HiddenDragon

Martin Pospisil

okres Brno

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25
    • 13.5.2018  04:10

Treti Thor je uple jiny nez predchozi dily a nejblize ma asi ke Guardians 2 (2017). Je to vpodstate komiksova komedialni jizda v dobrem slova smyslu. Narozdil od Strazcu, kde je humor casto dost na silu nebo dokonce trapny, tady to vse lehounce odsypa i s forky a do toho skvele bitky, triky i hero feeling. Podobne jako Strazci i zde je jakasi osmdesatkova stylizace, cili vse v neonove pestrobarevnych kombinacich, ale kupodivu to nepusobi preplacane. Navic je tu inspirace z Planet Hulk, takze nejenze se tu Hulk objevi, ale dokonce z nej divak uvidi mozna doposud nejvic (ani v jeho samostatnych filmech ho tolik nebylo). K tomu dalsi skvele postavy v cele s Cate Blanchett jako bohyni smrti, ktera povola i bajneho Fenrira, ale vtipne se v cameo rolich objevi hned na zacatku napr. Matt Damon, Sam Neill nebo Doctor Strange. Nesmi chybet ani opravdu cool zabery s ohnem nebo blesky, to vse se skvelym remixem Immigrant Song od Led Zeppelin jako ustredni skladbou. Zkratka mam z toho pocit, ze se ten Novozelandan Waititi blaznive bavil, kdyz vsechny ty silenosti natacel. A prenesl to i na me :) Skvela zabava od zacatku do konce. [2 dotacky v titulcich]

• 13.5.2018  00:51

Jako komiksovy film hodne slabota po vizualni strance. Po megalomanskych Guardians 2, kde si od triku vpodstate neoddechnete, je tohle uplny prd. Jsou tu vseho vsudy asi 4 vetsi akcni sceny, z toho dve v noci, takze je videt uplny kulovy. Na jednu stranu je to vpodstate realne natoceno, nadruhou zkratka mohli vymyslet neco lepsiho, heroictejsiho, proste vic cool. Holland nebyl uplne spatna volba, jak se mi zpocatku zdalo. I kdyz mu bylo v dobe nataceni cca 20, toho patnactileteho pubertaka hraje dobre, protoze proste vypada mnohem mladsi. Vsechno je to navic zasazeno do obdobi kratce po Cpt. America: Civil War, takze se tu objevi i dalsi postavy z MCU, predevsim Stark. Zasazeni je tedy perfektni. vsechno navazuje, ale celkove je to holt stredni skola...se vsemi temi kravinami kolem prvnich vztahu, nervozity, stydlivosti, trapne forky atd. Pro mlade publikum asi pohoda, mne to ale dost pripominalo anim. Ultimate Spider-Man serii (2012), ktera je pubertalne na zabiti. Ale budiz, Spidey je a bude (bohuzel) dite. Co je ale mnohem horsi, je ta neskutecne otravna snaha Marvelu (ale i filmaru obecne) zavdecit se dnesnim nevimprocpotrebnym pravidlum multigenderu a etnicity. Nejsem rasista, ale z tohodle je mi uz fakt na bliti. Misto zrzky MJ tu mate jednu z nejotravnejsich disney herecek, mulatku Zendayu, a nabuseneho Flashe, Parkerova skolniho sikanatora, hraje prcek, ktereho snad sebrali v pakistanskem kebab fastfoodu. Krom toho je tu cernochu asi polovic, nesmi chybet samozrejme kamos Asiat apod. Hruza a des. Kdyz si vemem, ze Afroamericanu je cca 13%, zato v novych Marvel filmech jsou snad na kazdem rohu (dobre, uznavam ze v NYC bude procento vyssi)...vychazi mi hnusna rovnice, ktera przni nejen celou historii marvelackych postav, ale i jasna fakta obecne. Miles Morales incoming 2018... (fanousci budou vedet). Tuhletu krizovou vypravu za vice cernochu ve filmu pak dosr.l Black Panther (2018), ktery dela rasisty vpodstate z cele bile casti lidstva. Tohle vsechno tvori z noveho marvelackeho Spideyho kotlik Pejska a Kocicky, v cele se slabym padouchem (Keaton se snazi, ale nic moc), mdlymi akcnimi scenami a pubertalnimi hlaskami, se kterymi se muze merit jen podobne trapny Deadpool. [dve dotacky v titulcich]

• 29.4.2018  02:10
    Prometheus (2012)

Kupodivu pri domaci projekci se mi to libilo vice nez v kine. Mozna je to tim, ze si clovek muze obcas nejaky dialog vratit a veci lip pochopit. Je to v prvni rade sci-fi (i kdyz jeste z tohoto stoleti), takze nelze cekat nejaky superrealny dej a film poklada hlavne dost filosof. otazek, ktere spis nezodpovi. Jistou pomoci muze byt, jak jsem se docetl v Zajimavostech, ze je to vlastne o "rodicich alienu" :) Zni to desne, ale dost to vystihuje smysl filmu, ktery je defacto o (zrychlene) evoluci, a tim se s nim hned zezacatku trochu "sjizete". Vetrelce jako takove tu necekejte, jinak budete zklamani. Spis je to takova naivne vedecka vyprava Weylanda za nesmrtelnosti, ktera se jaksi vymkne z rukou. To nejhorsi na Prometheovi je, ze radoby "vedci" se tu chovaji jak naprosti idioti bez elementarnich znalosti hygieny a mikrobiologie. Vsude si hned sundavaji masky, cizorody material projedou pozemskym scanem a kdyz nic nenajde, pokladaji vzorek za sterilni apod. Takovych do oci bijicich hovadin (o silene operaci bricha, ktere se bude chrirug asi chehtat jeste tyden) radsi nemluvim. Chapu, ze je to sci-fi, ale nektere veci proste nejde snadno obejit a jsou platne ted i za sto let. Naopak treba zbrane by mohli mit modernejsi. Z vedeckeho hlediska je tu zkratka prilis mnoho nesmyslu, ktere sceny neustale shazuji. Z hlediska prequelu pro Alieny uz je to o neco lepsi a je to takova Ridleyho fantazie o parazitech a mezidruhovem krizeni :) Hlavne v zaveru. Konec je dost otevreny, takze je dobre hned navazat Covenantem (2017).

• 30.3.2018  17:53
    Tomb Raider (2018)

Sam se docela divim, proc nedavam i 4*. Vpodstate to bylo remeslne velmi dobre zvladnuto, nemam moc co vytknout a urcite je to jedna z nejlepsich hernich adaptaci. Ale tak nejak mam pocit, ze jsem zkratka vsechno uz videl v bledemodrym nekde jinde, at uz u Indiana Jonese (ktery je bez debat o 100% vic cool, vtipnejsi i s lepsi hudbou) nebo u predchozi Lary s Angelinou, v serii Mummy a dalsich dobrodruznych filmech. Misty jsem se opravdu kroutil v kresle, protoze 2h je na podobny zanr pomerne hodne. Prece jen akcnarny mivaji stopaz trochu kratsi. Kazdopadne presne to kopiruje restart herni serie. Angelina a jeji dva TR jsou "stara skola" stejne jako prvnich cca 8 dilu her (kdyz pocitame ty hl. tituly). Tento film s Alicii uz je ale inspirovan obnovenou radou po r. 2013 a mne se to libi. Lara teprve musi poznat sama sebe, sveho otce...to, co je pro Crofty typickym konickem :) Neni to "chodici kulomet" hned od zacatku filmu a to je fajn. Ta motivace Larina otce k archeologii je tu ale dost pritazena za vlasy a i smysl hledani hrobu carodejnice Himiko nebo par dalsich veci nejsou moc logicke - jinymi slovy, pokud nechci, aby neco bylo nalezeno a zneuzito, tak to ffs vubec nezacinam hledat O:) Ale budiz no, je to film/hra. To, co je tu ale fakt solidni, jsou ty dobrodruzo pasaze. Ruzne ikonicke skoky nebo drzeni se jednou rukou za hranu cehokoli nad propasti a zaber shora "into the abyss" a na Larina kukadla (ano, na kozy se tu tentokrat opravdu nehraje). Vizual a prostredi se podle me fakt povedly, hudba je takovy prumer (neco jako kdyz se Zimmer zasekne u jednoho bubnoveho motivu). Casting je ale fajn a jak rikam - kdyz prezijete par nelogicnosti ala Robinson Crusoe, je to zabavna podivana. Navic to ma sikovne otevreny konec, takze se docela tesim, jak to rozvinou dale.

