Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Komedie
  • Drama

plakát

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál)

Je to strasna ptakovina, od vybliteho obrazu, hloupych akcnich scen po scenar vetsiny dilu. Holt takova Xena v kovbojskem klobouku. Jedna hvezda za to, ze z Chucka udelala hrdinu spousty vybornych vtipu.

plakát

Hrabě Monte Christo (2024)

Za me asi nej filmove zpracovani nesmrtelneho pribehu o pomste, a ze jich uz bylo... I kdyz se samozrejme zase v leccems lisi, jak od puvodnich verzi, tak od knihy, je to zpracovane tak, jak si moderni kinematografie zaslouzi. Skvele kostymy a masky, vyborna hudba, romanticka linka. Hlavne ten Niney mi zatim asi sedi nejvic. Marais, Chamberlain nebo Depardieu jsou sice skveli herci, ale tenhle ma vylozene uhrancive oci, v kterych se zraci to nepochopeni ze zrady i nasledna osudova msta. Navic to temi upravami dostalo takove zhusteni a gradaci, ze ty 3h utecou fakt rychle. A pozmenena zaverecna replika, asi nejslavnejsi z celeho romanu, vyzniva ve filmu jako dojemna tecka.

Den nezávislosti (1996)

I kdyz mam tenhle Emmerichuv slavny snimek rad, kdyz na to koukam za strizliva, je to fakt pomerne velky scenaristicky kyc :) Nastesti k tomu vybrali skvele pasujici herce - zvlaste Godlbluma mam rad jiz od dob Mouchy, o Jurskem parku nemluve. Tehdy oscarove triky jsou v r. 2024 uz docela out-of-date, a nejvic me dnes kupodivu bavi spis ty sceny s masovym uprkem lidi. Kdyz se totiz clovek zameri treba na technickou stranku - jake maji tehdy displaye a zobrazovaci techniku, mam obcas pocit, jako bych koukal na stredisko NASA z 60. let a prvni cestu na Mesic. Tak moc to zastaralo :) Ale jak rikam, chemie hercu, jejich hrdinskost, to i dnes prebije tech par nesmyslu, jako ze proc ten obri talir pod sebou vsechny nepohrbil v Area 51 :) [Oscar 1997: Vizualni efekty]

Satan přichází (2006)

Videl jsem vsechny 4 stare dily Omenu kratce za sebou, takze s prehledem rikam, ze je to fakt vpohode srovnatelne s jednickou. Asi az na tu oscarovou Goldsmithovu hudbu, ktera spolu s vyrazne starsim settingem, herci i kamerou, udelaly tehdy celkove o neco osudovejsi atmosferu originalu. Zdejsi ustredni rodicovska dvojka neni tak zajimava a zachranuje to hlavne Farrowova, Thewlis a Postlethwaite. Ale! Tenhle film ma jine plusy - je krasne a totalne cesky :-D Thornova "londynska" residence aka zamek Lednice, "ambasada" v Kongresovem centru, nadvori u Laterna Magika "v Rime", Strahovska knihovna "ve Vatikanu", schody v Nar. muzeu (zname i z jednicky Mission Impossible) ci hrad Zvikov jako italsky klaster...cesky divak se fakt bavi :) Uz uz bych nechal 4 hvezdy, ale za ten obri fail v zaverecne honicce, diky kterymu jsem si malem poprskal telku a ktery z Londyna udelal parodii, davam o jednu min. No proste bug jak Brno, pardon Praha :-D Jinak je to ale vpodstate presna kopie originalu vcetne replik, cili si clovek akorat rika, proc. Protoze trikovy film to neni, aby si to vyzadalo remake a pouze kvuli datu premiery 6.6.06 to fakt delat nemuseli.

plakát

Přichází Satan - Procitnutí (1991) (TV film)

Nakonec to kupodivu vubec neni tragedie, jak mi to zpocatku diky tuctovym hercum pripadalo. Treba pointa neni spatna, ale je to takove vareni vody furt dokola. Velmi podobne uplne prvnimu dilu, jen misto chlapce mame nasranou okatou holcicku a krome cirkve nasadili filmari i esoteriky, aby to asi bylo v devadesatkach vic in. Vcelku zbytecne pokracovani, mozna spis snaha o reboot. Koukat se na to da, ale v pameti nezustane.

plakát

Omen 3: Poslední střetnutí (1981)

