Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Po dokoukání první série perfektní seriál a cítím (ale klepu na dřevo), že druhá si povede o chlup líp. Z náznaků posledního dílu první série se totiž z ještě docela poctivého Jimmyho stane oblíbený antihrdina Breaking Badu Saul a na to všichni čekáme. Tvůrci zatím jednoznačně ví co dělají.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Je až k neuvěření kolik skvělých nápadů jsou tvůrci schopni vtěsnat do jednoho dílu. Některým tvůrcům by stačil jeden nápad na celou epizpdu, tady se s tím ale nešetří a šílenosti se sypou z rukávu kulometnou rychlostí. Na druhou stranu nic není úplně prvoplánové a všechno má v rámci seriálu logický smysl a to říkám zcela vážně i když jde o hodně ujetou zábavu. Další věc co mě úplně dostává do kolen je nekompromisnost autorů. Nevadí jim vyvraždit celé lidstvo stejně tak jako část rodinných příslušníků. Dokonce jim nevadí přecházet z totálního absurdna do opravdu emocionálně zdrcujících momentů. V současné době tento seriál nemám obdoby a doufám, že se nezkazí, je to to nejlepší co jsem z animované tvorby za dlouhou dobu viděl.

Nevyjasněné zločiny Roberta Dursta (2015) (seriál)

Od samého začátku docela mrazivý počin hledající pravdu tam, kde to jiní už dávno vzdali. Jeden z nejzajímavějších dokumentů které jsem kdy viděl a to jak zpracováním tak obsahem. Jedinou výtku kterou bych k seriálu měl je poslední díl. Přestože jde o hodně důležitý dílek do skládačky a vnáší do případu nové důkazy není konzistentní se zbylými 5ti díly. Seriál se celou dobu snaží na nikoho neukazovat a být jednoznačně nestranný a právě tento postoj se v posledním díle jasně zvrátí. Jasně já něco takového točit tak to také použiji. Moje výtka je tedy k nekonzistentnosti, ale jako celek jde opravdu o perfektní počin.

Ponorka (1981)

Předem říkám, že jsem neviděl nejdelší skoro čtyř a půl hodinovou verzi, ale sáhl jsem po hodinu kratší. Bavil jsem se náramně a i tak si myslím, že některé scény byly už trochu moc a klidně bych je vynechal. Na druhou stranu některé byly zase natolik intenzivní, že člověk prostě pár minut toho odpočinku potřeboval. Jde jednoznačně o výtečný film odehrávající se ve ztísněném klaustrofobickém prostředí. Upřímně řečeno kdysi jsem byl v technickém muzeu ve kterém měli ponorku podobného ražení a nedovedl jsem si představit jak takový život na tomto plavidle funguje. Dovedu si představit, že film Das Boot tuto otázku zodpoveďel více než dobře. Z filmového hlediska se jedná o profesionálně odvedenou práci a po herecké stránce je to podobné.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Naprosto ultimátní podívaná. Seriál hodnotím po shlédnutí všech sérií a musím připustit, že obsahuje jen velmi malo vatových dílů. Každý díl je napěchován tolika zápletkami, podzápletkami, intrikami a vůbec zajímavého děje, že snad ani nemůže začít nudit. Jednu věc ale připouštím a to, že první série mě bavila snad ze všech nejvíce. Hlavně mě bavil občasný černý humor v podobě naprosto absurdních situací, který se bohužel s vyššími sériemi postupně vytrácel. Přesto nemůžu hodnotit jinak než nejvyšší možné hodnocení.

Hon (2012)

Viděl jsem už hodně filmů, aby mi došlo už v prvních vteřinách kam tento film spěje.Co víc je mi naprosto jasné, že lidé jsou sfine, abych odhadl to co se v tomto filmu dělo asi 90 minut. Otočení vlastních přátel zády k člověku, kteří ho znají odmalička me přiliš nepřekvapilo, upřímně tohle je častá filmová premisa. Moc mi neseděla ta stoprocentní víra v malou holčičku, že ona skutečně říká pravdu, ale dokážu si představit situaci, kde podobná otázka pravdy či lži je poměrně slžitá. Způsob natočení tohoto filmu je bravurní, to utrpení jedince na vás skutečně doléhá a cítíte s ním i po emocionální stránce. Ten film dělá přesně to k čemu byl natočen, nechce šokovat, chce pouze upozornit a dělá to až mrazivě reálným způsobem. Takovým způsobem, který člověka donutí se nad sebou zamyslet a to i nad věcmi a předsudky, které s příběhem tohoto filmu nemají vůbec nic společného. Tento film rozhodně není bezchybný a rozhodně ho nedoporučuji k odreagování, ale je výborný po stránce zpracování a vykreslení postav, hlavně utrpení za něco co člověk vůbec nespáchal je nezapomenutelné. Za to si zaslouží pochvalu za perfektní herecký výkon hlavně Mads Mikkelsen. Navíc ze samotného závěru člověka až zamrazí, protože ta nejistota lidi prostě sžírá ať už je to co se stalo pravda či ne.

