Greta Thunbergová - Hlas budoucnosti (2020) odpad!

Jednorozměrný adorační dokument Kim-Irsenovského střihu, který ve své nekritičnosti dosahuje opačného efektu a svým zápalem pro věc připomíná naivitu budovatelských agitek konce 40. let. Pokud věnovat čas dokumentu o Gretě Thunberg, pak je daleko lepší volbou I Am Greta od Nathana Grossmana. Celkový dojem: 0 %.

30 stříbrných (2020) (seriál) odpad!

Dovolím si vypůjčit úvodní slova komentáře uživatele J*A*S*M: "Přeplácaná a mizerně odvyprávěná fantsamagorie"..., protože stručně a výstižně charakterizují, co můžete od seriálu očekávat. Alex de la Iglesia podle svých slov pracoval na seriálu 6 let, na scénář si podle výsledku vyhradil maximálně týden a daleko nejvíce času mu trvalo přesvědčit producenty, aby do takové zhůvěřilosti investovali finance a zázemí studia. Po pravdě mě udivuje, že seriál vznikl pod patronací HBO, která obvykle nasazuje laťku kvality vysoko. Mám rád vyprávění příběhů a užívám si je, jenže Alex je mizerný vypravěč. Nelze přitom tvrdit, že problém se skrývá v samotném námětu, jde spíš o jeho provedení, o Alexův povrchní přístup k látce. Marnotratně hýří nápady, aby jejich potenciál vzápětí v zárodku zmařil. Mysteriózní žánr sází na emoce mnohem víc než na racio, ale to neznamená, že v něm nemají fungovat žádné zákonitosti, že se chování seriálových postav nebude řídit žádnou logikou. Slušnému hodnocení na ČSFD se divím, protože Alexova nestřídmost a nesoudnost posouvá na řadě míst žánr od hororu či fantasy ke grotesce, nicméně proti gustu... Nedbale nasnímanému mišmaši s mizernými efekty a stupidním scénářem nebudu ani v nejmenším vycházet vstříc, od toho jsou tu jiní. Celkový dojem: 10 %.

Pluto Nash (2002) odpad!

Eddie Murphy byl počátkem 80. let považován za výrazný talent na poli americké komediální scény, měl dar bezprostřednosti, improvizace a pohotovosti. Působil jako nezkrotný živel a zdálo se, že má zaděláno na dlouhou hvězdnou dráhu ve filmovém průmyslu. Jenže ouha, po několika úspěšných snímcích přišla účast ve filmech, co způsobovaly spíš rozpaky a posléze i útrpné úšklebky. Eddie neprokázal dobrý úsudek a ochotně se hrnul do projektů, které na dálku zaváněly průšvihem, a jeho sebevědomí hraničilo s arogancí. Pluto Nash je dokonalá ukázka toho, co pohřbilo jeho ambice. Nevtipná komedie, kde se přeplácanost setkává s nevkusem a kde není čeho se chytit. Zoufale nefunkční, nudný film. Celkový dojem: 10 %.

Český žurnál - Češi jsou výborní houbaři (2020) (epizoda) odpad!

Že je to přímočará agitka, bych snímku nevyčítal, že je to ale neuvěřitelně protivná, otravná záležitost, která vzbuzuje opačné emoce, než o které by měla usilovat, už je podstatně horší. Je to ten případ, kdy místo abyste se zamysleli nad tím, čím můžete ochraně přírody prospět, uvažujete, že by bylo fajn zúčastnit se nějaké destrukce a nejlépe vyhubit jeden až dva živočišné druhy. Celkový dojem: 10 %.

Duna (1984) odpad!

Mezi 15. a 30. rokem jsem měl období, kdy jsem ujížděl na sci-fi v jakékoliv formě, ale k Herbertově Duně jsem se nedostal. K fantasy, které si berou ze sci-fi jen prostředí, jako je třeba populární série Star Wars, jsem měl už tehdy odpor a Dunu jsem vyhodnotil jako obskurní záležitost. Lynchovo zpracování provázely rozporuplné reakce a sám režisér označil snímek za jediný, od kterého by se nejradši distancoval, a jednoznačně za svůj omyl. Přesto jsem byl zaskočený tím, jak zoufale neumětelsky a brakově na mě zapůsobil. Začínal přitom tak hezky, pohledem do tváře Virginie Madsen, která ve svém mládí patřila k nejpůvabnějším herečkám Hollywoodu. Jenže pak už bylo všechno špatně. Nevhodný casting, děsivě přehrávající padouši, mizerné kulisy. Dnes už vypadá Lynchova Duna jako parodie sebe sama, i když ze záměrné parodie žánru bych Lynche rozhodně nepodezíral. V témže roce vznikl Gilliamův Brazil, který i po řadě dekád působí díky stylizaci a originalitě pořád výborným dojmem. Tohle je paskvil, který má to štěstí, že jej natočil kultovní režisér, a přítomnost slavného jména mírní divácké reakce a dovoluje nasazovat růžové brýle i tam, kde to není namístě. Je zajímavé, že třídílná televizní adaptace na mě působila nepoměrně sympatičtějším dojmem, a na ČSFD si stojí hůř než tenhle kousek. Ano, lze tu najít v první půli pár zajímavých a působivých obrazů, dva tři herce, kteří se tu našli, ale zápory mnohonásobně přebíjí těchhle pár drobných kladů. Odpady nehýřím, vlastně naděluji velice zřídka, ale tohle byla opravdu bolestná ztráta času. I naivní barvotiskový Flash Gordon působí neskonale diváčtějším dojmem, minimálně nenudí a takový Paul Verhoeven se svým Total Recall by mohl Lynchovi vysvětlit, jak se má natáčet brakové sci-fi. Lynch dílem nudí, dílem svým neumětelstvím způsobuje trapné rozpaky. Celkový dojem: 10 %.

