia. Atmosféra prelomu 19./20.storočia bola uveriteľná, herci a kostýmy bez výhrad, a celkový dojem veľmi dobrý. Ktovie, či by bez Waina boli dnes mačky tam, kde sú, a kde patria. Na prvých priečkach obľúbenosti na internete. Celkom som si film užíval, aj keď sledovať, ako sa musí človek, neustále skúšaný osudom, prebíjať životom a živiť sestry a matku, nebolo veľmi pohodlné. Spokojnosť. 76% - 4*

Y: Poslední z mužů (2021) (seriál)

Základná idea je vynikajúca. Posledný chlap s chromozómom Y, ktorý zázrakom prežije katastrofu, spolu s opičiakom, a svet výlučne v rukách žien... Mohol z toho byť celkom fajnový seriál. Problémom však je, že sa to celé nejako nevedelo rozbehnúť. Nezodpovedané otázky (prečo on? a čo s tým má opičiak?), nesympatické postavy (agentka mužatka, protivná vedkyňa, na každom kroku nejaká psycho pinda...) a hlavne to večné riešenie hovadín (svet končí, bez mužov nebudú deti ani budúcnosť... ale my hlavne riešme, kto bude prezidentkou, či je republikán alebo demokrat... WTF?) V každej epizóde bola možnosť opustiť malichernosti, vyriešiť ich a rozvíjať dej zaujímavejším smerom. Aj SexMise 2021 bola možnosťou :). Ale on nie. Dej sa naďalej sústredí na nepodstatné veci a neobťažuje sa takmer nič divákovi vysvetľovať. Jednu vec však seriál splnil dobre. Verím, že toto utíši ženy, ktoré tvrdia, že by svetu vládli jemnejšie a bez vojen. Faktom je, že vlády sa vždy zmocní ten silnejší, ten, kto silnejšie kričí (aj klamstvo a populizmus) a ten, koho oklamaný prostý ľud zo zúfalstva podporí. Je jedno, či to bude muž alebo žena. Veľká škoda, možno by si seriál zaslúžil nového scenáristu. S nechuťou mu ešte dám šancu napraviť to v druhej sérii, ak nejaká bude. Zatiaľ veľmi slabé 51% - 3*

Finch (2021)

Post-apo a T.Hanks? Yes, thanks. Tom samozrejme nesklamal a dokazuje, že rolu, ktorú si vyberie vie zahrať výborne. Príbeh je možno až príliš jednočiary, ale veď čo už sa dá robiť na umierajúcej planéte? Prežiť. Film je spracovaný pekne, pes, nešikovný robot, ktorý sa učí, chorý Finch... Neváhal by som, dať mu o hviezdu viac, ale všetko to padá na jednej chybičke. Aby som sci-fi prijal naplno, potrebujem vysvetlenie. Netreba mi výpočty, nákresy, ale stačí čo len náznak. Na čo jazdí jeho auto, načo tam má solárny panel? Aký zdroj má robot? Ako sa robot vyvinul až do finálnej podoby? Len z kníh asi nie... Nezodpovedané otázky mi potom bránili prijať ďalšie veci, ako napríklad nešikovné pokusy vyjadriť pocit robota (smutne sklopil kamerku dolu, ok, ako to, že cíti?). Tu už mi to nefungovalo a teda celkom dôležitá citová rovina u mňa zlyhávala. Stále si však myslím, že je to vynikajúci nenásilný one-man show film z post-apo tématikou. Pekných 69% - 3*