Super pecky (2010) (seriál) odpad!

Pôvodne som čakal niečo podobne priatiahnuté za vlasy ako Galaktický futbal, to však v prípade Supa Strikas nehrozí. Postavy, s ktorými by sa čo do ich charakterizácie stotožnil tak maximálne Cristiano Ronaldo, sú vrhnuté do krutého sveta profesionálneho športu, čírou náhodou toho, ktorý sa o necelé dva roky dovalí aj do krajiny, z ktorej tento skvost prichádza. Ako sme už u Disney Channelu zvyknutí, žiadne narážky na úskalia tejto voľby povolania sa nekonajú, miesto toho sa dočkáme nejakých tých rádoby dramatických zápasov ,kde protagonisti hrajú fér a antagonisti svojich súperov obsekávajú zo všetkých strán. Chupa Chupsas vyhrávajú, samozrejme, zásadne o gól v poslednej minúte. Ohľadom akejkoľvek exkurzie do histórie futbalu, ktorú naznačuje text distribútora, nemusíte mať žiadnu starosť, hlavnou témou tohto produktu nepríliš vydarenej propagácie MS 2010 je obligátna zmeska priateľstva a fair-play.

Sígři ve výslužbě: Made in USA (2012) (pořad) odpad!

Rozhodne podarenejšie než česká verzia a vďaka prítomnosti Betty White aj o poznanie vtipnejšie, stále sa však bavíme o laciných nachytávkach, ktoré v mnohých mnohých prípadoch prerastajú do sféry ťažko popísateľnej trápnosti. Aspoňže tí účastníci nehrajú akoby ich boli pobrali z najbližšieho Lidla.

Jak prosté (2012) (seriál)

Pravdupovediac som netušil, že Elementary prežije až do piatej sezóny. Oproti charizmatickým Britom (ktorí sa však ku koncu nechali trochu uniesť) je táto verzia Arthura Conana Doylea v 21. storočí akýmsi krížencom medzi Monkom a CSI New York, čo vo výsledku nepôsobí práve najlepším dojmom. Záhady (a najmä ich rozriešenia) na mňa vonkoncom nepôsobia nejakým ťažko predýchateľným dojmom, podaktoré z nich by hravo zvládal aj manekýn Horácio. Na atraktivite seriálu nepridáva ani Johnny Lee Miller, ktorý svoju úlohu odvádza viac-menej rutinnérsky, čo pri snaživej Lucy Liu nevyzerá príliš dobre. Veľká škoda že filmári za Veľkou mlákou sa nespoliehajú na svojich pôvodných detektívov akými boli Columbo či Monk - namiesto toho silou mocou ťahajú do USA niečo, čo v prostredí manhattanských mrakodrapov a jedla na donášku nemá šancu uspieť. Najmä ak k tomu pripočítate existenciu Benedicta Cumberbatcha.

Divoké kočky (2000)

Ani vlastne neviem, čo stálo za vznikom tohto filmu. Na drámu je to príliš ploché, na komédiu zasa príliš nudné. A zo zrejme zamýšľaného sex-appealu zostalo po bruckheimerovskej úprave asi toľko, že Soderberghov krotký Mike a jeho magické nohavice vyzerajú oproti Divokým kočkám ako péčko z Hondurasu. Vo výsledku teda ide skôr o prítulný reboot Verhoevenových Showgirls, ktorý okrem celkovej plochosti zhadzuje aj mdlý soundtrack a la NSync na barovom pulte. Dve hviezdy za trsajúceho Johna Goodmana, ktorý si touto inak zabudnutiahodnou úlohou splnil živiteľské povinnosti. MAKE YOUR DREAMS COME TRUE - a ak ti to náhodou nevyjde, ešte stále sa môžeš natriasať v miestnom lokáli. Tomu sa hovorí americký sen :)

Velký závod (2013)

