est

est

okres Praha

12 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

 • poster

  Zodiac (2007)

  This is the Zodiac speaking. Rád zabíjím lidi protože je to tak zábavné. Je to zábavnější než zabíjet divokou zvěř v lese, protože člověk je nejnebezpečnější zvíře ze všech... Pro mě jednoznačně nejlepší film. Předloha, zpracování, casting, hudba, tempo, pojetí příběhu, jednotlivé scény, filmový podtext vše zapadá a vytváří nejucelenější filmové dílo. 1. Výběr předlohy: Fincher se zabýval tématem jelikož sám v době Zodiacových vražd žil v okolí San Francisca. Vybral si asi nejlépe zpracovanou knihu na toto téma Graysmitova Zodiaca (i přes různorodé názory [doporučuji např. Graysmith Unmasked] jako prostředek k vyprávění doby). 2. Zpracování: Film se odehrává v rozmezí šedesátých až devadesátých let. Perfekcionisticky zpracované prostředí od aut přes oblečení po psací potřeby, de-fakto rekonstruuje jednotlivé roky nejpřesněji jak jen to jde. Kamera je více než božská s perfektními odstíny a nasvícením jednotlivých scén to vytváří nezapomenutelnou atmosféru. 3. Casting: Jakea Gyllenhaala jsem do té doby nemusel nicméně v roli Roberta Graysmitha dokázal maximum co snad šlo. Mark Ruffalo "byl" Davem Toschim a lépe jsem ho zahrát neviděl. Pro RD Jr. je to klasický herecký konzert, mimo ostatních kvalitních herců je třeba vyzdvihnout Johna Carrolla Lynche, který na těch pár minutách co ve filmu má k dispozici vytvořil nezapomenutelný výkon. 4. Hudba: Asi nejcitlivější soundtrack Davida Shireho perfektně podkresluje atmosféru filmu aniž by kdykoli přidával na dramatičnosti a písničky co zaznějí většinou z rádií jsou velmi dobře vybrané a perfektně reprezentují dobu. 5. Tempo: Pro mě od začátku až do konce nejnapínavější film s vyvrcholením při scéně ve sklepě. 6. Pojetí příběhu: Fincher jednoznačně prohlásil že mu nejde o adorování masového vraha (a ani né o úplně přesné popsání případu), ale především o studii lidí jejichž osud s ním byl spojen což se mu povedlo na výbornou. 7. Jednotlivé scény: Zde by byla zapotřebí velmi podrobná analýza každé scény, což není v mých silách. Snad jen vypíchnu mé dvě nejoblíbenější [první scéna na parkovišti a scéna ve sklepě]. 8. Filmový podtext: The Most Dangerous Game, Drsný Harry, Vymítač ďábla a jiné filmové klasiky o které se film a příběh opírá a vytváří tak komplexní, ucelené dílo které reflektuje vývoj v odvětví které ovlivnilo nás všechny. Film jako celek respektuje vývoj kinematografie především její počátky a raný vývoj, přesto využívá nejnovějších technologií snímání a vykreslování obrazu. Uceleně ukazuje osudy jednotlivých postav a jejich charakteristiky, ale také shrnuje vývoj společnosti jako celku. Nemohu na filmu najít jedinou chybu a tak je jediný kterému bych dal i více než 5 hvězdiček kdyby to šlo. Pro mě jednoznačných 100 % ! I am waiting for a good movie about me. who will play me. I am now in control of all things.

 • poster

  Apokalypsa (1979)

  Po přečtení Conradova Srdce temnoty a shlédnutí Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse můžu napsat jediné. Klíčová je postava Dennise Hoppera a postava Kurtze se ve filmu více méně neměla objevit a když tak Marlon Brando byl nejhorší možnou volbou. Jednoznačně je to Coppolův vrchol a pro mě i vrchol žánru. Pojetí a hlavní myšlenku knihy se mu dle mého podařilo vystihnout tak na 90%. V rámci tvůrčího procesu dosáhl Coppola maxima až téměř dokonalosti. Největší film 20. století.

 • poster

  Blade Runner (1982)

  I dream about them.

 • poster

  Strach a hnus v Las Vegas (1998)

  Jeden z mála filmů, který má přesně to co by měl mít. Ani nevím z jakého úhlu bych si mohl dovolit popisovat genialitu jakou snímek oplývá. Pro pochopení filmu doporučuji zhlédnout: Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson.

 • poster

  Vetřelec (1979)

 • poster

  Greenberg (2010)

  "Life is wasted on people." Náplní filmu je život. Zajímavý hlavní charakter, ale je otázka jestli dokáže někoho oslovit. Nespolečenský, paranoidní a nikdy nespokojený (huh jako by mi z oka vypadl) není zrovna ideální kombinace pro identifikaci s postavou. Je to stejně nudné jako život a lidi jsou divní, dalo by se říct. Mě to ovšem zaujalo a myslím že Ben Stiller to zahrál dobře, zahrál přesně to co měl a to co vystihovalo jeho postavu nejlépe. Myslím že film neoceníte a nebo se vám nebude líbit pokud nemáte většinu vlastností s hlavním "hrdinou" společných. Já jsem ale velmi rád že je někdo takový druh filmu ochoten natočit, kde evidentně neaspiruje na vysoké zisky, umělecký dojem nebo popularitu u kritiků. Prostě se snaží vystihnout velmi specifickou postavu, nebombastickým a nepodbízivým stylem bez dějových zvratů a hlubokých filozofických úvah. "l'm really trying to do nothing for a while." Je to velmi jemně vybalancovaný charakter, který ještě nikdo nezpracoval. A co se konce týče, tak ten dle mého naprosto vystihuje a uzavírá celý příběh nejlepším možným způsobem. Ve filmu "o lidech" se pro mě jedná o nejlepší konec, na rozdíl od přehršle happy endů a srdcervoucích epilogů. "Hurt people, hurt people." [Tržby USA $4,234,170 | Tržby Celosvětově $6,153,967] Zajímavý komentář: Sobis87 | IMDb Rating: 6,1/10 | Pro pochopení filmu doporučuji zhlédnout toto interview. UPDATE (30.12.2011): Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Mám v plánu se do budoucna přemoci a napsat nějaký podrobnější komentář/recenzi.

 • poster

  Big Lebowski (1998)

 • poster

  Pár správných chlapů (1992)

  Nejlepší film s danou tématikou. Perfektní herecké výkony od všech. Co mě na filmu asi nejvíce fascinuje je rozpracování role práva, morálky a spravedlnosti. V naší současné konstituované společnosti založené na právu a legislativě (což není totéž) hrají tyto prvky zásadní roli. Kombinace s vojenskou tématikou, která se opírá o další pilíř západní společnosti a to bezpečí, pro mě vytváří unikátní koncept. Propracované charaktery a dějové zvraty jsou důkazem jednoho z nejkvalitnějších scénářů. Hudba je dokonalá a perfektně podkresluje všechny druhy zápletky.

 • poster

  Dunkerk (2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace