Policajt v Beverly Hills II (1987)

Pokracovani "policajta" jsou vpodstate pres kopirak. Vzhledem k tomu, ze Axel je z Detroitu, vzdy ho musi neco dostat zpatky do Beverly Hills :) Tentokrat postreli jeho znameho z prvniho dilu, policejniho sefa z LA, a tak se Axel vraci, aby vse zase vysetril na vlastni pest. A opet narazi na padoucha "z vyssich kruhu". Co mi vadi, ze ackoliv je to spise komedie, preci jen treba "Smrtonosna zbran" je jaksi uveritelnejsi. [spoilery!] Detektivni (policejni) prace, co predvadi Axel, je zde strasne okata. Najdou se nabojnice, bum - hned mu nahodi, ze musi omrknout strelecky klub, coz je padouchovo hlavni sidlo. Pak jdou cosi do toho klubu hledat, jak sami rikaji "jehlu v kupce sena" a bum - v dalsi vterine uz drzi papirek s cilem dalsiho utoku :) Vsechno je to az moc filmove pripravene a vse se dari na prvni pokus, takze to pusobi strasne jednoduse. Take nevim, zda to bylo nejakou chybou v dabingu, nebo spatnym scenarem ci jsem proste tak blbej, ale vlastne az v pulce jsem si uvedomil, ze ty zlociny jdou opravdu podle abecedy - viz kapitan Bogomil jako druhy; ale nejak si neuvedomuju, co bylo C. Jde zkratka o to, ze na to podle me neni kladen spravny duraz a pritom to, ze jsou to "zlociny podle abecedy" (mozna vzdalena inspirace Poirotem:), je pomerne dulezite. Take nektere radoby vtipne scenky (hlavne donaska na zvuk citlivych naboju) jsou trochu krecovite a nerealne, ale jinak to ma porad ten crazy Axeluv humor a pristup, takze se na to da koukat nekolikrat.

Moc osudu (2006) (seriál) odpad!

Zastrelte me, jestli kdy budu ve "stari" koukat na takovyhle sracky. Nevim, co to do mamky vjelo, ale tuhle trihodinovou lavaz mozku citajici navic 79 dilu sleduje pravidelne a ja kdykoli zahlednu tu hereckou partu cikanu - teda pardon, Turku - s temi nejdebilnejsimi scenaristickymi replikami, vzdy si vzpomenu na slavnou "Pepindu" s Nahlovskym: "A vis, co se stalo???" "JOSE NEPRIJEL!!!!" :-D (zkracena verze zde: https://www.youtube.com/watch?v=EXgnrNvEZwo)

Policajt v Beverly Hills (1984)

Dalsi z klasik z roku meho narozeni. I kdyz mam rozhodne radsi obe mladsi serie "Smrtonosnou zbran" (1987) a "Smrtonosnou past" (1988), tahle akcni policajtska komedie s Muprhym take nepatri do stareho zeleza a je koukatelna v jakekoliv dobe. Ze spinaveho prumysloveho Detroitu s cernosskymi ghetty, kde dela Axel Foley sverazneho detektiva a kde mu jednoho dne zastreli kamose z detstvi, se dostavame do luxusniho a sporadaneho Beverly Hills, kam Foleyho vedou stopy a kde jak sam rika "asi vsechno ridi roboti" :) Pravidla, presne dane postupy, ucta k nadrizenym...to vsechno jim se svou nevymachanou hubou totalne zboura a je to misty desna prca :) Netusim, jestli bych to stihal s titulkama, protoze Murphy aka Oslik ze Shreka ma v puse proste kulomet, ktery kdyz spusti, je to narez :) Foley je zkratka sympatak a zapletka tocici se kolem podivneho umeleckeho magnata Maitlanda je taky fajn. Samozrejme nesmime zapominat na legracniho Rosewooda (Reinhold), ktery si asi jako jediny uziva noveho prichoziho, zatimco vsem ostatnim pritomnost Foleyho dela jen vrasky na cele :) No a jako bonbonek ze soundtracku slavna main theme "Axel F".

Agatha Christie's Poirot - Hodiny (2011) (epizoda)

S12E04. Zajimavy dil odehravajici se nejaky ten rok pred 2. svet. valkou, riznuty spionazi a tajnymi informacemi cennymi pro Hitlera. Riznuty je pouzito zamerne, protoze je nalezen probodeny muz, kolem ktereho jsou rozestaveny ctvery hodiny. Vsechno v jednom nenapadnem, tichem dome, kdesi v Doveru. Porucik namornictva z MI6 (zdravim Bonda! ;) ma pocit, ze vrazda nejak souvisi s nedavno ukradenymi dokumenty, pri cemz zemrela jeho mila. Pripadu se ujima Poirot i pres remcani mistniho inspektora. Libila se mi ta replika, ze "ta vrazda je kazdou minutou zamotanejsi....coz znamena jedine, ze reseni musi byt velmi jednoduche" :) To bylo hezky trefne. A i kdyz to uplne snadne nebude, jde o to, ze opet nemusi byt vse tak, jak se na prvni pohled zda :) Z hercu je tu vyrazny T. Burke jako porucik Race. Ma hranatou hlavu a trochu vadny ret, jakoby operovany po nejakem rozstepu :) Ale je fajn mit mezi "beznymI" herci nekoho zvlastniho, aspon se mi pri nazvu tohoto dilu vzdy vybavi. Neni to uplny seladon, a tak se do romanticke linky, ktera tu take je, docela hodi. Lokace s radovymi domky, ale i sloupovi, kde se stane dalsi vrazda, uz tvurci pouzili drive, at uz v Poirotovi nebo Marplove. Aspon ze ty krasne doverske utesy tu jeste tolik nebyly (jen v jednom dile z letadla, tusim:)

