unclejack

unclejack

All work and no film makes Jack a dull boy...

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 22 29
    • 16.6.2017  17:11
    Super pecky (TV seriál) (2008)

Pôvodne som čakal niečo podobne priatiahnuté za vlasy ako Galaktický futbal, to však v prípade Supa Strikas nehrozí. Postavy, s ktorými by sa čo do ich charakterizácie stotožnil tak maximálne Cristiano Ronaldo, sú vrhnuté do krutého sveta profesionálneho športu, čírou náhodou toho, ktorý sa o necelé dva roky dovalí aj do krajiny, z ktorej tento skvost prichádza. Ako sme už u Disney Channelu zvyknutí, žiadne narážky na úskalia tejto voľby povolania sa nekonajú, miesto toho sa dočkáme nejakých tých rádoby dramatických zápasov ,kde protagonisti hrajú fér a antagonisti svojich súperov obsekávajú zo všetkých strán. Chupa Chupsas vyhrávajú, samozrejme, zásadne o gól v poslednej minúte. Ohľadom akejkoľvek exkurzie do histórie futbalu, ktorú naznačuje text distribútora, nemusíte mať žiadnu starosť, hlavnou témou tohto produktu nepríliš vydarenej propagácie MS 2010 je obligátna zmeska priateľstva a fair-play.

• 16.6.2017  17:01
    Sígři ve výslužbě: Made in USA (TV pořad) (2012)

Rozhodne podarenejšie než česká verzia a vďaka prítomnosti Betty White aj o poznanie vtipnejšie, stále sa však bavíme o laciných nachytávkach, ktoré v mnohých mnohých prípadoch prerastajú do sféry ťažko popísateľnej trápnosti. Aspoňže tí účastníci nehrajú akoby ich boli pobrali z najbližšieho Lidla.

• 16.6.2017  16:57
    Jak prosté (TV seriál) (2012)

Pravdupovediac som netušil, že Elementary prežije až do piatej sezóny. Oproti charizmatickým Britom (ktorí sa však ku koncu nechali trochu uniesť) je táto verzia Arthura Conana Doylea v 21. storočí akýmsi krížencom medzi Monkom a CSI New York, čo vo výsledku nepôsobí práve najlepším dojmom. Záhady (a najmä ich rozriešenia) na mňa vonkoncom nepôsobia nejakým ťažko predýchateľným dojmom, podaktoré z nich by hravo zvládal aj manekýn Horácio. Na atraktivite seriálu nepridáva ani Johnny Lee Miller, ktorý svoju úlohu odvádza viac-menej rutinnérsky, čo pri snaživej Lucy Liu nevyzerá príliš dobre. Veľká škoda že filmári za Veľkou mlákou sa nespoliehajú na svojich pôvodných detektívov akými boli Columbo či Monk - namiesto toho silou mocou ťahajú do USA niečo, čo v prostredí manhattanských mrakodrapov a jedla na donášku nemá šancu uspieť. Najmä ak k tomu pripočítate existenciu Benedicta Cumberbatcha.

• 16.6.2017  16:44

Ani vlastne neviem, čo stálo za vznikom tohto filmu. Na drámu je to príliš ploché, na komédiu zasa príliš nudné. A zo zrejme zamýšľaného sex-appealu zostalo po bruckheimerovskej úprave asi toľko, že Soderberghov krotký Mike a jeho magické nohavice vyzerajú oproti Divokým kočkám ako péčko z Hondurasu. Vo výsledku teda ide skôr o prítulný reboot Verhoevenových Showgirls, ktorý okrem celkovej plochosti zhadzuje aj mdlý soundtrack a la NSync na barovom pulte. Dve hviezdy za trsajúceho Johna Goodmana, ktorý si touto inak zabudnutiahodnou úlohou splnil živiteľské povinnosti. MAKE YOUR DREAMS COME TRUE - a ak ti to náhodou nevyjde, ešte stále sa môžeš natriasať v miestnom lokáli. Tomu sa hovorí americký sen :)

• 10.7.2016  12:14

Pozitíva - 1. Clovis Cornillac ešte predtým, než pokazil Asterixa, 2. Konečne športový film pojednávajúci o cyklistike. Poteší najmä krátka účasť cyklistických legiend na tímovej časovke. Negatíva - 1. Otrasná postava Ame Stronga. Mix šablónovitého rappera a fanúšika cyklistiky v jednom je krajne krikľavý a neuhral by ho ani Omar Sy. Scenárista asi dnes ľutuje, že rappera nepomenoval Anque Til. Po všetkých tých špinavostiach v tímoch American Postal Service a Discovery Channel totiž vyznievajú tie rapperove reči dosť kontroverzne. 2. Podobne plochá postava nafrneného cyklistického profesionála, ktorý stelesňuje azda všetky predsudky o Mediterráncoch. Otravnejšieho záporáka by človek ťažko pohľadal. 3. Napriek predchádzajúcim dvom bodom panuje vo filme zúfalý nedostatok humoru. 4. Hrdina a jeho ťahavé rodinné problémy, ktoré môžu byť vyriešené len komplikovanou citovou anabázou. To neznie ako ktovieako objavné východisko príbehu. Sumár - Veľký závod je pre mňa presne tým filmom, ktorý neurazí, ale ani ktovieako nepoteší. O ceste outsidera za veľkým úspechom a za znovuzjednotením rodiny už bolo nakrútených veľa lepších filmov.