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Nemůžu si pomoci, ale už dlouho mě žádný sitcom nechytil jako právě tento. Navíc nechápu jak mi něco takového mohlo takto dlouho unikat, je to pro mě záhada a to zvláště v momentě kdy mnohé komediální seriály ztrácí kvalitu už po první sérii, což zde neplatí. K seriálu Scrubs jsem se dostal jednoduše tak, že jsem se nudil a neustálé hledání nových a nových filmů už mě unavovalo. Bohužel mělo mi dojít, že se tímto nic nezmění, protože i když má seriál 9 sezón mi jeho kompletní shlédnutí moc dlouho netrvalo a problém hledání alternativní náhrady se tím jenom zhoršil. Každopádně co mám na Scrubs rád jsou jednoznačně postavy. Nebudem si nic nalhávat, ale přestože jde o seriál z nemocničního prostředí, pacienti zde jsou spíše druhořadí a fungují hlavně jako pointa, nebo ponaučení z jednotlivých dílů. Zvláštní na tom je to, že i když je to vlastně jenom o pár hlavních postavých a hrstce vedlejších tak seriál ani po tak dlouhé době neomrzel. Po pravdě řečeno i samotní pacienti nejsou špatní a jde z toho cítit snaha o nějakou reálnost, netlačí se u nich příliš na pilu což je dobře. Postavy, Zach Braff byl asi hlavním důvodem, proč jsem na seriál původně vůbec koukat nechtěl, nevím připadal mi jaksi nesympatický, ale role snílka JDho je jako ušitá právě na jeho tělo. Musím říct, že ačkoli to není má nejoblíběnější postava, seriál bez něj prostě nefunguje. Tohle si dovolím tvrdit hlavně díky poměrně zvláštní 9. sérii, ale k tomu později. Potom zde máme cynického a ironického doktora Coxe, který je asi největší studnicí různých zábavných momentů. Nejlepšího přítele JDho Turka, který ho dokonale doplnňuje ve všech směrech a mrzoutského doktora Kelsa, který je sic z počátku jako osina v zadku, ale nakonec jsem si ho taktéž oblíbil. Z ženského obsazení je zde poměrně neurotická a tak trochu psychicky nevyrovnaná Elliot a asi nejnormálnější ze všech je drbna Carla. Kdybych měl mluvit o humoru jednotlivých postav tak je to na mnoho řádků textu, všechny postavy mají vymezený dokonalý prostor a nestává se, že by vám někdo vyloženě lezl na netrvy. Vyáženost jednotlivých postav je cítil díl od dílu, kdy v některém mají větší a v některém menší roli, takže jako skupina vždy fugují naprosto dokonale a chybět byť jediná z techto postav tak by to seriálu rozhodně uškodilo. Kdybych měl být ale upřímný tak "nejnudnější" ze všech byla právě Carla, na druhou stranu působí přesně jak má, jako krásný protipól tomu bláznovství, takže vlastně vyvažuje různé šílené dějové zápletky. Další kapitolou jsou vedlejší postavy ať už jde o bezejmennéh Údržbáře, sexistického Todda, psychicky labilního právníka Teda, Coxovy naštvané exmanželky Jordan či patologa Douga. Všechny tyto postavy jsou skvěle napsány a když vstoupí do děje tak pouze vylepší už tak výporné scény. U Údržbáře a Teda to platí skutečně dvojnásob, jejich příspěvek k vtipným situácím v seriálu je nezapomenutelný, u Údržbáře navíc výjmečný v tom, že původně v seriálu ani být neměl. Stejně je to i s haldou dalších vedlejších postav ať už epizodních, či takových které se v seriálu objevovaly častěji. Mimochodem nejvíc mě asi iritoval JDho brácha. Musím tedy vzdát hold cénáristů, teří mě po celou dobu seriálu ani jednou nezklamali (snad až na muzikálový díl, nesnáším takto stilizované díly jakéhokoli seriálu). Co se děje týče, tak nejde pouze o prvoplánový sitcom, ale střídají se opravdu komediálně laděné epizody s témě méně komediálními, které jsou myšleny trochu vážněji a nesou i nějaké poselství. Kdybych měl tento seriál přirovnat k nějakému jinému, řekl bych, že co se pocitu týče nejvíc mi to připomína M.A.S.H, kde se taktéž střídaly převážně vážné a komediální díly s velkou vazbou na postavy. S tím rozdíem, že Scrubs je přecijenom mnohem trhlejší a mnohem méně realisticky laděný než M.A.S.H. Ještě jednou tedy vzdávám hold scénáristům a děkuji jim za dobře odvedenou práci a tu tunu zábavy, kterou mě tak dlouho bavili (až na muzikálový díl). Bez rozmýšlení tento seriál zařazuji mezi mé oblíbené a všem jednoznačně doporučuji, a to přetože si uvědomuji, že seriálový trh je lékařskými seriály vyloženě přesycen. K závěru snad jednu drobnou kritiku. Devátá série je opravdu takovým krokem vedle. Jak už jsem zmínil na začátek bez Zacha Brafa to skutečně nejde a jde to sakra poznat. Nové postavy mi sice nevadí, ale už nejsou tak výtečně vypointované a vzájemná chemie mezi nimi chybí. Turkovi chybí ztřeštěný parťák, Coxovi zase emocionální ňouma, který ho neskutečně vytáčí. Jediná postava co z deváté série za něco stojí je je drsná a uzavřená Denise Mahoney, ale to je asi tak vše. Chemie zde prostě chybí a ubylo i vtipných situací, nehledě na to, že se to začalo poměrně rychle opakovat. Ty samé chyby lékařů tedy zaměření jednotlivých epizod už jsem viděl v základní sestavě a zde byly pouze zreciklovány. Osobně se nedivím, že byl po tomto seriál zrušen. Tak či onak prvních 8 sérií je výtečných a zakončení seriálu posledním dílem 8. série je jedno z nejlepších, které jsem kdy v seriálu viděl. Je mi líto, že tato spanilá jízda skončila, ale život jde dál a stejně jako u M.A.S.He, u kterého se rád kouknu znova a znova na téměr jakýkoli díl reprízy, se i ke Scrubs jednou vrátím.

Papíry (2012)

Po dlouhé době hrozně pěkný animovaný kraťas a ta animace je parádní.