Sólo pro mou ženu (1990) (TV film)

Průměrná televizní hra o tom, jak se manželská dvojice pokouší vyrovnat s manželským stereotypem a stárnutím. Díky hereckému obsazení sice jen jednorázová, ale koukatelná záležitost. Celkový dojem: 50 %.

Co jsem komu udělala? (1984)

Vtipná komedie o ženě, které se nevyvedla rodina a stíhá ji jedna potíž za druhou. Almodóvar sice umí i lepší kousky, především scénář se dal ještě dopilovat, ale v kontextu celkové filmové produkce bezpochyby nadprůměrná záležitost. Celkový dojem: 75 %. Minimálně kvůli vynikající Carmen Maura stojí film za vidění, jde o velkolepý herecký koncert Almodóvarovy oblíbené herečky.

Barbar Conan (1982)

Opět nadhodnocený snímek, na kterém je zajímavá pouze hudba a velkorysá výprava a záleží na každém, nakolik je tyto dva faktory ochoten ohodnotit. Děj je plytký a herecké výkony nevalné i v případě jinak kvalitních herců. Režie rovněž nestojí za zmínku. K vrcholům žánru, jakým je např. trilogie Pán prstenů nebo starší Excalibur vzhlíží Barbar Conan z velké dálky. Když nic jiného, tak je pozitivem že role Conana nevyžadovala po Schwarzeneggerovi nějaké charakterní herectví, takže s odstupem doby jde o jednu z jeho nejlepších rolí šitou na tělo. Celkový dojem: 40 %.

Predátor (1987)

Výrazně nadhodnocený snímek, který těží z nostalgie a věku uživatelů serveru. Špičce žánru se neblíží ani omylem. Je doslova ztělesněním žánrových klišé a kromě akce nabízí jen exotiku středoamerické džungle. Jednoduchý příběh, postavy, které vzhledem k požadavkům scénáře nemusí hrát, protože se stačí tvářit sveřepě a zběsile kolem sebe střílet. Spousta hloupostí - jeden z žoldnéřů třímá v ruce kulomet, který se montuje na podvozek letadel a váží tolik, že kdybych ho měl v extrémních podmínkách džungle se stoprocentní vlhkostí vláčet, nečekal bych na predátora a skoncoval bych s tím sám. (Asi po pěti minutách.) Nijak zvlášť objevná režie, nicméně McTiernan drží úroveň - v rámci žánru se najdou pochopitelně nesrovnatelně horší kousky. Dal bych i tři hvězdičky, třebaže nejsem fanouškem žánru, ale ta politická předehra, kdy americké komando bojuje proti zlým partyzánům, byla jednoduše řečeno nechutná. Politická realita střední Ameriky v 80. letech vypadala přesně opačně - americká vláda podporovala kdejaký diktátorský šmejd.. Celkový dojem: 45 %.

Kotel (1998) (pořad)

S publicistikou v pravém smyslu slova to má jen velmi málo společného. Manipulativní populistický pořad, který setkání s veřejně známou osobou bere jako zábavnou šou. Celkový dojem: 20 %.

Občanské judo (1994) (pořad)

To lepší, v některých případech i nejlepší, z tzv. novácké publicistiky. Ne že by primárním cílem bylo pomáhat lidem, ale někdy to jako vedlejší efekt bylo bezpochyby pozitivní. Celkový dojem: 45 %.

Temný obraz (2006)

To, co v oblasti hraného filmu představuje Blade Runner, to ve světě animovaného filmu představuje Temný obraz. Jeden z mála filmů, který dokáže svět předního autora sci-fi žánru Philipa K. Dicka zhmotnit a předvést ve vší jeho složitosti. Je to esence všech motivů a prvků, které se v Dickově tvorbě vyskytovaly. Paranoidní atmosféra, kdy divák dlouho netuší, kdo je kdo, jaké jsou motivy hrdinů příběhu, na čí straně hrdinové vlastně stojí a za co bojují. Svět drog, které Dick poznal opravdu důvěrně - nejspíš neexistuje droga, kterou by si nepíchl, nepožil nebo nevdechl. Motiv nadřízeného, který hraje vlastní hru - Philip K. Dick byl k autoritám tohoto druhu nesmírně nedůvěřivý. Zrovna tak motiv halucinací, kdy hrdina v určitém momentu neví, co je reálné a co je pouhou představou. Temný obraz má podmanivou atmosféru a zajímavé výtvarné provedení, kdy živí herci byli naskenovaní a jejich animované protějšky jsou věrnou kopií svých předloh. Celkový dojem: 90 % - jako fanoušek Philipa K. Dicka nemohu jinak.

