gudaulin

gudaulin

Milan Černý

okres České Budějovice
poskok elektrárenský

199 bodů

Moje obsahy

od nejnovějšíchpodle abecedypodle roku vzniku filmu
  • 28.4.2009
  O Mistru Hanušovi (1976)

  Jeden ze čtyř animovaných filmů na motivy staropražských legend, které si u Studia Jiřího Trnky objednala v polovině 70. let západoněmecká televize SDR. Vypráví příběh o vzniku pražského orloje a zkáze jejího tvůrce. Loutkový film je rámován pohledem na klasickou rytinu Prahy z rukou Václava Hollara a epilog tvoří záběr kamery na skutečný orloj v dnešní době. Loutky a pozadí vyrobila výtvarnice Milada Kučerová, animaci a režii měl na starosti zkušený Garik Seko.

  • 28.4.2009
  Pohlednice z Prahy (1968)

  Kombinovaný krátkometrážní snímek, kde se střídají kreslené a hrané pasáže, je holdem kráse Prahy a líčí okouzlení turisty v podání samotného režiséra, který přiletí letadlem a navštíví místní pamětihodnosti. Film podkresluje hudba Sandra Brugnoliniho, animaci měl na starosti Břetislav Dvořák. Námět, scénář a režie je dílem Pino Zace.

  • 28.4.2009
  Hotell E (1992)

  Surrealistická obrazová orgie, které předchází dva prology, zobrazuje svět stylizovaný do dvou hotelových pokojů. Optimistický, až kýčovitě maloměšťácky poklidný barevný pokoj s unuděnými hosty ubíjejícími čas golfem a bezstarostným konzumem je oddělen dveřmi od tmavého pokoje s velkým kulatým stolem, který má symbolizovat "beztřídní" společnost stejně chudých lidí vystavených stálému nedostatku, nervozitě a nebezpečí. Průhledná alegorie na existenci a vztah konzumní západní společnosti a komunistických zemí bez tržní ekonomiky je ozvláštněna kombinací různých výtvarných stylů a technik od abstrakce po popart s využitím prvků americké klasické animované grotesky. Nejslavnější film Priita Pärna, díky kterému estonský animátor definitivně pronikl mezi elitu světové animace.

  • 28.4.2009
  Ubohý pan Kufalt (TV film) (1981)

  Televizní dramatizace stejnojmenného románu Hanse Fallady. Jeho tragickým hrdinou je účetní falešně obviněný ze zpronevěry. Přes svoji nevinu je odsouzen a když po několika letech vyjde z vězení, je z něj zatrpklý muž odhodlaný odhodit dřívější morální zábrany a vzít si od společnosti vše, co mu vzala. V Německu 30. let zuří hospodářská krize a pro bývalého trestance je zdánlivě nemožné vybudovat si novou kariéru. Pan Kufalt nastoupí do firmy, která zaměstnává za žebráckou mzdu propuštěné vězně a čeká na svou příležitost. Využije citů firemní sekretářky v podání Ivy Janžurové a rozehraje riskantní hru...