Bourneův odkaz (2012)

BOURNE 4 // Nemuzu se zbavit pocitu, ze jen znovu vari vsechno to, co uz bylo videno. Na serii s Damonem bylo sympaticke, ze mela nejake smerovani, trilogicke schema a pomerne jasny konec. Ale holt kdyz znacka sype... Zkratka vyrobili pridavnou, vcelku postradatelnou sidestory, bezici paralelne s Bourne Utimatum. Privadi do deje dalsi vycvikove programy CIA, dalsi agenty a divak se uz mozna zacne ztracet v tom, kdo cemu veli, komu je kdo nadrizen atd. Akcni sceny tu jsou v bourneovskem duchu, ale stopaz je rozplizlejsi a misty je to az moc ukecane. I kdyz uznavam, ze pomalejsi vyzvedna cast ("lidi u monitoru") zde pusobi realneji nez vcelku sci-fi technologicka detekce a sledovani v puv. trilogii. Casting Rennera neni uplne marny, ale u me vyvolal pocit, ze koukam na nejaky Avengers spinoff s Hawkeyem :) Na druhou stranu je fajn, ze konecne vysvetlili zalezitost s prasky (drogami), ktere zminili v prvnim dile, ale ponechali to tehdy dale nevysvetleno. Jako akcnak tedy fajn, ale vpodstate vubec zadne novinky.

Lesní duch (1981)

Druhy film Sama Raimiho (autor Spider-Man trilogie s Tobym) se sice stal legendou a odstartoval pomerne dlouhou serii sequelu, serialu, remaku a pribyly i hry, ale ruku na srdce, v r. 2023 jsem se vetsinu deje spis bavil usmevnymi triky nebo vylozene dementnimi zabery (zkratka studentsky film). Particka (zrejme vysokoskolaku) jede do opustene chaty delat - priznam se nevimco, kdyz maji jen krb, karty a postel :) - a nechtene probudi jakesi prastare zlo. Vubec jsem ale nepochopil, jak to muze mit spojitost se Sumery :-D protoze se to odehrava v noname US lese ala "Zahada Blair Witch". Kazdopadne nejak ty horory zacinat musely, jako jeden ze zakladnich kamenu tohoto zanru je fajn film videt. Mladicky Bruce Campbell je roztomilej a litry cerveneho sirupu kupodivu pusobi obcas lip nez dnesni digikrev :)

Godzilla vs. Kong (2021)

Jules Verne by mel radost :) aneb "Cesta do stredu Zeme" pro 21. stol :) Vpodstate je to neskutecna ptakovina s trochu krecovitou snahou o humor, ale divalo se mi na to dobre :) Ve srovnani treba s prvnim filmem MonsterVerse, Godzillou z r. 2014, kde bylo vsechno sedive a rozmazane, jsou tu monstra krasne prokreslena, detailni a dokonce i diky mestskym neonum luxusne nasvicena. Cele to pusobi jako nerdsky CGI hamburger. Nasinec asi s puvodnimi Godzillami do styku bezne neprijde, prece jen je to vylozene Japan-franciza. Natocili jich mraky, na dnesni dobu samozrejme s prisernymi triky, protoze to jsou vsechno doslova hracky, jako byste je vytahli z regalu. Jsem tudiz rad, ze uz mame tuhle "zapadni" moderni serii, ktera samozrejme scenaristicky zadne ceny sbirat nebude, ale jako bezmyslenkovy popcornak s nicenim velkomest se na to v budoucnu kouknu jeste parkrat. Co ale doted nechapu, jak to bylo s tim zdrojem energie :-D to si ho jako "nakopirovali" online?? To byla fakt debilita na entou, ale budiz :)

Mlha (2007)