• 26.2.2018  01:14

Do nekonecna a jeste dal podruhe! Pokracovani uspesneho animaku se toci predevsim kolem Woodyho, kteremu se natrhne paze a najednou je pred nim osud pokazene hracky, ktere konci ve vyprodeji. Nestastnou nahodou se dostane do rukou hamizneho majitele hrackarstvi, kteremu prave Woody chybi pro zkompletovani "kovbojske" sbirky, a tak se rozhodne ho ukrast. A zatimco se ostatni hracky v cele s Buzzem rozhodnou vypravit na zachrannou misi, Woody zjistuje, ze byl jako hracka hvezdou serialu a potkava kamaradku, kovbojku Jessie. Celkove je tu novych napadu pomerne dost, jsou tu nove hracky (Barbie), grafika je detailnejsi a dostalo se i na ruzne easter-eggy, napr. odkazy na Jursky park, Star Wars apod. Humor taky drzi svou uroven, takze neni co resit :)

• 26.2.2018  00:51

Film, ktery predznamenal novou dobu. Dnes jiz kultovni detska klasika od Pixaru, ktera sedm let pred oscarovou kategorii Nejlepsi animovany film (kterou jako prvni vyhral Shrek a v r. 2010 i 3 .dil Toy Story) ukazala, jak vypada full-length animak tvoreny pocitacovou grafikou, za coz obdrzelo Toy Story special achievement award. Pribeh je svym zpusobem jednoduchy, ale kouzelne provedeny. No kdo si jako dite nemyslel, ze jeho hracky mluvi a maji svuj svet? Kazde dite ma tyhlety fantazie a Toy Story vam ukaze, jak to vsechno vnimaji hracky ze sveho pohledu, ze sve velikosti. Velky dil na uspechu maji skvele charaktery postav. At uz ustredni (ne)pratelstvi kovboje Woodyho nebo astronauta Buzze, nebo jejich vetsi ci mensi "sekundanti" - Prasatko, Bramburek, Rex, Slinky ad. Hlavnim padouchem je tu Sid, pubertak od sousedu, ktery muci hracky, a ke kteremu se Woody s Buzzem pres ruzne eskapady dostanou. Na dnesni dobu uz je samozrejme grafika dalobyserict az podprumerna, ale to kouzlo zustava. Navic ne kazdy anim. film je tak dokonale vhodny pro deti, aniz by si hral na vic. Tohle je proste klasika. [Oscars 1996 - Special Achievement Award]

• 26.2.2018  00:02

Batman vs Jack Rozparovac? 19. stoleti? To si dam libit! :) Co se tyce pribehu, tak je toto asi jeden z nejlepsich DC animaku, bez legrace. Dospela story, slusna zapletka, ktera vas udrzi v pochybnostech az do konce, a v neposledni rade i pomerne Rkovy feeling - spousta krve a vrazd i lehke erotiky. Animace a grafika je sice prumerna, ale zas co by clovek cekal od videofilmu. Atmosfera je tu ale solidni, a i kdyz se to neodehrava v Londyne, nybrz v USA, prilis to nevadi. Na co jsem si trochu musel zvykat, bylo zacleneni netradicnich dopravnich prostredku do deje, ale proc ne. Historicky by to tak byt mohlo a navic...Batman ma samozrejme vse "driv" :) Nastesti je to ale v mezich normalnosti. Supermoderni Batmobil tu nehledejte :) K uplne spokojenosti to asi bude chtit precist i predlohu, ale jinak se tenhle "elseworlds" Batman opravdu povedl.

• 1.2.2018  23:58

2. dil // Velkolepejsi pokracovani ve vsech ohledech. Vseho je tu jednoduse vic, ale zatim to neni nastesti preplacane. Vychozi premisou je Sparrowuv dluh vuci Davy Jonesovi, ktery mu umoznil byt kapitanem Cerne perly. Ale cas vyprsel a dluh se musi splatit, jinak si posmakne Kraken :) Navic William Turner zjistuje, ze jeho otec je stale "ziv" v Jonesove posadce a rozhodne se ho zachranit. Klicem ke vsemu je Davyho srdce, uzavrene v truhle, kterou neni snadne najit, a ktera umozni Davyho a jeho lod Bludneho Holandana ovladat. Treti do party je pak novy, proradnejsi "komodor" z Vychodoindicke spolecnosti, ktery chce srdce ziskat kvuli svym mocenskym choutkam taky. Hlavnim plusem tohoto dilu krome stejneho castingu jsou asi triky, za ktere film ziskal oscara - zvlaste Kraken a jeho chapadla a pak digitalni masky (Jonesova posadka). Hudebni motiv prevzal Zimmer a dal mu vice vyniknout. Stopaz se jeste drzi v prijatelnych mezich, ale uz tu jsou naznaky toho, co mi na teto serii pak vadilo. Jednak vliv Disneyho a takovy ten fyzicky detsky humor, jednak ze se z piratu udelala globalni zalezitost s nejasnym vymezenim, kde se co odehrava, jakoby v te dobe bylo naprosto snadne si odskocit do Singapuru napr. :) Nebo ze kdyz jedou k vedme do pralesa, clovek jen muze hadat, zda je to nejaka Stredni/Jizni Amerika nebo dokonce Afrika. Ale budiz. Nesmi se nad tim hloubat a brat to spis jako fantasy pohadku, ktera si z realneho sveta bere jen velmi malo. Pak se budete bavit, protoze o oddech a vtipnou akci tu jde predevsim. [po titulcich je 1 dotacka; Oscar 2007: Vizualni efekty]

• 29.1.2018  00:33

1. dil // Uvodni dil dlouhe serie byva vetsinou nejkvalitnejsi a Pirati nejsou vyjimkou. Atmosfera 17. stol., pirati, namorni bitvy, mesta v zatokach, karibsky rum...k tomu samozrejme dobrodruzstvi, poklad, romantika...vpodstate jasny recept na oddechovy film plny akce, humoru, peknych triku a samozrejme zlotrilych Piratu :) Celkove se tomu neda nic moc vytknout. Vsechno hezky odsypa, herci jsou vybrani vyborne a Jacka Sparrowa proste Deppovi uz nikdo neodpare. Stylovy hudebni motiv uz je taky dalobyserict mezi filmovymi fanousky "zlidovely". V tomto dile se jedna o kletbu azteckeho zlata, kterou na sebe rozhazovacni pirati z Cerne perly nevedomky uvrhli. Jeste to neni vse tak rozvedene jako v dalsich dilech serie, ale o to je to lepsi, neni to preplacane. A hlavne se na to da divat samostatne, jelikoz to nema otevreny konec jako nektera dalsi vicecimene otravna pokracovani :) [v titulcich je jedna dotacka]