Amatér (1979)

Jedno ze základních děl polských filmů morálního neklidu, který přinesl Krzystofu Kieslowskemu zaslouženou pověst výjimečného filmaře. Film je ovlivněný Kieslowského dokumentaristickými kořeny, ale přesto ani na sekundu nenudí. Není to prvoplánově zábavná podívaná, spíš společensko-kritická sonda do života stagnujícího Polska konce 70. let. Zároveň je to pocta všem filmovým nadšencům, těm, kteří propadnou světu filmu a jsou mu ochotni hodně obětovat. Hrdina Filip tak propadne kouzlu zachycování světa kolem sebe na filmový materiál, že zaplatí za svou vášeň ztrátou rodinného zázemí a vážnými konflikty v zaměstnání i v soukromí se svými přáteli. Je to film o cenzuře a autocenzuře, kterou si každý filmový tvůrce za totality nosil v sobě a která konec konců v pozměněné podobě existuje v jakémkoli systému. Všude existují dveře, kam je vstup zakázán a za jejichž otevření se platí. Zobrazení reality je někdy bolestivé a nebezpečné. Kieslowski našel v osobě Jerzyho Stuhra vynikajícího představitele hlavní role a byl to zároveň jeden z filmů, který Stuhrovi pomohl v nastartování kariéry. Celkový dojem: 90 %. Film získal velmi slušnou sbírku ocenění na filmových festivalech. Film je zajímavý i tím, že se v něm objevil význačný polský režisér Krzysztof Zanussi.

Miluji tě k sežrání (2001) odpad!

Ano, jsem nepoučitelný, celý život rozhazuju peníze a investuju je to nefunkčních věcí, ale v tomhle případě byla ztráta 50 korun obzvláště bolestivá. To už jsem ji raději měl rozdat santusákům na nádraží. Naprosto nezvládnutý snímek s mizerným scénářem, nezáživný, hloupý a nevkusný. Celkový dojem: 5 %.

Letečtí stíhači v boji (2006) (seriál)

Hodnotit seriál po prvním díle může být pochopitelně zavádějící, takže zatím orientačně: po řemeslné stránce jde bezpochyby o slušnou práci, za kterou by se nemusela stydět ani Leni Riefenstahlová. Pěkná grafika, atraktivní zobrazení leteckých soubojů, napětí, romantika mužů, kteří zasvětili život službě vlasti. Po obsahové stránce manipulativní záležitost, která je ve skutečnosti propagandou války a amerických hodnot. Dokumentární obdoba Top Gunu. Tvůrci se vůbec nezatěžují zobrazením širších souvislostí vojenské operace, zhodnocením východisek válčících stran, poměru sil, dopadů bojové akce na celkovou válečnou situaci - při sledování dokumentu si člověk vůbec neuvědomí, že šlo o konflikt, kde byla americká strana neúspěšná. Pateticky se vyzdvihuje hrdinství a schopnosti amerických letců, aniž by se zdůraznilo, že Vietnamci disponovali v době bitvy dvanácti až šestnácti funkčními stíhačkami, zatímco Američani měli vedle jihovietnamských základen u vietnamských břehů tři letadlové lodě a vlastnili nejmodernější a největší leteckou sílu na světě, kdy americký vojenský rozpočet představoval už tehdy bezmála 40 % celkových zbrojních výdajů ve světě. Kolik asi měli vietnamští piloti nalétáno hodin a jaká mohla být údržba jejich letadel... Celkový dojem: 35 % za náborový film do řad US army.