Duna: Část druhá (2024)

Najväčší kino zážitok v živote. Tromflo to aj prvého Avatara, keď som bol 1.x. na 3D. Neviem či to bolo tým fajnovým kinom Cinestar Deluxe (toto je film do poriadneho kina) ale odstrelilo mi dekel. Malo to síce skoro 3h, ale snáď som ani nemrkol. Maximálne pútavé. V tomto filme je dokonalé skoro všetko. Výborný casting a herci, výborná réžia a scenár, prenádherne natočené, efekty, zvuk, všetko krásne zapadalo. Toto bol zlomový film. Tak ako bol kedysi Jurský svet, Pán Prsteňov, Titanic, Avatar. Toto sa bude premietať aj za 10-20 rokov. Jednička bola krásna, roznovlná, pútavá. Ale bol to len úvod k tomuto filmu. Čosi ako Bratislava pred Viedňou, Karpaty pred Alpami. To prepojenie zvuku a obrazu asi najlepšie aké som kedy videl. Škoda, že zrovna boli Oscary, lebo toto by vyhralo kategórií asi ako kedysi LOTR3. Timothée bol skvelý. Prerod hošánka na chlapa a lídra, možno až imperátora. Rebecca Ferguson božská, temná a kladná zároveň. Film mal toľko skvelých scén, že si to ani neviem v hlave prebrať. Ale napr. keď šiel skrotiť červa, kks, Ikran a Toruk Makto hadr. To bola tak epická scéna podporená v kine brutálnym zvukom, že som si skoro ucvrkol. Kľudne by som zniesol pol hodinku na viac a možno by som bral trochu viac z poslednej veľkej bitky. Ale nevadí, som rád, že sme videli toľko zo zvykov Fremenov a výcviku Paula. Top 10 u mňa získava nového člena. Ako to len vydržím kým príde trojka?

Jurský park (1993)

Tak sme si to pustili s deckami a sesterkou 30 rokov od premiéry. A tento film je proste už legendárny. Vtedy boli rady do kina až za roh a nič podobné sme ešte nevideli. Je to jeden z filmov čo posunul hranicu možného a tie efekty sú špičkové aj po 30tych rokoch. Pár záberov z diaľky na brontosaurov bolo vidno, že to je slabšie CGI, ale všetky tvory z blízka, naháňačka s T-Rexom, súboj s ním a autom, s raptormi. Proste na tú dobu absolútna paráda. Dovolím si tvrdiť, že niektoré scény sú lepšie ako v nových jurských parkoch.. boli to proste roboty, masky ale vyzeralo to skutočnejšie ako niektoré CGI potvory. Celý film je plný akcie a napätia. Herci sú fajn, hudba parádna. Proste film filmov, ktorý prepisoval hranice možného podobne ako v tej dobe Votrleci a Terminátor 2 od Camerona. Bavilo ma to ako kedysi keď som to s úžasom videl ako dieťa.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Milé ČSFD osadenstvo nesklamalo a zhejtovalo tunajšiu rozprávku/fantasy ako sa patrí. Však my predsa nič dobré nevieme spraviť až na Pelíšky.. Tak za mňa to bolo oveľa lepšie ako všetko čo za posledných 10r vyprodukoval Disney v poli hraných rozprávok. Je to už viac fantasy ako rozprávka, ale za mňa super. Príbeh bol dobrý a napínavý. Hlavná postava Alchymistky výborná. Efekty až na pár momentov super. Exteriéry, kostýmy, herci, proste na vysokej úrovni. Hudba taktiež dosť dobrá a najmä v napínavých pasážach. Áno kúzlenie sa podobalo na to z Dr. Strange, zberanie rún na Thanosa a Infinity stones. No a čo? Za mňa čisté 4*, pridal som jednu aby som vyvážil tunajšie zlé hodnotenie. Myslím, že by sa to nstratilo ani vo svete a spolu s jedničkou fakt unikátny počin v našich končinách. Som kľudne aj za trojku.