• 28.12.2017  11:56

Doposud jednoznacne nejdivnejsi Star Wars (i v porovnani s Ep. 1) a je to asi tim Rianem. Jak mohli dat nezkusene nule do rukou takovou zodpovednost, proste nechapu. Ale poporadku. Spatny film to neni. Stale to jsou vizuelne vypiplane Star Wars - ma to Luka, Leiu, vesmirne souboje, lighstabery, ale clovek se nemuze zbavit pocitu, ze je neco spatne. A urcite to neni detinskost. Kdo tohle nove rebootovane rade vycita, je uplne mimo misu. Uz od r. 77 jsou SW vesmirnou pohadkou pro deti - maji princeznu, rytire, "cernokneznika"...nikdy to nebyl temny a drsny film pro dospele. To, co ale bylo vzdy typicke a to zde neni, je krasna jednoduchost. Clovek vedel, komu fandit, kdo je zly, a uzival si triky, priserky a ruznorode planety. V tomhle dile tohle pada. Triky zustaly, to ano. To uz ale nestaci. Prah, kdy je CGI vpodstate fotorealisticka a neni temer co zlepsovat, uz byl podle me dosazen s "Force Awakens". Stale tu jsou cool X-Wingy, sexy prulety kamer skrze vybuchy, 3D...to vse uz je standard. Dohnat to musi dej...a tam to skripe. Cim vic o tomto dile premyslim, tim spis mam pocit, ze jsem videl nejake divne pokracovani serialu, rozhodne nic prelomoveho. Dve tretiny stopaze jsou strasne radoby-filosoficky uondane. Rey Luka premlouva, ten trucuje...porad dokola. Divak ceka, co se z toho premitani o Sile vyvrbi...a ono prd. Nemuzu se zbavit pocitu, ze tvurci v nove trilogii proste nevedi, jak dal. Uz "Force Awakens" byla defacto kopie "New Hope", ale bylo to zatracene super, a tak mi to nevadilo. Ale ted uz se vyrysovaly slabiny. Autori opet recykluji sceny a napady, tentokrat jakysi mix epizody 5 a 6, ale to, co bych osobne cekal, uplne miji. Nejzajimavejsi postavou nove rady nebyl Kylo Ren, ale Snoke. Je zatracene mocny, chlipny a padoussky...on je ten, ktery tu zastava zajimavou Temnou stranu...a to tvurci nepochopili. [SPOILERS!] Misto aby razantne rozvedli jeho linku, kdo to je, odkud se vzal...nechaji ho zcela necekane umrit. Aby ho nahradil Ren. A ten je asi nejslabsim clankem. Dokud mel prilbu a choval se jak Vader, byl cool. Jakmile si sunda masku, ve velmi narocnych filosofickych scenach o Sile a konfliktu dobra a zla neobstoji. Neumi to. I oblicej s tim velkym frnakem ma takovy, ze mu proste ty Vader-like postoje nebastim. Uz smrt Hana Sola byla dost zvlastni a tady je takovych WTF scen jeste nekolik. Ostatni se sice snazi, ale scenar jim haze klacky pod nohy. Ridley tu ma naprosto debilni scenu kopirujici Lukuv vycvik v jeskyni na Dagobahu. Neustala "videni" a spojeni s Renem na dalku cloveka lakaji na neco, co nakonec vyjde naprazdno, a i kdyz se to pak vysvetli, divny pocit zustava. Presto divak jeste doufa alespon v zajimave rozuzleni Reyina puvodu...a opet prd. Neni tu proste nic dejove uzasneho. Dve tretiny prchaji Rebelove vesmirem ostrelovani pry pomalejsimi lodemi Prvniho radu (ehm budiz)... Aby se divak ale aspon letmo podival na jine planety, je tu vykonstruovany ukol najit Lamace kodu...aneb stupidni napad s Klicnikem z Matrix Reloaded. Tuhle roli si zde strihnul Del Toro a je to opet spatne. Je to dobry herec, ale do tohoto zanru se nehodi. Uz jako Collector v Guardianech pusobil desne a tohle je to same v bledemodrem. Naprosto zbytecna zapletka a postavy, jen aby se neco delo. A opet Rian neopomnel i do teto casti vrznout filosoficke premitani, tentokrat o businessu v dobe valky. A za tu zaprclou divnou sikmovocku bych castingu taky metal nedal. Kdyby nebylo te posledni tretiny s kracejicimi tanky, se solnou plani, krystalovymi liskami a cool vstupem Skywalkera konecne na velkou scenu (i kdyz taky tak trochu "napul"), dal bych asi i 3*. Vpodstate by to timhle dilem i mohlo skoncit. Tvurci si jak rikam neponechali zadna prekvapeni v zaloze. Nejlepsiho padoucha zabili. Nejdulezitejsi postavu taky, i kdyz by ji herec mohl vpohode dale hrat. Naopak nechali zit postavu, jejiz herecka pred rokem zemrela... No jak se s timhle vsim chteji popasovat, netusim. Jestli se nestane zazrak, bude to nejvetsi debakl v historii trilogii a ze se to stane zrovna u Star Wars, to bych nerad. Snad tedy Riana vyrazi, a prijdou s necim, co tuhle trilogii pozvedne zpatky... Hope. Ta bude ted skutecne potreba.

• 12.9.2017  13:37
    Hellraiser (1987)

Co me nejvic udivilo, ze spisovatel Clive Barker tuto adaptaci sveho vlastniho dila primo reziroval. A musim uznat, ze nektere momenty jsou i dnes pomerne desive, originalni a dobre natocene - hlavne maska "hellraisera" Franka, ktery se z pekla vraci do sve "lidske" podoby hezky "po castech", jakmile dostane novou davku krve a zivotni energie (hodne podobne to zopakovali u Imhotepa v "Mumii" z r. 99). Zombik plazici se po podlaze byla proste fajn zalezitost :) Naproti tomu ale stoji triky a masky, ktere uz holt maji 30 let za sebou a je to znat. Predevsim monstra a cenobite. Take mi prilis nesedla zakladni zapletka, kterou jsem vlastne nepochopil. Stredobodem je magicka kostka, ktera ma plnit tajne lidske touhy a prani. Jenze naproti tomu otvira branu do pekelnych muk cenobitu. Smysluplnost toho vseho mi nejak unikla a mozna by to chtelo precist nejdriv knihu. Kazdopadne ma to pomerne neotrelou atmosferu, v jejimz pozadi je chtic hlavni zenske postavy, ktera zije s nudnym manzelem a se zminenym rebelem Frankem (jeho bratrem) mela tajny vztah...a ten ocividne prekona i hruzy pekel :)

• 12.9.2017  13:25

Neco mezi 3 a 4*...70%. Hlavne kvuli nevyvazenosti. Nektere momenty jsou super, nektere rezijne zbytecne. Napr. jsou tu pevecka cisla, coz by samo o sobe nevadilo, jenze jsou skoro v delce normalniho klipu, cili ve filmu pusobi zdlouhave :( Take samotna zapletka s Poison Ivy a Jason Woodruem (vzhledove podobny Swamp Thingovi) neni az takova pecka. Vse je zalozeno na tom, ze Ivy je byvala kamoska byvale kriminalnice Harley. A i kdyz je Batman s Nightwingem silna dvojka, v tomhle pripade se bez pomoci Harley Quinn neobejdou. Scenaristicky je to misty spravne strelene a silene, vcetne fajn humoru, ktery odpovida Harleyine naturelu. Navic se tvurci neboji ani lehke erotiky, coz kvituju. Objevi se i zmineny Swamp Thing, ale opet je to slaba a vpodstate "eh" scena. Graficky zvolili autori styl podobny devadesatkovemu Batman Animated Series, coz nebyl az tak spatny napad, jak se na prvni pohled zdalo. Celkove urcite nadprumer, ale nektere sceny mohly byt rezijne lip zvladnuty...

