Ant

Dictator of taste

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35
    • 17.1.2018  22:06
    Velká hra (2017)

Výborná Sorkinova prvotina s už neodmyslitelně brilantně ukecaným scénářem. Chastain celý film táhne s lehkostí jí vlastní. Nevím, jestli Sorkin zatím našel svůj vlastní režijní styl, ale film baví, napíná, dojímá celé dvě hodiny na 100%, což je vizitka, s kterou se může pochlubit ne každý ostřílený tvůrce. Strukturou mi to docela připomínalo The Big Short, akorát tady Wall Street nahradí pokerová logistika. Bohužel, jelikož jsem v tomhle úplný analfabet, mohli by klidně mluvit latinsky a rozuměla bych tomu asi stejně. Každopádně je to vynikající filmový požitek, jehož poselství si sebou ponesu ještě dlouho a právě proto si to těch pět hvězd zaslouží.

• 9.1.2018  03:13
    Trestanec (2017)

Hodně silná věc. O tom jak jediná blbá chyba vám může změnit a posléze zničit život. Tolik lidských emocí odehrávajíc se v absolutně nelidském prostředí. Nikolaj Coster-Waldau je naprosto fenomenální. Nejspíš nejlepší výkon, co jsem od něj viděla. Všechny vedlejší role jsou obsazeny dokonale. A ta hudba... ještě teď mi běhá mráz po zádech. Věřím že tenhle film se mnou zůstane ještě dlouho.

• 4.1.2018  23:04
    Lady Bird (2017)

Lady Bird je takový malý zázrak, protože filmů jako je tento se točí dnes poskrovnu. Netušila jsem, kolik talentu se v Gretě Gerwig skrývá. Film neokázalým způsobem popisuje dospívání jedné mladé dívky a vůbec na nic si přitom nehraje. Každý se v tom příběhu najde a o to těžší je ho hodnotit slovy. Každopádně slzy jsou zaručeny. Gerwig, Ronan a Metcalfe jsou ženské tvůrčí hlasy, které je zvlášť dnes důležité slyšet a zaslouží si všechen potlesk, který momentálně sklízejí, protože se jim podařilo něco výjimečného.

• 31.12.2017  23:00
    Tvář vody (2017)

Klasicky temná pohádka pro dospělé v Del Torově podání. Moc jsem si užívala nádhernou retro výpravu a jak si film hraje s barevnými i narativními tématy, které se filmem proplétají. Atmosféricky hutné. Celkově to působí velmi starosvětsky, na což je Del Toro expert. Sally Hawkins podává krásně nebojácný výkon a Michael Shannon je lahodně opovrženíhodný. Filmu se v podstatě nedá moc vytknout, ale na plný počet mně to zkrátka dost citově nepoložilo.

• 29.12.2017  23:33
    Já, Tonya (2017)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů roku a to z několika důvodů. Velmi svěže a neortodoxně podaný životní příběh Tonyi Harding, který v rukou jiných tvůrců mohl skončit jako další nudné biografické drama s dojemným koncem. Gillespie s pomocí skvělého scénářem ze scén domácího násilí, emocionálního týrání a životního neúspěchu dělají v podstatě černou komedii, která ale nikdy neztratí pojem o tom, jak těžké to Tonya měla, a jak daleko došla. Její příběh možná nemá nejšťastnější konec, ale při pohledu na to jaké imbecily měla kolem sebe, je s podivem, že to přece jen pro ni skončilo takhle. Margot Robbie si tenhle projekt vzala na starost a do svého výkonu dala všechno. Svět se k Tonyi zachoval nespravedlivě, ale ona určitě ne.

• 20.12.2017  00:51

Je to dva roky, co jsem Abramsovi vyčítala jeho přístup k 7. epizodě, jakožto kopii Nové naděje. Kvalita filmu tehdy vděčila mnohé nostalgii. Johnson se rozhodl jít zcela proti Abramsově přístupu a natočil moderní Star Wars. Moderní, co se týče motivací postav a myšlenkových pochodů filmu. Někde ve třetině filmu jsem si ale k mému úžasu začala uvědomovat, jaká je to nuda. Příběh roztříštěný na několik fragmentů a většina z nich nemá odůvodnění k existenci. Finn a jeho nová kamarádka, která má fungovat jako nějaký citový kompas filmu, mě byla ukradená, protože je tu jen aby zaplnila prostor. To tentokrát bohužel platí i o Poeovi a celé Rezistenci, která vymírá každou minutou filmu a mě to bylo absolutně jedno. Na pasáž s Lukem a Rey jsem se těšila, ale nakonec to vyšumělo do prázdna, když Luke odmítá jakkoli spolupracovat. On je vlastně Luke v tomhle pokračování dost nesympatický. Tahle epizoda má jediné štěstí, že Johnsona napadlo navázat na scény Rey a Kyla Rena z předchozího filmu. Jejich pouto a chemie mezi Daisy Ridley a Adamem Driverem jsou naprosto magnetické a filmu dávají aspoň něco z té pověstné Star Wars osudovosti. Uspějí totiž tam, kde všichni ostatní hrdinové a záporáci a zápletky selhali. Dělají tenhle díl zapamatovatelný.