Agatha Christie's Poirot - Viděla jsem vraždu (2010) (epizoda)

S12E02. Behem halloweenskeho vecirku na venkovskem sidle, aby se pochlubila pred madam Oliverovou, pronese jedna divka, ze kdysi videla vrazdu. A vzapeti je nalezena mrtva. Poprve je zavrazdeno dite, coz neni moc bezne. Navic je dil opravdu misty lehce hororovy, aby dostal svemu dusickovemu podzimnimu obdobi. Rikal jsem si, ze bych snad takhle na venkove radsi ani nechodil vecer ven :) Zadne lampy, vsemozna stromova podloubi, aleje, pruchody strasidelnymi branami kdovikam.... K tomu zminky o carodejnictvi a jeden z pritomnych si cte Poeuv Zanik domu Usheru. Atmosfera se podle me povedla a i zlocin je rozvetveny a sikovne kamuflovany. Snad jen ta scena pri mesicnim svitu a radoby sebeobetovani mi uplne nesedla, ale je fakt, ze v realu jsou takovi blazni a stava se to :) Vlastne to k tomu docela sedi, protoze i pachatel je svym zpusobem psycho :)

Agatha Christie's Poirot - Tragédie o třech jednáních (2010) (epizoda)

S12E01. Priznam se, ze uz jsem to kdysi videl, a tak proste nedokazu posoudit sikovnost pointy - prekvapivost pri prvnim zhlednuti, nebot se mi vrah v pulce vybavil. Cele je to stylizovane od zacatku do konce jako divadelni predstaveni - mame oponu, divadlo, znameho herce jako Poirotova pritele, nekolik vrazd.... Dokonce i nasviceni protagonistu je bodove, podobne jako pri predstaveni - pri jejich portretech nebo rozhovorech s nimi se jakoby ztmavi pozadi, aby to cele pusobilo intimneji. Je to trochu zvlastni styl, ale mne nevadil, sedi k tematu. [spoilery!] Vrazdy samy o sobe jsou take pomerne netradicni - ve svych motivech. Sice to provedeni je podobne jako ve starsim dilu "Zluty Iris" (S05E03), takze nekdo muze uhadnout vraha, ale zajimave je, ze vlastne jen jedna z nich je podstatna. Zbyvajici jsou dalobyserict "funkcni", nebo dokonce jen k odvedeni pozornosti - to zas trochu evokuje slavne "Vrazdy podle abecedy" (S04E01). Zaverecna vysvelujici scena je ale perfektni a vse vysvetli, ba je i zvlastnim zpusobem dojemna a posledni Poirotova replika je sice ocekavatelna, ale trefna. Zavery u Poirota jsou proste dokonale. Ale pravda je, ze kdyz se nad tim vsim clovek zamysli, je to samo o sobe teatralni a naivni od vraha, mermomoci zatahovat nejslavnejsiho detektiva na svete tak moc do vysetrovani, aniz by tu byla nejaka vyraznejsi snaha to na nekoho svest. Strkat hlavu do lvi tlamy je pri zpetnem premitani docela podivne. Navic je tu ta zminena podobnost s jinymi dily, coz (nevim jestli zamerne nebo z lenosti) jeste podtrhuje prime pouziti nekterych zaberu z jinych epizod (viz Zajimavosti).

Agatha Christie's Poirot - Schůzka se smrtí (2008) (epizoda)

S11E04. Vsechno se toci kolem potomku sverazne a dosti zle lady Boyntonove, ktera se jede spolu s nekolika dalsimi cestovateli (vcetne Poirota) podivat na nove vykopavky sveho manzela, ktery v Syrii hleda hlavu Jana Krtitele. Po delsi dobe je to tedy opet dil z ciziny, coz je u Poirota vzdy osvezujici a mam tyhle exoticke pasaze rad. Krasne arabske stavby a ornamenty, poust, vykopavky... I kdyz je to pry tocene v Maroku, atmosferu (i hudbu) to ma na TV film velmi povedenou. Starobyle arabske podobenstvi o smrti, ktere lod Boynton cte ze zdi vykopavek, tak trochu odrazi vrazdu, ktera jde s Poirotovou pritomnosti ruku v ruce, a i kdyz bylo jeji provedeni dost riskantni a zbytecne komplikovane, ma to svou uchylnou krasu, takze nakonec remcat nebudu :) Opet je tu spousta zavadejicich situaci, ktere divaka zamerne matou, ale vse bylo nakonec vysvetleno a davalo smysl. Dokonce i vkusne zaclenili krestanske prvky, coz se sem hodi, vzhledem k cili vykopavek.