• 15.8.2017  15:33

Dost velky pokles hlavne na poli vtipu teto serie. Kupodivu mi ale primarne vadil uz trochu jiny vzhled protagonistu, hlavne Tuckera. 6 let od druheho dilu mi neprijde moc, ale Tucker vypada min. o 15 kilo tlustsi. Hlavne v obliceji. Normalne by si clovek rekl, ze holt herec starne, ale mne se na "Rush Hour" prave libilo, jak je Chan malej ale sikovnej, a Tucker takovy dlouhy vytahly bidlo. No a tady vypada zkratka "napapane" :) Horsi je to ale se scenarem. Je tu strasne moc situaci, kdy si reknete "je to holt film". Zkratka se padouch/hrdina treba ocitne zcistajasna na miste, kde by vpodstate nemel co delat. Nebo se brzy zjisti, ze ve hre jsou Asiati-Francouzi, a stejne posilaji hlavni hrdinku "pro bezpecnost" do Parize....WTF? :) Je to moc "vyumelkovane" a nelogicke, jen pro potreby deje. Vtipy jsou taky krecovite (scena s amer. hymnou, taxikarem, jeptiskou) a ani Jackie uz tu samozrejme nepredvadi to co pred lety. Bohuzel u amer. filmu, jakmile je pokracovani v Evrope, temer vzdy to konci hur. Chybejici invenci se snazi tvurci vykompenzovat "exoticnosti" Evropy, coz pro ceskeho divaka uplne nestaci. Souboj na Eiffelovce neni spatny, ale jinak je tu jak rikam spousta divnych situaci, ktere by sly resit lepe.

• 15.8.2017  15:03

No...trochu jsem se bal, protoze prvni pulka Rogue One je jen rozjezd, ale nakonec to byla pecka. Je uzasny, jak to scenaristi dokazali napasovat doprostred cele serie. Dalo by se to oznacit jako SW 3.5, ale ja bych spis rekl 3.75, protoze je to dejove vpodstate tesne pred New Hope (Epizoda 4) - znalci SW videoher namitnou, ze se to cele udalo jinak, ale pro potreby filmove rady je to skvele. Kazdopadne jsme v situaci, kdy jsou rebelove uz organizovani na Yavinu 4, ale prichazi zprava, ze Imperium dokoncilo svou ultimatni zbran, "nicitele planet". Jeden z hl. inzenyru - Erso - se uz ale davno rozhodl, ze s Imperiem nechce mit nic spolecneho a ukryl do stavby slabinu. Takovou, ze pri spravnem utoku umozni znicit celou Hvezdu smrti. Dorucit ale zpravu Alianci neni jen tak a ziskat plany stanice jeste horsi. Je to doba plna neduvery, spionu a vrahu. Dokonce i mezi samotnymi rebely jsou takovi. A poznavame je trochu z realnejsiho hlediska a bez prikras. Nejsou tu Jediove. Efektivni je jen zaskodnictvi a utajena cinnost. V tom vsem se ocita Jyn, dcera zmineneho inzenyra, ktera se rozhodne otcuv plan dovest do uspesneho konce. // Casting je ve Star Wars podle me alfa a omega vseho. A tady se opet povedl. Dokonce i Diego Luna se na pozici tajne bezpecnosti hodi. Felicity je neokoukana a bavila me. Navic je tu i duo strazcu chramu, kteri svym zpusobem nahrazuji chybejici Jedie. A ve SW samozrejme nemuze chybet i vtipny android :) Mendelsohn hraje sveho zaporaka vytecne, ale to, co kazdy SW fanousek hlta nejvic, jsou stejne vesmirne a pozemni souboje. V tomhle smeru je bitva na Scarifu uzasna zalezitost se skvelymi prulety a prelety X-Wingu a spousty TIE fighteru. Autori si taky docela vyhrali s efektem slunce a stinu i ve vesmiru. Je to trochu nezvyk, i kdyz je to samozrejme ve snaze o vetsi realisticnost scen. Co me ale pomerne dostalo, je zaverecne vyzneni deje. Dalobyserict, ze pred usvitem je nejvetsi tma, a to tvurci zachovali. A ja to kvituju, protoze sem se ani vylozeny happyend nehodi. No a jestli prijde i Vader? Ze se ptate ;) Mlask.

• 15.8.2017  14:31

Besson uz to ma bohuzel "za sebou". Valerian je velkym zklamanim, to reknu hned ze zacatku. Je to po "Transformerech 5" (2017) dalsi priklad filmu s naprosto bombastickym vizualem, ale s tak neskutecne trapnymi dialogy, ze si budete chtit i prohnat kulku hlavou. Puv. komiks "Valerian a Laureline" od dua Mezieres/Christin bohuzel neznam a v cestine myslim ani neni a nebyl k dostani. Nechce se mi ale verit, ze by byl tak silene napsany. Scenar k filmu psal primo Besson, takze problem vidim spis zde. Jeho vize a napady jsou sice porad zajimave, ale ustredni dvojka DeHaan+Delevingne a chemie mezi nimi proste neni Willis+Jovovich z "Pateho elementu" (1997). Pokud vam jsou hlavni dva hrdinove ukradeni, tak to nic nezachrani. Prvni problem mozna je, ze jsou jaksi moc mladi. Hubeny DeHaan nepusobi jako neohrozeny agent presvedcive a obcas jsem si rikal, ze kdyby mu nekdo ve filmu utrhnul hlavu, ze by mi to bylo uplne fuk. Pritom zakladni premisa neni spatna. Mesto tisice planet (Alpha) je defacto Mezinarodni vesmirna stanice za par set let. Postupnym pridavanim modulu a nakonec i diky cizim prichozim rasam se tato puvodni orbitalni stanice rozrostla na obri megalopoli, ktera se vydala do vesmiru jako pruzkumnik ala Enterprise a misto, kde spolu zije pohromade tisice druhu. Bohuzel kdesi v jadru teto stanice roste jaderna hrozba a navic je nutno zachranit posledni zijici exemplar zivocicha, ktery je schopen klonovat mocne perly. Celkem brzy je taky jasne, kdo je padouch a kdo je za padoucha jen nepravem oznacovan, takze nejaka prekvapiva pointa se nekona. Vizuelne je to krasa a podivame se nejen na povrch cizich planet, ale i na vesmirny trh, do ktereho je potreba vstupovat skrze virtualni realitu, a pozname samozrejme ruzna zakouti Alphy a jeji obyvatele. Presto jsem se nemohl zbavit pocitu, ze treba Star Wars nebo Star Trek jsou vic cool. Asi to je opravdu tim, ze obe serie maji hrdiny, kteri jsou primo kultovni a divak je zere, ale samotny Valerian je tak priblble jmeno, ze jsem to jaksi nemohl brat cele vazne (vsak si to zkuste...Leia, Han, Luke, Yoda, Kirk, Spock, Khan...jen Francouz muze dat hlavnimu hrdinovi 4-slabicne jmeno:) ). Kdyz se pak Besson pokousi o romanci mezi hlavnimi protagonisty, skripe to az ouvej, ale porad lepsi, nez kdyz se zacne snazit byt vtipny. To uz je krecovite az hanba a nezachrani to ani sexy Rihanna, jejiz vystoupeni je potecha oka a zkouknete ho zrejme vickrat. Vpodstate musim rict, ze i dost banalni a pubertalni humor "Strazcu galaxie" od Marvelu je stale o stupen vys, nez Bessonovy forky. Kazdopadne stale doufam, ze velka miry trapnosti sla na vrub ceskemu dabingu, coz je pro me vzdy tortura nejvyssiho kalibru. Nechavam tedy zatim 3* a doufam, ze verze s titulky udrzi me hodnoceni aspon v tom prumeru. [edit: anglictina zni sice lepe, ale trapnost vetsiny dialogu to nezachrani]