• 1.12.2017  13:24
    Godless (TV seriál) (2017)

Netflix si dal za úkol mě tento rok zničit. Godless je pro mě nejlepší seriál roku. Absolutně geniálně vystavěný příběh po narativní i stylistické stránce, který si hraje s westernovými konvencemi. Srdce mi plesalo nad close upy koltů a upřených pohledů během přestřelek. Je tu místo pro klasické motivy osudového střetu, moudrých indiánů, vlakových loupeží i hořkosladkých romantických setkání. Kamera si skvotně hraje se stíny a vším, co jí visty divokého západu nabízí. Zatímco hudba přináší jeden z nejzapatovatelnějších soundtracků roku. Godless především uspěl v tom, že žánr dokázal ozvláštnit spoustou charakteních ženských hrdinek, které westerny opomíjejí. Tady je ale důkaz jak zábavné a napínavé je mít westernové hrdinky s kolty u pasu. Dockery a Wever jsou jako pistolnice parádní. Scoot McNairy pak rozzáří každou roli, ve které jsem ho tento rok viděla. Neskutečný talent. No a Daniels a O'Connell jsou ve svých rolích osudových soků magnetičtí. všechno v tomhle seriálu funguje až do posledního záběru a na konci jsem si připadala jako přejetá parním válcem. Dost možná nejlepší autorský seriál od True Detective a Fargo a zkrátka (neo)westernový skvost.

• 22.11.2017  12:55
    The Punisher (TV seriál) (2017)

Ok, Punisher má své mouchy, ale jeho sledování jsem si užila víc než cokoliv tento rok. Témata, které zápletky zkoumají jsou tak relevantní, že museli přesunout premiéru. Ale přesně tahle témata dělají seriál tak zajímavým. Legalizace zbraní, násilí, problémy veteránů s PTSD, korupce tajných vládních složek... Co Punishera dělá výjimečným nejsou ty očekávané (a skvěle natočené) rvačky, přestřelky a potoky krve. Nejvíc mě překvapilo, že právě Punisher má tolik srdce a hloubky. Postavy Davida, Karen a Madani dávají Frankovi potřebné protipóly k jeho někdy sebevražedným beznadějným misím. Ben Barnes překvapí svou temností v roli Billyho. Seriál každopádně stojí a padá s výkonem Jona Bernthala. Herec, co vždy dostával malé role, na které jste jen těžko zapomínali. Tady dostává prostor předvést tak krutě realistický výkon, že jen stěží uvěříte, že Jon není ve skutečnosti Frank. Naprosto fascinující a fyzicky mučivá role, za kterou si zaslouží nejdno ocenění. Jak už je u Netflix Marvel univerza zvykem, tempo v půlce mírně skomírá, ale otřepe se tak rychle, že to Punisherovi velmi rádi odpustíte. Za dobu od premiéry jsem seriál viděla už dvakrát a to nestává skoro nikdy.

• 19.11.2017  16:23

Zatím nejdojemnější film roku 2017. Tušila jsem, jak asi film skončí, ale na tehle konec jsem se nepřipravila a ještě dlouho po konci jsem seděla v kině, než mi uschly slzy. Kosinkého režii mám hodně ráda. Je to kompetentní režisér, co si i s ohranou zápletkou poradí tak, aby žánr ozvláštnil. Jedinou chybou je, že se jedná o pomalu budované drama, což prospívá napětí, ale ně vždy to prospívá tempu filmu. Realistický scénář mu poskytl skvělé základy, ale jsou to herci v čele s Brolinem, Tellerem a především Jennifer Connelly, co tyhle skutečné hrdiny a jejich blízké přivedou k životu velmi realistickým způsobem a zůstanou s vámi ještě hodně dlouho.

• 6.11.2017  01:28

Jakožto velký fanoušek Temného Světa jsem byla připravena tohle pokračování nenávidět. Jenže Waititi nemá slitovaní a svým ujetým humorem mě nakonec odolal a já odcházela z kina spokojená a vysmátá, jak po třech rumech s colou. Another!