JFK (1991)

Vyšetrovateľský, súdny a historický masterpiece. Prvá tretina až polovica filmu je hodne náročná. Strašne moc postáv, rozhovorov, deja. Ja som to videl v originály a do toho tá staršia angličtina, horší zvuk pri rozhovoroch. Dalo mi to zabrať. Tak som to v polovici prerušil a zvyšok pozrel druhý deň. To už sa človek orientuje v postavách a začne to pravé, nekompromisné vyšetrovanie. Skladanie puzzle, rozhovory s tajnými (rozhovor so Sutherlandom jeden z topov filmu). No a nakoniec čerešnička na torte, samotné súdne pojednávanie. Skvelá reč, skvelý Costner. Film je inak plný skvelých hercov. Stone vo vrcholnej forme. Prvú tretinu filmu som nebol odvarený, ale tá druhá polovica bola super. Jeden z filmov, pri ktorom režisér/scenárista presedí mesiace v archívoch, musí si všetko naštudovať, pozrieť miesto činu, pozrieť všetky dostupné videá a záznamy. Kvalitka.

Třináct životů (2022)

Tak milé deti, ak chcete vidieť, ako vyzerajú skutoční superhrdinovia, kuknite tento film. Preťahovať sa s bombami pomedzi kvaple 4-5h JEDNÝM smerom s viditeľnosťou na pár cm s vidinou, že sa tam môžem šprajcnúť a utopiť sa, prípadne, že nájdem kopu mŕtvych detí.. a potom samotná záchrana. Nejdem spojlerovať, ale napínavé to bolo ako guma u gatí. To ako rátať s tým, že sa ti možno polovica detí utopí, kks. Luxusný film podľa skutočných udalostí, s tromi kráľmi ako hercami (Viggo, Colin, Joel) a parádnou réžiou a kamerou. Jeden z najlepších survival filmov.

Top Gun: Maverick (2022)

Dnes to majú tvorcovia ťažké. Často im odklepnú film, len keď stavia na známom mene, superhrdinskej vlne, alebo aspoň známych tvárach. Väčšinou je to len dookola zrecyklovaná hovadina. Málokedy máme úspešné pokračovania. No Top Gun 2 je iné kafe. Nielen že prevyšuje jedničku, ale aj väčšinu akčných filmov posledných rokov. Funguje tu všetko. Nostalgia (veď prvý diel sme tu mali vyše 30r, skoro 40r naspäť, vznikol ešte pred mojim narodením), máme tu starú Kawasaki, koženú bundu, fotky z prvého diela, nevyriešené vnútorné rany. Funguje tu skvelo vtip, veľakrát sme sa nasmiali. Napätie, kurňa, tie lety kaňonmi, preťaženia 10G, rakety nad hlavami.. Samozrejme akcia, efekty a zvuk. Je tu aj romanca a stále krásna Jennifer Connelly. Sú tu aj city a staré esá ako Kilmer, Harris a Cruise. Chlapík sa drží na vrchole 40r a film je aj tak trochu ohliadnutie nad jeho kariérou a pocity strachu, čo bude potom. Čo sa nikdy nezmení, je jazda na motorke zásadne bez prilby :D Páčilo sa mi, že nelokalizovali bojovú misiu do tej či onej krajiny, proste sa to neriešilo.. aj keď moc krajín nemá stíhačky 5. generácie. Sú tam samozrejme hovadiny.. katapultovanie v stratosfére v MACH10, samotná misia, záver sladší ako cukrová vata. Ale dostali sme presne čo sme chceli a ja teda ešte viac. Doma v telke by som tomu asi dal 4*, ale tento krát zvíťazilo čaro kina.