"Survival tyden v Lidlu, aneb jak prezit spatne pocasi." :-D Neveril jsem vlastnim ocim, ze tuhle ptakovinu ma na svedomi reziser Shawshanku a nechce se mi verit, ze to takhle spatne pusobi v originale od Kinga (bohuzel jsem necetl). Uz dlouho jsem si u filmu kazdych par minut netrhal vlasy, jak se ty postavy dementne chovaji. Vpodstate nic, co zde lide delaji, nedava smysl a v nasich podminkach bych asi nikoho takoveho nepotkal. Minimalne tu babu s Bibli bych po prvni minute prikurtoval kobercovkou nekam do kumbalu ve skladu. Vetsi bandu retardu muze clovek najit fakt jen v americkemu Walmartu. Zustanou zavreni v obchode napechovanem surovinami a stejne delaji vse pro to, aby chcipli :-D kazdy, kdo hral nekdy nejakou survival videohru, se tomuhle asi bude smat. Jednu hvezdu davam za par "chuťovek", ale jinak je to strasny becko, od CGI po tuctove herecke vykony.

Godzilla II Král monster (2019)

Treti dil MonsterVerse, primo navazujici na Konga (2017). Vetsina tvari je novych, zustava jen prosedively velitel armady, a Watanabe (opet se svym vecnym vyrazem, jako by mel zacpu :) se Sally Hawkins jako zastupci organizace Monarch, ktera tu nabyva velikosti a technologickeho arzenalu srovnatelneho se SHIELDem v Avengerech. Jinak se film toci kolem osudu zcela novych postav - Farmiga (znama z Conjuring serie), Chandler a jejich filmova dcera. Opet je to takovy ten mustr, kdy se zacne hroutit cely svet a je nutno to zuzit na drama jedne rodiny. Neni nouze ani o vcelku prekvapive plot twisty a z pribehu jako takoveho by urcite mela radost Greta Thunberg :) Casto je ale scenar strasne krecovity, az jsem si musel rikat, koho takova slatanina napadla :) bohudik aspon za posledni tretinu, nabitou pomerne slusivymi triky a vzbuzujici dojem megalomanskeho komiksu, coz vpodstate Godzilla je, jinak bych uz sahal po dvou hvezdach... [po titulcich je dotacka]

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Nakonec tento film boostnu plnym poctem, i kdyz sve chybky ma. Kdyz to clovek srovna s predchozimi celovecernimi hruzami se znackou D&D, je to jak ziva voda, podobne jako animak The Legend of Vox Machina od Amazonu. Bal jsem se strasny ptakoviny a...jako vpodstate jsem ji i dostal, ale zaroven je to tak svezi a vtipne, ze jsem mile prekvapen. Je to povedeny fantasy mix Thora 3 (tematem) a Strazcu galaxie (particka a humor). Cili pokud se vam tyhle marvelovky libily a aspon nekdy jste hrali nejake deskove D&D nebo videoherni CRPG, budete ve svem zivlu. Faerun, Baldur's Gate, Icewind Dale, Neverwinter, Underdark...to vsechno tu letmo zazni nebo se tam primo podivate. Vsechno okorenene pomerne solidnim CGI a parodujicimi vtipky. Obcas to sice zaskripe, Hugh Grant neni az tak prirozeny ve sve roli jako Goldblum ve zminenem Thorovi a i monster by tu mohlo byt trosku vic (kupodivu tu treba neni Beholder, ale nasli misto pro Gelatinous Cube 😆 ). Ale svete div se, ono me to po te nalozi srandy na konci i fest rozbrecelo. Opravdu film, od ktereho jsem necekal oscarove drama, ale ktery dokonale naplnuje zanr "herni adaptace". Klidne si dam dalsi dil, pokud bude :) opet si ale musim postesknout, ze by mohli natocit i neco vaznejsiho, o Drizztovi trebas [v titulcich je jedna dotacka]

Labyrint: Vražedná léčba (2018)