• 4.7.2016  18:56

Pozitíva - 1. Lizzy Caplan. 2. Lizzy Caplan (to len aby som dorovnal tie udelené dve hviezdy). Negatíva - 1. Mám pocit, že s čímsi viac než len podobným vyrukoval Paul Feig. Pardon, moja chyba, Paul Feig sa od Báb na ťahu líšil kvalitnejším castom. 2. Film podsúva tvrdenie, že Isla Fisher sa od čias Nesvadbovcov dohromady nikam neposunula. 3. Ako noc naberá na obrátkach, peripetie smrdia Hangoverom (ktorýmkoľvek) 4. Zasa jedna svadobná. O takých tridsať rokov budú americké ženy pozerať len na komédie o svadbách a pôrodoch. 5. Množstvo hluchých miest, ktoré boli očividne myslené ako dvojzmyselné vtipy (konverzácia o dvoch typoch milencov v poloprázdnom maloobchode). Sumár - Na skúsenosť s Babami na ťahu v budúcnosti určite mile rád zabudnem. Aj preto som rád, že práve slušný výkon Lizzy Caplan bude akýmsi záchytným bodom, ktorý ma bude pred opakovaným sledovaním varovať.

• 3.7.2016  10:52

Pozitíva - 1. Ktosi za oceánom si spomenul, že prvé Oblačno sa celkom vydarilo. 2. Fádny rybársky ostrov strieda hlboká džungľa. Medzi miestne vynaliezavé endemity sa počítajú vtáčkar hamburgerovitý, slon melónový či hroch zemiakový. Negatíva - 1. Hlava medzinárodnej technickej korporácie nemusí byť vždy inšpiratívnym lídrom v inováciách. Po dvoch Jobsoch celkom bolestivé pripomenutie starého klišé. 2. Takmer žiadne nové postavy. A tie, ktoré sa vracajú, sú poväčšinou úplne zbytočné. Model s Flintom, Steveom a Sam ako hlavnými hrdinami by bol účinnejší, zvyšné postavy vo filme zväčša odstávajú. Honduraský chirurg by mi síce chýbal, ale vidieť ho v úlohe štatistu do počtu tiež nemusím. 3. Ešte šialenejšie tempo, ktoré sa režiséri pokúšajú nahodiť. 4. Prílišná inšpirácia Jurským parkom. Aj vyznenie je dokonca viac než len podobné. Sumár - Napriek zatraktívneniu prostredia sa na Oblačno 2 pravdepodobne zabudne ako na ďalšie nepotrebné pokračovanie vcelku originálneho animáku. Nezostáva, než popriať príjemný pobyt v klube s Príšerkovskou univerzitou či s druhou Mulan.

• 3.7.2016  10:37

Pozitíva - 1. Tim Burton konečne natočil film, ktorý možno skutočne považovať za príspevok do hororového žánru. A je oveľa lepší než neskorší konkurent Sweeney Todd. 2. Johnny Depp si konečne strihol úlohu, v ktorej sa zaobíde bez šialeného nalíčenia. Scénu s viacúrovňovými okuliarmi si však Burton odpustiť mohol. 3. Andrew Kevin Walker dokazuje, že je mimoriadne nadaným scenáristom, ktorý si poradí aj s americkou klasikou (nespočetné Šarlátové písmená blednú závisťou). 4. Burton style sa konečne dočkal svojho plného využitia. Mlyn, Strom mŕtvych, ale vlastne celá Ospalá diera právom patria medzi tie najlepšie vizuály, aké nám Burton naservíroval (ja to vidím tak, že možno Batman sa vracia by bol v tomto ohľade dôstojným súperom) 5. Kanonáda ťažkých hereckých kalibrov, ktorí boli ochotní prijať aj drobnejšie úlohy. Gambon vynikajúci, Walken bezhlavo fantastický, Lee príjemným pohladením. Richard Griffiths práve v Ospalej diere vyfasoval jednu z najlepších nepotterovských úloh. 6. Stoická krása Christiny Ricci. 7. Bombastická kamera, tradične vynikajúca hudba. Negatíva - 1. Vysvetľovačka na konci. Absolútne zbytočná škrvna na inak výbornom scenári. 2. Fakt, že Burton v novom miléniu už nedokázal nakrútiť žiaden podobný film. Sumár - Pre mňa najlepší Burton a mimoriadne príťažlivý príspevok do žánru gotického hororu. Jasných päť a okamžitý vstup medzi mojich Top 10.