• 10.10.2017  00:13

Upřímně jsem mírně v rozpacích. Na jednu stranu geniální, na druhou mírně nedopečený film. Jakoby polovina příběhu a world buildingu potřebovaly přepsat, doladit, rozvést. Plot twisty ohledně K. byly skělé, ale ke konci mírně zklamaly, tak jako samotný vývoj příběhu a některých postav. Například Leto nebo Mackanzie David byli trestuhodně nevyužití. Každopádně Roger Deakins a jeho kamera jsou jako vždy k neuvěření. Dnes nepracuje lepší kamereman, tečka. Odkazy na Vangelisovu hudbu jsou všudypřítomné. Nejsem fanatický fanoušek Blade Runnera, i ten samotný měl pro mě nedostatky velmi podobné těm, co předvádí Villeneuveův sequel. Nicméně měl v sobě více života a osudovosti a právě to 2049 postrádá, i když Gosling se snaží ukázat tolik emocí a lidskosti, kolik mu příběh dovolí. Každopádně na scénu v moři asi nikdy nezapomenu, fenomenální. Přes mé rozpaky nemůžu zdůraznit, jak důležité je, abyste tenhle film viděli a Hollywood si zachoval aspoň částečnou originalitu a inteligenci.

• 9.10.2017  23:40
    Silnější (2017)

Rutinní, ale nabité realnými emocemi. Gyllenhaal si jde pro další oscarovou nominaci. Škoda, že zbytek filmu ho v tomhle ohledu moc nepodrží.

• 9.10.2017  23:32
    Mudbound (2017)

Na papíře se Mudbound může zdát jako suchý příběh z dnes již rutinně zobrazovaného rasistického jihu Ameriky. Opak je pravdou, protože lidskost tohohle příběhu z něj dělá silnou podívanou bez stereotypů nebo nějaké snahy vzdělávat. Dee Rees se podařilo natočit film o odvaze a přátelství ve tváři nenávisti a předsudků. Film se rozjíždí pomalu a občas jsem si říkala, co mají všechny tyhle postavy společného. Ovšem tenhle čas slouží k nastavení filmového pódia, abyste v poslední třetině dostali emocionální ránu, díky které do sebe celý příběh perfektně zapadne a vy se ať chcete nebo ne zamyslíte nad stavem dnešního světa. Garrett Hedlund je jako Jamie trpící PTSD vynikající. Jason Mitchell je mu skvělým parťákem bez jediného slova dokáže vyjádřit tisíc slov. Film, co bude mít ještě hodně co říct během oscarové sezóny a právem. /LFF 2017

• 9.10.2017  23:05
    Wind River (2017)

Sociální a emocionální přesah všech Sheridanových příběhů je vždy fascinující a to, jak tyhle faktory dokáže skombinovat s mrazivě děsivou atmosférou dnešní reality je takřka geniální. Jeho první režijní dílo na tomhle nic nemění. Cave a Ellis opět fenomenální. Vynikající počin.

• 24.7.2017  00:40
    Dunkerk (2017)

Bůh Nolan se opět reinventoval... to co nabídnul Dunkirk, je úplně jiné od jeho předchozích kousků. Je to škola v tvoření filmového napětí. Izolovaná událost, jak místem tak časově očima několika málo náhodných postav s minimálním dialogem. Tenhle typ filmařiny se dá trochu přirovnat k Malickovi v tom smyslu, že Dunkirk si smyslově prožijete. Jen je to mnohem navenek citelnější prožitek I když tady musí Nolan vemi děkovat Zimmerovi za jeho opět bezchybný nervy drásající hudbu. Z postav mě nejvíce mě dostal Aneurin Bernard, který jako vždy podal úžasně niterný výkon. Jeho postava představuje ukázku lidskosti a vůle přežít. Rylance a Cilian Murphy byli taky vynikající. Ne, není to klasicky epický Nolan. Ano, příběh je velmi skoupý, stejně jako dialogy. Někdo Dunkirk nazval experimentálním vojenským dramatem a právě tak ten film vnímám a hodnotím. Viděno v 70mm Imax. Ten filmový grain vyvolal úsměv na rtech. Slabším na srdci doporučuju vzít si prášky.

