• Válečný

Unruhige Nacht (1958)

Kriminální film zachycující poslední dny jednoho německého dezertéra. Konec příběhu je opravdu strhující.

V hodine dvanástej (1958)

Perfektní zobrazení nacistických zvěrstev na Slovensku.

Historia jednego myśliwca (1958)

Velmi intenzivní atmosférická záležitost ve které se nejvíce povedla zvuková stopa. Neustále je zde slyšet něco - co přidává na klaustrofobním vyznění celého snímku ( tikání hodin, vítr ....). Film vypráví o polském pilotu, který byl během bitvy o Británii 2x sestřelen. Film se soustředí na jeho přežití v nepřátelské zóně a jeho pozdějším útěku z ní. Mě to ale moc neřeklo, přišlo mi to přespříliš těžké na sledování a místy hluché. / lepší průměr /.

Tenkrát o Vánocích (1958)

Film má parádní atmosféru, která sice nedosahuje takových filmů jako jsou Midnight Clear, Joyeux Noël atd..., ale ty jsou přeci jenom o něčem lehce jiném. Herecké obsazení je dokonalé. Přijde mi však že Kachyňa pořádně nevěděl co chce natočit jestli atmosférické drama, nebo velkou Vánoční akci. Na filmu jsem čekal přeci jen zajímavější konec, ale jinak se mi to líbilo.

U47 - Kapitänleutnant Prien (1958)

Parádní kraťas zobrazující jednoho z nejznámějších mořských vlků Güntera Priena. Nejvyšší chybou je filmu je délka, dovedu si představit o další hodinku navíc - konec mi přišel příliš uspěchaný a tak nějak vyzněl do prázdna. Co se týče herců, tak nemám žádných výtek. Film doporučuji všem co se zajímají o ponorky během 2.sv.války.

Noc, ve které přišel ďábel (1957)

Hodně drsný film, věrně zachycující atmosféru roku 1944. Takový film Noire z 2.sv. války. Film má velmi vynikající kameru, která velmi napomáhá na tíživé atmosféře. Zahráno je to rovněž bravurně. Na filmu se mi nejvíce zdál zajímavý, skutečný a dosud neznámý příběh z války ( který je samozřejmě zastíněn mnoha jinými válečnými událostmi z té doby). Jediné co mi lehce vadilo, že ve filmu byl cítit rukopis německých filmů z 50 a 60 let kterým sem na chuť moc nepřišel.

Tichý Don I. (1957)

Má to krásnou atmosféru Ruska a kozáckých tradic, ale je zde neskutečné množství Hluchých scén a mírně jsem se ztrácel v ději ( možná protože jsem nečetl knižní originál). Jsem zvědav na další díly.

Hořké vítězství (1957)

Hrozně natahovaný a nudný ( a přitom krátký) válečný film, který udržuje divákovu pozornost jen díky zajímavému prostředí Libye. Ze začátku jsem si myslel že se jedná o film z britské produkce ale že tomu chybí jakési kouzlo, ne nepocházelo to z VB, ale z USA.

Men in War (1957)

Ničím význačný - Průměrný - válečný film o válce v Koreji. Poslední čtvrt hodinka mi připadala neskutečně stupidní. Mnohem lepší alternativou jsou filmy od Samuela Fullera jako je např. Steel Helmet a Fixed Bayonets. Čekal jsem od toho mnohem víc.

Stezky slávy (1957)

Hrozně těžko napsat o filmu něco, co již nebylo řečeno přede mnou . Je to naprostá bomba - totální peklo a hnus 1.sv války. Vynikající herecké výkony všech aktérů, megalomanská režie, skvělá kamera atd... Příběh je sice strohý, ale je vypracován do sebemenších podrobností. Mírně mi připomíná film Attack z 2.sv války, který však zastiňuje ve všech ohledech.