Zelig (1983)

"Clovek musi byt sam sebou, to chce odvahu. Jinak jsme jako roboti nebo jesteri." Allen opet zaexperimentoval s tim, co film dokaze, a vytvoril naprosto realisticky dokument o neexistujici lidske anomalii, "chameleonu" Leonardu Zeligovi, ktereho si sam zahral. Dej je zasazen do 20. let 20. stol., ktere jsou nam ted znamy napr. z Velkeho Gatsbyho (ostatne sam Fitzgerald je tu zminen). Kdyz jsem videl poprve Forresta Gumpa, byl jsem u vytrzeni, jak Zemeckis vytvoril iluzi lehce alternativni historie, kdy herce zakomponoval do historickych pozadi a realnych snimku...a vida, Allen to delal uz 11 let pred nim :) Zelig je ovsem od zacatku do konce natocen stylem filmovych cernobilych retro tydeniku, jak je zname i z CT (napr. Hledani ztraceneho casu, Retro, Ceskoslovensky filmovy tydenik apod.), takze nebyt Mii Farrow a samozrejme Allena, ani bych nepoznal, co je nove a co histor. material. Je to umocneno i tim, ze jsou vmezereny fiktivni (barevne) rozhovory o Zeligovi, ale s uplne realnymi osobnostmi, jako napr. Susan Sontag (spisovatelka a pol. aktivistka), Irving Howe (kritik), Bruno Bettelheim (psycholog). Navic Allen do textu opet vecpal sve typicke vtipky a nektera ponauceni. Jak Amerika snadno celebruje a zatracuje sve idoly, jake nebezpeci tkvi v kopirovani jinych a koneckoncu i jak iluzijni muze byt filmovy material. Je to nestandardni, ale velmi originalni film.

El Dorado (1966)

Bud jsem koukal na jinej film, nebo jsem uz na tohle moc moderni, ale neco tak unylyho a zastaralyho jsem dlouho nevidel. Hudba mizerna, toceny vsechno v atelieru prepokladam, sviceni jak v divadle a nuda jak v marnici...to i Vinnetou, ktery ma do reality daleko, je mnohem zabavnejsi nez tohle. Dneska se toci westerny uplne jinak. Rozhodne ne s Johnem Waynem, to je akcni hrdina asi jak muj mrtvej deda. Jedina hvezda za to, ze se tam aspon trochu strili... Pokud chcete starej western, dejte si Sedm statecnych, pokud novy, tak Opravdovou kuraz. Ne tohle amatersky divadlo.

Dárek z lásky (2004)

Americani tohle umi (i kdyz casto s tim prijdou prvni Britove), udelat romanticky pribeh s nekolika propletenymi lidskymi osudy, okoreneny kouzlem Vanoc, ktery vas rozbreci nebo minimalne dojme. Protoze tech vanocnich filmu, ktere nejsou trapne, neni moc (alespon ja jich tolik neznam), tohle muzu doporucit. I kdyz to kopiruje styl Love Actually, herci jsou vybrani dobre a funguje to tak jak ma...zahreje to u srdce (ne, depresivni mi to fakt neprislo) a pripomene to, cim jsou Vanoce dulezite. Ti, co tvrdi, ze je to nuda, jsou myslim jen malo objektivni a zatrpkli, zaryti odpurci "americkych" Vanoc a na Stedry den koukaji zasadne na Chobotnice a Mrazika...nekdy by to chtelo vylezt z jeskyne, mili recenzenti.

Koktejl (1988)

Vpodstate tuctovy nenarocny film nebyt T. Cruise. Ten tomu prece jen dodava stavu a sex-appeal. Dej je banalni (trochu pripomina Pulnocniho kovboje) a nema ani zvlast prekvapivy konec, ale je to fajn letni romanticka oddechovka s bezva soundtrackem 80. let.

Vyšší princip (1960)

Ceske filmy moc rad nemam, ale tohle je proste sila. Cernobila tomuhle pribehu plnemu strachu, obav a nespravedlnosti proste slusi. Herci jsou vybrani skvele, ani mi zde nevadil "nesvar" podobnych filmu, kdy gymnazisty hraji o dost starsi lide. Tady mi to jednak nevadilo a ani to nebylo prilis poznat, Brejchove bylo napr. dvacet. Ale to je jen detail. Proti dnesnim CZ filmum jsou ty starsi proste lepsi jakousi nepojmenovatelnou schopnosti filmu jako celku, ze to tem hercum proste clovek veri. To neni jak dnes, kdy kazdy i sebelepsi herec se objevi v paskvilu alá Ordinace v Ruzovce, Ulice, Gympl aj. koko.iny....vysledkem cehoz uz jim pak ja osobne nebastim jedinou vaznejsi roli nebo kvalitni komedii. Jednou se prodas, navzdy ses trapnej....tak ja citim dnesni ceskou tvorbu. Tyhlety stare kusy jsou jine, cloveka pohlti a nepusti. Nemcina v kontrastu s latinou je zde proste odzbrojujici. Sam jsem mel latinu 7 let, na podobnem gymplu, takze mi je dobre znamo, jak moc se lisi vzletnost a motivy tehdejsich autoru od kakofonicke strohe nemciny. A jak moc jednoduche a nesmyslne jsou motivy, ktere vedou a drzi u moci vpodtstate kazdou tyranii...

