Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Sci-Fi
  • Dobrodružný

Captive State (2019)

Námět, kdy Země je napadena mimozemskou entitou natolik vyspělou, že se všechny vlády zemí musí "poklonit" a kapitulovat jsme tu měli několikrát (např: V - Victory) a vždy toto téma fandu sci-fi (především, pokud ke konci není happyend) zaujme. Jinak tomu není i v tomto případě. Bohužel - v tomto poměrně překombinovaném snímku se divák poměrně rychle přestane orientovat a především u pána komisaře pak už vůbec netuší na které straně vlastně stojí (zda na straně odboje, nebo emzáků). Za to -1* a jdeme dál... Další problém je v neschopnosti "páté kolony" se dostatečně organizovat. (pět - slovy pět osob konající odboj je poněkud směšné množství ;-)) za to -1*. No a nakonec - chápu, že "zotročený" lid musí složit "novým pánům", ale - v některých případech to bylo až moc "iniciativní". A když už jsme u toho závěru posudku: nějak mi chybí informace "CO" vlastně je v té zakázané zóně? No... suma sumárum - trochu lepší scénárista a možná bych šel s hodnocením o trochu výše.

Amsusalin (2018)

Trošku jako detektiv Colombo, ale tentokrát měl korejský "Colombo" proti sobě docela sečtělého protivníka. Jenže jak praví přísloví: Tak dlouho si zvyšuje člověk své EGO, až na to nakonec doplatí. Ano - je fakt, že seriový vrah bezuzardění si našel detektiva - všechno mu "vyblil", ale... co tak zmůže nějaký korejský detektiv, když se musí řídt poměrně přísnými zákony, které neberou vpotaz doznání vraha ani svědků, dokud není PŘÍMÝ usvědčující důkaz. Pak není divu, že si s takovým detektivem dělá zlotřilec "dobý den". Hlavní silnou stránkou byla "mravenčí" práce zarputilého detektiva, který se nechtěl smířit s tím, že ho nějaký "hejsek" dostane na lopatky. Sice se v tomto krimi nestřílí, ani zde není žádná honička po městě, ale film celkem pěkně plyne a divák jen čeká, kdy onen "namachrovaný egoista" udělá onu pověstnou chybu. Ačkoliv film měl téměř dvě hodiny, nebyl vůbec nudný a občas se dokonce člověk i pobavil (scéna obézního potapěče a jeho boj s kuklou).

Svaha: Šestý prst (2019)

Takový korejský pokus o mythologično - aneb, když se míchá pátý přes devátý a to ještě násilně. Prvních pár minut to vypadalo na horror, ale paxe děj stočil na "kriminálku" s nádechem asijské mytologie. Horrorová línie je v tomto případě upozazděna a "kriminalista" (jakýsi asijský křestanský pastor) objevuje po vzoru "kodu mistra Leonarda" souvislost s šestiprstými stvořeními a jakousi "zkázou" světa. Po chvíli člověk začně mít v dění docela hokej, protože vlastně neví, zda "šestiprstí" jsou dobro nebo zlo.... Vše se dokonale zamotává a ani rozuzlení divákovi nepřinese "jak to teda je?". A oč tedy jde?? Jednoho krásného dne se narodí rodině dvojčata. Jedno z nich je, ale "podivné" a tudíž se mu nedostává mateřské péče. Bohužel tam kde se rodinka objeví, záhadně klesá populace hospodářských zvířat. K tomu se nějakým způsobem dostane pastor, který studuje náboženské sekty a... je scénář na světě. Vzhledem k tomu, že americké verze na "hledání tajemna" jsou přecejen dynamičtější a napínavější, tak mnohdy jsem zde měl nutkání děj "popohnat". Navíc hudební podres byl spíše na spaní (melancholický), takže se tento snímek rozhodně nedoporučuje po celodenní pracovní šichtě ;-)

plakát

Na shledanou včera (2019)

Cestování časem je stále téma, na které se dobře kouká, ikdyž už je toto téma natolik provařené, že by jeden řekl: Co se ještě dá vymyslet, aby to bylo koukatelné... Jsou projekty, které jsou úspěšné (Timecop, Zpět do budoucnosti, Tajemná záře nad Pacifikem...) a jsou projekty, které zas tak úspěšné nejsou (tento není vyjímkou), bud z důvodu nedodělaného scénáře (včetně toho závěru), nebo z důvodu nějakého (nuceného) "podkresu" (v tomto případě tzv. černošská otázka). Za zmíněné dva "prohřešky" -2* a další jedna dolů za zbytečné "natahování" (především ze začátku to byla otřesná nudáááá, tudíž prvních 25min byl nutný rychloposuv). A co se týče tedy té "pointy"?? čemu se ti černoši diví, když se takhle chovaj???