Zásah z pekla (1994) odpad!

Věřte, nevěřte, je to můj první snímek s legendárním mistrem jednoho výrazu, Chuckem Norrisem. Váhal jsem, jestli ten čas obětovat, ale přece jen můj obraz filmového průmyslu by byl ochuzen o jeden rozměr. Pravda, nečekal jsem, že uvidím chytrou a kultivovanou podívanou, nicméně doufal jsem, že se budu víc bavit nechtěným humorem, céčkovou blbostí a neschopností vydolovat ze zoufalého obsazení něco, co aspoň zdálky připomíná herecký výkon. Nuž nestalo se, i když Christopher Neame v roli ďáblova služebníka Prosatanose přehrává, seč může, a představuje určité rozptýlení v celkové nudě. Bohužel je to málo na to, abych nadělil byť jedinou hvězdičku. Celkový dojem: 10 %.

Útok mutantů (2016) odpad!

A pak že hledání filmového dna nedává smysl... Stalo se pro mě už takovým rituálem, že v nepravidelných intervalech, kdy nespavost bojuje s vyčerpaností, zkouknu nějaký snímek vhodný jako výplň televizního vysílání v pozdních nočních hodinách. Rozumím tomu, proč nízkorozpočtový snímek má takové triky jako Day of Reckoning, proč má takové lokace a využívá služeb takových herců, ale proč scénář nedává smysl, postavy se chovají jako dementi a všechno je absurdní? Tohle se dá reálně hodnotit jen odpadem nebo pěti hvězdičkami. Abych nikoho neuváděl v omyl, držím se při zemi. Celkový dojem: 5 % za nechtěný humor.

Legie (2010) odpad!

Má zvědavost ohledně Festivalu otrlého diváka dosud nebyla ukojena - pravidelně troskotá na mé pohodlnosti nebo neochotě pořadatelů uspořádat akci v Českých Budějovicích. Až k tomu jednou dojde, předpokládám, že se tam setkám právě s tím druhem filmů, které dokonale ztělesňuje Legie. Zvláštním způsobem totiž kombinuje relativně slušné herecké obsazení (Paul Bettany, ale i další mají na víc než účast v brakové podívané) a určitou řemeslnou zručnost štábu s příšerně debilním scénářem, který rezignuje na elementární logiku a konzistentnost. K tomu si přičtěte béčkový rozpočet a fakt, že místo aby tvůrci udělali z nouze ctnost a slabiny filmu zlehčili ironickou nadsázkou, berou se smrtelně vážně. Inu, proti gustu žádný dišputát, ale i béčková komerční tvorba by měla mít nějakou úroveň. Celkový dojem: 10 %.

Stanice číslo 76 (2014) odpad!

Vesmírná stanice 76 není ani sci-fi, ani komedie, ba ani drama. V konečném výsledku je to jen neuvěřitelná nuda a naprosté producentské selhání. Styl 70. let měl projektu především ušetřit peníze, jiný účel to fakticky nemá. Je to zoufale studiové, zoufale impotentní. Herci vlastně nemají co hrát. Není to ani tak špatné, aby to bylo svým způsobem přitažlivé. Ztráta času. Celkový dojem: 10 %.

Blade: Trinity (2004) odpad!

Hodnotit Trinity pro mě znamená vrátit se zároveň ve vzpomínkách o 20 let zpět a vybavit si - s jistým uzarděním - že se mi v době premiéry jednička na velkém plátně opravdu líbila. Bylo to atmosférické, dynamické a efektní. Navíc jsem neměl s čím srovnávat, fanouškem žánru jsem nikdy nebyl. Když jsem o 15 let později viděl superakční dvojku, už jsem přes del Torovu profesionalitu vyloženě trpěl a trojce se záměrně vyhýbal. Kvalitou scénářů se pochopitelně nemohly chlubit ani předchůdci Trinity, dokázali ale nabídnout v prvním případě neotřelý nápad a v druhém slušné řemeslo, které aspoň trochu zamaskovaly hloupoučkou podstatu námětu. Ve trojce selhává prakticky všechno - postavy, příběh i logická konstrukce fiktivního světa. Vzhled a chování Draculy musí způsobit záchvaty zoufalství i v nadšeném žánrovém fanouškovi. Herectví půvabné Jessicy Biel je, jak jen to diplomaticky nazvat, matné. Goyer neumí vnést do filmu žádné nové nápady a to minimum, které funguje, v nejlepším případě jen snaživě vykrádá od svých předchůdců. Není to sice žádný Ed Wood a v kinematografii se učitě najde řada objektivně horších filmů, ale za mě je to bída, i když uznávám, že žánrový fanoušek si bez problémů může přidat dvě hvězdičky. Jestli mě Goyer párkrát přece jen pobavil, pak jen svým neumětelstvím a toporností některých výstupů. Celkový dojem: 10 %.