• 9.7.2017  03:57
    Song to Song (2017)

Nejprocítěnější Malick od Tree of Life. Klasicky se jedná o zamotaný příběh, kdy nedokážete rozpoznat začátek od konce, což působí jako připomínka hlavního romantickému trojúhelníku. Rooney Mara tady skutečně září a je to jedna z mála rolí, kde ji vidím využít celou škálu emocí. Hudba a rozmanitá camea od úžasně upřímné Patti Smith po šíleného Vala Kilmera jsou pak kapitolou sama pro sebe. Filmu mírně podkopává nohy přepísklá stopáž a klasická Malickova nechuť k přehlednějšímu narativu, nicméně scéna s Holly Hunter na parkovišti a Goslingem s jeho otcem jsou emocionálně omračující. Krásný konec je pak třešničkou na dortu.

• 24.6.2017  20:08
    Wonder Woman (2017)

V mnohém standardní komiksárna, která je víc Marvel než DC, a přesto docela výjimečná. Ať jsem těmito filmy jakkoliv unavená a přesycená, musím uznat, že Wonder Woman má srdce větší, než mnoho jejích předchůdců v posledních letech. Není totiž prezentována jako slavná hrdinka, ale jako Diana - polobohyně, co se odváží vzepřít své matce a jít za svým srdcem. Průvodcem naším světem je jí Steve (rozhodně ten lepší Steve v komiksovém univerzu), který je v mnohém stejný jako ona. Gal Gadot hraje Dianinu neznalost a často arogantnost zcela přesvědčivě a sympaticky. Jen je třeba uznat, že Chris Pine je ten, co filmu dal duši. Jeho výkon má tolik srdce, že se do Steva nelze nezamilovat. Bohužel, jak už to tak bývá, hlavní záporák nemá co nabídnout, stejně tak jako předvídatelná struktura filmu. Nicméně ve výsledku je to příjemný film, který lehce překvapil. 3,5*

• 24.6.2017  19:50
    Američtí bohové (TV seriál) (2017)

Vizuální i příběhová delikatesa. Bryan Fuller jede opět na plné obrátky.

• 24.6.2017  19:49
    Příběh služebnice (TV seriál) (2017)

Tak silné, že vám bude mráz běhat po zádech. Po příběhové, herecké i scénáristické stránce. Svět Gileady, kde ženy jsou poníženy na pouhé zvířata a stroje, bez vůle a hlasu. Svět, ke kterému se některé moderní americké zákony přibližují, čímž příběh June nabírá na aktuálnosti a děsivosti. Elizabeth Moss je absolutně fenomenální, Lepší herecký výkon jsem tento rok neviděla. Joseph Fiennes je pro tyhle zápornné role typický, ale musím říct, že role velitele mu neskutečně sedla. Je nutné zmínit, že většinu epizod režírovaly ženy(!!!) a ukazují, že jejich malý počet v dnešní TV je neomluvitelný. Bez diskuze zatím nejlepší nový seriál roku. Jen tak dál.

• 22.5.2017  01:35

Myslím, že američtí recenzenti by nepoznali zlato od hnoje. Tohle je dokonalá střihová jízda, kde se skloubí dechberoucí hudba a režisérská inovace. A to v takovém měřítku, jaké jsem nezažila od Snyderovy 300. Prostě dokonalý požitek pro všechny smysly, který jsem nechtěla, aby někdy skončil. Charlie Hunnam je perfektní Artuš. Jeho drsnost a drzost dává téhle postavě novou jiskru. Ritchie a jeho parta mi zkrátka vyrazili dech a nemůžu se dočkat, až na to půjdu kina ještě pětkrát. A to je snad přesně to, co od moderní historické fantasy chcete, ne? "It's a table. You sit at it!" PS: Viděno potřetí a pořád je to jízda jako svině.

• 16.5.2017  00:15
    Riverdale (TV seriál) (2017)

CW se s Riverdale vrací k svým kořenům, jelikož tohle je perfektní kombinace Gossip Girl a Vampire Diaries okořeněná řádnou dávkou Twin Peaks. Parta teenagerů vyšetřuje vraždu studenta střední školy a člěna místní mafiánské rodinky. Nechybí klasická dávka romance, mysteriózna a detektivky. Neustálé reference na filmové klasicky a The Breakfast Club jsou jen třešničkou na dortu. Zkrátka paráda, pokud víte, co od toho seriálu čekat.

• 16.5.2017  00:09

Příběhem nijak zvlášť nepřekvapivý, ale atmsférou působivý a dusný thriller s děsivým Fassbenderem v hlavní roli. V podstatě mi to připadalo jen jako taková zastávka v ramci většího univerza, než jako něco co by jeho zákony ustanovené předchozími díly měnilo. Nicméně patřím k těm, co Promethea považují za velmi slušný film a u Covenenta tomu není jinak. Ridleyho styl mi sedí a vždycky od něj raději uvidím další výpravu za Vetřelcem než za rodinnou zábavou typu Marťana.