Tohle uz bylo jine nez prvni dva dily. Dokud byl Damian maly, pocit jakesi tajemne temnoty, ktera ho doprovazi, byl uveritelny a znepokojujici. Tady uz je mu 32 a rozviji sve politicke ambice, jelikoz byznys uz ma rozjety dostatecne. Jenze ta umrti, ktera zde autori vymysleli, uz jsou kdyz ne vylozene hloupa, tak minimalne divna a nesmyslna. Scenar mi prisel celkove jaksi amatersky a rozvlacny. Vubec jsem napr. nepochopil udalosti kolem Asuanske prehrady. V 70. letech, kdyz ji dostaveli, to byla aktualita a jeden z milniku Studene valky, dnes to nikomu nic nerekne. Rovnez Damianova angazovanost v jakesi organizaci mladeze pod OSN byla nedovysvetlena. Cele to ma zkratka asi dotvaret snahu o postupne ovladnuti sveta, ale nepusobi to ani desive, ani presvedcive. V jedne casti to dokonce temer okopirovalo francouzskeho Fantomas kontra Scotland Yard (1967), takze to pro me vyznelo spis komicky. Nastesti mlady Neill se vzhledove i grimasami na tuhle roli hodi fakt vytecne, ackoli mu scenariste do ust vlozili vcelku pitome, nezajimave a pozmenene repliky o Apokalypse. Bylo ale usmevne sledovat, co delal, nez se rozhodl vyhrabavat dinosaury pro Hammonda :-D

Damien (1978)

Cekal jsem ptakovinu, jak to casto u pokracovani byva, ale je to kupodivu uplne srovnatelne s jednickou. Problemem je, ze i mustr je dost podobny. Damian je sice starsi a chodi na vojen. akademii, ale jinak je to opet o ruznych nestastnych umrtich, ktere jsou s nim spojeny. Herecky to je celkem prumer a jedna trikova scena s tirakem byla dost trapna, ale Goldsmithova hudba to nastesti v dulezitych momentech zase hezky graduje, takze to nenudi. Ale jinak je to podobne jako jednicka takovy one-shot. Opakovane to videt asi nemusim.

Přichází Satan! (1976)

Mam sice radsi desivejsiho a trikove bohatsiho, o tri roky starsiho, Vymitace dabla (1973), ale i serie Omen ma neco do sebe. Sice je to na dnesni dobu uz pomerne zdlouhave a uondane, takze to na opakovane koukani fakt neni, ale ma to takovou oldschoolovou tizivost a skrytou temnotu, ktera je castecne dana jednak uz starim filmu, kamery a kulis, ale hlavne dobrou hudebni gradaci od Goldsmithe (oscar). Asi by se naslo par mene logickych veci a pristupu - jakoze sluzebna, ktera nedela, co ji reknu, by ode me dostala padaka z fleku, o nejake bezpecnostni proverce nemluve, kdyz se jedna o velvyslance :) - ale budiz, je to film. [Oscar 1977 - Hudba]

V hlavě (2015)

Tohle mi sedlo. Je to neco jako Byl jednou jeden zivot, ale pouze o mentalnich aspektech. Ma to vtipne hlasky i dojemne chvile a celkove je to solidne promyslene, o cemz svedci i oscarova nominace za scenar. A zaroven takove, ze si v tom asi vetsina divaku vzpomene na sve detstvi a radostne i problematicke momenty. Hlavni "hrdinka" Riley je jedenactileta, takze jeste ani nehraje moc roli holka/kluk. Deti jsou v te dobe jeste vsechny dost podobne. Nejdulezitejsi jsou pratele, rodina a zazitky. A i kdyz od r. 2006 vlastni Pixary Disney, tohle je fakt spise pixarovka, cili bez pisnicek, coz je fajn pro volbu jazyka - vpohode zvolte dabing. Zadny cesky pisnickar vam tady nema co zprasit. Na druhou stranu je fakt, ze nejaky pasujici song by se alespon do zaverecnych credits slusel. Ale to je jen male minus na jinak krasnem a napaditem filmu. [Oscar 2006 - Nejl. anim. film]

plakát

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

[Extended] Spolecenstvo se po smrti Boromira rozdelilo. Frodo a Sam se vydavaji do Mordoru po svych a potkavaji Gluma. Ostatni v cele s Aragornem stopuji uneseneho Smiska a Pipina, kteri skoncili v rukou skurutu, coz je zavede do Rohanu, plani obyvanych lidmi na konich, ktere si hodla podmanit Saruman, Sauronuv mocny carodejny spojenec. // Z velke casti si tento dil podmanuje Glum (uzasny "CGI Serkis" :) se svou rozpolcenou osobnosti Jekylla a Hydea, zatimco Jackson divaka pripravuje na jednu z nejvelkolepejsich bitev filmoveho platna, Helmuv zleb. Prodlouzena verze opet osciluje od nepodstatnych pridavku po zajimave rozsireny lore ci vtipne momenty, ktere v kinoverzi osekli. Napr. Smiska a Pipina nabidne trochu vic. Takze jako celek plus. Extended credits nastesti kratsi, "jen" 20 minut :) [2x Oscar 2003: Strih zvuku, Vizualni efekty]