Pozitíva - 1. Clovis Cornillac ešte predtým, než pokazil Asterixa, 2. Konečne športový film pojednávajúci o cyklistike. Poteší najmä krátka účasť cyklistických legiend na tímovej časovke. Negatíva - 1. Otrasná postava Ame Stronga. Mix šablónovitého rappera a fanúšika cyklistiky v jednom je krajne krikľavý a neuhral by ho ani Omar Sy. Scenárista asi dnes ľutuje, že rappera nepomenoval Anque Til. Po všetkých tých špinavostiach v tímoch American Postal Service a Discovery Channel totiž vyznievajú tie rapperove reči dosť kontroverzne. 2. Podobne plochá postava nafrneného cyklistického profesionála, ktorý stelesňuje azda všetky predsudky o Mediterráncoch. Otravnejšieho záporáka by človek ťažko pohľadal. 3. Napriek predchádzajúcim dvom bodom panuje vo filme zúfalý nedostatok humoru. 4. Hrdina a jeho ťahavé rodinné problémy, ktoré môžu byť vyriešené len komplikovanou citovou anabázou. To neznie ako ktovieako objavné východisko príbehu. Sumár - Veľký závod je pre mňa presne tým filmom, ktorý neurazí, ale ani ktovieako nepoteší. O ceste outsidera za veľkým úspechom a za znovuzjednotením rodiny už bolo nakrútených veľa lepších filmov.

Holky na tahu (2012)

Pozitíva - 1. Lizzy Caplan. 2. Lizzy Caplan (to len aby som dorovnal tie udelené dve hviezdy). Negatíva - 1. Mám pocit, že s čímsi viac než len podobným vyrukoval Paul Feig. Pardon, moja chyba, Paul Feig sa od Báb na ťahu líšil kvalitnejším castom. 2. Film podsúva tvrdenie, že Isla Fisher sa od čias Nesvadbovcov dohromady nikam neposunula. 3. Ako noc naberá na obrátkach, peripetie smrdia Hangoverom (ktorýmkoľvek) 4. Zasa jedna svadobná. O takých tridsať rokov budú americké ženy pozerať len na komédie o svadbách a pôrodoch. 5. Množstvo hluchých miest, ktoré boli očividne myslené ako dvojzmyselné vtipy (konverzácia o dvoch typoch milencov v poloprázdnom maloobchode). Sumár - Na skúsenosť s Babami na ťahu v budúcnosti určite mile rád zabudnem. Aj preto som rád, že práve slušný výkon Lizzy Caplan bude akýmsi záchytným bodom, ktorý ma bude pred opakovaným sledovaním varovať.

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

Pozitíva - 1. Ktosi za oceánom si spomenul, že prvé Oblačno sa celkom vydarilo. 2. Fádny rybársky ostrov strieda hlboká džungľa. Medzi miestne vynaliezavé endemity sa počítajú vtáčkar hamburgerovitý, slon melónový či hroch zemiakový. Negatíva - 1. Hlava medzinárodnej technickej korporácie nemusí byť vždy inšpiratívnym lídrom v inováciách. Po dvoch Jobsoch celkom bolestivé pripomenutie starého klišé. 2. Takmer žiadne nové postavy. A tie, ktoré sa vracajú, sú poväčšinou úplne zbytočné. Model s Flintom, Steveom a Sam ako hlavnými hrdinami by bol účinnejší, zvyšné postavy vo filme zväčša odstávajú. Honduraský chirurg by mi síce chýbal, ale vidieť ho v úlohe štatistu do počtu tiež nemusím. 3. Ešte šialenejšie tempo, ktoré sa režiséri pokúšajú nahodiť. 4. Prílišná inšpirácia Jurským parkom. Aj vyznenie je dokonca viac než len podobné. Sumár - Napriek zatraktívneniu prostredia sa na Oblačno 2 pravdepodobne zabudne ako na ďalšie nepotrebné pokračovanie vcelku originálneho animáku. Nezostáva, než popriať príjemný pobyt v klube s Príšerkovskou univerzitou či s druhou Mulan.

Ospalá díra (1999)

Pozitíva - 1. Tim Burton konečne natočil film, ktorý možno skutočne považovať za príspevok do hororového žánru. A je oveľa lepší než neskorší konkurent Sweeney Todd. 2. Johnny Depp si konečne strihol úlohu, v ktorej sa zaobíde bez šialeného nalíčenia. Scénu s viacúrovňovými okuliarmi si však Burton odpustiť mohol. 3. Andrew Kevin Walker dokazuje, že je mimoriadne nadaným scenáristom, ktorý si poradí aj s americkou klasikou (nespočetné Šarlátové písmená blednú závisťou). 4. Burton style sa konečne dočkal svojho plného využitia. Mlyn, Strom mŕtvych, ale vlastne celá Ospalá diera právom patria medzi tie najlepšie vizuály, aké nám Burton naservíroval (ja to vidím tak, že možno Batman sa vracia by bol v tomto ohľade dôstojným súperom) 5. Kanonáda ťažkých hereckých kalibrov, ktorí boli ochotní prijať aj drobnejšie úlohy. Gambon vynikajúci, Walken bezhlavo fantastický, Lee príjemným pohladením. Richard Griffiths práve v Ospalej diere vyfasoval jednu z najlepších nepotterovských úloh. 6. Stoická krása Christiny Ricci. 7. Bombastická kamera, tradične vynikajúca hudba. Negatíva - 1. Vysvetľovačka na konci. Absolútne zbytočná škrvna na inak výbornom scenári. 2. Fakt, že Burton v novom miléniu už nedokázal nakrútiť žiaden podobný film. Sumár - Pre mňa najlepší Burton a mimoriadne príťažlivý príspevok do žánru gotického hororu. Jasných päť a okamžitý vstup medzi mojich Top 10.