• 1.1.2016  12:40
    Muž z Ria (1964)

Ja akosi neviem. Celá tá záležitosť s Riom mi príde tak trochu ako prehnaná eskapická komédia so snahou o akúsi ľúbostnú zápletku. Film ma preto značne nudil, miestami až otravoval ako sa snažil predať vizuál ,,budovateľskej Brazílie,, (úplne zbytočné scény naháňačky na stavenisku z hlavného mesta Brasilia), pričom samotná zápletka bola minimálne tak smiešna ako Adrienova znovuobjavená snúbenica (v jej prípade to však beriem ako pozitívum). Herecky odvedené veľmi dobre, dvojica Belmondo-Dorléac určite celý film tiahnu, ale dôvod k prehnanej radosti to určite nie je - prvý menovaný totiž má aj zapamätaniahodnejšie herecké zárezy, pričom ten vo Veľkom šéfovi jasne Muža z Ria prevyšuje. Sumár teda vyznieva pre de Brocov film dosť tragicky, pretože pár úsmevných momentov s ústrednou dvojicou tú hromadu nudy nezachráni. Ak vlastníte legendárny DeLorean a chystáte sa na časopriestorový výlet, zadovážte si Muža z Ria v úlohe akéhosi bulletinu z cestovky, inak odporúčam sa vyššie uvedenému filmu skôr vyhýbať.

• 22.12.2015  09:50
    Vertigo (1958)

Jasné, že o chlapíkovi, čo sa mu hovorí ,,the master of suspence,, som už počul veľa chvály a neprestajnému ospevovaniu dvojice Psycho - Vtáky som sa nevyhol ani ja. Doteraz som ale podobné odporúčania bral ako dobovú záležitosť a istú senilitu vážených filmových kritikov, pričom napätie som si sloními dávkami dodával z Polanského Chinatownu a z jemu podobných filmoch, ktoré sa aspoň blížia koncu 20. storočia. Až pri Vertigu som konečne pochopil, ako veľmi som Hitchcocka podcenil. Film vás totiž chytí za hrdlo už od prvých momentov a s výnimkou krátkej strednej pasáže vás už z napätého očakávania a nervózneho poposedávania nepustí. Práve tento prúd vždy prítomného napätia je zdrojom stálej sviežosti filmu, zatiaľ čo prvky ako úvodná sekvencia (Saul Bass mal určite aj lepšie, viz Kubrickov Spartakus), staručké triky či pompézny zauzlený hlavný hudobný motív dnes už očividne patria do sekcie starožitností. Hitchcockovi kladiem za veľké plus aj mysteriózny rámec príbehu, ktorý mi dokonca miestami zaváňal Rebekou (1940), ktorá ma však svojim nepokrytým sentimentalizmom nudila. Tu sa však práve kvôli trilerovej zápletke nudiť nemôžeme, a kedykoľvek sa nám aj zachce, niektorý z motívov B. Hermanna nás rýchlo vráti na tú správnu koľaj. Herci boli bez výnimky úžasní. James Stewart, ktorý fakticky nezlezie z obrazovky, presvedčivý a oslňujúci vo všetkých situáciách. Kim Novak tajomná ako hrad v Karpatoch a dokonale vystihujúca odlišný temperament dvojice Madelaine-Judy. Barbara Bel Geddes ako trochu zneuznaná verná spovedníčka hlavného hrdinu rovnako presvedčivá. Napokon sa teda sluší dodať, že s prihliadnutím na dobu vzniku stále ide o vynikajúci a napínavý film, ktorý si určite zaslúži divákovu plnú pozornosť. Určite nejde o film dokonalý (dobová kritika mala predsa len pravdu, rozuzlenie je hlúpe a malo sa radšej skočiť pri scéne s premenou Judy na Madelaine), ale k dokonalému ďaleko rozhodne nemá. A s ,,masterom of suspence,, sa ešte vidíme minimálne pri Okne do dvora, pričom očakávania (vyplývajúce práve z Vertiga) budú len tie najvyššie.

• 2.10.2015  11:45
    Four Weddings (TV pořad) (2009)

Jedna supr čupr drahá svadobná cesta, štyri patrične povrchné záujemkyne, svadby a hostiny všemožných farieb a ohováračky, ohováračky, ohováračky... TV Wau a jej domovská základňa opäť dokazujú, komu prispôsobujú programovú ponuku. V tomto prípade sa o ničom inom ako o odpade ani hovoriť nedá.

• 2.10.2015  11:40
    15 min. KUCHAŘ (TV pořad) (2014)

Hovorí sa, že čo na srdci, to na jazyku. Každopádne v prípade Gabriela Kocáka je to asi tak ospravedlniteľné, ako úvodné pokusy Thomasa Kamenara v Páli Vám to (Dobreeee). Inak varí vcelku pútavo, ozaj rýchlo a sem-tam sa človek dozvie nejaký chytľavý kulinársky tip spod pokrievky. Odpad určite nie, pre milovníkov nekonvenčného varenia a divných prízvukov ide predsa len o prínosný program, ale doporučoval by som vymeniť ten otrasný všadeprítomný hudobný motív.

• 2.10.2015  11:34
    Tamara Ecclestone: Billion $$ Girl (TV pořad) (2011)

Zatiaľ čo jej otec pochováva niekdajšiu kráľovnú motoršportu, Tamara trávi rada čas na jachtách, s hafíkom, vo vilách, v spoločnosti priateľa s naturelom vyhadzovača, poprípade s jej podarenou sestrou. Pozerať na ňu a na Omara, ako sa snažia divákovi predstaviť krásny nepoznaný život medzinárodných celebrít je síce menej iritujúci, než Dobrodružstvá klanu Kardashianiek, ale aj tak ide o zbytočnú stratu času a mozgových buniek. Geissenovci sú možno plochí, ale aspoň sa pri nich človek nasmeje. Pri Tamare sa tak akosi sám seba pýta, prečo tú telku nevypol už pred pol hodinou.