Nadvláda (2018)

Velmi emotivní dokument ukazujíc NEhumánní zacházení ze zvířaty určeny pro "lidskou potřebu" natočený zcela určitě aktivisty z organizace na ochranu zvířat... Je zde vidět, že mnozí zaměstnanci jsou natolik "otupěni", že jim to týrání už ani nepřijde (a bohužel v některých případech se v tom týrání i vyžívají). Lze to srovnat s Osvětimí či jiným koncentračním táborem, kde "nadlidé" s "podlidmy" zacházeli v podstatě podobně. JENŽE - a to se zde musí zdůraznit, že narozdíl od systematického vyhlazování člověka člověkem (pomocí Zyklon B) bylo zavrženéhodné, zde se v podstatě nikdo nad podobným "zonderbehandlung" se zvířaty moc nepozastaví, protože - protože takový králíček, kuřátko, selátko... to přece je na papání, tudíž - jaký soucit, že?? No - sledoval jsem to až do části o psech.... Tušil jsem, že tato část bude v dokumentu také zastoupena a jsa vlastníkem jednoho takového pejska, tak mi bylo jasné, že když se objevilo - CHINA tak jsem musel tuto část přeskočit, protože bych to asi nedal.... Je jasné, o co tvůrcům v tomto dokumentu šlo - donutit lid, aby se dal na veganství, nebo alespon na vegetariántsví, protože - taková mrkev, nebo hrášek sebou necuká, nepípá.... Nicméně, je nutné také říci B... Ano - nikdo netvrdí, že existují "farmy", kde se nehumánní zacházení se zvířaty vyskytuje, ale nemyslím si, že by to byl -běžný stav- (např. u nás, nebo v jiné evropské zemi). Klecový chov slepic sice existuje u nás léta, ale aby zde třeba docházelo ke draní peří zaživa, či podřezávání krků za plného vědomí (či nedostatečného omráčení).... o tom pochybuji. Pokud se TOTO děje v Austrálii (či jiné - rozlohou nekontrolovatelné zemi) tak tomu věřím (ostatně viz ta Čína... to je snad nejhorší oblast, kde je nulová tolerance ke "konzumnímu" zvířeti zcela zásadní).

plakát

Manikarnika: The Queen of Jhansi (2019)

"historické" Indické filmy jsou zajimavě komické. Možná kdysi nějaká královna Manikarnika (Lakšmibai) existovala, třeba byl i nějaký Bahubali, nicméně styl jakým Indové presentují své hrdiny doby jsou... no takové -svérázné- :-) Nemyslím si, že by skutečnost byla až tak "jednouchá" a pojatá po... Hurvínkovsku. Jsou tam tak neuvěřitelné scény, že i chrabrý Ivan by se musel stydět (dokonce tam je i jeden "Šemík" :-)). Závěrečná bitva pak tomu nasadila korunu úplně... No - bylo to zábavné, avšak celkem často (především v první půli filmu) bylo nutno děj "popohnat", protože zpívání tam bylo víc než reklam v jednom filmu na TV N@VA. Takže za celkem použitelné CGI jeden bod, za hudbu druhý bod a třetí - za vlastenectví... (ikdyž - na druhou stranu... já se v těch Indech fakt nevyznám... Podle těch jejich historických filmech by jeden řekl, že angličtina je pro ně fuj slovo a každý anglicky mluvící turista musí v Indii docela trpět... a ono je to dnes naopak! Nezřídka Indové natočí film, kde v každý větě je mix angličtiny s tamilštinou... Tak já nevím ;-)) Ale... pohádka to byla pěkná ;-)

Avengers: Endgame (2019)

Tak je nutno napsat, že Marwellouci vždy odvedli pořádný kus práce a jejich Avengeři si stále udržovali vysokou latku kvality - bezohledu na počet dílů této ságy. Ano - sice mohlo to být o poznání kratší (především se moc "řešilo" kopírování předešlého dílu a pak to sentimentální zakončení se smrtí Stárka, vememe-li v úvahu, že vlastně už jednou tak nějak zemřel) což snižuje hodnocení na "pouhé" 4*. Co se týče finálního boje - trochu mě to připomnělo Tolkiena - Pána Prstenů (taky v podstatě se tam sešli všichni co v té ságe hráli) a je opravdu záhadou, jak se vlastně všichni o tom místě boje dověděli... No - asi telepatie :-). Nicméně si nemysllím, že se jednalo o vůbec nejdražší snímek v historii US kinematografie... Ještě tu na nás v houší čeká Avatar 2 (3) (4), takže "nechme na hlavě" ;-)

plakát

Fotograf z Mauthausenu (2018)

