Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Už si celkom nepamätám prvú verziu a teda neviem presne aké sú rozdiely medzi touto verziou a tou nepodarenou z pred 3r. Každopádne ma táto celkom bavila. Hoci je to vražedne dlhé, je to rozdelené na kapitoly a ja som to dal za 2 večery. Ono je tu akoby 3 filmy naraz. Musíme si predstaviť neznámeho Flasha a toho Cyborga.. to by bolo v Marvelovi aj na viac filmov. Potom ich nejako pospájať a dať dokopy. V tejto verzii Zacka Snydera to všetko dávalo väčší zmysel, proste ten film pôsobil akoby ho robil jeden človek. To pred tým bolo dosť chaoticky nastrihané. Bolo to také temnejšie ako Marvel. A to je dobre. Batman (hoci v podobe Afflecka) bol mozog týmu a je to moja najobľúbenejšia komiksová postava (sorry Marvel). Ale moja druhá naj postava je Ironman. Čiže v podstate obyč ľudia, ktorým dáva ich výnimočnosť ich mozog a hračky. Aquaman a Wonder woman sú tak trochu krovie, Flash a Cyborg boli hodne dôležití. Už si nepamätám, čím ma tak nasrala pôvodná verzia a to je možno ono.. už si to nepamätám. Toto bolo o dosť lepšie. Ale predsa len na Avengerov s Thanosom to nemalo po žiadne stránke. Ale super počin a som rád, že má Marvel trochu konkurenciu. Najmä keď odišli najviac cool postavy z Marvelu. Nové mi zatiaľ prídu nezaujímavé.

Duše (2020)

Ďalšia silná téma, ďalšie veľmi pekné spracovanie. Ale nie je to úplne ono ako V hlave alebo Coco. Téma to je veľmi zložitá pre detského diváka. A tak si to skôr užijú dospelí. Deti boli na toľko stratené a prostredie a postavy málo vtipné, že ich to moc nebavilo. Mne sa to ale páčilo. Je to možnosť pre nás dospelých sa trochu zamyslieť a možno spomaliť a užiť si aj malé veci ako padajúci list, dobré jedlo, či proste ten fakt, že sme sa zobudili živí a zdraví.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Včera som si to po hooodne dlhých rokoch pustil na TV s poriadnými reprákami. A ostávam pri hodnotení 4*. Úvod je len také nudné, rýchle, povinné zoznamovanie s kopcom postáv. Mihnú sa to začínajúce hviezdy ako Tom Hardy, Orlando Boom, Ewan McGregor a mnoho ďalších menej či viac známcyh tvárí. Potom začne boj. Ten vlastne trvá až do konca filmu a je to natočené ozaj pôsobivo. Zvuk, kamera, hudba proste veľkofilm. Vzťah si vytvoríte len k niektorým postavám, ako cool postava Erica Banu, kapitána v prvej ostrej akcii Harnetta a velitela Humrov. Neviem či to stálo za to tým Somálcom, 10000 ich mŕtvych versus 19 američanov a 2 zostrelené vrtuľníky. Ktovie nakoľko sa to držalo skutočných udalostí. Ale teda Američania sa tam moc nepredviedli, ako dlho nevedeli pomôcť svojim vojakom, ako technologicky na míle vzdialená krajina od Somálska celkom dostávala na frak v pár štvrtiach Somálska. Ridley vie natočiť akciu. A hudba, hodne dobrá.

Wonder Woman 1984 (2020)

Ďalšia prehra s Marvelom, žiaľ. Je to ešte slabšie ako jednička, ale zase s lepším posolstvom. Keď som načal Marvela, tam bol horší len prvý kapitán America a Black Panther. Efekty drhli, to poletovanie s lasom a ten úvod pri tréningu amazoniek bol slabučko zvládnutý. Potom to už bolo lepšie. Gadotka je síce kočka, no herečka až tak dobrá nie je a pri vražednej stopáži 2,5h to neutiahne. Pine nemám rád a záporák ako tak ušiel. Bol to taký moderný Aladin. Najlepšie bolo to posolstvo, že ak by sa každému splnili jeho túžby a želania, viedlo by to k rýchlemu koncu. Aj ak takto bude ľudstvo pokračovať ďalej. Fajn je aj, že záporák tentokrát nebol nejaký mega ultron, čo ničí mrakodrapy mrknutím oka. Hudba ušla. Keby to zmrsknú do 90min, bolo by to lepšie.