• 21.9.2015  22:12
    Ant-Man (2015)

Aby sme si boli na čistom - Ant-Man, to nie je žiadna šupa typu prvých Avengers. Akcie si tu človek, s výnimkou záveru, príliš neužije, a zo samotného filmu nestriekajú litre testosterónu či tony minutých peňažných prostriedkov. Naopak, svojím spôsobom ide o taký milý malý film o chlapíkovi, ktorý sa ani za nič nechce vrátiť do basy, ale ktorého jeho vlastný naturel, pohnutá minulosť či vypočítavý Michael Douglas nepustí. Prvá časť filmu inteligentne vymyslená predstavovačka, v ktorej asi najviac zaujme bľabotajúci Michael Peňa. Riziko, že sa nás Peyton Reed či široký tím scenáristov bude snažiť dojať k slzám je síce eliminované, ale tatko od rodiny a jeho malá princezná sa určite nezaprú. Druhá časť filmu nastupuje s M. Douglasom a jeho dcérou, ktorí dodávajú filmu novej dimenzie zábavnosti - tu sa zaskvie scenár, čo-to z hereckých schopností ukáže aj Paul Rudd, ale, aspoň pre mňa, zostáva Hank Pym v Douglasovom podarí absolútnou veličinou opantávajúcou plátno. Na scénu prichádzajú podarené triky, výchova budúceho hrdinu a pretože sa tak deje svižne a štýlovo, nie je možno inak, než pochváliť aj strednú časť. Záver je tradičnou akčnou sekvenciou do posledného dychu - na rozdiel od Avengers však nejde o veľkolepú bitku, ale skôr o férový boj jeden na jedného, s nejakými tými úsmevnými momentami a záverom, ktorý si možno ľahko domyslieť. To, čo Ant-Mana odlišuje od jeho spolusúputnikov, je nečakaná inteligencia scenára, ktorý sa nehrá na veľké plecia a vsadil skôr na vynaliezavosť. Iste, občas to drhne, ale podobné momenty, aspoň ja si tak myslím, budú po dopozeraní filmu veľkoryso prehliadnuté. Jedným z najväčších kladov je určite herecký ansámbl - Douglas, Peňa, Rudd, Lilly či nepokrytecky slizký záporák Stoll síce nepredvádzajú herectvo svojho života, ale času na striebornom plátne si užívajú a občas dokážu zo seba vytiahnuť aj nejaké tie traumy z minulosti. A to je obrovský pokrok oproti druhým Avengers, kde väčšina hercov hrala len tak, pracovne, a určite oproti Thórovmu Temnému svetu, kde by som navrhoval väčšine castu udeliť cenu Zlatý Papundekel. Réžia je vynaliezavá - ale predsa len by som ju radšej videl v rukách Edgara Wrighta - hudba už ani tak nie. Trochu ma sklamal pomerne slabý hlavný motív, ktorý sa pre rozvitosť úvodného priebehu dostáva na plátno len pomerne málo. Napokon treba zhodnotiť, že ide o taký slušný štvorhviezdičkový film, pričom moja slabosť pre mravčieho muža, odvaha všetkých zúčastnených pustiť sa do tak krkolomne pretlačeného projektu a nápaditosť výsledného diela napokon v mojom prípade rozhodli o plnej päťke. A ak by sa ma niekto spýtal, či si má zadovážiť radšej Ant-Mana, alebo druhých Avengers, nemám ani tak nad čím veľmi rozmýšľať.

• 14.9.2015  14:25
    Mimoni (2015)

Po tom, čo sa slovo mimoň stalo tak trochu fetišom posledných rokov - nespočetné množstvo koláží, internetových vtipov, hlášiek, hračiek a balónikov, Kiska ako mimoň - vo filme Ja, zloduch prišiel čas okúsiť šťastie vo vlastnom celovečeráku. Proti som nemal nič, trailer vyzeral prekvapujúco lákavo a všadeprítomné meno Sandry Bullockovej sľubovalo čosi aspoň nadpriemerné. Smola, chyba úsudku. Prvých desať-dvadsať minút filmu sa mohlo jednoducho vystrihnúť a zvyšok sa mal bezodkladne zahodiť do najbližšieho kontajnera - chabá zápletka, zahrávajúca si s mnohými gýčami, sa postupne hromadí, podľa vzoru snehovej gule spustenej dolu kopcom. Záverečný duel v nadživotnej veľkosti je už len vrcholom nevkusnosti, ktorý začal kdesi pri agresívnej kráľovnej Alžbete a končí pripomínajúc nevkusnosť podobného razenia, a síce Jacka Blacka v Gulliverových cestách. A čo je ešte väčším sklamaním, tvorcovia dostali do rúk natoľko slabý scenár, že nielenže sa človek nezasmeje, ale aj tá Sandra pôsobí zúfalo, na konci ba až trápne. Stretnutie s Gruom malo byť epické, ale opäť ide len o slabo zvládnutý moment, takže vo výsledku nemožno dať viac ako tri s tým, že existuje veľa animákov spadajúcich do kategórie priemerné, ktoré Mimoňov minimálne v zábavnosti predbehnú.