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Neskutočný výkon, obrovské odhodlanie, sympatický šerpovia a najvyššie hory sveta. Mne sa páčili aj prestrihy z detstva či bližšej minulosti, rozhovory s Messnerom. No samotné zdolávanie hôr je strašne z rýchlika. Zaslúžilo by si to seriál, tak 10 dielov po hodine, alebo aspoň 3 filmy po 1,5 s jednotlivými etapami. Viete si to predstaviť, zvládnuť za 48h najvyššiu horu sveta a k tomu 4. a 5. ? A to bola na Evereste tlačenica ako pred Lidlom keď sú akcie. Som rád, že aspoň tým najťažším horám bola venovaná nejaká ta minúta navyše. Špeciálne smrteľná K2, kde stretol aj sympatickú Češku, Nanga Parmat a iné. Bonus je pozdvihnutie  národnej hrdosti Nepálcov a povedal to presne, keby takéto niečo dosiahol západný horolezec, bolo by toho plné noviny po celom svete, keď ide o Nepálca, skoro nikoho to nezaujíma.

Salto je král (2020)

Áno, nie je to tak dobré ako Trou de Fer. Nie je to čisto klasický dokument z jedného miesta a akcie. Ale mne to vôbec nevadilo. Barabáš nám ukázal, že to nie je vždy prechádzka ružovým sadom, že sa stávajú aj nešťastia, zranenia a potom ide točenie rýchlo do ústrania. Samotná hlavná časť o zlaňovaní Salto de Angel je úchvatná. Tí chlapi sú proste neuveriteľní šialenci a borci v jednom. Ako prví zdolali najvyšší vodopád Afriky a možno aj sveta a taktiež do nedávna najvyšší Salto a to už pred 20r. Teraz sa k novej generácii pridal jeden ostrieľaný pes, skvelá postava Becka. S barlami a batohom sa brodí blatom a džungľov a týždeň spomína na cestičku ktorú objavili na vrch stolovej hory a na okraj vodopádu pred 20r. Zábery parádne. Takže dávam 5*, lebo ten výkon si to zaslúži. A nielen Salto je kráľ, ale aj Becko a Barabáš.

Arcane: League of Legends - Season 1 (2021) (série)

Ja moc seriály nepozerávam. Z toho mála čo som videl, bol ale tento asi ten najpútavejší a maximálne som sa tešil na každý ďalší diel. Všetky postavy mi prišli veľmi zaujímavé. Ich vývoj, prerod, dialógy, to bolo proste neuveriteľné. Prvá séria mala neskutočné tempo. Stále sa niečo dialo, dej sa posúval dopredu spolu s vývojom postáv. Takmer žiadne záber, dialóg, strih nebol zbytočný. Seriál má všetko. Už úvodná pesnička od Imagine Dragons je pecková, potom máme perfektnú, neokukanú grafiku. Skvelé postavy, ktoré nie sú iba čiernobiele a často svojím chovaním prekvapia. Skvelý záporák Silko. Ten proste valil. Najlepšia bola schôdzka bosov, keď ich pridusil plynom. Potom sesterský príbeh, kočka policajtka z vysokých kruhov. Kopec zaujímavých postav zomrelo. Niektoré prekvapili, ako senátorka ala Rihanna. Súboje, ktoré boli jeden fajnovejší ako ďalší. Magitechnika a celkovo celý universe. Hru som nikdy nehral ani nevidel, ale prvá séria je proste super. Bavilo ma to 2x viac ako Witcher, čo som pozeral pred tým. A ten ma bavil tiež.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Elitná Dánska zostava hercov a režiséra sa opäť stretá a točí spolu niečo priam nedefinovateľné. Proste vlastný severský štýl. Zmes čiernej komédie, akčňáku, rodinnej psychologickej drámy a detektívky tak namixovaná, že nikto v Hollywoode by to zo cťou nepozliepal dokopy. No a tu to tak nejak funguje skvelo. Je tu aj fajnová akcia, aj pútavý príbeh a vyšetrovanie, aj občas fajný čierny humor. Výborné postavy skvostného Madsa Mikkelsena, Lie Kaasa a aj ostatných či už gangstrov alebo geniálnych, ale hodne spoločensky postihnutých ITčkárov. Mads bol drsnejší ako Eastwood vo Westerne. Nuž, klobúk dole a len tak ďalej. Vzdialene sa to dá prirovnať snáď len k Nórskym Lovcom hláv z 2011.