Bournův mýtus (2004)

Asi jsem viděl nějaký jiný film než většina lidí tady, takže jsem chtěl dát potichu tři hvězdičky a nic nepsat, ale pak jsem si přečetl, že jde o geniální dílo posouvající dopředu celou kinematografii..... Podle mě jde jen o trochu modernější verzi klasických honičkových agentských filmů, jakých byly natočeny mraky. Díry v logice a některé dost směšné scénky (ďábelský výbuch domu pomocí topinkovače, nezničitelný hrdinův taxík v té "skvělé" honičce, "upřímná" omluva na konci filmu atd.) mi tedy veledílo nepřipomínaly. Matt Damon je sice jako agent poměrně věrohodný (i když moc skutečných agentů jsem zatím neviděl, vlastně ani jednoho), ale studený jako psí čumák, takže kdyby ho nakonec odpráskli, moc by to se mnou nepohnulo. Celé mi to prostě přišlo jako kdyby chtěli natočit bondovku, ale zapomněli na humor a nadhled. Hodně rychle zapomenutelný film.

Hard Boiled (1992)

Co se týče spotřeby střeliva, je Hard-boiled i po letech spolehlivě ve světové špičce. Jinak už přece jen trochu zastaral a dvě hodiny téměř nepřetržitého střílení a výbuchů dokážou i lehce nudit. Navíc některé scénky (třeba Chow Yun-Fat v garážích sám přepadne desítky gangsterů) mi přišly až nechtěně komické.

Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)

Jediné dvě kladné položky filmu jsou dvě skladby Iggyho Popa, přičemž název té druhé, jdoucí při závěrečných titulcích, přesně vystihuje můj pocit z celého filmu - "No fun".

Inferno (1999)

Hovadina takových rozměrů, že se na ni celkem dobře dá koukat jako na komedii.

Collateral (2004)

Naprosto ukázkový hollywoodský průměr. Dost zajímavý nápad, slušná atmosféra první půlky filmu, semtam zajímavý herecký výkon (tím nemyslím Cruise), efektní akce a pak.... Druhá půlka si to šine od jakžtakž snesitelné nevěrohodnosti až k úplným blábolům, vrcholícím trapnou závěrečnou "katarzí". Takže první polovina za čtyři, druhá za dvě.

Lví král (1994)

Hmm... myslel jsem si, že jsem jenom příliš starý na tyhle filmy a proto mi "Lví král" připadá příliš moralistní, příliš bombastický, příliš přebarevnělý atd. U "roztomilých" písní jsem tiše trpěl. Ovšem pak jsem to pustil svým dvěma dcerám (odpovídajícího věku) a ..... nic. Odzívly to obě, což mě, ani nevím proč, potěšilo. Dodatek po letech : nakonec se u nás doma paradoxně stal Lví král jedním z nejčastěji pouštěných filmů a musím přiznat, že i já na něj poněkud změnil názor (ale písničky zvládnu jen v originále).

Frekvence (2000)

Tři hvězdičky jenom za ten námět. Jinak zpracování stojí za starou belu a totálně se utápí v typicky americkém patosu. Některé dialogy mi přišly opravdu nesnesitelně směšné. O konci radši ani nemluvím, protože zabíjí i to málo, kvůli čemu jsem vydržel až do konce.

Muž v ohni (2004)

Nový remix starých klišé o pomstě. Ve druhé půlce filmu, která je ve stylu "Nepřátel se nelekáme, na množství nehledíme a na logiku zvysoka ...." se duchové Norrisů, Van Dammů a Segalů vynořují obzvlášť výrazně. Exhibující kamera se jenom snaží zakrýt tuctový příběh. Na rozdíl od většiny ostatních mi přišla lepší první půlka filmu, která má jakousi atmosféru a kdy režisér nechává diváky na akční film až nepřirozeně dlouho s napětím čekat "kdy to bouchne". Pak už to s filmem jde z kopce až do typicky převymyšleného nesmyslného závěru.

Snowboarďáci (2004)

Nic neřešící teenagerská oddychovka je celkem příjemným zpestřením mezi "hlubokými" českými filmy "o něčem", kterých je poslední dobou na plátnech až nezdravě moc. Většina humoru sice spočívá v tom, že někdo někam spadne, ale díky oběma dobře vybraným a hlavně celkem přirozeným hlavním hrdinům si toho během filmu ani nevšimnete.

The Chubbchubbs! (2002)

Je to sice jenom vtípek, ale celkem nadprůměrně povedený. Chtěl jsem dát původně jen tři hvězdičky, ale při vzpomínce na Chubbchubbí zuby radši jednu přidávám. Dodatek: po týdenním pobrukování "Why can't we be friends" přidávám i tu poslední hvězdu.