Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Americkým recenzentům stačí, aby měl film ženskou režisérku festivalových filmů a už je z toho prý nej akční film Netflixu. A jelikož je režisérka afroameričanka, pak už tuplem. Nevěřte jim ani slovo. Osobně je mi fuk, jestli je režisér chlap, ženská nebo třeba růžovej slon, ale ty pokusy o artový zamyšlení nad útrapama nesmrtelnosti jsou v komiksovým filmu na Netflixu opravdu legrační. A dvojnásobně, když je zápletka o zlém vědci, co chce z nesmrtelných stáčet lék na cokoliv, film nemá žádnou vizuální identitu, slibovaná akce v něm skoro není (a je nezajímavá) a s výjimkou Charlize a Ejiofora jsou všechny postavy úplně plonkový. A docela mě to štve, protože fakt nevidím logiku v dělání tlačenky průměrným filmům, který neví čím chtějí být, jen proto, že má režisér vagínu a tmavou barvu kůže. Chci dobrý filmy od kohokoliv a tohle tlačení je akorát medvědí služba právě těm, kterým se snaží pomáhat.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Netflix filmy obecně stojí za velký kulový, ale tady to naštěstí neplatí. Ohromná pocta velkým snílkům a film o spolupráci, ztrátě sobectví a lehké líznutí satirou. Je to tak uvedoměle over the top, absurdní, přitom dokonale naplňující žánr a srdečný, že na konci nelze nepustit slzu.

Artemis Fowl (2020)

Doyle se tradičně snaží dodat hudbou na velkoleposti a důležitosti, ale kde nic není, ani víla nebere. Příšerný casting ruku v ruce s unylým a zmatečným příběhem, který na ploše 90 minut nudí, protože nefunguje jediný vztah mezi postavami a nedaří se budovat napětí a zajímavý fikční svět. Podivuhodný fail, ve kterém Branagh potvrdil, že mu studiové zakázky mimo jeho teatrální teritorium opravdu moc nejdou.

Trojí hranice (2019)

Čistej žánr, kterej má všechno. Geniální chlapáckej casting (Hunnam opět na jedničku), archetypalná zápletku, sympatický postavy, sobectví, chamtivost, morálku, napětí, libovou akci, fajn pointu a ještě jednou napětí. Normální masterclass v napínáku pro všechny ty kaskadérský kokoty za kamerou (zdravíme Vyproštění), co si příběh pletou s hezky nacvičenou jednozáběrovkou v potoku demence. Pozorně koukejte, debilové, jak se to má dělat a proč jste měli zůstat jen u tý choreografie.

Vyproštění (2020)

Diagnóza: režírující kaskadér. Hezká akce, ale samozřejmě je to nesmyslný masomlejnek bez jakéhokoli opírání o realitu a scénář je prostě hnůj všech hnojů o ničem.

Kořist (2019)

Aligátornado. Aneb jak dokonale zabít film prvním zobrazením digitální fauny, které nemá nic společného s realismem. Výsledkem je jen dokonalá, vážně se tvářící nuda o ničem s dialogy z kanálu. Aja by se měl vrátit ke kořenům.

Láska je slepá (2020) (pořad)

Netflix dokáže očividně vytvořit hit i z něčeho, co se mu dva roky válí na skladě. Ale zaslouženě. Když člověk odhodí předsudky, musí se tomu uznat neskutečná produkční kvalita a především dobře vymyšlený koncept, který rychle vtáhne a dokáže donutit neustále pokračovat až k samotnému finále. Největší trumf je - jako kdysi v případě Vyvolených v ČR - dobře vybrané obsazení, ve kterém jsou jak poloretardi, tak sympaťáci, takže si tam člověk najde svoji porci bizárů, šokujících odhalení i upřímné romance. A je potřeba ocenit, že některé rozpravy mezi páry dokáží docela slušně reflektovat jak vztahové (first world) problémy současnosti, tak univerzální témata.

