To (2017)

Krása! Srdce mi poskočilo od radosti! Andy Muschietti poľahky zbúral predsudky o tom, ako sa knihy Stephena Kinga nedajú sfilmovať a všetkým neprajníkom nakopal zadky! Veľké plus za autentickú atmosféru 80tych rokov, čo len potvrdzuje, že myslel na každý detail. Detstvo hlavných hrdinov, ktorými sú obyčajné deti, ma nadobro pohltilo, presne ako kniha. Žiadny lacný horor o naháňačke s bubulákom. Proste, Stephen King vo filmovej podobe. A úprimne závidím každému, kto má tento mrazivý zážitok pred sebou. :)

Melancholie (2011)

Priznám sa, že k režisérovi Lars Von Trierovi ma pritiahli najmä všetky tie rozpačité recenzie, ktoré som si prečítala alebo vypočula naživo. Zhliadnutie filmu Melancholia som odkladala roky, nakoľko som si uvedomovala jeho ťaživú atmosféru a koniec koncov, i náročnú tému. Napokon som to riskla a musím uznať, že Trier sa mi dostal pod kožu. Rovnako ako pri Antikristovi, aj tu používa dokonalé spojenie vážnej hudby a hĺbavých obrazov, ktoré sú emocionálnou výpoveďou samé o sebe. Úplne rozumiem tomu, že ponárať sa do rozpitvaného nihilizmu depresívnej ženy v svadobných šatách, ktorá by vlastne mala prežívať najkrajší deň svojho života, asi nie je tak úplne šálkou kávy väčšiny psychicky zdravej a šťastnej populácie. Ale práve to je ten paradox. Myslím, že je to vcelku príjemné spestrenie súčasnej kinematografie a pomohlo mi to uvedomiť si, že čokoľvek zlé by sa s týmto svetom malo stať, nechcem o tom vedieť. Do pozornosti dávam hlavne magické obrazové divadlo v druhej polovici filmu, ktoré jednoznačne vrcholí vo veľkolepej poslednej scéne. Možno som čudná, a možno to vôbec nie je dobré, ale kedykoľvek si na ňu spomeniem, stiahne mi žalúdok a po chrbte mi prechádzajú zimomriavky. A že sa to deje celkom často, odkedy som videla Melancholiu. Treba si uvedomiť, že film je náročný a prispôsobiť tomu i čas zhliadnutia. Nevhodný pred spaním, pred ťažkou skúškou a tobôž nie deň pred vlastnou svadbou. :)

Thelma a Louise (1991)

Úúúžasný herecký koncert v podaní tvrďasky Susan Sarandon, vždy krásnej Geeny Davis, ktorý, ako čerešnička na torte, bezpochybne osladili príťažlivý Michael Madsen a chutný cowboy Brad Pitt. Milujem americké road movies, ale tento je skrátka srdcovka. Má všetko, čo má mať. Nikam sa neponáhľa, vkusne graduje a vy sa zatiaľ citovo naviažete na obe hrdinky. Na konci vždy plačem ako malá. Napriek tomu má film krásne posolstvo. Túžila som sedieť v tom aute s nimi a nechať sa viezť kamsi do neznáma, za ilúziou sladkej slobody a vytúženej Margarity na mexickej pláži. Niet čo dodať. Bezchybný kúsok, ktorý zahreje srdce každej ženy a dojme k nejakej tej slzičke.

Dánská dívka (2015)

Eddie Redmayne je hotový poklad. Excentrického maliara Einara zahral s rovnakým prehľadom, ako postihnutého vedca Stephena Hawkinga v silnej The Theory Of Everything. Alicia Vikander, ako jeho krásna manželka, mu dôstojne sekunduje. A tak nastáva famózne spojenie všetkého, čo si tento jedinečný príbeh zaslúži, vrátane slzičiek dojatia v závere filmu. A vrátane uvedomenia si, do akej miery ostáva Einar Wegener nepochopený i v súčasnom svete.

Vetřelec (1979)

Úžasný horor. Sigourney Weaver v mojich očiach už nikdy nezažiari tak, ako v úlohe Ellen Ripley, s ktorou som bolestivo prežívala každú sekundu jej výpravy do temných útrob vesmírnej lode. Podmanivý vizuál, skvelé obsadenie a kvalitný scenár bez jedinej chybičky krásy, ktorý vás udrží napätých ako strunku. Po všetkých stránkach je jednoducho geniálny. Kiežby som ho mohla znovu vidieť po prvý raz.

Hra (1997)

The Game je úžasne natočený pútavý thriller par excellence. Michael Douglas ako bankár, ktorý sa znenazdania namočil do nebezpečnej hry, je dokonalý. Tento film môžem skrátka vždy a znova.

Rozpolcený (2016)

Tak toto bola parádička. Shyamalan sa opäť ukázal v polohe majstra rafinovaného thrilleru a krok za krokom sa mi dostával pod kožu. Pri konci som svojej polovičke v kine takmer rozdrtila ruku, takže vystupňovať napätie sa mu podarilo brilantne. Páči sa mi, že sa napriek nekonečným možnostiam skĺznuť do roviny zbytočných béčkových efektov M. Night držal pri zemi a vytvoril dielo, ktoré je svojou dôveryhodnosťou a naturizmom ešte viac desivé. James McAvoy, bez debaty, úžasný výkon. Výdatná pochúťka.

Máma (2013) (seriál)

Nerozumiem nízkemu hodnoteniu tohto chutného amerického sitcomu. Keď to porovnám napríklad s jeho svetovo uznávaným konkurentom Big Bang, som nadšená a nenudím sa. Seriál vkusne kĺbi sarkazmus so situačným humorom a napriek ťažkopádnej tematike, akou je abstinenčný alkoholizmus alebo rakovina, som na ňom závislá. Nikdy mi nestačí jedna epizóda a nedočkavo klikám na ďalšiu časť. Nakoľko sa považujem za celkom náročného priaznivca sitcomu a spomínaný Big Bang alebo HIMYM ma ničím nezaujali, paradoxne Mom nadchla už od prvej scény pilotného dielu. Odporúčam a hodnotenie zaokrúhľujem na plných päť hviezdičiek, pretože týmto dvom dámam vďačím za mnoho záchvatov smiechu práve vtedy, keď som to naozaj potrebovala.

Na návštěvě (2015)

Úprimne, rozpačité hodnotenia na csfd ma o zhliadnutí filmu príliš nepresvedčili. Keď som sa však dozvedela, že ide o dielo môjho miláčika M. Night Shyamalana, majstra rafinovaného hororu, dala som mu šancu. A nesklamal. Vlastne, ak hľadáte lacný krvák, vedzte, že nie ste jeho cieľovou skupinou. The Visit je jedinečný kúsok, ktorý, ako každý Shyamalanov film ponúka omnoho viac, než sa z úvodného popisu zdá. Dávam plných päť hviezdičiek, pretože je výborne spracovaný a má prekvapivú pointu. Je späť!

Mlčení jehňátek (1991)

Kultové rozhovory medzi Clarice a Hannibalom Lecterom dopĺňa majstrovsky zvládnutá napätá atmosféra pod režisérskou taktovkou Jonathana Demme. Anthony Hopkins hrá prvé husle v životnej úlohe intelektuálneho kanibala, mladá Jodie Foster v úlohe študentky je rovnako nezabudnuteľná. Dokonalé dielo ovenčené piatimi Oscarmi, ktoré treba vidieť a zažiť na vlastnej husej koži.