Treti dil. Na stejne brdo jako predchozi dva :) Nic vic, nic min. A bohuzel to opet prepiskli se stopazi. Strihace by meli vyhodit, protoze tohle zkratka neni filmova ani knizni legenda typu Pana prstenu. Takovyto snimek tahnout temer na dve a pul hodiny je cisty sadismus. I kdyz to sice rozpocet ocividne melo solidni, celou dobu ma clovek pocit, ze jen kouka na moderni, hezkymi triky vysperkovane totalni becko. Scenarista byl v posledni tretine jiz taky notne unaven, protoze takovy dejovy pingpong uz jsem dlouho nevidel. Chteli poresit vsechny postavy, vsechny vztahy, jenze to udelali zbytecne prekombinovanym zpusobem. Neustale se nekdo zachranuje, kdyz uz je skoro zachranen, zase zmena planu a jde se nanovo odjinud, no zkratka uz uz jsem mel chut to poslat do pekel, ale nastesti uplny zaver tomu dal aspon jakesi melancholicke zakonceni a svym zpusobem i pointu. Nemam vylozene pocit, ze bych s touto trilogii ztracel cas. Jsem rad, ze jsem zhlednul dalsi postapo serii, ale rozhodne to neni neco, co si pustim klidne kazdy rok jako Nolanovy Batmany nebo Harryho Pottera :) Filmovy Labyrint je naprosta tuctovka, ktera skonci v zapomneni dejin.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Druhy dil "Labyrintu" s boybandem a holcinou v hlavnich rolich primo navazuje na utek do vnejsiho sveta v jednicce, coz nabizi spoustu novych exterieru. Presto se Dashnerova "obsese" bludisti a chodbami projevi i na nekolika mistech zde, coz je sympaticke :) Triky a masky jsou dost kvalitni, ale jako celek to neni zadna pecka, co by bourala zebricky. Napr. stopaz je dost silena, byt to o pul hodiny kratsi, je to snesitelnejsi. Krom nudnejsich pasazi je tu totiz znatelne vic akce, ktera me bavila. Vsechno to ale divak uz zkratka nekde videl - vpodstate je to mix videohry The Last of Us (jako serial zde) a RE Zanik. Film pry neni presne dle knihy, tak tezko rict, kdo od koho pri vymysleni stylu infekce i nakazenych opisoval :) i zde ma nakaza Flare (Erupce) houbovity raz a ovlada mozek jako v TLOU. Piscitymi sceneriemi s rozbitym velkomestem zas pripomene zmineny Resident. V tom vsem parta pubertaku neustale odnekud nekam zdrha. Konec je "to be continued", cili to chce hned trojku.

Labyrint: Útěk (2014)

Vzdy je problematicke hodnotit cokoliv bez znalosti originalu, v tomto pripade knihy. Musim se tedy omezit na to, co mi rika film. A to jsou zkratka rozporuplne pocity. Je to typicky mindfuck film. Nevite, co se deje, kladete si otazky "proc tam je tohle, proc tam neni tamto, a proc to vlastne cele nedava zadny smysl" a postupne se cosi odkryva. Problem je, ze i na konci zjistite uplny prd, jelikoz jste na zacatku trilogie. V porovnani s jinymi podobnymi, treba Oblivion s Cruisem, rozhodne necekejte epicke rozuzleni. Ono to ani nejde u neceho, co je jakymsi pokrivenym mixem Cardovy Enderovy hry a Goldingova Pana much. Kdyz je neco po celou dobu "teen", nemuze to mit konec "spadla mi brada". Na druhou stranu mou pozornost to drzelo kupodivu celou dobu. Presto musim lehce zaspoilovat....muzem...?....medicinsky (a vedecky obecne) je to naprosta hovadina, berte to proste jako young-adult-scifi ;)

Souboj Titánů (1981)

V dnesni dobe (2023) je tenhle stary original koukatelny jen se sebezaprenim napr. pro ty, kteri si ho chteji zopaknout pred remakem z r. 2010. Pribeh Persea zachranujiho Andromedu, to vse v antickych kulisach, ma sve pohadkove kouzlo i dnes. Proti remaku je zde par dejovych odlisnosti - napr. se zachranuje Joppa, nikoli Argos. Herecke obsazeni v cele s Olivierem jako Diem je taky solidni a "bondgirl" Andressova jako Afrodita potesi. Ale bohuzel trikove to byla hruza i tehdy, natoz dnes. Je to vpodstate kvalita efektu jako u ceske "Cesty do praveku", jenze ta je o 26 let starsi! Neni se cemu divit, ze film nedostal zadneho oscara. O 4 roky starsi Star Wars jsou uplne jina liga.