• 2.5.2017  23:54
    The Promise (2016)

Přiběhově nijak zvlášť originální. Zkrátka klasická zápletka o dvou mužích bojujících o srdce jedné ženy. Tenhle film je důležitý a stojící za zhlédnutí z jiných důvodů. Tvůrci perfektně pracovali s kulisami a dobovou atmosférou. Ne každý historický film vás dokáže takhle pocitově přenést do úplně jiné doby a kultury. Oscar Isaac pak s přehledem vede hvězdné obsazení. Jeho přerod z bezstarostného studenta do muže co ztratil vše, co mohl, je vskutku obdivuhodný. Každopádně The Promise je důležitý film hlavně proto, co popisuje. Genocida Arménů, je něco o čem se nemluví, ale mluvit by se mělo. Už jen proto, co se v Turecku odehrává dnes.

• 1.4.2017  23:02
    Uteč (2017)

Get Out je v podstatě chybějící epizoda první řady Supernatural, ale jako film je to bohužel jen céčková zápletka, která má k hororu hodně daleko. Film spíše rozesměje než postraší. Ale aspoň má Hollywood zase o jeden zářez navíc, co se týče jejich rasové agendy.

• 1.4.2017  22:56

Působivý vizuál tentokrát bohužel neschoval ohranou a příliš jednoduchou zápletku, která nemá šanci film nijak hnát kupředu. Každopadně hereckému obsazení se to mnohdy daří zachraňovat, takže je z toho aspoň zábavná, i když zapomenutelná podívaná.

• 1.4.2017  15:37

Poslední hodinu jsem se dodívala jen pro Bridgesovy modré oči a výstavní six pack. Film ale každopádně uspokojí touhu po klišé osmdesátkách se vším, co k tomu patří.

• 26.3.2017  23:29
    Život (2017)

Space žánr se očividně daří čím dál lepšímu zdraví. Život je v podstatě Vetřelec na ntou a zkušenejší divák rychle rozšifruje každý zvrat. Ale i přes ta klišé a ne moc zajímavé postavy se jedná o solidní thriller, který mý spád a od začátku do konce a držel mě přikovanou k sedačce. Kažádopádně ten brutální konec je to, co film přehouplo do jiné cenové skupiny. Chladné, bez slitování a důvod, proč si ten film budete pamatovat i zítra a pustíte si o pár hodin později soundtrack.

• 14.3.2017  22:19

Strašně zábavná a esteticky líbivá popcornovka. Kdybyste mi před zhruba 10 lety řekli, že se budu takhle těšit ze stupidní akční řežby, co v sobě kombinuje Četu a Predátora, tak si klepu na čelo. Ale díky Marvelu a dalšímu stádu komiksovek a franchisů mi i taková klasika jako King Kong připadá jako závan čerstvého vzduchu. Film by mohl trochu zapracovat na postavách a jejich motivacích, ale je tu spousta hlášek, co to kompenzuje. A všechen ten 70s rock byl pohlazení na duši. Hiddleston a jeho samurajské představení je zatím jedna z nejbláznivějších scén roku (ale na Bonda je ho škoda).

• 2.2.2017  01:54
    Jackie (2016)

Filmová poezie. Natalie Portman mi sebrala dech svou éteričností i reálností. Tak komplexní portrét historické postavy jsem ve filmu neviděla už roky. Hudba Mica Leviho dělá z filmu poetický i hororový zážitek. A svým způbem je to naprosto dokonálá kombinace. Pro mě jeden z nejlepších filmů roku.

• 30.1.2017  21:44

Nenápadný ale důrazný útok na emoce s tak vynikajícím scénářem, že by měl patřit k povinnému čtění na scénáristických oborech. Původně jsem čekala pořádný doják, kdy ze mě i z herců bude příběh ždímat slzy každých pět minut. Film je naopak prošpikovaný černým humorem ze strany Leeho i Patricka, až to někdy působí jako rodinná komedie. Ale to jen do chvíle, kdy je odkryto Leeho minulost. Jak je pro Lonergana vlastní, celá scéna je tak decentní a srce lámající, že jsem se neubránila slzám. Lucas Hedges jako nováček září a Michelle Williams tvoří opornou zeď filmu. Jistá scéná s ní a s Leem patří do mých nejoblíbenějších tohoto roku. Casey Affleck je jako tichý hurikán. Lee je tělo bez duše, ale Casey vře po povrchem. Ta kapka naděje na konci je pro Leeho i publikum jako živá voda.

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35