Ježek Sonic (2020)

Rozhodně zajímavý filmový úkaz ve smyslu toho, jak se dá poměrně abstraktní videohra bez pevného příběhu překlopit do filmové podoby při zachování všech (jakože všech!) klíčových atributů. Potitulková scéna samozřejmě pro fanoušky naprosto na slzičku a těšení na dvojku.

Pokémon: Mewtwo vrací úder – Vývoj (2019)

Remake, jehož smyslem je zjevně přiblížit se vizuálem současným herním titulům a trochu i Detektivu Pikachu, jemuž je (už původní film) svým způsobem prequelem. Pro fanouška první generace fajn nostalgie bez přidané hodnoty, rozhodně doporučená ke zhlédnutí spíše v originále, neboť dabing je příšerný a překlad stojí za takový pendrek, že si ani nikdo nedal práci s původními překlady reálií. Město Pallet? Bože můj.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

"Kdy tohle utrpení skončí?," prohlásí asi po hodině filmu C3PO a upřímně jsem byl rád, že jsem na tuhle otázku znal odpověď. A je pozitivní, že bolest nebyla tak velká, jak jsem obecně čekal po nostalgické sedmičce, do sebe zahleděný osmičce, která každý dobrý nápad vyvážila alespoň dvěma zcela debilními, a prvních 10 minutách, kde Abrams nepochopil ani to, že stíhačky s krátkým doletem opravdu neumí dělat hyperprostorové přískoky (WTF?). Ale proboha, koho napadlo strávit půlku filmu na sílu (hehe) omlouváním se za minulý film, když jsou důležitější věci jako třeba nějak ten příběh dorazit s úctou a se vztyčenou hlavou. Abrams jede jen neustálý příval laciných a hlavně tupých odkazů (medajle, vyzvednutí X-Wingu), poklonkováním ve stylu služebníček, služebníček 50letým obtloustlým nerdům ("světelný meč si zaslouží větší respekt", ok boomer), tancuje kolem vystřižený Fischerový, která tam nemusí vůbec být, a v podstatě do jednoho filmu nabouchá osmičku i devítku zároveň. Vyprávění odhrkaný z rychlovlaku, bez gradace, bez napětí, s postavami, které vůbec nikoho nezajímají a nemají mezi sebou skoro žádnou chemii (nemám rád Rose Tico, ale ty voe, chudince jsem tohle fakt nepřál). Zápletka nedává v podstatě vůbec smysl a zoufalost scénáře podtrhuje fakt, že scenárista Batman vs. Superman opět vytáhne "Martha moment" jako velký zlom v příběhu (BOŽE!). Představa toho, jak někdo přiletí na měsíc Endoru a piluje tam podle skály a trosek Death Star nějakou navigační dýku, která hrdiny dovede přesně tam, kam si každý člověk se základní školou musí domyslet, je nejvíc největší OLOL ságy! Samozřejmě je tu řada cool momentů (finální předávka meče, Force voices), lehký náznak dojímavosti (Hey, Kid!) a i fajn cameo roličky (starej dobrej hudebník a hlavně největší stíhací hrdina galaxie!). Ale kolem a kolem je na každý takový moment tuna zbytečných debilit a hlavně... je to STRAŠNĚ MIZERNĚ ODVYPRÁVĚNÝ s jasnou ukázkou toho, že tohle Disney totálně dojebal bez jízdního řádu. Ale těžko se to svádí na Abramse, nebo Johnsona, když všichni víme, že za vším stojí Empress Kennedy, která už si snad konečně balí kufry. Stačilo a snad si někdy v nějaký formě přečteme i tu Lucasovu verzi. Může to být taky kravina, ale dal bych tý jeho sondě do světa midichlorianů rozhodně větší šanci než zápletce, která začne slovy "Mrtvý promluvil!" jako nějakej podřadnej knižní spin-off od autora, který neví, kudy dál. 5/10 pro film i pro Disney Trilogy jako celek.