Spalující touha (1999)

Ja som v skupine číslo 2, ktorým tento film neprišiel nejako úchvatný. Pravdupovediac, sa mi to nepáčilo. Ani vtedy krásna nahá Kidman to nezachránila. S odstupom času si spomeniem len na okultnú scúnu s krásnymi prsaticami a maskami, snahu Toma podviesť Nicole, ktorá je ale tak marná. Možno chcel Kubrick poukázať na zvrátenú stránku boháčov, ktorí sa účastinia podobných Epsteinovských radovánok, častokrát ešte s deťmi. Proste mňa to minulu, asi je to určené pre niekoho iného. Páčila sa mi hudba vo filme.

Dangal (2016)

Wau. Tak ak točí Bollywood aj takéto filmy, musím sa mu ospravedlniť. Toto je totiž masterpiece, jeden z najlepších športových filmov čo som videl a navyše inšpirovaný skutočnými postavami. Bol tak pútavo natočený, že dokonca celá dospelá časť rodiny prežila titulky a bavili sme sa všetci. Herci, herečky, scenár, perfektne natočené a zostrihané súboje. Tie boli spravené doslova perfektne a herci museli ovládať nejaké tie chmaty. Ako klobúk dole. Od tréningu, cez posmešky, cez prerod dievčenských duší, cez intermezzo v škole, kde staršia zmäkla a začala prehrávať, cez bitku s otcom a až po samotný záver. Proste aj keď to má 160min, ani chvíľu som sa nenudil a nič z toho vo filme mi neprišlo zbytočné. Film môžeme vnímať aj ako osvetu pre indky, aby rodili menej detí a viac sa venovali sebe. Či pokus o zmenenie zabehnutých koľají. Jedine otec ostal trochu nafučaný a neomylný a cez decká chcel dosiahnuť predovšetkým svoje sny, ale aj tak za mňa 95%

Raya a drak (2021)

Zaujímavé prostredie, mytológia, absolútne perfektná grafika a dobrá hudba, pekne nahrané súboje a bitky, originálna zbraň. To máme tie plusové veci. No potom zamrzí trochu slabší scenár, predvídateľný dej, hrozne spravené draky, čo už graficky, alebo tou mluvou. Proste aby drak hovoril raperským slangom v akoby ázijskej rozprávke, to bola päsť na oko. Vtipnosť tiež zadrháva. Proste nič extra, na čo by si človek aj dlho po pozretí spomenul. Taktiež mi to príde opäť raz hodne nevyvážené a propagujúce matriarchát či ako to povedať. Hlavná hrdnika žena, záporáčky ženy, drak žena a keď sa objaví chlap, buď skamenie, alebo je to chlapec, alebo natvrdlý tlusťoch s prehnanými citami. Aj v iných disneyovkách ak je hlavná postava muž, je to nejaký tintítkový outsider alebo iný čudák. To sú ale podružné veci. Najviac zamrzela predvídateľnosť deja, niektoré postavy a drak. Inak sa mi to páčilo, hlavne graficky nádherné a hlavná hrdinka s jej protivníčkou zaujímavé a tiež pekne animované.

1492: Dobytí ráje (1992)

K filmu ma dostala prenádherná pesnička od Vangelis a fakt, že to režíroval Ridley Scott. Film ma ale sklamal. Je strašne pocitovo dlhý, s veľa hluchými miestami. Samotná plavba bola zobrazená len krátko. Idealizovanie brutálneho Kolomba, odklon od historických faktov ma tiež nepotešil. No ľudia by to asi neskúsli, ak by sa mali dívať na masového vraha, otrokára a genocitátora. Úbohí Indiáni boli kultúrne obohatení o stredovekú verziu brutálneho katolicizmu. Čo film držalo nad vodou boli krásne zábery a kompozície, veľkovýpravnosť Scotta a krásna hudba. Ale druhýkrát by som to už nevydržal pozerať.

Flashdance (1983)

Ktosi to výstižne ohodnotil, že mi chlapi máme Rockyho a ženy majú svoju drsňáčku z Flashdance. Príbeh je tak jednoduchučký, že sa dá pozrieť v 4minútovom klipe k skvelej ústrednej pesničke. A prečo teda až 3*? Lebo je tu xy vymakaných kočiek, vystúpení, suprových pesničiek a nakoniec tých necelých 90min utečie ako voda a my páni si občas slintneme nad vypracovanými telami tanečníc. Niektoré scény sa stali legendárnymi, ako oblievanie, záverečný tanec a viacerí to rôzne napodobňovali. Jennifer Beals bola roztomilá, s tým jej čiernookým kukučom, krásnym úsmevom a inými prednosťami.

Dům kouzel (2013)

Celkom milý počin z Európy s peknou grafikou, roztomilým kocúrkom a dedkom kúzelníkom, s hnusným otravným králikom a zákerným synovcom. Deti sa zabavili, trošku aj báli o kocúrka, no fajn to dopadlo a bolo to celkom sranda.