• 14.9.2015  14:15
    Vychovávat Hope (TV seriál) (2010)

Niečo tu smrdí. Skrížiť satiru typu Moje meno je Earl s dobráckym rodinným sitkomom, to by sa robiť nemalo. Vo výsledku totiž možno veľa stratiť, a presne v tomto svetle sa ukazuje seriál Raising Hope. Nevýrazný scenár a tuctové, po krátkom čase už značne iritujúce postavy, to je jediné, čo môže tento seriál ponúknuť. Dve je myslím tak akurát.

• 14.9.2015  14:11
    Letná 100-ka (TV pořad) (2015)

Relácia, ťahajúca z ľudí prachy. Nie prvá, nie posledná, len další článok raťaze, ktorým JOJka dokazuje, že je neradno ju brať vážne.

• 14.9.2015  14:08

Nedá sa povedať, že by Jeunet ságu vyslovene zmršil. Určite jej na kľude nepridal, ale aspoň sa s Whedonom posunuli o kúsok dalej a ukázali ako na to, ked hlavná postava zomiera a na obzore už nervózne prešľapuje nedočkavý divák, neschopný uveriť, že to týmto môže skončiť. Scenár je skutočne pomerne obstojný, a až na pár zbytočných rečičiek ho možno považovať za slušný základ nového filmu. Lenže, a to je prvou veľkou chybou štvorky, je nedostatočná charakteristika postáv. V jednotke to bolo raz-dva a už ste vedeli kto je aký a komu držíte, poprípade komu určite nie. Charizma vo Vzkriesení srší tak možno z hláškujúceho Rona Perlmana, a aj tomu sa treba dostať pod kožu, pretože zo začiatku pôsobí ako vobyč kretén. Samozrejme, svojim polovotreleckým čarom to zachraňuje Ripleyová, z ktorej konečne po dvoch dieloch opäť urobili ženu a nie novú Sarah Connorovú (Votrelci) či frontmana Smashing Pumpkins (Votrelec 3). K dobru Whedonovi a Jeunetovi treba pripísať aj fakt, že naučili votrelca plávať, čo sa ešte môže hodiť. A teraz smerom k negatívam - Jeunet a jeho ponímanie votreleckého sveta je predovšetkým o slove hnus. Verím, že netreba špecifikovať scény, na základe ktorých tak vyvodzujem. Okrem toho dizajn celej lode pôsobí akosi zvláštne - ako hybrid medzi Scottovou temnosťou a Cameronovou praktickosťou. Veľa železa a hromada dystopie, to filmu príliš nesvedčí. Vrchol hlúposti však prichádza na koniec - áno, Jeunet sa zasamovraždil zrodom kríženca, láskyplne nazývaného ako Motýlik. Príliš ohyzdný na akékoľvek sympatie, ale aj príliš smiešny na to, aby ho divák bral vážne. Myslím, že práve tento moment treba pri ságe votrelcov patrične odignorovať, aby sme mohli utrápeného Jeuneta prepustiť na kauciu a film ohodnotiť nemastnými-neslanými tromi zásahmi.

• 14.9.2015  13:54
    Hrajeme s Alim (TV pořad) (2015)

Partička trapošov, ktorí toho na prácu asi veľa nemajú, sa rozhodla vyplniť svoj voľný čas nasnímaním toho, ako afektovane sa bavia pri tých najelementárnejších blbinách. A aby nebola nuda, občas pozvú nejakého toho herca/speváka/futbalistu, skrátka kohokoľvek, pred kým môžu robiť veľké plecia. Ali a jeho kamoši, to je parta pozérov, ktorá sa tak nejako pohybuje pred kamerou z miesta na miesto, občas prihodí nejaký ten názor na patrične zbytočnú minihru či video, a inak len kecajú a kecajú. Silácke reči a polhodina premárneného času, to je vo výsledku všetko, čo môže táto relácia pre novú generáciu novej generácii skutočne ponúknuť. Preč s tým.

• 14.9.2015  13:47
    Superžralok (2011)

Film možno chápať ako prehliadku bikín okorenenú o všetkéhoschopné patrične laciné podmorské krvilačné monštrum. Blbinka, ktorú treba rýchlo skúknuť a ešte rýchlejšie sa postarať o jej večné zabudnutie.

