Pétrole, une histoire sans fin ? (2013) (TV film)

Vynikajúco spracovaný dokument, ako po strihovej tak aj po obsahovej stránke. Páčilo sa mi, že ukázali všetky možnosti ťažby ropy, proste vidno, že naozaj komplexne spracovaná téma. Nenašiel som nič, čo by som mohol vytknúť. Dosť ma zamrazilo pri predstave, že ropa jedného dňa proste nebude. Ďakujem RTVS za vysielanie takýchto a podobných kvalitných zahraničných dokumentov.

Corina (1979) (TV film)

Vynikajúci ba priam geniálny televízny dokument, čo iné čakať od majstra Ivašku. Doplnený skvelou hudbou, ktorú sám zložil. Dej dokumentu zabŕdol aj do rádioamatérizmu, nevenoval sa len stroskotaniu lode, ale široko obsiahol rôzne témy, záľuby a povolanie hlavného hrdinu Jozefa Straku. Dokument som si zakúpil cez obchodné oddelenie RTVS, neviem či by sme sa niekedy dočkali reprízy, no odporúčam všetkými desiatimi.

Ľudia spod zelenej lipy (1985) (TV film)

Už dlho na mňa žiadny televízny dokument nezapôsobil hlbšie, krajšie a dojímavejšie ako tento. Výborne zdokumentované, zostrihané, natočené čo však na mňa najviac zapôsobilo bolo sprievodné slovo Nadi Hejnej, ktorá sa však v titulkoch neuvádzala. Ďakujem pán Genserek za toto umelecké dielo, tento skvost.

Keď život prestane chutiť (2019) (TV film)

Veľmi pekne a citlivo spracovaný dokument o mentálnej anorexii a bulímii doplnený zaujímavými výpoveďami 3 dievčat, ktoré sa dostali do tohoto štádia. Celý dokument je veľmi vhodbe a zaujímavo doplnený rôznymi umeleckými kresbami, ktoré dokonale dotvárajú danú tému a dej, o ktorom sa práve rozpráva. A mix zvuku a hudby a sa postaral vynikajúci hudobný skladateľ Ján Boleslav Kladivo, keďže pre tento dokument nevytvoril hudbu pôvodnú, ale bol spomenutý len v súvuslosti s mixom zvuku, do popisu hore ho neuvádzam. Opäť ďakujem Slovenskej televízii za uvedenie podobných zaujímavých dokumentov.

Filmoviedky: Náhradná matka (2012) (TV film)

Rozhodne nemôžem tvrdiť, že scenár sa nepodobal nejakým lacným rodinným prípadom, ale prevedenie a stvárnenie tohoto dielu filmoviedok bolo pre mňa veľmi zaujímavé, netradičné. Petru Humeňanskú, ktorá účinkovala v superstar som spoznal hneď Katku Kolajovú nie, ale potešilo ma jej účinkovanie po rokoch.

Iskriace povetrie (2004) (TV film)

Tak toto rozhodne stojí za to si to pozrieť. Veľmi pekne natočené a tie pekné myšlienky ku tomu všetkému. Rozhodne najkrajší dokument o lietaní a zachraňovaní. Veľmi citlivo spracovaná téma. Ďakujem za reprízu a ďakujem tvorcom a Samovi Ivaškovi za tento opäť skvelý dokument.

Samota pod hviezdami (1986) (TV film)

Mňa veľmi chytili priam za srdce obe poviedky, alebo ako to nazvať. V prvej Vetranie drevenice, veľmi zaujímavo zobrazená Hájovňa Michala Čajku, krorá bola inšpiráciou na napísanie Hájnikovej ženy. Druhý príbeh rozpráva pani Briliaková, ktorá sama v horách vychováva šesť detí. Každá poviedka je vhodne doplnená o peknú hudbu a spevy. Zábery sú opäť vytvorené vždy tak, aby dokázali zaujať a splynúť s danou témou. Vynikajúce, ešte sa ku tomu niekedy určite vrátim.

Príbeh jednej letnej búrky (1982) (TV film)

Tak tento film ma dostal. Vynikajúci, Ivaška sa prekonal, radím ho dokonca ku tým najlepším, aké som zatiaľ od Ivašku videl. Opäť mi dokonale navodilo predstavu a spomienky na letné búrky, prípadne predstava zaseknúť sa vo veľkom výťahu je zaujímavá. V dnešnej dobe by to bolo zaujímavé jedine v prípade, ak by tam nebol ani žiadny signál na mobil a začali by sme spolu komunikovať. Dostali ma aj krásne zábery na naozaj mohutný dážď za sklom auta a pobavil ma aj pán, ktorý dvíhal telefóny na ústredí porúch elektrických výpadkov. Nepretvaroval sa a bol taký, ako naozaj. Aj to je jedna z vecí, ktorá sa mi páči na Ivaškovych filmoch, väčšinou tu hrajú neherci, nepretvarujú sa, hrajú to tak ako v ozajstnom živote, prirodzene, bez pretvárok, tým sú tieto filmy/dokumenty autentické.

Zasnežené sny (1993) (TV film)

Veľmi zaujímavý a pútavý pohľad na zimu, netreba ani slová. Film veľmi vhodne doplnený o hudbu Jozefa Doda Šošoka. Musím sa priznať, že film mi vytvoril peknú zimnú atmosféru a náladu. Inak to ohodnotiť ani neviem, ako opäť na výbornú.

Na konci prázdnin (1984) (TV film)

Opäť vynikajúco a zaujímavo spracovaná poviedka na tému Juraj Fándly. Rozhodne v tej danej krátkej dĺžke filmu tak akurát, výborná hudba ako vždy, zaujímavá kamera, nemôžem inak len ohodnitiť 5 hviezdami, Sama Ivašku som si proste veľmi obľúbil, robil skvelé veci.