Muž z Ria (1964)

Ja akosi neviem. Celá tá záležitosť s Riom mi príde tak trochu ako prehnaná eskapická komédia so snahou o akúsi ľúbostnú zápletku. Film ma preto značne nudil, miestami až otravoval ako sa snažil predať vizuál ,,budovateľskej Brazílie,, (úplne zbytočné scény naháňačky na stavenisku z hlavného mesta Brasilia), pričom samotná zápletka bola minimálne tak smiešna ako Adrienova znovuobjavená snúbenica (v jej prípade to však beriem ako pozitívum). Herecky odvedené veľmi dobre, dvojica Belmondo-Dorléac určite celý film tiahnu, ale dôvod k prehnanej radosti to určite nie je - prvý menovaný totiž má aj zapamätaniahodnejšie herecké zárezy, pričom ten vo Veľkom šéfovi jasne Muža z Ria prevyšuje. Sumár teda vyznieva pre de Brocov film dosť tragicky, pretože pár úsmevných momentov s ústrednou dvojicou tú hromadu nudy nezachráni. Ak vlastníte legendárny DeLorean a chystáte sa na časopriestorový výlet, zadovážte si Muža z Ria v úlohe akéhosi bulletinu z cestovky, inak odporúčam sa vyššie uvedenému filmu skôr vyhýbať.

Závrať (1958)

Jasné, že o chlapíkovi, čo sa mu hovorí ,,the master of suspence,, som už počul veľa chvály a neprestajnému ospevovaniu dvojice Psycho - Vtáky som sa nevyhol ani ja. Doteraz som ale podobné odporúčania bral ako dobovú záležitosť a istú senilitu vážených filmových kritikov, pričom napätie som si sloními dávkami dodával z Polanského Chinatownu a z jemu podobných filmoch, ktoré sa aspoň blížia koncu 20. storočia. Až pri Vertigu som konečne pochopil, ako veľmi som Hitchcocka podcenil. Film vás totiž chytí za hrdlo už od prvých momentov a s výnimkou krátkej strednej pasáže vás už z napätého očakávania a nervózneho poposedávania nepustí. Práve tento prúd vždy prítomného napätia je zdrojom stálej sviežosti filmu, zatiaľ čo prvky ako úvodná sekvencia (Saul Bass mal určite aj lepšie, viz Kubrickov Spartakus), staručké triky či pompézny zauzlený hlavný hudobný motív dnes už očividne patria do sekcie starožitností. Hitchcockovi kladiem za veľké plus aj mysteriózny rámec príbehu, ktorý mi dokonca miestami zaváňal Rebekou (1940), ktorá ma však svojim nepokrytým sentimentalizmom nudila. Tu sa však práve kvôli trilerovej zápletke nudiť nemôžeme, a kedykoľvek sa nám aj zachce, niektorý z motívov B. Hermanna nás rýchlo vráti na tú správnu koľaj. Herci boli bez výnimky úžasní. James Stewart, ktorý fakticky nezlezie z obrazovky, presvedčivý a oslňujúci vo všetkých situáciách. Kim Novak tajomná ako hrad v Karpatoch a dokonale vystihujúca odlišný temperament dvojice Madelaine-Judy. Barbara Bel Geddes ako trochu zneuznaná verná spovedníčka hlavného hrdinu rovnako presvedčivá. Napokon sa teda sluší dodať, že s prihliadnutím na dobu vzniku stále ide o vynikajúci a napínavý film, ktorý si určite zaslúži divákovu plnú pozornosť. Určite nejde o film dokonalý (dobová kritika mala predsa len pravdu, rozuzlenie je hlúpe a malo sa radšej skočiť pri scéne s premenou Judy na Madelaine), ale k dokonalému ďaleko rozhodne nemá. A s ,,masterom of suspence,, sa ešte vidíme minimálne pri Okne do dvora, pričom očakávania (vyplývajúce práve z Vertiga) budú len tie najvyššie.