2001: Vesmírná odysea (1968)

Dnešní "klipový" divák patrně "Odysseu" nezkousne (viz některé ostatní komentáře). Je totiž nutné zpomalit se na rychlost filmu a akceptovat nepolopatičnost děje (pro někoho možná nesrozumitelnost). Pokud se vám to povede, čeká vás Zážitek... Dnes by v Hollywoodu na něco takového Kubrick těžko sehnal peníze.

Better Than Chocolate (1999)

Komedie s lesbickými hrdinkami, zamilovaným transsexuálem a podobnými typy, umí dokonale snad jenom Pedro Almodóvar. Better than Chocolate je sice sympatický pokus (ve svém "žánru" určitě nadprůměrný), ale Almodóvarových kvalit zdaleka nedosahuje.

Šťastnou cestu (2003)

Já bych to viděl spíš na "ušlechtilou nudu". Isabelle Adjani i Gérard Depardieu jsou výborní, ale představitel hlavního hrdiny silně postrádá charisma a jen se tak plácá od scény ke scéně. Navíc jak dramatické tak humorné scénky mi přijdou lehce křečovité, děj je postrkován kupředu výhradně náhodnými setkáními jednotlivých postav atd.atd. Přesto trocha toho francouzského šarmu ve filmu zůstala, takže stojí za (jedno) vidění.

Intermission (2003)

Sice na můj vkus trochu moc "převymyšleno" a trochu příliš náhod, spojujících jednotlivé postavy. Ale skvělí herci a hlavně (jako vždy) neodolatelná Shirley Henderson a její potíže s knírkem mi zabraňují dát míň než čtyři hvězdičky.

Gothika (2003)

"Logika se přeceňuje" praví Halle Berry po setkání s nadpřirozenem (původně jsem se překlepl a napsal "s nadpřirozením" - něco na té Halle je !). Tvůrci "Gothiky" pro jistotu s logikou nepracují vůbec (při dramatické scéně s duchem, otevírajícím dveře, se řehtalo celé kino). Ale jeden primát tomuhle slabšímu kusu nelze upřít - je to snad první film, kterého název vůbec nesouvisí s čímkoliv, co se děje na plátně.

Vítejte v džungli (2003)

Kdyby režisér neztratil scénář, mohla to být celkem příjemná oddychovka. Takhle jde jen o více či méně (spíš ale to druhé) vydařené scénky, přibližně splácané do podoby celovečerního filmu.

Přání smrti 3 (1985)

Charles Bronson v čele "klubu důchodců" likviduje hordy zfetovaných mladých grázlů.... Senilita je hrozná věc.

Výplata (2003)

Nuda, nuda, nuda. Dick k nepoznání, Woo k nepoznání a jako třešnička na dortu Affleck, který zřejmě herectví vystudoval u Spejbla a Hurvínka.

Pach krve (2003)

Nudné béčko, padesátý odvar z "Texaského masakru". Nejhorší je, že to není zas až taková stupidita, abyste se u toho mohli aspoň smát. Nezajímaví hrdinové, kterých vám nebude ani trochu líto (navíc hned na začátku snadno poznáte, kdo asi přežije a kdo je tam jenom jako "kanibalenfutter"). Prostě, pokud na to půjdete do kina, tak to bude hlavně váš "Wrong Turn".

Ztraceno v překladu (2003)

K ostatním zápisům není celkem co dodat, snad jen, že ve výborných českých titulcích (Dana Hábová) se nic v překladu neztratilo.