• 15.8.2017  14:04
    Dunkerk (2017)

Kvalitni filmarina od zacatku do konce, to bezpochyby. Bohuzel na poli valecnych filmu ma Nolan neprebernou konkurenci. Navic odvazne zvolil trochu anti-hrdinske tema. Nedockame se tedy hrdinnych vitezstvi, ale naopak sledujeme zoufalou a casove i mistne obtiznou evakuaci z oblezeneho Dunkirku. Vysledkem alespon pro me bylo, ze se mu podarilo natocit pomerne syrovy snimek, kde na sebe nestrhavaji pozornost herci, ale situace a okolnosti samy o sobe. Neni to tedy tak dojemne a "pribehove" jako napr. Spielbergovo oscarove "Zachrante vojina Ryana" (1998), ale zase clovek zazije tu oklestenou snahu vojaku prezit a vratit se domu. Ale ani na hrdiny se uplne nezapomnelo. Jsou tu tri dejove linie - jedna se venuje civilistum, kteri dobrovolne se svymi plachetnicemi jedou pres Kanal zachranit sve krajany, a druha sleduje malou squadru pilotu v cele s T. Hardym, ktera ma zabezpecit nebe - alespon na chvili. Treti storyline se pak zameruje na vojaky na plazich Dunkirku. Tohle byl pro me taky docela problem. Tri casove oddelene linie, ktere se obcas protnou, ale samy o sobe maji proti zbylym dvema casovy posun. V kine jsem to pochopil az v pulce filmu a to neni uplne dobre. Je jasne, ze pomerne chudobny dej potreboval Nolan nejak ozvlastnit, ale casove posuny jsou na pozornost divaka casto to nejobtiznejsi. Rozhodne tedy budu potrebovat videt Dunkirk znovu s tim, ze uz clovek vi, o co jde. Pokud ale Dunkirk na oscarech neco ziska (coz nepochybuji), budou to technicke kategorie. Tak brutalni zvukovou kulisu jsem uz dlouho nikde neslysel a i bez IMAXu jsou zde chvile, kde vam zvukove efekty rozbusi srdce a rozechveji cele telo. Dale je treba zminit kameru - tocit neco tak monumentalniho na obri IMAX kamery si zaslouzi respekt samo o sobe. I vizualni efekty jsou podle me bezchybne - vpodstate nikde jsem nemel pocit rusiciho CGI. Vsechno pusobi velmi realisticky a syrove, i kdyz jsem presvedcen, ze ani zde se Nolan neobesel bez pomoci pocitacu. Zaverem tedy shrnu, ze se jedna o technicky precizni zalezitost z pocatku 2. svetove valky. Pokud ale chcete vice osobnich pribehu a slz, asi spise sahnete po zminenem Ryanovi a podobnych filmech.

• 31.7.2017  02:29

V zanru buddy cop filmu je tezke uspet, protoze na "Lethal Weapon" (LW) serii proste nic nema. Ale Ratner vsadil na multikulti duo a kupodivu se to podarilo. Chemie ustredni dvojky policajtu je vzdy alfou a omegou tohoto zanru. Pribeh muze byt sebelepsi, ale pokud vas nebavi hrdinove, je to o nicem. Tady se podarilo zajimave skloubit cerneho, malery privolavajiciho showmana, solistu a pistolnika Cartera (Tucker) s usluznym, poctivym a kungfu umenim nadanym asijskym detektivem Leem (Chan). V Hong Kongu prebira vladu Cina a mistni konzul je prevelen do USA, kde mu zahy nekdo unese dceru. Povolava tedy sveho pritele Leeho, aby vypomahal FBI. Ti ale o zadnou pomoc nestoji a nasadi ho na krk policistovi Carterovi, ktery zase neni zrovna obliben u mistniho policejniho sboru. Nesouroda dvojice cernoch-Asiat si zpocatku samozrejme leze na nervy, ale postupne se mezi nimi vytvari hezke pouto, to vsechno v akcne-komedialnim havu. Tucker dodava ustni kulomet, hlasky a tanecni kousky, Chan zase ty sve akrobaticke eskapady a kungfu sceny. Je to lehke, nenarocne, zabavne...takze ok :) Ale LW je stale nejlepsi :)

• 31.7.2017  01:53
    Saw 3 (2006)

Slusne pokracovani od stejneho rezisera jako "Saw 2" (coz ma bohuzel sva negativa). Scenaristou je opet Whannell (Adam z jednicky) - to je urcite dobre, protoze je sikovny, vse je kupodivu solidne provazano na minule dily a opet o trochu vic poznavame pozadi vseho, co stoji za pripravou uchylnych zkousek "Skladackoveho vraha". Zase ma film dobrou pointu i atmosferu (krasne ujete pasti a mucidla :). Bohuzel uz ve dvojce mi reziser Bousman dokazal, ze mi jeho misty hodne strihany a zrychlovany (temer "videoklipovy") styl nesedi. Take si libuje v plynulych prechodech kamer z normalni sceny napr. na scenu s testovanou obeti nebo flashback vysvetlujici neco z minulosti. Nekomu to urcite sedne, ja se obcas trochu ztracel, protoze nemam uplne rad, kdyz si musim v mysli chronologicky rovnat udalosti nebo premyslet, na co prave koukam. Jako jo, zabere to treba jen dve sekundy, jenze kdyz je podobnymi strihy a prechody prospikovan cely film, zacne to podvedome byt neprijemne a formalne mi to pak nesedi. Take Amanda (S. Smith) mi uz zacinala lezt misty na nervy a furt jsem si rikal, kdy ji konecne nekdo pretahne traverzou :-D Jo, a taky to mohlo byt kratsi :)

• 31.7.2017  01:32
    Legie (2010)