Futurologický kongres (2013)

Zvlastnejsi film jsem uz dlouho nevidel, je to takovy ten mnohovrstevny typ, ktery nepochopi uplne kazdy, ale nuti se zamyslet, a to se v dnesni dobe moc nevidi. Kazdy si v tom najde mozna trochu neco jineho, ale je to zajimava vize sveta, ktery radsi zije v iluzi z modernich "antidepresiv", v jakesi chemicky navozene pseudorealite, nez aby vnimal krutou pravdu vsedniho dne. Ovsem paradoxne ona iluze nakonec pomuze hlavni hrdince pochopit a najit svet, tak jak ho vnima jeji nemocny syn, ktery ma vzacne gen. onemocneni oznacovane jako Usheruv syndrom, ktery se klinicky projevi jako hluchoslepota, drive nebo pozdeji. Film jako takovy prejde z hrane sekce do animovane, aby se na chvili opet vratil k realite a skoncil opet jako iluze. Je to takova LSD vize sveta, jako ho mozna vnimaji nevidomi, anebo taky jak ho mozna chceme videt sami...bez nemoci, bez starnuti, bez masek, bez gravitace. Scena se skenovanim Robin Wrightove v prvni pulce filmu je jedna ze nejdojemnejsich co jsem kdy videl a scenarista do ni nacpal s lehkosti snad vsechny emoce. Pisnicka Forever Young dela ze sceny s litanim umelecke dilo a animovany Tom Cruise aka Maverick z Top Gunu byla nejlegracnejsi vec co jsem za poslednich par tydnu videl. Vlastne uvazuju proc tomu nedat pet hvezd, asi proto, ze to fakt neni film pro kazdeho, je depresivni i vesely, animovany i hrany. A nuti myslet. A komu by to nestacilo, muze zkusit predlohu od Stanislawa Lema.

Zahraj to znovu, Same (1972)

Skvela allenovska komedie z jeho ranych zacatku, i kdyz ji vyjimecne sam nereziroval. Jako komik je zde uzasny. Opet hraje svou typickou roli loosera-intelektuala, ktery zije klasickymi filmy a snazi se priblizit svemu vzoru Humphrey Bogartovi, ktery ocaruje kazdou zenu. U filmu s Allenem casto premyslim, jestli dat pet nebo ctyri hvezdy. Pro spoustu lidi jsou to velmi obycejne filmy, ale mne se proste jeho humor a nadhled libi, to jak pracuje s dialogy a k tomu hraje. Navic je tu mlada a krasna Diane Keaton, a to pojeti jako pocta Casablance je moc prijemny, takze dam plnej pocet. Proste nemam moc co bych tomu jako komedii vytknul. Jak ja doporucuju...vino + Allen + musite mit naladu. A mate pohodu zarucenou.

Kolotoč (1996) (pořad) odpad!

Opakuji to na Telce....trapny to kupodivu neni, ale je to priserna nuda.

Rukojmí (2005)

Takovy prumerny thriller, ale nejak mi to zpracovani a tempo nesedlo. Tahlo se to jak sopel, pak naraz dve tri mrtvoly, pak zase pul hodiny jak slimak, pak pro jistotu ctyri mrtvoly a horici hrad... Jako nebylo to spatny, Willis se na tyhle role hodi, ale bylo to trochu prekomplikovane, i kdyz se zpocatku zdalo, ze napad s dvojitym rukojmim bude zajimavy. Predlohu od Roberta Craise jsem necet, ale film je takovy klasicky hamburger. Nic nenarocneho, proste konzum...me to navic na par mistech dalobyserict stvalo, protoze zvraty jsou trochu "nasilu", aby se tam neco delo....lepsi varianta s rukojmimi jsou obe dve prvni Smrtonosne pasti, tam to melo spravny svunk a vtip, tady to bylo takove tezkopadne...

Reportéři na vaší straně (2012) (pořad)

Pripomina mi to Novu....nemam moc rad tenhle mix styl, kdy vcelku normalni seriozni reportaze (ktere by mohly byt klidne ve Zpravach) stridaji vpodstate bulvarni vsuvky, ktere z nejakeho faktu udelaji stylem show uplne neco jineho, aby se divak bavil a vydrzel u obrazovky. Prijde mi to lacine, ale holt cilova skupina je zrejme jednodussiho razeni, tak se to tak v komercni TV delat musi. Hlavne ty "absurdity" na konci jsou trapne. Z relativne normalni, lehce neobycejne udalosti udelaji senzaci, a doplni to "nazory lidu", coz v mnou sledovanem dile byli ocividne lide sebrani na ulici nebo v hospode, kteri zrejme ani poradne nepochopili otazku. Hlavne ze v poradu to pak vypada vtipne, utocne nebo jakoby "objektivne". Bohuzel opak je pravdou, a presne timhle stylem funguje manipulace a propaganda, kdy televize zabavnym podanim faktu nuti divakum svuj nazor, a to je spatne (stejne to dela i Nova).