Vysoké hodnocení udávám už jen z toho důvodu, že to byl "pohled do kulturoj KL" přecejen realistější než by v dnešní době předvedli amíci. A to i přes důrazné výtky (dobře živení vězni, téměř čistě upravení, mírné až přívětivé podnebí - fakt!! za celou dobu tam ani nekáplo!!, pouze JEDEN zlý kápo a... co se týče toho Paula Rickena ... ano - byl to takový "fotografový bohém", ale nemyslím si, že by byl JEN uzavřen do té své "fotobubliny") to bylo zajímavé podívání na (možnou) skutečnost, že tihle "neŠpanělé" mohli mít přecejen -volnější život- než třeba židi (všeobecně), kteří třeba opravdu byly (bez vyjímky) posíláni do toho lomu Gusen (na ony nechvalně známé schody smrti). Jinak co se týče těch negativů - buhví jak to bylo... Moc se mi nezdá, že by byly takto "jednoduše" poschovávané... Zkrátka je tam dost velkých ALE. Nicméně se zde musí brát v potaz celek (jako to bere fotograf při sestavování kompozice) a to (včetně hudebního podkresu) si udělené hodnocení zaslouží - a to včetně zachování "autenticity" SSmanů hovořící německy (nikoliv jen jedním jazykem jako to bývá běžné právě u US snímcích).

plakát

Všechno nejhorší 2 (2019)

Filmy, kde se časově smyčkuje mnoho není a tudíž (svým způsobem) každý počin filmový je žádaný. Nicméně - bud nejsem úplně ta cílovka, nebo mě přijde, že toho humoru tam nějak scházelo. Části, kde se opět "brnkalo" na strunu morálna (či se řešily milostné zápletky), jsem úspěšně přeskakoval rychloposuvem a tudíž se mnoho sledovacího času ušetřilo. Zprvu mě celkem překvapilo obsazení toho asiata, ale... paxem si uvědomil, že film byl produkcí USA a tudíž musí být náležitě genderově vyvážen a tak prostor musí dostat jakákoliv "rasa". Jinak (jako prvního dílu neznalého) může přijít důvod (původ) oné masky vraha poněkud nezodpovězený, ale.... konec konců - vadí to?? U komedie se stejně zpravidla vypínají jakékoliv mozkové aktivity a tudíž nějaké přemýšlení proč a nač je zde silně irelevantní.

Řbitov zviřátek (2019)

Tak špatné to nakonec nebylo, ikdyž - nutno poznamenat, že některé "situace" tam trochu skřípaly (třeba "teleport" holčičky z domu A do domu B, případně její "nezvyklá síla"). Navíc kočička nebyla hezká ani za živa, takže tam si maskéři nemuseli už vůbec lámat hlavu s líčením. Nicméně byla zde jedna rodinka... (sakra - to v tý Americe je fakt tolik míst, kde se může cokoliv stát aniž by někdo na to přišel??) , která se nastěhovala do nového domečku, kde jim dělá "společnost" pouze jeden postarožní dědula. A jako "bonus" ke koupi mají za humny krásný hřbitůvek pro domácí mazlíčky, kde čeká nejedno překvapení ;-) Co se týče dějové linky, tak je jasné jak se co bude odehrávat. Nicméně zpracování je (na dnešní dobu tzv. srandahorrorů) zdařilé, ikdyž... 20x připomínání, kterak ve výtahu sestra padá, celkem omrzí. Postavy jsou zahrány dobře, avšak horrorům jako Evil Death se beztak nevyrovnají (ostatně - už je to tak 35let, kdy série ED vznikla a moc snímků na "zombíe" náměty, které by se alespon přibližovaly dané hutnosti a syrovosti moc na skladě není, avšak v tomto případě, alespon ED hýchá na záda). Každopádně i tak lze s klidem tento filmeček doporučit, bo je to jedna z mála lepších děl, které lze letos (možná i z minulého roku) vidět. PS: asi na to zajdu do kina ;-) bo to bych dal ještě o 1* výše

Ovládací panel