Z meho pohledu velmi zbytecny film, ktery se tvari jako komiks, ale zrejme zadnou slavnou predlohu nema a vysledek tomu odpovida. Vsechno se odehrava na vpodstate velmi malem place - v zapadlem motorestu kdesi v pousti - kde svetedivse probehne nejdulezitejsi bitva o osud lidstva. Proc? Protoze prave zde se nachazi ustredni bytost, kterou je treba chranit. Jakysi novodoby Jezisek, jehoz matkou je servirka fakeMarie, kterou miluje bezvyhradnou laskou fakeJosef (jenz neni otcem ditete samozrejme). Proc ma ustredni dvojka tak debilni jmena jako Charlie (ano, to je ta slecna) a Jeep, jsem moc nepobral. Kazdopadne padly archandel Michael (Bettany) se rozhodne vzeprit rozkazu Nejvyssiho toto nenarozene dite zabit a tim vse zacina. Kridla ztraci, misto nich nabere kvery a jede do motorestu klatit demony hlavanehlava. Oni to teda demoni nejsou, maji to byt prevteleni andele, jenze ve vysledku je to prastjakuhod :) Zkratka jsou to takovi hnusni zombici, ktere je treba kosit. V motorestu je pochopitelne par lidi, kteri se stavili na kafe nebo se jim porouchalo auto, a zrovna se ocitli uprostred teto komorni "apokalypsy". // Casting neni spatny a Bettany se snazi, ale je to cele takove nemastne neslane a hodne ujete. Jakoby toto tema scenaristu napadlo po velmi bujarem flamu a nejaky producent rovnez pod vlivem mu na to nevedomky priklepl trochu penez. Jeste jednou to zopakuju - Buh se rozhodne, ze uz ho lidstvo stve a vysle sve podrizene, aby jej vyhladili a predevsim zabili jakesi dite, ktere pusobi jako On sam kdysi (Spasitel)...FUCK LOGIC :) Mozna ze kdyby do toho zakomponovali nejake dalsi intriky nebo opravdove demony (viz muj oblibeny "Dabluv advokat")...ale takto je to stravitelne opravdu jenom kdyz hodite mozek do kouta :)

• 31.7.2017  01:06
    Taxi (1998)

Pohodova franc. komedie o neuspesnem detektivovi, ktery i ridicak (neu)dela 8x, a naopak byvalem poslickovi pizzy, ktery je duchem zavodnik, a svou vasen rad ukazuje coby ridic taxiku. Marseillske policii ale pije krev nemecky gang, ktery v rychlych mercedesech vykrada mistni banky a dela si z chlupatych jen srandu. A tak se ustredni nesouroda dvojka dava dohromady, aby je dopadla. Story je jednoducha, komedialni a docela i pritazena za vlasy co se tyce detektivni prace. Napr. policie z neznameho duvodu nikdy nezasahne primo pri loupezi v bance, i kdyz dopredu vi, o kterou pujde :) Zavodni sceny by dnes mozna taky udelali dynamicteji - (je to spis neco na zpusob Kobry 11 nez velkorozpoctove Fast and Furious) a i humor je misty slabsi - napr. kdyz zustaneme ve Francii, takovy Louis de Funes rozesmeje vic. Ale plusem je, ze to ma specifickou franc. pohodu (vcetne soundtracku) a nenarocnost, takze jako komedie na oddech to ujde. Bohuzel v soucasne dobe uz je spousta lepsich filmu, jak po strance akce, tak vtipu.

• 25.7.2017  22:41
    Saw 2 (2005)

Dvojka se "skladackovym" vrahem se tentokrat zameruje na osud policisty, ktery ke sve praci pouziva neprilis fair praktik. Kdyz k tomu pricteme rozharany rodinny zivot, neni divu, ze se ho uchylny "Jigsaw" rozhodne "privest k rozumu". A to by nebyla SAW serie, aby nepouzil svou zvracenou chytrost k vystaveni dalsi "hry". Tentokrat tedy pujde o pestrou smesku nekolika kriminalniku, zavrenych ve starem dome a dychajicich smrtici plyn, na ktery musi v danem limitu najit protilatku. No a mezi nimi je i policistuv syn. Zmena rezisera je ale bohuzel znat hlavne na strihu. Proti jednicce je to misty zbytecne zrychlovane a nevule zucastnenych jakkoli spolupracovat je trochu pritazena za vlasy, kdyz vememe v potaz jejich situaci. Ale opet to ma slusnou pointu, takze fajn thriller na vecer ;)

• 25.7.2017  22:31

Prvni dil nekonecne serie s vychytralym "skladackovym" vrahem, ktery se pomoci bizarnich pasti a ukolu snazi vstipit "zlobivym" lidem, jak si vazit zivota a nuti je "prezit" v casovem presu a na hranici fyzickych i emocnich schopnosti. Film si nehraje na zadne mysticno a bubaky, ale stavi na dobre vystavene zapletce, uzivani castych flashbacku, stisnene atmosfere jedne mistnosti a uchylnem padouchovi ala "Sedm" od Finchera. Akorat je to ten typ filmu, kde jakmile znate pointu, muzete si napriste minimalne jednu * odecist :)

• 25.7.2017  21:58

Ja jsem tu stopaz citil. Dlouhe filmy mi nijak nevadi z principu, ale zde to byl ten pripad, kde by se dalo hodne veci udelat svizneji, protoze po skvelem druhem dilu neni treba fetisisticky stale zabirat dokonale CGI tvare a Serkisovy grimasy. Takhle jsem misty dokonce zival a je to skoda. Mozna jsem cekal prilis. Neustale jsem si rikal, co se z toho vyvrbi, co si to vlastne ti scenariste chystaji za finale. A ono to bylo trochu pritazene za vlasy. Uz jen ten Harrelson... [SPOILERY] Vyklube se z nej jakasi obdoba Kurtze z Coppolovy Apokalypsy, ktery vede svou vlastni obrozeneckou milici takrikajic "proti vsem". A misty jsem prilis nevedel, jestli ho mam litovat a chapat, nebo brat jako padoucha no. 1. Mozna to mohl zahrat o neco lip, nevim. Taky mi nejak uniklo, jak mohli zajmout zbyvajici opici smecku. Probehlo to tak rychle v dialogu, ze jsem si jeste chvili rovnal, jestli bylo vubec mozne, aby to tak v posloupnosti deje slo. Jako celek to ale na me nakonec opet pusobilo jako prijemne spojeni moderny a nostalgie, coz byl ocividne zamer. Opet jsou tu easter-eggy v podobe jmen a hlasek z puv. serie....a zvlast, kdyz prijde na radu ta nema holcicka, reknete si, ze tohle je mnohem hezci pouziti teto postavy. Take pridali jednoho vtipneho senilniho simpanze, ktery bohudik zpestruje misty unyly dej. Jsou tu opet dojemne sceny, vizual je bombasticky a fakt nechapu, jestli je to vsechno CGI, protoze to vypada tak "hmatatelne", ale co se tyce osobnich dramat a vystaveni zapletky, tak druhy dil byl dle meho vkusu silnejsi. Toto je slusna prace, ale misty vas bohuzel asi bude lehce nudit. Kazdopadne vkusne a dospele zakonceni trilogie.