Agatha Christie's Poirot - Třetí dívka (2008) (epizoda)

S11E03. Trochu psycho-dil. Hned na zacatku se totiz k nejake vrazde prizna neznama mlada dama a utece. A v tom duchu je s ni vetsina scen, protoze na tom je zalozena i zapletka, udelat z ni cvoka. Bohuzel i samotna herecka - Jemima Rooper - je zvlastnim zpusobem skareda i hezka zaroven. Neni to vylozene odpudivy typ, ale ma tak divnou celist a opuchle rty, ze kdyz se k tomu pridalo to jeji vysilovani, at ji zavrou jako vrazedkyni, mel jsem chut ji dat facku, at se probere :)) Ale asi byl zamer nekoho takoveho do role vybrat. Aby byl divak na pochybach, jestli po ni po ni muzi jedou kvuli penezum nebo by se mohla opravdu nekomu libit. Takze je to herecka tak trochu "na hrane" v tomhle smyslu :) Pribeh je opet docela zamotany a nektere momenty jsem si poustel znovu, protoze se mi ta jmena tri spolubydlicich - a mrtvych ci zijicich matek a chuv - trochu motala, ale pointa je dobra. Sice je to obtizneji uveritelne, snazit se na nekoho hodit vrazdu zpusobem, aby se dotycny zblaznil, ale budiz. Samotny konec je natocen dokonale a je i dojemny.

Slečna Marplová - Vlak z Paddingtonu (2004) (epizoda)

S01E03. Narozdil od Poirota je Marplova delana tak trochu "odlehcene". Je tu spousta malych "babskych" forku, ale treba samotne Marplove je v pribehu obcas jaksi "malo". Ale da se na to zvyknout. V tomhle dilu mi ale prece jen vadilo to, co uz tu nekteri zminuji. Celou dobu totiz zapletka vede divaka tim smerem, ze vlastne neni skoro nic znamo, ze jen pritelkyne Marplove, Elspeth, zahledne ve vlaku projizdejicim paralelne na druhe koleji, jakousi vrazdu. [spoilery!] Dlouho pak neni jiste, zda nekdo opravdu zemrel. A kdyz se to skutecne potvrdi, nevi se totoznost obeti. To vse je samozrejme ok a vysetrovani ma za cil vsechno odhalit. Ale ten konec byl na me trochu "deus ex machina". Elspeth se totiz vrati z Cejlonu a vraha pozna. Nevim. Vzhledem k tomu, ze v uvodni scene mu nebylo videt do obliceje, mel jen podobne obleceni, je to takove vareni z vody. Jinak by asi nemeli zadny dukaz. Pak si totiz clovek rekne....pokud vraha videla, nemusela nikam jezdit a jet s Marplovou rovnou do onoho sidla a treba by tam vraha poznala primo... Chapu, ze to neni Poirot, ale obcas je serial s Marplovou trochu "crazy" :) Poirot by urcite prisel na nejake dumyslnejsi rozuzleni :) Kazdopadne tento dil je vyrazny obsazenim nekolika znamejsich angl. hercu (Warner, Hannah), z nichz nejvice divakovy pozornosti pouta krasna Amanda Holden, znama spise jako porotkyne Britain's Got Talent.

Agatha Christie's Poirot - Kočka mezi holuby (2008) (epizoda)

S11E02. Pekny dil na prvni skolni den :) Zacina dalsi skolni rok a do drahe a kvalitni anglicke divci skoly se sjizdeji zakyne. Behem leta vsak doslo v jistem Ramatu ke statnimu prevratu a tamnejsi princezna je nyni v exilu a nastupuje jako jedna ze studentek. Navic je tu nahodou Poirot, ktery ma na zadost reditelky pomoci vybrat jeji nastupkyni. No jenze....tam, kde je Poirot, brzy nekdo umre :-D A tentokrat ne tak ledajakym zpusobem. Ucitelka telocviku je probodnuta ostepem :) Sice je tato vrazda mirne teatralni a prijde mi trochu hure proveditelna a obtizna na "techniku" :), ale budiz. Aspon nejaka zmena oproti klasickym jedum nebo nozum :) I kdyz se dej odehrava v Anglii, zapojenim vzdalene revoluce i exotickou princeznou se tu netradicni prvky najdou a je to osvezujci. Cele to navic pusobi, jako kdyby se vrazdilo v Bradavicich :) clovek jen ceka, odkud vykoukne Harry :) Ale je to samozrejme divci skola a tedy trochu podobne jako predchozi "Smrt stare posluhovacky" (S11E01), kde bylo take hodne podezrelych zen.