• 14.9.2015  13:42

Zopár spoilerov! Joss Whedon nie je Michael Bay, aspoň zatiaľ. Jeho akcia síce nepostráda bayovské tempo, ale naopak sa jej darí úspešne vyhýbať bezhraničnej patetickosti, a inak tomu nie je ani v nových Avengeroch. To Whedon zvládol. Ale čo sa mu absolútne vymklo z rúk, bol príbeh sám - až príliš z toho kričia heslá ako Splácaný som bol na kolene alebo Jen výš, jen dál... Dejová línia sama o sebe nevyznieva nikam - postavy sa nezmenia ani o chlp, maximálne sa tak dozvieme, že Hawkeye je chlap od rodiny. A tvárou v tvár Ultronovi, ktorý by mal byť podľa všetkých papierových predpokladov neporaziteľný a ktorý vyťahuje v priebehu filmu z rukáva jedno eso za druhým sa ukazujú azda najvážnejšie chyby Whedonovho filmu - diery v zápletke. To, že Jarvis simuluje vlastnú smrť je fajn, ale to, že ho inteligentný program ako Ultron s pripojením na net nenájde je smiešne. Rovnako smiešne ako Fury a jeho revitalizácia. Inak povedané, Avengers z prvého filmu boli vcelku uzatvorenou záležitosťou a ich prirýchlo splácané pokračovanie sa už nemá kam výraznejšie posunúť - prežívajú všetci a s výnimkou utekajúceho Hulka zachovávame to isté status quo. Akoby sa revolučné zmeny v MCU, sľubované po bitke o New York, nechceli ani za nič rozhýbať - a hoci očividne smerujeme k akejsi monštróznemu vyvrcholeniu, ja osobne nemienim pretrpieť filmy, ktoré inak než slovom prechodné označiť nemožno. Tak ako som zavrhol dvojku LOTRa, kde sa okrem bitky o Helmov žľiab len kecalo, tak nemôžem dobre ohodnotiť ani Vek Ultrona, hoci prúser typu Thor Temný svet to nie je. Teraz k postavám - stará squadra predvádza svoj tradičný štandard, pričom opäť treba pochváliť Jeremyho Rennera a Marka Ruffala. Scarlett Johansson sa mi lepšie páčila v jednotke, ale ten temný príbeh z minulosti dodal jej postave aspoň hmatateľnejšie kontúry. A Robert Downey Jr., hoci ho zrejme jeho metamorfózy do kože Tonyho Starka značne nudia, je takmer vždy zárukou dobre odvedenej práce. Na Chrisa Evansa som si ešte úplne neprivykol, asi mi treba pozrieť niektorého Captaina Ameriku. S veľkým sklamaním musím hodnotiť vedľajšie postavy - zrod Visiona bol ,aspoň pre mňa, najlepším momentom filmu, ale jeho vzhľad a mizerný dabing ma sklamal. Na druhú stranu, rád opäť vidím Paula Bettanyho. Quicksilver bol naopak vydizajnovaný veľmi dobre, ale útly priestor a skorá smrť postavy okamžite pochovali vzrastajúce sympatie k nemu. Mizerne obsadená, mizerne napísaná a doplnená mizernými schopnosťami, ešte k tomu aj mizerne vysvetlenými (akože X-men Origins-Wolverine), s takou výbavou predstavili tvorcovia jednu z najambicióznejších ženských postáv Marvelu, Scarlett Witch. Veľká škoda, takto to viac ako za tri nebude.

• 5.4.2015  20:10
    Kolabs (TV seriál) (2015)

Divák sa pozorne díva, hoci dohromady ani nemá na čo. Skupinka hercov hrá podľa - povedzme že - scenára, ktorého kvality žiaľ nerozvlnia ani ten slovenský priemer. Peter Batthyány nie je drsniak, to dokázala už reklama na Slovakia Chips, takže netuším, kto mu takúto nablblú postavu zveril. Jeho protipólom je Ady Hajdu v prúžkovanom, ktorý aspoň presvedčivo zahrá chlapa stojaceho na vlastnom kábli. Tretí do party je Roman Pomajbo, ktorý bol síce zo štvorice SOSákov najslabší, ale aj tak má na viac než hrať traktoristu telom i dušou. Jednoducho miš maš, piate cez deviate. Herecké výkony žien dodávajú slovu slabota novú dimenziu - Cobejová je zúfalá, Oľhová ako gangsta momma iba trápna. Ak má byť Kolabs dôvodom, prečo zrušili Panelák, tak sa v Jojke museli všetci zblázniť - Panelák je síce blbosť, ale aspoň sa na to dá nezaujato pozerať. Kolabs diváka irituje, nudí a núti ho prehodnocovať doterajšie priority.

• 13.3.2015  16:29

Na úvod začnem asi tým, že osemdesiat šesť je pre Bastardov nehanebne veľa. Ja viem, že režijne a z hľadiska kamery je to skvele nakrútené, ale to je len pozlátka, pekný obal od Mekáča, ktorý rozbalíte v nádeji, že sa vnútri skrýva to, čo ste si objednali a nájdete tam... hromadu krvi, streštenú zápletku skladajúcu sa z dvoch dejových liniek, z ktorých jedna je vám úplne ukradnutá a druhá je vám postupne ukradnutá, žiadna nadsázka, žiadne pomrkávanie, len blbé skalpovanie a Brad Pitt, ktorý sa zo seba snaží okrem chlapáckych rečí vysúkať aj taliančinu. Prúser galaktických rozmerov. Príbeh je nudný a dlhý a tak vám nezostáva nič iné, len si zvyšný čas krátiť posudzovaním hereckých výkonov. Eli Roth, Gedeon Burkhard, Michael Fassbender a Til Schweiger hrali veľmi dobre, o oboch blondínkach sa to povedať ale nedá. Skutočnou záhadou je pre mňa Brad Pitt. Desať rokov pred Bastardmi, vo Fight Clube to bol nadupaný frajer, v Tarantinovom bijáku už však pôsobí ako bezzubý žralok. Jeho pózy a la postrach nacistov sú skoro tak smiešne ako jeho taliančina. A na tomto mieste konečne prichádzam k bodu, kedy objasním, prečo tento film nepatrí do vôd plne zaslúženého zabudnutia - je ním totiž Christoph Waltz. Charizmatický, prirodzený a talentovaný polyglot, ktorého Landa je milionkrát lepšie zahraný ako všetky ostatné postavy dohromady. On má tie najlepšie repliky zo scenára a je to on, koho prítomnosť robí film znesiteľným. Inak v Tarantinovom rande s Weinsteinovcami nevidím nič pozitívne - Quentin by mal odložiť patriotistické učebnice dejáku a pozrieť sa na veci trochu s odstupom. Takto je to totiž hra na dobrých a zlých, nacíkov versus amíkov, jednoducho hlúposť. Pripočítajte si osobnú pomstu vo forme apokalypsy, pri ktorej zhynú všetci!!!! pohlavári Tretej ríše a zrazu je vám jasné, ktorá bije. Viete, ono je to veľká chyba, ked najhodnotnejšia vec, ktorú si z filmu odnesiete je zistenie, že filmový pás je nesmierne horľavý materiál...