• 1.6.2017  22:55

4. dil // ale pro me je to spis uzavreni trilogie, protoze Pirati jsou defacto 1+3+dalsi nove dily, co pribudou. Problemem teto casti je, ze nijak zvlast nevynika. Davy Jones i Beckett jsou mrtvi, Orlando zustal kdesi na Bludnem Holandanovi a tudiz tady (zatim) jeho ani Keiru neuvidime. Misto toho tvurci vsadili na nekdejsi Jackovu milenku, kterou si zahrala Penelope Cruz, jejiz otec Cernovous ma brzy umrit, a proto se rozhodl vypravit za Pramenem zivota, ke kteremu ma svetedivse mapu Jack Sparrow :) Po vecnem zivote ale touzi take Jackuv stary znamy Barbossa, plujici nyni pod britskou vlajkou, a take Spanele. Napit se z pramene ovsem neni jen tak - k ritualu budou jeste potrebovat morskou pannu (nenechte se zmast, jsou to pekny mrchy :) a dva kalichy. Dobrodruzstvi to tedy bude zda se jaksepatri. Bohuzel si nemuzu pomoct, ale i kdyz jsou triky fajn, cele uz je to takove "vycpele" vareni z vody. Pribeh neni zadna bomba (ale plusem je, ze neni tolik preplacany jako trojka) a i nektere sceny jsou opravdu "na hlavu" (napr. to zazracne Jackovo vysplhani se na vrcholek palmy....to si rozumne smyslejici divak musi rikat wtf?!?) - holt Disney. Zaporaka ale zahral McShane zdarile, a tak i kdyz se nejedna o dil, ktery utkvi v pameti, jako zabavna letni oddechovka to stale funguje obstojne. [po titulcich je 1 dotacka]

• 1.6.2017  22:21

5. dil // "nesmrtelne" Disneyho serie a kupodivu navrat povedeny a ve velkem stylu. Hodne jsem se bal, ale dopadlo to fajn, i kdyz tvurci nic prevratneho nevymysleli a vsadili na jistotu. Pribeh je tedy pomerne porad ten samy, jen s mensimi obmenami. Opet je tu pomsta vuci Jackovi. Tentokrat ho ale nehoni pirat, kdezto nemrtvy kapitan spanelske galery, nekdejsi postrach a lovec piratu, na ktereho Jack vyzral. K tomu je tu syn Willa Turnera, ktery prisel na to, jak zbavit otce prokleti na Bludnem Holandanovi. Obe linky se tedy stretavaji v honbe za bajnym Poseidonovym trojzubcem. // Cele to sice navazuje na konec 4. dilu ("Na vlnach podivna"), protoze Jack tu ma Cernou perlu stale zakletou v lahvi, ale zaroven (a to je na tom nejlepsi) se navazalo na trojku, tedy porazku Davyho Jonese, a tudiz se tu objevuje zase Orlando. Sice je skoda, ze ho nevyuzili vic - to vypada spis na pristi dil(y) - ale i tak tohle nostalgicke oramovani snimku jen prospelo a pridava dojemny nadech, zvlaste na konci. Z novacku je tu Thwaites (zadny zazrak, ale ujde), znamy napr. z "Maleficent" a K. Scodelario, jejiz role (charakter) se zhruba v pulce stavala uz pomerne otravnou. Ovsem jeji ucast je esencialni a uzavira jednu dulezitou dejovou linku. Co se tyce feelingu z filmu jako celku, je to fakt prima. Autori opet vsadili na sice nerealne akcni sceny, ale nadherne zabavne. Uz ta uvodni s vyloupenim banky byla megalomanska, ale nejvtipnejsi byla asi gilotina s Jackem :) Jinak humor opet osciluje od prijemne legrace ke krecovitejsim narazkam a scenam, ale to uz je holt Disney. Trikove se taky vytahli. Opet je to neco trochu noveho a krasne to vyuziva 3D. Bardem jako Salazar i cela posadka pripominaji uplne prvni Piraty....az na to, ze se tentokrat do kostlivcu nemeni za mesicniho svitu, ale jsou permanentne jakoby ohoreli a tvoreni popelem. Salazar navic pusobi, jakoby byl neustale pod vodou - demonicky mu vlaji vlasy apod. - coz mi prislo efektni a originalni. Pokracovani Piratu tedy asi splnilo ocekavani letniho oddechoveho trhaku. Sice to neni kdovijake drama a hloubavy film, ale to taky od teto serie ani nikdo nechce... [tentokrat tu ma cameo Paul McCartney a po titulcich je jedna dotacka]

• 21.5.2017  22:00

3. dil // Prilis prekomplikovane. To asi nejlepe vystihuje tento dil. "Pirati" jsou typickem prototypem serie, kdy s kazdym dalsim dilem je to horsi a horsi, protoze zkratka "vic" neni vzdycky "lip". Toto je vlastne prostredni dil navazujici trilogie, protoze Pirati jsou defacto "1. samostatny dil+propojena trilogie+nove dily, co teprve budou". // Zde se zprvu vse toci kolem zachrany Jacka ze sveta mrtvych, tedy rise Davyho Jonese. Autori pridavaji nova a nova prostredi, resp. rasy, takze se dostavame do Singapuru a zjistujeme, ze Pirati maji Bratrstvo s deviti vudci. K tomu vyprava na onen svet, ruzna dalsi piratska pravidla (zakonik a cameo Keith Richardse) a do toho vseho jeste morska bohyne Calypso, ctizadostivy Beckett, jenz vlastni Jonesovo srdce, nekolik lodi (Perla, Holandan, asijska barka, Beckettova vlajkova lod Endeavour), snaha o romantiku (i kdyz uznavam s moc peknym Zimmerovym hud. motivem), a za chvili se budete neskutecne ztracet, o co presne jde nebo kde se co odehrava. Dokonce jsem pri sledovani doma film v pulce vypnul a dokoukal dalsi den (vsak mrknete na stopaz), coz se mi moc nestava. V kine to ma takovy ten wow efekt, zvlast kdyz je to plne triku. Ale i tam mi vadilo to zvysujici se "silenstvi" celeho pribehu, a nemyslim tim jen ty crazy sceny s Jackem na "onom svete". Cele je to uz tak strasne vycucane z prstu a odtrzene od reality, ze je to spise fantasy nez pirati kdesi v Karibiku (uvedomme si, ze nebyl panamsky pruplav....cili ty piratske srazy se "sousedy" z druheho konce sveta pusobi fakt vtipne). Zkratka neco se vymyslet muselo, pokracovani pochopitelne nemohou byt konzervativni jako prvni dil. Ale bohuzel autori s napady trochu prestrelili. [po titulcich je 1 dotacka]

• 21.5.2017  21:28

Guardians jsou pro me strasne rozporuplnou serii od Marvelu. Na jednu stranu jsou vzdy vizuelne excelentni (to je ta objektivni cast), na druhou maji neskutecne trapny humor (to uz je ciste subjektivni). Jednicka byla toho primo prototypem, az jsem mel kvuli te pateticke snaze o srandu chut jit na 2*...navic se k tomu pridal neskutecne debilni dej ala Star Wars, resp. 2. dil Riddicka, s hloupym a nezajimavym zaporakem a stejnetak podivnou sebrankou Xandaru. Minimalne toto ale ve dvojce opravdu zlepsili. Cely pribeh se toci okolo otce Star-Lorda a i kdyz je to hooodne komiksove (mysleno nerealne), sem se to opravdu hodi. Navic cely svet Guardians primo nabizi vyuzit vselijake rasy, ale i barvy vesmiru. Je to jak kdyby Star Trek dostal pod ruku Andy Warhol. Specialne, kdyz tomu autori davaji ten osmdesatkovy feeling. Vsude je plno nadhernych barev (cernotu vesmiru zde opravdu najdete minimalne) a svety i dopravni prostredky lahodi oku... Po teto strance to Strazci opravdu umi. Akcni sceny jsou taky fajn - napr. hned uvodni titulkova scena je dost neotrela. Opet se dockame pusobivych vesmirnych bitev, letajiciho Yonduova sipu a take maleho Groota, ktery roste doslova od vetvicky :) Soundtrack nezustava pozadu a stejne jako v jednicce je pohodovy, cool a poslouchatelny zcela jiste i samostatne. Co ovsem zustava, je ten obcasny debilni humor. Nastesti a bohudik je ho o neco mene nez v prvnim dile. Presto tu je a neumoznuje mi jit na plny pocet. Gunn je zkratka na jine vlne nez ja. Je to takovy ten prvoplanovy krecovity slovni humor jak u Deadpoola (nastesti ne tak stupidne pubertalni). Opet jsem se tedy nezbavil toho pocitu sinusoidy...kdy je divak temer v orgasmu z nadherne vyuziteho 3D a vsemoznych triku, aby to shodila nejaka nebetycne pitoma a radobycool hlaska. Kazdopadne par vtipku uslo, cameo Hasselhoffa i jeho rap v titulcich pobavily, ale hlavne to melo tak hezky a dojemny konec, ze i kdyz jsem v prubehu filmu scenaristu v duchu proklinal, jak dokaze bombastickou scenu zkazit temi slovnimi replikami, tak ten leitmotiv i cele vyzneni pribehu byly nakonec vyborne. Plusem taky je, ze to nijak nenavazuje na ostatni marvelovky, takze nemusite koukat celou Phase 2, abyste si Guardians uzili...bohate staci prvni dil. [v titulcich jsou ale 4! dotacky, takze bacha :)]

• 2.5.2017  15:58
    Taboo (TV seriál) (2017)

1. serie // "I have a use for you." Serial s vytecnou atmosferou a demonickym Tomem Hardym v hl. roli. James Keziah Delaney se jako jediny prezivsi z potopene otrokarske lodi vraci do Londyna a od te doby zatapi vsem od mocne Vychodoindicke spolecnosti az po krale. Je zajimave sledovat, jak v teto beuztesne dobe plne intrik a mocenskych zameru je Delaney i se svymi brutalnimi praktikami vlastne ten nejferovejsi muz v Londyne. Lvi podil ma na tom Hardy a za chvili mu budete fandit, protoze se nenecha nicim zviklat a na kazdou spinavost ma svoji naplanovanou a chytrou "odpoved". Je to zvlastni doba, plna zablacenych ulic, bordelu i padouchu u moci, kdy jeste funguji vdpostate inkvizicni praktiky. Nebyly napr. zadne skutecne dukazy a k odsouzeni stacilo svedectvi dvou lidi. Naucite se take vyrabet strelny prach nebo neco malo z historie, protoze tu USA s Anglii maji nevyresene spory hlavne co se tyce hranic. Ostatne to je hl. hybatelem deje - Delaneyho dedictvi maleho indianskeho uzemi na pomezi Kanady a USA. Je sice zvlastni, ze by takovy prdinec zeme byl tak dulezity pro obchod s Cinou, ale kupodivu to v deji funguje dobre. Tesil jsem se, jak se to vyvrbi a 8. epizoda vsechno hezky uzavrela. Ted je otazka, cim hodlaji pokracovat.

• 2.5.2017  15:34
    Jack Rozparovač (TV film) (1988)

Velmi spatne natoceno. Uz rozdeleni na dva dily pokladam za zbytecne a prilis prodluzujici stopaz, ale obecne mi prijde, ze britske detektivni TV filmy do pocatku 90. let stoji za starou belu. Videl jsem napr. ruzna zpracovani Agathy Christie a dokud se toho neujal Suchet jako Poirot, stalo to opravdu zaprd. A tohle je stejny pripad. Prilis konzervativni a televizni - malo mysteriozni a hororove - vpodstate nula gore zaberu. Herci pouze pouli ocima a delaji, ze videli neco hrozneho. Cely detektivni postup mi prisel strasne halabala. Chvili nekoho vyslychaji, aby pozdeji (hlavne v druhe casti) se k temto podezrelym opet prapodivne (tedy bez logiky) vraceli. Neni v tom citit zadna systematika scenare (mozna je na vine spatny strih) natoz detektivni prace. Naopak to (ovsem zrejme neumyslne) evokuje tu bezradnost policie a neschopnost se neceho chytnout. Kdyz pak nahodou na neco prijdou, pusobi to az smesne, ze jim takova blbost tak dlouho trvala. Holt Abberline (Caine) ocividne neni Sherlock nebo Poirot. Asi jsem temito dvema slavnymi detektivy moc zhyckan, ale zkratka kdyz uz to neumi zpracovat poradne detektivne, maji to udelat zahadne, jak se to podarilo komiksovemu zpracovani "Z pekla" (2001) s Deppem v hl. roli. Plusem je jenom to, ze vraha az do konce opravdu neodhadnete, jelikoz tvurci zde michaji spoustu podezrelych od divadelnich hercu, vestcu, lekaru az po anglicke marxisty. Nejhorsi na teto verzi s Cainem jsou ale dialogy a bohuzel ma na tom asi lvi podil priserny cesky preklad nebo idiotsti daberi. Snad nekdy uvidim verzi v originale, ale ta z Ceske televize je neco udesneho. Je to ten typ dabingu, kdy (hl. v prvni casti) jsou repliky, ktere absolutne nedavaji smysl. Tezko rict, kdo za to muze, ale postavy pronaseji obcas vety zcela nesouvisejici s kontextem a danou situaci. Nekdy uz ale ocividne v originale byly tyto dialogy takto spatne napsany a herci se snazi o nepochopitelne emoce nehodici se k dane scene (napr. uplny konec po odhaleni vraha). Vrcholem je pak par radoby vtipu, ktere smrdi suchym humorem na kilometry. Caine se sice snazi (i kdyz ho nemam moc rad a na detektiva se nehodi) a "Bodie" taky, ale spatne napsany scenar nezachrani.

• 26.4.2017  22:19

Podle me nejbarevnejsi, nejefektnejsi a koneckoncu vlastne nejlepsi Smoulove doposud. Co me trochu zmatlo, ze je to prvni samostatny cistokrevny 3D animak (kdyz nepocitam kratke filmecky jako "Smoulokoleda" [2011]) a nijak nenavazuje na polo-animovane filmy s lidskymi herci. Tohle je zkratka obdoba "Asterix: Sidliste bohu" (2014) s tim rozdilem, ze 3D podobu Smoulu uz jsme si meli moznost okouknout ve zminenych hranych snimcich. Svym zpusobem je to mozna ulehceni prace, protoze se nemusi autori starat o klicovani realnych hercu s animovanymi postavickami. Na druhou stranu to, co predvadi vizual, je opravdu nadhera. Film je pestrobarevny od zacatku do konce - spousta kvetin, novych zviratek apod. Je to vpodstate prehlidka 3D efektu a ve 2D clovek prijde o hodne. Neustale prulety, prelety, vsemozne particle efekty (jiskry, kouzla...), netradicni voda...dokonce i Gargamel s Azraelem vypadaji ve 3D hezky. K tomu perfektni soundtrack s dobre vybranymi songy, ktere stoji i za samostatny poslech - napr. pisnicku od M. Trainor pred zaverecnymi titulky si budete podupavat stejne jako kdysi davno vypalovacku s Oslikem na konci prvniho Shreka :) Opravdu nevim, co bych vytknul. Dej sice neni kdovijak slozity, je to vlastne takova "cesta tam a zase zpatky" na motivy "Avatara", ale opet je to dojemne a s ponaucenim jako predchozi hrane snimky. Pokud se to libilo mne, pro nejmensi to musi byt pecka uz tuplem. Takhle ma vypadat pohodovy film pro deti.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25