• 13.3.2015  10:38
    Saturday Night Live (TV pořad) (1975)

Po videní len novších skečí. Takže ako protipól k slovenskej paródii je jasne vidieť, odkiaľ vietor fúka. Herecké výkony, zvlášť Kenana Thompsona, sa s tým, čo sa nasilu tlačí na naše komerčné televízie - a propagandisticky vyhlasuje za neskutočnú haluz - nedá porovnávať. Vidno napríklad v skečiach 50 Shades of Grey Auditions - Johanssonová a Waltz, lol - Ellen DeGeneres Show s vynikajúcim Jimom Parsonsom alebo trailerom na Djesus Uncrossed. Priznám sa, že som si dohľadal scénky s Christophom Waltzom a tie mi, naopak, prišli nesmierne úbohé. Dalším príkladom amerického nevkusu sú Grécki bohovia, Kim Jong-un či paródie na Disneyho rozprávky. V tomto ohľade ide najmä o to, aký originálny nápad tvorcovia dostanú - občas sa môžem utrhnúť od smiechu, inokedy pozerám na obrazovku so značne znudeným xichtom. Takže zlatá stredná cesta. A propo, hosťovanie Jima Carreyho či Zacha Galifianikisa sa vždy oplatí pozorne sledovať...

• 13.3.2015  10:20
    Mrcha od vedle (TV seriál) (2012)

Na úvod treba podotknúť, že moje štvorhviezdičkové hodnotenie je trochu zavádzajúce. Ako si tak seriál preberám, stále balancujem na hrane s trojbodovým ziskom a táto predstava by nebola nijako bolestivá, nebyť zopár podarených hereckých výkonov. Krysten Ritter nie je zlá, ale rozpoznať, kde jej herecký prejav hraničí s genialitou a kde sa len skutočne tvári znudene je pre mňa sizyfovskou výzvou - viac som si užil Jamesa van der Bejka, má totiž sympaticky napísanú postavu, prirodzený prejav a vynikajúceho dabéra. V porovnaní s B...tch Ritterovou je Dreama Walker značným zlepšením, každopádne by som ju rád videl mimo polohy naivky zo Stredozápadu. Na margo tvorcov seriálu však môžem len horko zaplakať - niektoré dejové línie zaváňajú lacinosťou, ktorá sa v budúcnosti tvorcom určite vypomstí. A o miere obohranosti jednotlivých motívov by som radšej pomlčal, pretože to by som sa rozpísal do večera. Skrátka a jednoducho, pre milovníkov nenáročnej zábavy ide o perlu stratenú pod gaučom, pre nás ostatných, ktorým po rozume behajú oveľa lepšie seriály, ide pre zmenu o dráždivú príležitosť lamentovať nad vkusom dnešného diváka.

• 13.3.2015  10:17

Uhm. Svojím spôsobom ide o štýlovú záležitosť, ktorá si zaujímavo pohráva s asociáciami na pôvodný príbeh. A timing filmu ubehne neskutočne rýchlo. Na druhú stranu musím priznať, že ide o môj osobný pohľad a ako tak nad filmom znovu uvažujem, nepredpokladám, že čokoľvek z toho bolo snahou tvorcov. Tí sa jednoducho snažili napasovať PopOlušku do sveta PopUlárnej hudby a všetko to ostatné vzniklo ako nechcený vedľajší produkt. Možno keby sa na scenári trochu popracovalo a vyhádzali by zväčša podpriemerný cast, mohli sme sa baviť o milom prekvapení.

• 13.3.2015  09:57
    Most (TV seriál) (2011)

V podstate je to mimoriadne zaujímavý seriál, ale jeho pretty face mi čosi kazí. Pozícia Sagy ako neprekonateľnej pragmatičky mi totiž po čase začala liezť poriadne na nervy - zrejme v súvislosti s novým Sherlockom - a tak som svoje sympatie upnul k fantastickému Kimovi Bodnia. Prvé diely sú ešte skutočne dusivým zážitkom, ale ako príbeh postupuje dalej, stráca sa zo seriálu ono ťažko popísateľné čaro a tvorcovia veľa vecí budto zbytočne komplikujú - napr. Saga plus Rohdeho syn, alebo naopak nemiestne zjednodušujú. Každopádne ako sladkokyslá pusinka z mrazivého severu seriál určite obstojí a priaznivci tohto žánru budú nad ním nepochybne skákať radosťou.

• 13.3.2015  09:46
    Kdo přežije: Austrálie (TV pořad) (2001)

Nečakane zaujímavá druhá séria amerického Survivora bola presne tou, ktorá šou preslávila. A nie je sa čomu čudovať. Na úvod treba spomenúť mimoriadne drsné prírodné podmienky - no dobre, nie je to tropický raz typu Sur. Amazon, Gabon či Samoa, ale pohľad na austrálsku buš má svoje čaro. Dažde versus suchá, každopádne vždy nedostatok jedla - aspoň u Ogakorov, chudáci. Dva sprvu vyrovnané kmene plné zaujímavých hráčov sa postupne redukujú a na moje prekvapenie zostávajú zrejme skutočne tí najlepší. Dobrák Kentucky Joe Rodger bol podľa papierových predpokladov na odpis pomerne skoro, ale som rád že sa pozdržal oveľa dlhšie. To isté platí o sympatickej Elisabeth, takže obaja poslední Kuchovia boli moji obľúbenci. Je len škoda, že do zjednoteného kmeňa sa nedostal Michael - nebyť tej škaredej nehody, mohol zabijak prasiat poriadne zamiešať kartami a okrem toho bol skutočne vtipný. U Ogakorov ma tešila predovšetkým sympatická Amber a ani kuchtík Keith nebol zlý. S Jerri ktovieaký problém nemám, z hry ju však vyprevadila jej vlastná naivita. Ohľadom final three sa však musím vyjadriť skepticky - Tina je možno sympaťáčka, ale na melón ju teda rozhodne nevidím a iron man Colby si to nezaslúži už len pre vlastnú blbosť, pretože proti bručounovi Keithovi by natuty uspel. Záver trochu premelancholizovaný - rozjímanie pri vodopádoch - ale inak veľmi dobrá séria, vyrovnávajúca sa aj tým novším. FAVOURITES - Amber, Elisabeth, Rodger, Jerri, Keith

• 13.3.2015  09:35
    Lemra líná (2006)

Tak nudnú romantiku som už dlho nevidel, pričom nevyužité hviezdne obsadenie už volá po spravodlivom treste. Nedotiahnutá zápletka, hlavný hrdina a dvojka jeho kamošov v ťažkom ležéri, nejaká tá propagácia pohybu na čerstvom americkom vzduchu a hlavne stupídny a samoúčelný nápad s hryzúcimi zvieratami, ktorý má byť zdrojom vyššej pravdy prednášanej exxxtrémne vážnou tvárou Bradleyho Coopera. Jednoducho blbosť. Aj romantická komédia má svoje dno a nezáživná, prvoplánová a na trápne situácie pomerne bohatá Lemra lemravá sa pľandá kdesi dva cenťáky nad ním. Rozdiel medzi dvojhviezdičkovým údelom a odpadom následne predstavuje hlavne Zooey Deschanel, viac takých úloh pre Zooey si prosíme! Ani Bradley Cooper nie je zlý, ale Kathy Bates má rozhodne na viac. Uzatvárajúc túto debatu dá sa celkovo povedať, že My dvaja a Owen Wilson sa vydarilo o level či dva lepšie, než Lemra lemravá a svoje dojmy z tohto filmu možno pripodobniť k podobne bolestivému - lež herecky lepšie utiahnutému - Riskni to s Polly.

• 13.3.2015  09:27
    Whiplash (2014)

Whiplash, to je v prvom rade hra na ticho a na hluk. Práve tieto dva sluchové extrémy tvoria spolu s veľmi podareným scenárom - repliky J.K. Simmonsa jednoznačne najlepšie - kostru celého filmu. Ako film o hudbe sa odvíja veľmi zaujímavo, pravidelná a fakticky nepretržitá gradácia vzťahu medzi žiakom a učiteľom si tak uzurpuje všetok čas i sympatie diváka. A to je dobre, hoci tým pádom všetky vedľajšie postavy odpadávajú do zabudnutia a prenechávajú priestor skvelým jazzovým skladbám, ktorých je vo Whiplashi plno. Ako štúdia o tom, kam sa dá až zájsť pre úspech je film rozhodne hodnotný a druhý rozmer mu pridáva sympatický herecký výkon hlavného predstaviteľa. Ten, kto však na plátne exceluje, je J.K. Simmons - jeho Fletcher je hodný najvyššieho opovrhnutia, hoci vzápätí sa karty menia a pri spomalení tempa sa tomu hrubokožcovi dostávame aj trochu pod kožu - jednoducho všestranný a zaslúžene oscarový výkon. Najdôležitejšou postavou celého filmu je potom samotný režisér - tento mladík preukázal cit pre vizuálnu stránku filmu, správne budovanie napätia a neotrelú originalitu zvádzajúcu k udeľovaniu predčasných vavrínov. Mimoriadny film poskytujúci mimoriadny zážitok, to je pre mňa Whiplash.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 22 29